Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

uzun yolda önemli ayrıntı (tecrübe paylaşımı)

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamah YBR125
    selam,
    Olayı anlatarak tavsiyeye geçeceğim

geçen hafta izmir'den Dikili'ye (salihleraltı - dikiliden 10km civarı ayvalık tarafında) gittim. Hep Bergama yolundan giderim ama çok rüzgarlı olduğundan o gün hava, dedim Çandarlı yolundan gideyim, dağların pozisyonundan rüzgar
    daha azdır tahminiyle.

Çandarlı ayrımından girdikten 3-5 km sonra bir anda yolda kum gibi çakıl belirdi, ve 10 km/h ile gitmek zorunda kaldım 5 km kadar. Motor resmen dansediyordu çok tehlikeli, arkadan gelenlerde umursamadan dibimden geçip durdular, kaysam önlerine düşeceğim ezecekler. Karşıdan gelen arabalardan fırlayan çakıllar cabası. Allahtan tam korumalıyım da canım yanmadı.
    Asıl sorun burdan sonra başladı;

birden, hiçbir tabela uyarı olmaksızın ıslak zift (çakılsız falan ama çok berbat), her iki şeritte de dökülü şekile belirdi. Hemen yine 10km/h hıza düştüm ve dönmek-dönmemek arası gidip gelmeye başladım ama aklıma çakıllı yol geldi,
    heralde çok uzun değildir bu zift diyerek devam ettim biraz daha ve artık dönülemez bir hal aldı.

Sonra 5-6 km sonunda bitti zift. Ben de biraz daha çok yavaş devam ettim ama zaten hava sıcaklığı ve ziftten gelen ısı yüzünden hızımı arttırdım 50km/h e kadar falan.
    daha 3 km gitmeden vites değiştirirken ayağım kaydı, kafamı bir eğdim ki sol bacağım, bütün motor bloğu, her yer ama her yer zift. motor simsiyah olmuş ve nasıl olduysa anlamamışım.

O akşam 3 saat, ertesi gün bütün gün, ve bir ertesi gün sabahtan öğlene kadar olmak üzere neredeyse 2 günde temizleyebildim ancak.

3 litre mazot, 1 litre gazyağı, 3 adet boya fırçası, 1 adet tahta fırçası, üç büyük beze(tshirt ten bozma) maloldu, ve 1 çift ayakkabım mahvoldu.

ben de burdan ders çıkardım ki, eğer uzun yola çıkılacaksa;

ekstra temizlik bezleri, en az bir adet boya fırçası (zincir temizliğinde de kullanmak üzere), bir adet tahta fırçası , bir küçük şişe Pril veya Cif (mazot ve gazyağı temizlemek için), ve her çeşit yedek vida (çünkü vidalar kullanılmaz hale gelebiliyor, ya da kaybolabiliyor

mutlaka listeye eklenmesi gereken şeyler.

benden söylemesi, başıma gelmez demeyin...

Eğer bu uzun yolda başıma gelse sanırım dere kenarı bulmam gerekirdi çünkü epey su harcadım.

kazasız belasız yolculuklar herkese

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2004 Honda Twister
    Geçmiş olsun bir de o mıcırlar yüzüne motora geldi mi pis can acıtır. Buradan çıkan sonuç "En iyi yol bildiğin yoldur" bilmediğin yoldan gitmeyeceksin ya da keşif amacı ile gideceksin tabi dediğin gibi herşeye hazırlıklı olacaksın
    "İyiler Kazanır Kötülükler Kazınır Dediler, Mutlu Olmak İçin Mutlu Etmek Yeter Dediler" ...1 :cat:

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    ben arabamın kapılarını boyatmak zorunda kalmıştım.çok gıcık bir şeydir
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

muvattali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 600sa
    Tavsiye için teşekkürler ama çok acı tecrübe olmuş. Geçmiş olsun.

Uzun yol listesine bir de zift temizlik aparatı ekledi desene
    İnnova 125, nx4 falcon, xt660r, CBF 600s diyerek devam ediyor hayat

Motosikleti
    Honda vfr800
    geçmiş olsun arkadaşım yaw STRANGEDENİAL kardeş salihleraltı fln demişsin yoksa ordamı kalıon bende ordayım şuan walla gelirsen bi görüşelim tanışalım ii olur walla

Motosikleti
    Yamah YBR125
    sheltox ; evet salihleraltı - sitelerde, Simkur Sitesi'ndeyim.
    Gerçi şuan İzmir'de iş aramaktayım ama geleceğim hafta sonu heralde. Burdan haber ederim. Tanışırık...

denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    sevgili arkadaşlar,
    bu zifti temizlemek zor iş, motosiklete de zarar veriyoruz temizleyelim derken. Hele de saatlerce güneş altında pişip iyice sakızlaşmış ise. Herkese tavsiyem. ACC-9 diye anılan bir kimyasal var, yağ-yakıt-slaç çözücü. Sihirli gibidir. tamamen zehirsiz zararsızdır, hiçbir aksama zarar vermez. Yarı yarıya su ile karıştırılarak kullanılır ve ayran kıvamı-rengi alır. yumuşakça silmeniz dahi yeterlidir bırakın çitilemeyi Drew Ameroid marka olanlar süperdir özellikle, ya da muadili Oil Remover var unitor marka. Kesinlikle sonuç alırsınız.
    Saygılarımla
    Poturdak

kivanctf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 Honda Silverwing 600 ABS
    Selam arkadasım ben Dikili ' liyim MArmok motosiklet festivali donusu bende o yolu kullandım . Anlattıklarını zift dısında olanların hepsini yaşadım . Zift 3-4 gundur dokuluyor . Yolun dustugunde de bir çayımı içmeye beklerim . Tavsiyeler ...

1- Mıcıslı yolda motora gaz vereceksınız vites dusuk olacak motor yolu bulacak aksi halde motor gezer .
    2- Uzun yola çıkmadan önce yolda çalışma olup olmadıgını öğrenin.
    3- Yolda bir çalışma oldugunu yeni farkederseniz çalışmayı yapan işçilere yolun durumunu sorun gerekirse farklı bir yol seçin .
    Kıvanç Tüfekçioğlu - İzmir Dikili

Motosikleti
    Asya 150T
    Arkadaşlar, paket margarinler zift için birebir çözüm.

Arabamız mahvolmuştu bir keresinde, bu şekilde çözdük.

Yağın paketini açıp, zift bulaşan yerlere sürüyorsunuz, biraz bekleyin, ovalayınca çıkıyor.

Ekonomi ön plandadır benim için, daha pratik başka kimyasallar da vardır tabi...
    [I]Ne motorsikletsiz bir İstanbul trafiği düşünebiliyorum artık, ne de motorsikletsiz bir ben...[/I]
    [B]SÜRÜYORUM, ÖYLEYSE MOTORCUYUM(?)[/B] ::stretche

Motosikleti
    Hyosung GT 250 & Honda CBF 150
    Alıntı buraki77 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun bir de o mıcırlar yüzüne motora geldi mi pis can acıtır. Buradan çıkan sonuç "En iyi yol bildiğin yoldur" bilmediğin yoldan gitmeyeceksin ya da keşif amacı ile gideceksin tabi dediğin gibi herşeye hazırlıklı olacaksın
    En güzeli

Alıntı epoke adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar, paket margarinler zift için birebir çözüm.

Arabamız mahvolmuştu bir keresinde, bu şekilde çözdük.

Yağın paketini açıp, zift bulaşan yerlere sürüyorsunuz, biraz bekleyin, ovalayınca çıkıyor.

Ekonomi ön plandadır benim için, daha pratik başka kimyasallar da vardır tabi...
    Motor altımızdan kaymasın sonra
    [CENTER]Vuuuu diye aşarım dağları, enginlere sığmam taşarım :P[/CENTER]

Motosikleti
    Yamah YBR125
    Alıntı kivanctf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    3- Yolda bir çalışma oldugunu yeni farkederseniz çalışmayı yapan işçilere yolun durumunu sorun gerekirse farklı bir yol seçin .
    Yol ayrımından çandarlıya doğru dökmeye başlamışlmar sanırım çünkü en sonundaydı işçiler ve dev makina. Yani en sonunda karşılaştım onlarla içimden küfrettim insan bir tabela koyar diye, çünkü gerçekten çok kötüydü, onlarca yüzlerce araba mahvolmuş sonradan bütün gün o konuşuldu bizim orda.
    O haldeki yolda zaten duracak yer bile yoktu çünkü ayağımı yere koyamayacağım kadar ıslak zift vardı ve yolun sağında ya da solunda yer yoktu duracak.
    Mıcırlı yolda da 10km/h ile gittim zaten 2. viteste neredeyse gaz vermeden. Yine de okadar çok yoğun mıcır vardı ki imkanı yoktu düz tutmanın motoru.

Ben de beklerim Salihleraltına yolun düşerse, yer verirsen bi çayını da içerim hani bi ara

Alıntı denizcimuzaffer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sevgili arkadaşlar,
    bu zifti temizlemek zor iş, motosiklete de zarar veriyoruz temizleyelim derken. Hele de saatlerce güneş altında pişip iyice sakızlaşmış ise. Herkese tavsiyem. ACC-9 diye anılan bir kimyasal var, yağ-yakıt-slaç çözücü. Sihirli gibidir. tamamen zehirsiz zararsızdır, hiçbir aksama zarar vermez. Yarı yarıya su ile karıştırılarak kullanılır ve ayran kıvamı-rengi alır. yumuşakça silmeniz dahi yeterlidir bırakın çitilemeyi Drew Ameroid marka olanlar süperdir özellikle, ya da muadili Oil Remover var unitor marka. Kesinlikle sonuç alırsınız.
    Saygılarımla
    Çok sağol önerin için, peki bu ACC-9 kimyasalını nerelerde bulabiliriz onu da söylersen tam olacak,
    teşekkür

Tan_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW s 1000rr
    Çok geçmiş olsun umarım bidaha başına gelmez...

kivanctf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 Honda Silverwing 600 ABS
    Kıvanç Bilgisayar merkezde Yaman Eczanesi karşısı . Tekrar geçmiş olsun önceden tanısmış olsak ben sana bergama üzerinden gel derdim . Zaten sen Salihler altı için Bergama yolunu kullan 5 km fark edıyor ama hem duz yol hemde çandarlı virajları falan yok ...
    Kıvanç Tüfekçioğlu - İzmir Dikili

muratx22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni 2v - WindyS 125
    bilgimn için sağol abi bu mıcırlı yollar çok insan hayatına kasdediyor.
    MuraD THSDLN

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Ahh şu İzmir - Bergama güzergahının rüzgarı yok mu Herşey onun yüzünden olmuş zaten

asm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    1 senelik bir konu hortlamış ama olsun.

Aynı durum geçen benimde başıma geldi. Bolu Abant'a gittim bir sevinçle.

Yol çalışması varmış belli yerlerde.

Yahu insan bi girişte yazar yol çalışması var diye.

Ben zifte direkt maruz kalmadım ama ziftin üstüne çakıl dökmek süretiyle bir yol oluşturmaya çalışıyorlardı.

Haliyle çakıllar daha oturmamış ve motor dans ediyordu.

Kar sepelerken,sağanak yağışta falan motor sürmüştüm ama çakıl havuzu gibi bir yolda hiç sürmemiştim.

İnsan öyle endişe ediyorki yavaş gitseniz arkadan gelen arabalar Allah ne verdiyse basıyor ve çakıllar sıçrıyor.

Karşı şeritten gelenlerinde insafına kalmışsınız. Ben giderken 1 tanesi bile yavaşlamadı. Hele kamyonların bir kapışması varki hayret edersiniz!

Neyse sağ salim çıktım o yoldan da rahat ettim.

Koluma,bacağıma epey taş fırladı. Motora hiç değmedi şükür. (can derdi gidince mal derdi başlar ya)
    Atın iyisi alayda,kabın iyisi kalayda belli olur.

Motosikleti
    Ducati
    Selamlar,
    ben uzun yolculuklara cikarken, mopedimin grnajlarina renlamcilardan temin edebileceginiz makrolon özelikli folyalarla kaliyorum; bunuda tabiki heryerine degil sadece önce pelerine, sinek ve tas carpmalrina karsi... farlarimada bu tur folya yada band yapistiriyorum.(X- Seklinde) camkirilsa bile dagilmiyor...

Sift ve ben zeri pisliklere karsi yolacik madan önce temiz makinaya polisch wax ve WD40 ile korucu bir yüzey olusturuyorum. Kücük bir tüp 250 ml wd 40 da yanima aliyorum... ve birde micro-Bezlerde cok iyi ise yariyor...

temiz sürüsler

perishte - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    maalesef...
    hocam zift temizliği konusunda forumumuzun mc gayver ı ihtiyar abinin kendi pratik keşfi olan bir çözümü var. uygulama mecburiyetim inşallah olmaz ama kendisi böyle bir durumun başa gelmesi halinde çok basit bir şekilde temizleneceğini anlatıyor.

üşenmeyeyim dedim tuttum aldım geldim.
    Alıntı ihtiyar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bildiğiniz üzere önümüz yaz.Yine yollar asfalt yerine sıcak zift üzerine çakıl dökülüp,işte size yol denilerek kandırılacağız.Motorlarımız güneşte eriyen bu zifte bulanacak hatta bizde.
    İşte bu noktada çamur ve diğer kirleri temizleyebilirken zift vs lekeleri temizlemek zor olabilir.
    Ancak boş cam temizleme spreylerinin kutularına koyacağımız terebentini püskürterek motorumuzun boyalı ve plastik aksamına zarar vermeden (teorik olarak değil pratikte) temizlik yapmamız mümkün.
    Terebentin,zift,taze sentetik boyalar,yağ, katran vb kirleri çözüp akıtacaktır.
    Daha sonra sıvı sabun ya da şampuanla yıkayıp durularsak,motorumuz eskisinden daha temiz ve parlak olacaktır.
    Sıvı sabunu yine sprey kutusuna koyup püskürtürtüp bir süre bekleyip durularsak ovmadan dahi temizlendiğini göreceksiniz.
    Zalim olsa ne rütbe bi perva yine bünyad-ı zulmü biz yıkarız
    Merkez-i hâke atsalar da bizi küre-i arzı patlatır çıkarız

kimisi diyorki sana yağ sürünce cıkıyo

Motosikleti
    kanuni popcorn
    geçmiş olsun motoruna ve sana acıdım berbat bi gezi olmuş
    KONTROLSÜZ GÜÇ,GÜÇ DEĞİLDİR-
    BİNDİM KAWASAKİ ZZR1400'ÜN ÜSTÜNE KÖKLEDİM BEN GAZINI ARKAMDAN GELEN F-16 YESİN EGZOS GAZIMI:queen:

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)