Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

siyah duman çıkartma

Motovento
    REKLAM ALANI
    bart1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    fz6 fazer 2005/yamaha ybr 125 2004(satmaktan şu ar
    benim ybr 125 geçen haftalarda siyah duman çıkartıp düşük devirde dengesiz çalışıyordu.ustaya götürdüm eksantrik ayarı yaptıktan sonra düzeldi.
    bu gün gerizekalı bir kamyoncunun yüzünden motor çalışırken durduğu yerde devrildi.sonra hareket ettim,az gidip motor stop etti.tekrar çalıştırmak biraz zor oldu(biraz boğuldu yada yanlış vitesten bişeyler oldu işte.
    sonra çalışınca kara duman çıktığını fark ettim.ama motorda başka sorun yok.acaba gene ustaya gitmem gerekir mi?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı ttopchu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    öncelikle geçmiş olsun

kara dumanın sebepleri

yanlış karışım, [karışımı otomatik olan motorlarda beyinde sorun olabilir] (piston içindeki hava yakıt)
    bujiler
    hava filitresi
    karbüratörlü ise karbüratördeki bir sorun
    yağ eksilmesi (yağ yakma)

ilk akla gelenler bunlar

motor devrildiği için yakıt karışımında bir sorun çıkmış olabilir (pistonlara daha fazla yakıt gitmesi gibi)

veya motoru boğmuş olabileceğinizi belirtmişsiniz bu sebeplede yukarda parantez içinde yazılan geçerli olabilir.

Yarın motosikleti çalıştırdığınızda hala aynı sorun varsa yukarda yazdığım 2 sebepden olamıyacağı aşikardır. En kısa sürede servise gitmenizde fayda olur.

Bu arada servise gitmeden önce abuk sabuk çalışma gaz yememe kara duman çıkarma gibi sorunların çoğunlukla bujiden kaynaklandığını düşünürdüm. Acaba usta eksantrik milinde nasıl bir sorun gördü? Biraz daha açıklayabilirmisiniz?

ERYİLMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF R1 06
    bence götür ve tekrar göster motor düzensiz ve zengin karışımla çalışıyor olabilir. benzin ve hava karışımı dengesiz. hava filitresi belki tıkalıdır.motor boğulunca normal olmasılazım karbürötöre fazla benzin almış olmasından dolayı siyah duman çıkarır ilk başta.
    DRİFT RELİGİON

Motosikleti
    bu arada yazmayı unuttum:
    eksantrik ayar bosuk olduğu zaman aynı anda hava filtresi değişmiş ve yağ değişmişti.yani bu ihtimalleri geçeceğiz.buji ise bu pazar günü değişti ve sıfır buji takılı.
    benim sormak istediğim şuydu bu sorun motora zarar verirmi yada beni yolda bırakır mı?zırt pırt ustaya gitmek istemiyorum da.

Predator[23rd] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 500 ABS
    gitmene gerek yok.

motor devrildikten sonra karbülatöre fazla benzin gitmistir. o esnada calsitirmasi biraz zor olur. benzin uctuktan sonra ilk calistirmada biraz zorlansa da yarim saat sonra birseycigi kalmaz.

Motosikleti
    Alıntı Predator[23rd] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gitmene gerek yok.

motor devrildikten sonra karbülatöre fazla benzin gitmistir. o esnada calsitirmasi biraz zor olur. benzin uctuktan sonra ilk calistirmada biraz zorlansa da yarim saat sonra birseycigi kalmaz.
    bir kaç saat sonra çalıştığında gene kara duman atıyordu.sabah gene aynı şey olursa ne yapayım?

motor hala siyah duman çıkartıyor.ancak sürüş anlamında herhangi bir sorun yok .
    ustaya telefon açtım bana eksoz pislik dolmuştur eksozu temizlemeden düzelmez dedi.ona da gerek yok dedi.siz ne diyorsunuz.

Siyah duman içten patlamalı motorlarda motora yeterince hava girmediğinin göstergesidir. Belki küçük kaza sırasında hava girişini tıkayan bir durum olmuştur. Hava filtresini bi kontrol etmek gerekebilir. Ya da karbüratörlü ise karbüratör ayarı bozulmuş olabilir.

Yağ yakma olduğunu sanmıyorum, yağ yakarsa beyaz duman çıkması gerekir kanımca.

Motora yeterince hava gitmiyor kısacası. Egzostaki pislik teorisini ise bilemiycem hiçbir fikrim yok.
    Can AYDINLIK
    Dragstar 650

just_life - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer
    Karbüratör hava ayarında bir sorun olmuş hava ayarlarının çok iyi ayarlanması gerekir.

Bazı ustalar bunun sorun olmadıgını söyler bir zararı Zengin Karışım olmasıdır yakıt tüketimi artar.
    İyi bir usta işini çözer.
    \'\'Sadece ileri gitme riskini alanlar, ne kadar ileri gidebileceğini öğrenir\'\'

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Devrilme nedeniyle jigle çekili kaldıysa,jigle kablosu gerildiyse vs vs fazla yakıt alır.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

Motosikleti
    devrilme ile jiklenin alakası yok.çünki jigle ufak bir düğme şeklinde motorun hemen üstünde ve arada bir yerde yani diğer motorlardaki gibi elcikte değil(jikleyi çekmek için elinizi motorun üstüne sokuyorsunuz.)
    devrildiği anda 2. viteste kalmış olabilir motor.gerizekalı sağa dönüş inen virajda durup geri gelmeye çalıştı arkasında beni görmedi,bende sağından kaçayım derken kamyon önünden bir otomobil çıktı ve viraj dönüşte yokuş aşşağı motoru durdurdum ama tutamadım.
    kamyoncuya sinirle bir an evvel kalkıp gitmek istedim,motor zaten yokuş aşşağı hangi viteste olsaydı kalkacaktı. ve 30 metre sonra motor stop etti ve biraz zor çalıştırdım.
    aslına bakarsanız bu siyah dumanın devrilmeden önce de olmuş olabileceğini ve devirince çalıştırmaya çalışınca gözüme batmış olabileceğini de düşünüyorum.
    çünki genel kullanımda düşük devirde zorluyor olabilirim motoru(malum acemilik var.)bu da sübapların açılma zamanını ayarlayan ekzantrik mil ayarını da bozmuş ve zamanlama hatasına neden oluyor da olabilir diye düşünüyorum.
    acaba eksantrik ayarı mı bozuk yoksa ustanın eksoz pis dediğimi doğru.yada devirince hava ayarı mı bozuldu karbüratörde.
    ben tam anlamıyorum.tahminen ekzantriğin ayarı bozuk olsaydı motorda vuruntu yada düzensiz gidiş olurdu galiba değil mi?ki bunlar yok.
    sonuçta ne yapayım ustaya gideyim mi gitmeyeyim mi?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)