Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Ehliyetsiz / yetersiz ehliyetten yakalanan sürücülerin araçlarına yapılacak uygulama

Motovento
    REKLAM ALANI
    Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    2006 Yılı Trafik Ceza Madde Numaraları ve Ceza Tutarları

madde 36

Trafik suçunun konusu: Sürücü belgesiz araç kullanmak ve sürülmesine izin vermek

Kimlere Uygulanacağı: Kullananlara ve kullandıranlara

Adli para cezası tutarı: 206 ytl

Hapis cezası: 1-2 ay, tekrarında 2-3 ay

Diğer hususlar: Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.

madde 39/1-a

Trafik suçunun konusu: Sürücü belgesi sınıfına göre yetkisiz araç kullanmak. (Yetersiz ehliyet: B, C , E sınıfı ehliyetle motosiklet kullanalar için)

Kimlere Uygulanacağı: Kullananlara ve kullandıranlara

Adli para cezası tutarı: 206 ytl

Hapis cezası: 1-2 ay, tekrarında 2-3 ay

Ceza Puanı (Sürücüler İçin): 5

Diğer hususlar: Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.
    Kurallar çok açık bir şekilde yazılmıştır ...Her iki kuraldada açıkça görüldüğü gibi motosikletin trafikten men edilmesi durumu kesinlikle yoktur..Evraklarında eksik olan Motorlar eksiği neyse o kuraldan cezalandırılır. Ama hiç bir eksiği olmayan bir motor mevcut A2 ehliyetli bir sürücüye teslim edilir..

Görevli memur motoru bağlamakta ısrar ederse :Burda amaç motor kullanıcısını mevcutlu mahkeme karşısına çıkarmaktır..Oysa trafik polisi her ne kadar sürücüyü mahkemeye sevk etmek zorunda da olsa mevcutlu sevk etme zorunluluğu yoktur..

İlk yapılacak görevli memura yada orda ise amirine kanun hakkında bilgili olduğunuzu göstermek olacaktır...yetkisini aştığının karşı taraf tarafından bilinmesi halinde memur zaten yasal uygulama dışına çıkmayacaktır..Buna rağmen uygulamada ısrar edilirse Cumhuriyet savcılığına verilecek bir şikayet dilekçesi sizin mağdur olmanızı engelliyecektir...

Yukarda anlattıklarım evraklarında herhangi bir eksik olmayan motorlar için geçerlidir. Evrağı eksik olan motorlar evraklarında ki eksik doğrultusunda işlem göreceklerdir..

Bu bilgiler bir trafik komserinden alınmış teyit edilmiş bilgilerdir...

Diğer kurallar için http://www.e-yasamrehberi.com/2009_y...a_cezalari.htm
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Teşekkürler.

Ayrıca ;

Trafik Sulh ve Ceza Mahkemesine sevk edilen suçlu : Mahkeme Tarafından yargılanır. Yargılanma sonucu hapis ve para cezası ile cezalandırılır...

bu konuya takmamın sebebi . ... 2 genç moptorcunun vefatını takiben artan uygulamalarda ehliyetsiz sürücülerin motorlarının bağlanması ...

daha dün önümdeki motoru bağladılar bir bayan kullanıyodu ehliyeti yokmuş ..eşi geldi onda ehliyet olmasına karşı ve ısrarlara rağmen motoru bağladılar..Durum bu ise bağlamaları suçtur...Bizler haklarımızı bilelim ..dayatmalara karşı çıkalım hatta bu tip uygulamalarda memura yetkisini aştığını belirtelim ..eğer ben bu gün olduğu kadar emin olsaydım dün o kadının motorunu bağlatmazdım ... yazık ekstradan bi 50 ytl daha verecekler ...
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

SAVASXXL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TRANSALP XL 650 V
    Bu gün bende bi kaç görüşme yaptım sonuç olarak şu çıktı...
    1-Hiç ehliyeti olamyan birisi yakalanırsa yukarıdaki cezaları ve uygulamayı görür ve mahkemeye sevkedilir fakat kişiye ulaşılması güç olması durmunu göz onune alınarak motoskletle r bağlanıyor sadece bir tedbir olarak kanuni bir dayanağı yok...

2- Ehliyet var ama yetersiz ise ozamanda yukarıdaki durumlar uyglanıyor ve adliyeye sevketmek için en fazla ehliyetıne le konuluyor..
    yine motorun bağlanma isteği sadece otoparklar ve vakıfların geliri açısından gecerli resmi bir dayanağı yok...
    [B][COLOR="Red"]AĞIRADAM...[/COLOR][/B] [COLOR="Blue"][B]SAVAŞ BİÇER İSTANBUL A Rh (+) HONDA TRANSALP XL 650V[/B][/COLOR] [COLOR="Red"][B]SAVAŞ-BARIŞ-ULAŞ KURTULUŞA KADAR SAVAŞ....[/B][/COLOR]

yasal dayanağı olmayan bir rant var yani burda ...Sizde pis kokuları alabiliyomusunuz..eskiden iş görmek için alınan mecburi bağışlar vardı . yasaklandı bu işler demekki böle yapılıyo şimdi ..eee bize ekmek çıkar burdan ..yarın bi şöle araştıralım kimler ne yiyo burdan bulalım dimi ama

yzb bozo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Hocam geçenlerde de İstanbulda bayağı bir çevirme vardı ama bu çevirme yanlızca motorlara yönelikti.Sebebini birilerinden duyduğum kadarıyla avrupa yakasında moto kuryeler bilmeden yanlışlıkla trafik polisimi dövmüşler ne onun üzerine bütün hepsini sıraya çekiyorlardı arada bizleride götürüyorlardı.
    Not:Bu haftasonu ehliyet sınavına giriyorum artık.Evim üsküdar da sınav yeri Pendik de yuh dedim yaaaa,iki durak sonra il değiştirtecekler.

ozkansava - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    JONWAY 150 T-2 YY Furnace
    Paylaşım için teşekkürler
    Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı , sahip olduğu , sahip olduğunu sandığı. Alphonse Karr

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Peki böyle bir uygulama var mı? Yani ehliyetsiz sürücü motorun sahibi değilse cezası ikiye mi katlanıyor? 412 ytl gibi. Veya kanuni hakkını hatırlattığında onlarda aracı çekmeden evvel bunu hatırlayabilir mi?
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Bıyıklı aşağıdaki link çok açık olarak anlatıyor ehliyetsiz yakalanırsan hangi maddeden ne kadar ceza yersin ...

http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=8952

Burda tartıştığımız konu bu değil ...motorun haksız yere bağlanması hiç bir yasal dayanağı yok bunun..motorun bağlanması demek ödeyeceğin cezalara ek olarak çekici ve park parasıda ödemen demek

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ehliyetsiz motor kullanmak gibi bir düşüncem olmadığından cezaları hiç araştırmadım. Şimdi öğrenmiş oldum, sorumu kaale almayın siz devam edin.
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Forumdan Uzaklaştırıldı solistalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial 150 Zat
    Benden tur isteyen uyuz arkadaşlarıma bu linki kopyalamam lazım hatta telefonuma kaydedeyim hahah

erhanvural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SATILIK jinlun 125c
    arkadaşlar ben motorunu bağlatmış biri olarak sölüorm ki
    yukarıdaki yazılanlar benim yaşadığım olayla alakasızdır
    indirimli olarak 472 YTL para cezası, motor bağlandı
    ve motoru çıkarana kadar da park parası ödedim
    yani siz siz olun polisin görmeyeceği yollardan gidin

SaLToN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Beyaz MELEK
    Peki Barış Abi aklıma takılan mahkeme bunu bilmiyomu polise demiyecekmi sen bunun için neden araç bağlıyorsun.

Motosikleti
    Yamaha MT-09 TRACER
    Alıntı BBRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bıyıklı aşağıdaki link çok açık olarak anlatıyor ehliyetsiz yakalanırsan hangi maddeden ne kadar ceza yersin ...

http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=8952

Burda tartıştığımız konu bu değil ...motorun haksız yere bağlanması hiç bir yasal dayanağı yok bunun..motorun bağlanması demek ödeyeceğin cezalara ek olarak çekici ve park parasıda ödemen demek
    çok haklısın arkadaşım aynı kokuyu bende alıyorum...normalde ehliyetli birine teslim etmeleri gerekiyo yoksa insanın aklına bu arkadaşlar komisyon mu alıyor diye kurt düşüyor...

Marlboro Man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda idi bir zamanlaRR
    Alıntı erhanvural adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar ben motorunu bağlatmış biri olarak sölüorm ki
    yukarıdaki yazılanlar benim yaşadığım olayla alakasızdır
    indirimli olarak 472 YTL para cezası, motor bağlandı
    ve motoru çıkarana kadar da park parası ödedim
    yani siz siz olun polisin görmeyeceği yollardan gidin
    Ehliyet almayı denedinizmi hiç?
    Metin ÖZKUL
    Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    350 beyaz cava....hemde stylee...
    yahu polisi cekin bikenara ecicik para verin bi pakette cigara alın yeterde artar bile...
    beni cevirmesinin nedenide sertifikayla dolasiyodum ehliyeti cikarmaya gidiom dedim 20 ytl ye kurtardık

erhanvural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SATILIK jinlun 125c
    marlboro man doğru söylüosun tabii ki
    ehliyetimi aldım ama sadece kazalarda haklı olduğum durumda
    haksız olmamak için
    yannız arkadaşlar ciddiye almadı heralde beni
    motor bağlanır 206 ytl değil 620 ytl civarında da para cezası ödenir
    yannış yöne gidiyor tartışma

ya benimde ehliyet yok yazıldım ama ehliyet kursu tarafından kandırılıyorum sugün buün diye of of

perishte - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    maalesef...
    Alıntı mondıal01 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ya benimde ehliyet yok yazıldım ama ehliyet kursu tarafından kandırılıyorum sugün buün diye of of
    hortlatmışsın başlığı ben de yeni yazıldım hayırlısıyla kazanayım da başım daha dertsiz gezeyim inşallah.
    Zalim olsa ne rütbe bi perva yine bünyad-ı zulmü biz yıkarız
    Merkez-i hâke atsalar da bizi küre-i arzı patlatır çıkarız

ahmet93 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 125 R
    Nasıl geççek bu iki yıl ama mt ye söz veriyorum yaşım dolsun hemen alıcama a2 ehliyeti

Üç ay önce 690 ytl sürücüye, 253 ruhsat sahibine 50-60 ytl çekici ve otopark parası alıyolar nerden biliyorum çünkü ben o cezayı ödeyen şahıslardan biriyim

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler