Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorum çalışmıyor part 2

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yuki ZN250T
    Merhabalar, geçenlerde de bununla ilgili bir konu açmıştım ve hepinize çok teşekkür ediyorum çok yardımcı oldunuz. Şimdi son durum hakkında bilgi vereceğim.

İlk olarak, şu videoyu izleyip motorun sesine bakabilirsiniz:
    https://www.youtube.com/watch?v=zIaKWmpJ7Ck

Öncekine göre denediğim şeyler şu şekilde:
    Motorun boğulmuştur dediler, yakıt hortumlarında yakıt yok bunu fark ettim. Videoda da bahsettim. Oralara şırıngayla yakıt enjekte ettim, çalışmadı.
    Motoruma hava giriyor, onda problem yok.
    Buji de mi problem var dedim, hayır buji ateşliyor. Ek olarak buji piposunu söküp direkt kabloyla bujiye elektrik verdim, yine olmadı. Bujim zaten 0.
    Akün zayıf dediler, aküyü şarj edip denedim, yine olmadı.
    Motorum yakıt "sanırım" çekiyor, buji takılı değilken marş bastığımda ortama yakıt kokusu yayılıyor çünkü.
    Belki yan ayaklık kablosu şase falan yapıyordur dedim söktüm, sonuç olumsuz halen çalışmıyor.

Motorumun piston veya kolla ilgili problemi olduğunu zannetmiyorum. Henüz 4800 kilometrede bir motosiklet, en son sağlam halde bıraktım. Durduğu yerde de piston kol çıkartmaz herhalde. Ek olarak, motorumu 3-4 hafta önce en son çalıştırdığımda gaz verdikten sonra "fıtıtıtı" edip kesmişti.

Tekrar ek olarak, motorum sanırım yakıt ateşliyor. Bu kanıya şuradan vardım, marşa basarken egzozdan hava çıkıyor ve kokladığımda bildiğimiz yakıt kokuyor yani.

Şu anlık denediğim şeyler bu şekilde, halen çalışmıyor. Artık bu durumdan sonra ne yapmalıyım, düşüncelerinizi bekliyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Bence marş motorunuz zayıf dönüyor, marş motoru belli bir devir altında dönerse istediğiniz kadar marş basın çalıştıramazsanız. Scooterinizin yapısı uygunsa güçlü ve iyi dönen bir matkapla varyatörden krankı çevirin, aynı marş basıyormuş gibi ama burada marş motorunu değil matkabı kullanıyoruz. Motosikletiniz karbüratörlü ve sorunlarınıza ek olarak jikle takılı kalmış olabilir ve motosiklete hava akışı sağlanmadığı için motosikletiniz çalışmıyor olabilir, özellikle egzozdan çiğ yakıt kokusu geliyorsa bu problem olma olasılığıda yükselir. Matkapla çalıştırmayı denerseniz tatlı tatlı gaz vermeyide deneyiniz.

Motosikleti
    Yuki ZN250T
    Alıntı Motoseverrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence marş motorunuz zayıf dönüyor, marş motoru belli bir devir altında dönerse istediğiniz kadar marş basın çalıştıramazsanız. Scooterinizin yapısı uygunsa güçlü ve iyi dönen bir matkapla varyatörden krankı çevirin, aynı marş basıyormuş gibi ama burada marş motorunu değil matkabı kullanıyoruz. Motosikletiniz karbüratörlü ve sorunlarınıza ek olarak jikle takılı kalmış olabilir ve motosiklete hava akışı sağlanmadığı için motosikletiniz çalışmıyor olabilir, özellikle egzozdan çiğ yakıt kokusu geliyorsa bu problem olma olasılığıda yükselir. Matkapla çalıştırmayı denerseniz tatlı tatlı gaz vermeyide deneyiniz.
    Merhabalar, öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Marş motorum 2011'den beri hiç değişmedi, zaten son birkaç seferdir kitleyip duruyor, çözülmesi için motoru kaldırıp yere hafif sert bırakmak zorunda kalıyorum. Matkapla çevirebilmem için varyatör kapağını sökmem gerekiyor mu? Ek olarak, çalıştığında matkapı geri nasıl çıkartacağım? Bir de bir yakıt kokusu geliyor da çiğ yakıt mı onu bilmiyorum. Bi koku var, yakıt kokusu ama az yakıt kokuyor.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı vFurky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar, öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Marş motorum 2011'den beri hiç değişmedi, zaten son birkaç seferdir kitleyip duruyor, çözülmesi için motoru kaldırıp yere hafif sert bırakmak zorunda kalıyorum. Matkapla çevirebilmem için varyatör kapağını sökmem gerekiyor mu? Ek olarak, çalıştığında matkapı geri nasıl çıkartacağım? Bir de bir yakıt kokusu geliyor da çiğ yakıt mı onu bilmiyorum. Bi koku var, yakıt kokusu ama az yakıt kokuyor.
    Matkapla çevirebilmek için varyatör kapağını sökmeniz gerekmektedir, çalıştığında matkabı geri çekerek çıkartabilirsiniz. Daha öncesinde karbüratörünüz işlem gördümü?

Motosikleti
    Yuki ZN250T
    Matkapla çevirebilmek için varyatör kapağını sökmeniz gerekmektedir, çalıştığında matkabı geri çekerek çıkartabilirsiniz. Daha öncesinde karbüratörünüz işlem gördümü?
    Hayır görmedi. Hocam beyinden falan olabilir mi acaba? Beyin arızalanmış falan olabilir mi? Çünkü motor marş alıyor, tam çalışacak gibi oluyor, motorun elektriği değil de marş motoru anlık bi gidip geliyor.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Hayır görmedi. Hocam beyinden falan olabilir mi acaba? Beyin arızalanmış falan olabilir mi? Çünkü motor marş alıyor, tam çalışacak gibi oluyor, motorun elektriği değil de marş motoru anlık bi gidip geliyor.
    Cdi beyni bozulduğunda direkt olarak ateşleme gidiyor, karbüratörün tahliyesinden bir miktar benzin akıtın tortu vb. şeyler varsa aksın gitsin. Matkap ile çalıştırmayı deneyin bence.
    vFurky bunu beğendi.

Motosikleti
    Yuki ZN250T
    Cdi beyni bozulduğunda direkt olarak ateşleme gidiyor, karbüratörün tahliyesinden bir miktar benzin akıtın tortu vb. şeyler varsa aksın gitsin. Matkap ile çalıştırmayı deneyin bence.
    Hocam karbüratör tahliyesi tam olarak nerede, ben bulamadım ya.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Hocam karbüratör tahliyesi tam olarak nerede, ben bulamadım ya.
    Karbüratörün en alt kısmında düz uçlu vida bulunur, o tahliye vidasıdır.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)