Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Akü Şarj Olmuyor..

Motovento
    REKLAM ALANI
    musti81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Seyhan 125
    Geçenlerde bi iki tümsekten sert geçtim ondan mı olduysa şarj olmuyor akü sağlam kutup başlarını sildim neyi bozuldu bu motorun..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Biraz daha detay vermeliydin. Mesela akünün kaç yıllık olduğu gibi. Akün eskidiyse o yüzden sorun yaşıyor olabilirsin. Kasis veya çukurdan sert geçmeyle arıza olma ihtimali zayıf biraz.

Motosikleti
    Seyhan 125
    Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biraz daha detay vermeliydin. Mesela akünün kaç yıllık olduğu gibi. Akün eskidiyse o yüzden sorun yaşıyor olabilirsin. Kasis veya çukurdan sert geçmeyle arıza olma ihtimali zayıf biraz.
    Aküyü güç kaynağına bağladım şarj oluyor.. Kaç yıllık bilmiyorum valal..

Motosikleti
    DRZ400 SM
    Aynı sorunun sende de olması ihtimali ne kadardır bilmem ama benim şarj sıkıntılarımın sebebi konjektörden aküye giden kabloydu. Hem Suzuki kabloyu olması gerekenden ince tutmuş, hem de aradaki priz çok sabıkalı. Birçok DRZ kullanıcısının başına bela olan bir sorun.

Peki ne yapıyor millet? Konjektörden çıkan iki kabloyu prize varmadan kesiyor. Sonra uçlarına daha kalın kablo lehimleyip doğrudan aküye çekiyor. Yeni kablonun kesiti 2,5 milimetrekare bu arada. Amerikan ölçüsüyle 14 AWG. Ben lehim yapmadım, iki ucundan kabloları sokup vidayla tespit ettiğin basit elektrik zımbırtısından kullandım. Daha pratik geldi. Etrafını da elastik elektrik bandıyla iyice sardım.

Motor aküyü 13 voltla şarj etmeye çalışıyordu, bu işlemden sonra canavar gibi 14,5 voltla şarj etmeye başladı. Sabıkalı dediğim prize baktım, içinde erime başlangıcı vardı.

Dediğim gibi, DRZ'lere çok çektiren bir sorun bu ve sende de olması ihtimali düşüktür herhalde. Gene de aklında bulunsun. ALternatörle konjektör, konjektörle akü arasındaki kabloları ve bağlantı noktalarını hiç olmazsa bir kontrol et. Bakarsın sorun bu kadar basit çıkar.

http://www.thumpertalk.com/forum/showthread.php?t=70551
    [B]J şimdi asker[/B]

korkut 250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fz6 Fazer..Ve birde Yavrusu
    Şarz sargılarında problem olabilir.
    Bir damla özür nice yangınları söndürür.Gurur yapmayın yoksa o yangın tüm sevdiklerinizide götürür.

ergün1968 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC 700 SA
    Konjektör v.s kabloları kontrol et musti,kasisten geçtikten sonra olmuş anladığım.Muhtemelen kablo kopmuş yada çıkmıştır biryerlerden
    AKILLI OLALIM;DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BU MÜKEMMEL COĞRAFYAYA,TÜRK İNSANINA VE TÜRK'LÜĞE SAHİP ÇIKALIM.100 YILI AŞKIN SÜRDÜRÜLEN TÜRK ULUSUNU BÖLMEYE YÖNELİK OYUNLARA ALET OLMAYALIM.HEPİMİZ KARDEŞİZ.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4

Akü şarjı

Bu tip arızalarda elle gözle bulma yerine Ölçü Aleti kullanılmalıdır.Kopukluk,temassızlık,direnç oluşması gibi hatalar hemen farkedilir.
    Konjektörler şarj voltajını 14,4 volta sabitler.Alternatörler belirli bir devirden sonra şarj akımı üretirler.Yani rölantide çalışan bir motor şarj edemediği gibi aküden yer.İki-Üç bin devir civarında akü başlarında 14 volt civarı bir gerilim okunamıyorsa şarj akımı gelmiyordur.Enerjinin üretildiği yere sırasıyla konjektör,diyotlar,sargılar diye geriye doğru bağlantılar dahil kontrol edilmelidir.

kubi34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache
    hocamın da dediği gibi, gidiyosun abicim güzel bi elektrikçiye, güzelce ölçtürüyosun akımı, o zaman derdi neymiş anlarsın...

Motosikleti
    Seyhan 125
    Aküye gelen kabloları deneyem kontrol kalemi ile bi gece uğraşam hoş halledeceğim işdeğil ya..

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    Alıntı musti81 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aküye gelen kabloları deneyem kontrol kalemi ile bi gece uğraşam hoş halledeceğim işdeğil ya..

kontrol kalemi 50 volt 250 volt (AC) arasını ölçebilir.

akü ve düşük voltajlı değerleri ve doğru akım ( DC ) gerilimini ölçü aleti ile ölçebilirsin...
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    Sonuç yokmu?

Motosikleti
    Seyhan 125
    Söktüm de anlamadım sanırım servise gitcem...

Motosikleti
    bianchi falcon 125 cc'cik
    Konjektörden olma ihtimaline veriyorum şarja bağladığın halde kendi kendine doldurmuyorsa.
    **Bianchi falcon 125cc-Yamaha ybr125-Honda nx4 falcon-cbf 250-honda cg es-suzuki an 125-kymco agility-kymco activ 110-tw shenke 150-honda cbf150** \\@2007-2010

Motosikleti
    Seyhan 125
    Bu gece hep boşaldı kaç lira masrafı vardır bunun..

Motosikleti
    bianchi falcon 125 cc'cik
    seyhan 125 in konjektörü vardı bi ara bizim elimizde çok pahalı olmaz için yanmaz yani korkma.
    Gerçi satıcı var,satıcı var.
    **Bianchi falcon 125cc-Yamaha ybr125-Honda nx4 falcon-cbf 250-honda cg es-suzuki an 125-kymco agility-kymco activ 110-tw shenke 150-honda cbf150** \\@2007-2010

poyraz010 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Ybr ESD 125 - 2016
    benimde akü şarj etmiyordu normal akücüye şarj ettirdim taktım süper yanıyor ama 2 güne gene bitti..

Dün gittim oto elektiriköisine.. konjektör yanımş 15 TL dedi taktı şimdi taş gibi maşallah..
    Sen istiyor temiz bir yamaha ? Verecek 2.500 $ ..

mertyagci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Dink-R 150
    Sorun ya konjektörde yada statörde bence.

Motosikleti
    Seyhan 125
    Arkadaşlar çok sağolun iki soket bileşiyor onun içindeki iki kablo yerinden çıkmış dün karıştırırken buldum şu an çalışıyor şarj oluyor akü..

mezit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cb125e
    Arkadaşlar çok sağolun iki soket bileşiyor onun içindeki iki kablo yerinden çıkmış dün karıştırırken buldum şu an çalışıyor şarj oluyor akü..
    hadi iisin gene bonuslar cepte kaldı...
    kişisel neyimiz varki iletimiz olsun...

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4

Şarj

Geçmiş olsun.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler