Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

kesik kesik gelen ses

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamah YBR125
    merabalar,
    ya son 600km dir enteresan ama bir yerlerden aşina olduğum sesi var motorun.
    3. vitesten sonra her vitesin 7000 devirine yakın oluyor, ya da her viteste oluyo da ben onu farkedebildim.
    şimdi diyelim motorun normal sesi ' vıııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııı ' şeklinde
    ben de aynen şöle oluyo ' vııııııııııııııııııı vııııııııııııııııııııııııı vıııııııııııııııııııııııııııııı vıııııııııııııııııııııııı '
    8000 deviri geçince biraz azalır gibi oluyo.
    öyle çok sık kesilen bi ' vııııı ' lama değil ama hani düz bir 'vııııııııııııııııııııı' sesi değil sonuçta.
    umarım anlatabilmişimdir.
    5000 bakımı gelio aslında ama yine de bir sorayım dedim bugün eve gelirken gene kulağım takıldı halbuki kulaklık almıştım eğer önemli ise hemen götüreyim 5000 i beklemeden.
    teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda vfr800
    ben yinede gotur bi baktir derim , cunku anlattigina gore normal bi durum deil gibi,sonucta duzgun calisan bi motor devir yukselince neden kesiklessinki

Motosikleti
    Yamah YBR125
    işte anlamadım ya. herşeyi de normal daha 5000 olmadı. gıcık oldum, götüreyim di mi hemen yau. üf

Motosikleti
    kymco venox 250
    senin bu vınlama bence bir rulman dan geliyordur bi götür baktır rulman dağılırsa iş uzar

Motosikleti
    Yamah YBR125
    yarın sanırım bana servis yolu düştü....
    peki şimdi rulman falan bu tür bi sorunda kaça patlar bana, kazıklanmayak gene.

Motosikleti
    kymco venox 250
    valla ne kadar tutacağını bilemiyorum ama sen vakit gecirme rulman fazla tutmazama işçilik ne alırlar bilemem

tbk_1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuru Fasulye tepkimeli, Enjeksiyon sistemi........
    Eğer sesin gelme zamanı enaz 2-3 dakka yavaş-kademeli hatta sabit gaz gibi sakin kullanımda geliyor ise normaldir bence zamanlada kesilir..
    Selamlar...
    ʞoʎ ʎǝşıq uǝpıƃ sɹǝʇ ɯıʎıʎı uǝq

Motosikleti
    Yamah YBR125
    Alıntı tbk_1980 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğer sesin gelme zamanı enaz 2-3 dakka yavaş-kademeli hatta sabit gaz gibi sakin kullanımda geliyor ise normaldir bence zamanlada kesilir..
    Selamlar...
    evet sabit gazda gelio ve 7500 ü geçince azalıyor 7000 den azdayken de gelimor fazla. ve öle çok sık değil yani vı vı vı vı değil de
    vııııııııııııııııııııııııııııııııııııııı
    vıııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııı
    şeklinde ama 2-3 dakka derken 2-3 dakka arayla değil tabi. 5 saniye falan heralde atmıyım şimdi de, ama kesiliyo sonra öyle her viteste ger devirde değil ama eskiden yoktu. ya da ben farketmiyodum
    yani düşük veya yüksek dvirde gelmioyor. hatta en net 5. vites 70km 6000 devirde duyuluyr kanımca.

teknikhoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT
    Herkese selamlar.

Sesi duymadan yada kontrol etmeden sadece tahmini söylemek doğrudur. Yinede bir servise gösterilmesi gereklidir.

Bahsedilen ses (tahminimce) motor gaz yerken değil, sabit hızda, düz yolda sabit gazda gelen sestir. Bu ses daha ziyade motor yüksüz konumdayken duyulan derinden gelen vınlama sesi, dikkatli dinlenirse tork devirlerine yakın bir devirde gelir. Özellikle diesel motorlarda duyulur. Dikkatli dinlenirse tüm motorlarda olan bir sestir. Rölanti veya herhangi bir viteste gelebilir.

Motor parçaları arasında bilindiği üzere standart boşluklar bulunur. Bu boşluklar motorun yüke bindiği esnada parçaların sağa veya sola kaymasıyla kapanır. Olağan bir durumdur. Ancak motorunuzun yüksüz çalıştırılması dediğimiz sabit gazda uzun süre yapılan seyahatlerde motor boşluklar arasında (özellikle krank mili) hareket eder. Buda vınlamaya benzer bir sestir ve normaldir. Tüm motor üreticileri araçların uzun süre sabit gazda gidilmemesi tavsiye eder. Bence boşu boşuna motorunuzla oynamayın derim. Tabiki uzman birisi gördükten sonra.

myheart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 L
    sen bi baktır.. KArbürator ayarlarından falan yapıyor olabilir...
    Binlerce Kilometre Bile Tek Bir Adımla Başlar...

Motosikleti
    Yamah YBR125
    slm,
    ya sanırsam şöle bi durum. 4. ve 5. viteslerde 6000-7000 arası yapıyor sadece.
    bugün bidaha baktım. şimdi mak. müh. arakdaşa da danıştım. sadece 4. 5. viteste olması onu şanzıman rulmanlarından fln bişilerde olmasından şüpelendirdi. yarın direksiyon sınavına gireceğim ondan bugün götürmedim. sınavdan sonra baktıracağım. buraya da yazarım servisin ilk izlenimini. bugün sürekli kulağım takıldı hatta bi ara farkettim ki onu dinlemekten yola konstantre olmuyorum. ama elimde değil napayım..
    teşekkürler hepinize.

Alıntı teknikhoca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese selamlar.

Bahsedilen ses (tahminimce) motor gaz yerken değil, sabit hızda, düz yolda sabit gazda gelen sestir. Bu ses daha ziyade motor yüksüz konumdayken duyulan derinden gelen vınlama sesi, dikkatli dinlenirse tork devirlerine yakın bir devirde gelir. Özellikle diesel motorlarda duyulur.
    Bence boşu boşuna motorunuzla oynamayın derim. Tabiki uzman birisi gördükten sonra.
    evet tam tork devrine yakın gelio. geçince bitiyo. heralde ben bi kere taktım kulağıma onu artık sürekli duyar oldum. 5000 bakımı geldi ztn illa ki götüreceğim, yarın belli olur işallah bişşi yoktur 5000km de böle bi sorun üzer beni hele benim hatamdan olmuşsa.
    çok teşekkürler ecik olsa da rahatladım.

Motosikleti
    Honda vfr800
    amannnn sen yinede yoluna bak bosver sesi , sonra kotu seyler olsun istemeyiz , bu arada dedigin gibi sadece 4 ve 5 te o sesin gelmesi bendede arkadasinin gorusuyle ayni bir izlenim birakti sen yine bi rulmanlari goster derim ama saglam bi servise git amann sonra adami cok ugrastirip cektiriolar.

Motosikleti
    Yamah YBR125
    evet haklısın ztn farkedince hatamı döndüm yoluma hemen. yeni kaskımın temiz camının keyfini çıkardım.
    valla iyi bi servis diyosun güzel diyosun da benim bu servis işinde çevrem yok, o yüzden artık aldığım yerdeki garanti servisine götürüyom adam ne derse hı hı napalım. yamaha servisi sonuçta, servis kitabını da kaşeliyo fln, o halleder umarım, kazıklamaz işallah

Motosikleti
    Honda vfr800
    issallah duzelir tabi daha ciddi bi durum olup olmadigi bile belli deil ama hadi hayirlisi gelismeleri bekliyoruz

Motosikleti
    Yamah YBR125
    sonunda götürdüm bakıma arkadaşlar.
    Sesi falan anlattım. O da bindi etti baktı bakımını yaptı.
    ve daha 5500km de motor dedi. Arıza olmadan motoru açmak yanlış olur dedi. Ses normal dedi, ve nasıl olsa 10000km de sübapları falan açacağız ayalar yapılacak gene bakım olacak o zaman açmak daha iyi olur arıza olmadan motoru açmak kapamak iyi değil dedi.
    Aslında hakverdim sonuçta bi arızası yok hiçbişey yok alette sonuçta sadece ses gıcık etti beni, ama o da normalmiş.
    Bilgilendireyim dedim,
    teşekkür herkese

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)