Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sıfır motosiklet yağ eksiltiyor

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba 2-3 hafta önce sıfır Benelli 125 s aldım henüz 420 km de bu güne kadar bir sorun yoktu bu sabah motoru çalıştırdım 2. Vitese attım ağrıza ışı yaktı gaza bastığımda garip bi ses geldi sonra düzeldi
    Daha demin de motoru çalıştırdım yanlışlıkla stop ettirdim marş a bastım 4-5 kerede marşı aldı sonra yağ ışığı yaktı biraz sonra söndü yağ seviyesini kontrol ettiğimde neredeyse en aşağı seviyedeydi sizce neden olmuş olabilir motor yağ yakmış olabilir mi ? Motoru bıraktığım yerde de hiç yağ akmamıştı

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Eksiltme değil de, yağ pompası bozuk olabilir.
    Motor arıza ışığı yanıyorsa motoru kapatıp en yakın servise götürün, binmeye devam etmeyin.

Dediğim gibi sadece 2 kere arıza ışığı yandı 10 saniye içinde geçti , yarım saat motoru hiç ellemedim ve kontrol ettiğimde eskiden fulle yakı olan yağ şu an göstergenin yarısına kadar falan geliyo motoru 5 dakika çalıştırıp 5 dakika soğuttuğumda ise neredeyse göstergenin en altına geliyordu

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Yağı yan ayakta kontrol ediyor olabilir misiniz?

Blokta bulunan yağın kartere süzülmesi 5 dakikadan uzun sürer. Göstergenin en altında görmeniz normal.

Motorun yağ eksikliğinden arıza vermesi için, yağ camında hiç yağ gözükmemesi gerekir. Sizin derdiniz bu değil.

Ya müşür ya da pompa bozuk olabilir. Başka bir şey de olabilir.
    İnternette ben dahil bir sürü kişi kafasına göre bir şeyler söyleyecek. Garantili sıfır motorunuz var, servise götürün baksınlar. Boşuna kendinizi de motoru da strese sokmayın.
    espresso bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    420 km de o kadar yağ eksiltse egzozdan masmavi duman atardı , düzgün ölçememiş olabilirsin yada dolumda yağ seviyesi düşükdü , servisde yağı kontrol ettir hatta ikna edebilirsen bujiyi söküp kontrol etsinler , radyatör kapağınıda açıp suyu kontrol etsinler , 2000 km boyunca takip et o zaman net yorum yapılabilir..
    espresso bunu beğendi.

Şu an çalıştışım için bakamıyorum ama iş çıkışı tekrardan hem çalıştıktan sonrasına hem de çalışmadan bakıcam zaten eğer çalıştıtmadan hâlâ yağ gözükmüyosa servise götüreceğim yorumlarınız için teşekkürler

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Yağ görünmüyorsa asla çalıştırma servise gitme ara bilgi ver , sonra yağsız çalıştırmaya devam ettin diyerek garantiye sokmamak için bahane üretirler..
    espresso bunu beğendi.

Şimdi kontrol ettim yağ var ama eskisinden biraz az bidaha arıza ışığı yanarsa servisi arayacağım cevaplarınız için teşekkürler

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Sen yine de servise git baksınlar. Sonraki arıza ışığı arıza verince yanarsa ortada kalma. Yağ pompası sıkıntılı gibi değiştirsinler garantiden iş alma başına.

Motosikleti
    Yamaha Süper Tenere XT1200ZE & SYM Joyride 300
    Yağ kontrolünüzü yan ayakta iken yapmayın. Varsa orta ayak veya sehpada iken kontrol edin. Motor en az 5 dakikadır stop vaziyette olsun. Sonra kontrolünüzü yapın. Yağ çok eksikse çalıştırmadan servise götürün. Az eksikse sürerek servise götürebilirsiniz. Hem rodaj bakımını da aradan çıkarmış olursunuz. Unutmayın yağ kontrolünü motor düz iken yapmanız gerekiyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)