Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Yağı Değiştirmeden Önce Motoru Çalıştırmasam?

Motovento
    REKLAM ALANI
    AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benzer başlıkları bulup sorumu yazmadığım için kusura bakmayın. Çünkü benim sorumun aynısını bulamadım.

Yağ akışkan hale gelsin diye ısınmış bir motorun yağı boşaltılır deniyor. Böylece daha fazla kirli yağ boşalır deniyor. Fakat yağ değiştireceğim motor 5 aydır yatıyor. Yağ yeterince süzülmemişmidir?

Yağı boşaltmadan önce motoru ısıtmasam olumsuz sonuçları olur mu? Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlardan gelecek cevaplar için teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Bence kesinlikle çalıştırma , tapayı aç yağ soğuk olduğu için biraz daha yavaş boşalır , en fazla 10 dk fazla zamanını alır , motoru çalıştırıp o yağı tekrar bloğun içine yayma bence..
    ogzcngdk, AzÇok, ferhatkars ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Isıtmana gerek yok değiştir gitsin motoru sağa sola yatırırsın iyicene karteldeki yağ akar
    AzÇok bunu beğendi.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Bahsettiğiniz gibi uzun süre yatıyorsa yağı boşaltın, yeni filtre ve yeni karter pulu ile değişim sağlayıp yolunuza devam edebilirsiniz.
    AzÇok bunu beğendi.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Hocam işin püf noktası yağ değişimi süresinde yatıyor. Servisler her araç yağ değişiminde en az 1 - 2 saat yağın süzülmesini beklemek istemezler bu yüzden sıcak motor yağı boşaltmak en mantıklı ve hızlı çözümdür.

Ama sizin motor zaten kenarda yatıyormuş. İlla çalıştırıp, ısıtıp, yeniden süzülmesini bekleyip 10dk da yağ değişimini yapmaktansa tapayı açıp 1 saat beklerseniz aynı oranda yağ yine süzülür.

Velhasıl illa ısıtmaya gerek yok, yeterki süzülmesini bekleyecek geniş vaktiniz olsun.
    AzÇok ve espresso bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam işin püf noktası yağ değişimi süresinde yatıyor. Servisler her araç yağ değişiminde en az 1 - 2 saat yağın süzülmesini beklemek istemezler bu yüzden sıcak motor yağı boşaltmak en mantıklı ve hızlı çözümdür.

Ama sizin motor zaten kenarda yatıyormuş. İlla çalıştırıp, ısıtıp, yeniden süzülmesini bekleyip 10dk da yağ değişimini yapmaktansa tapayı açıp 1 saat beklerseniz aynı oranda yağ yine süzülür.

Velhasıl illa ısıtmaya gerek yok, yeterki süzülmesini bekleyecek geniş vaktiniz olsun.
    Ben de bunu yazacaktım, yazılmışı var. Servisler bir an önce iş bitsin de sıradakine geçelim derler haklı olarak. Ama sizin vaktiniz var, tapayı açın sonra bir iki saat başka bir şey yapma şansınız var, boşuna motoru çalıştırıp yağı içinde gezdirtmeyin.
    AzÇok, freasy ve SuleymanE bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Tamam da servisin derdi, soğuk yağın akışkanlığının düşük olduğunu değiştirmiyor. Her şeyin karterin dibinde tapadan akmak için hazırda beklediğine emin miyiz? Ben her zaman olamıyorum.

Ben çalıştırırdım. Ha ben 5 ay yatırsam Motul'ün yağ değişim öncesi atılan temizlik sıvısından da atardım ben pimpirikliyim gerekli diye demiyorum =)
    AzÇok bunu beğendi.

Motosikleti
    250r
    Merak ettim ve benim motorun kitapçığına baktım. Enteresan bir şekilde kitapçıkta "Motor soğuksa, motoru 3-5 dakika rölantide çalıştırınız, Kontağı (Kapalı) konumuna alınız ve 2-3 dakika bekleyiniz" yazıyor. Ben de bekleyen motor için çalıştırın diyeceğini düşünmemiştim.

Merak edip sizinkine de baktım, benzer şekilde. Sayfa 59, replacement.

Yalnız adamlar ne güzel kullanım kılavuzu hazırlamışlar. Resimli mesimli. 415 sayfa olmasına şaşmamak lazım.
    AzÇok bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı yec adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merak ettim ve benim motorun kitapçığına baktım. Enteresan bir şekilde kitapçıkta "Motor soğuksa, motoru 3-5 dakika rölantide çalıştırınız, Kontağı (Kapalı) konumuna alınız ve 2-3 dakika bekleyiniz" yazıyor. Ben de bekleyen motor için çalıştırın diyeceğini düşünmemiştim.

Merak edip sizinkine de baktım, benzer şekilde. Sayfa 59, replacement.

Yalnız adamlar ne güzel kullanım kılavuzu hazırlamışlar. Resimli mesimli. 415 sayfa olmasına şaşmamak lazım.
    Nope, hatan var dostum. Tam olarak öyle yazmıyor, açıp okudum.

Replacement başlığında tek dediği : HOT OIL IS MORE FLUID AND WILL DRAIN OUT MORE EASILY AND COMPLETELY.

Onun dışında senin kastettiğin kısım sanırım şu: (sy60)

Warm up the engine up by running it for
    a few minutes, then switch it off. After
    thirty seconds, check the level with a oil
    level dipstick. Top up if necessary.

Bu yağ değişiminden sonra yağ seviyesi kontrolü için yazılmış bir yazı.

Yani yağı doldur, motoru az çalıştır, sonra az bekle, yağ seviyesini öyle ölçüp gerekirse ilave yap diyor.

Ayrıca servis manuelini paylaştığın için teşekkür ederim, bu kullanım kılavuzu değil servis için hazırlanmış detaylı bir kılavuz. Normalde japonlar bu konuda çok paylaşımcıdır ama aprillianınki de çok iyiymiş, baya beğendim
    AzÇok ve espresso bunu beğendiler.

Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamam da servisin derdi, soğuk yağın akışkanlığının düşük olduğunu değiştirmiyor. Her şeyin karterin dibinde tapadan akmak için hazırda beklediğine emin miyiz? Ben her zaman olamıyorum.

Ben çalıştırırdım. Ha ben 5 ay yatırsam Motul'ün yağ değişim öncesi atılan temizlik sıvısından da atardım ben pimpirikliyim gerekli diye demiyorum =)
    Yeterli teknik bilgilere sahip olmadığım için bir yorum yapamıyorum. Yağ temizlik sıvısı da sonuç olarak bir sıvı madde. Yağı temizleme işini başarılı bir şekilde yaptığını düşünsek bile bu sıvının motor bloğu içindeki kalıntıları koyacağımız yeni yağın performansını düşürür mü acaba? Yağ süzülsün diye yağ tapasını uzun süre açık bırakınca motor bloğuna toz, böcek, sinek vs. girer mi acaba? Ben de pimpirikli sayılırım. Bu yüzden en azından yağ bakımları için 10 yıldır servise gitmiyorum. Hastanelerdeki beyaz alarm gibi bir uygulama olsa servisler benim gibiler için beyaz alarm kullanırlardı herhalde. Kafada bu kadar soru dolaşması iyi değil galiba?

Yağın akışkanlığı konusuna gelince. 1-2 hafta içinde ben yağ değiştirene kadar havalar iyice ısınır. Blok içindeki yağ akışkanlaşır. 10 derecenin altında bir hava sıcaklığı olsaydı motor ısınmış durumda yağ değiştirmeyi tercih edebilirdim. En son yağ değişimini motor soğukken yaptım. motor bloğu sıcakken yapılan yağ değişimi ile arada bir fark olmuyor. Yada bizim bunu gözlemleyebilmemiz mümkün değil.

Kullanıcı el kitapları konusuna gelince. Ne motosiklet, ne de diğer araçların el kitabında aksini görmedim. Motor sıcakken yağı boşaltın talimatı servis şartları sebebiyle verilmiş bir talimat olabileceğini düşünüyorum. Aslında uzun süre yatan araçlar konusuna da değinip uygun bir talimat yazmaları gerekir. O zaman benim gibi insanlar cevaplarını almış olur.

Motosikleti
    250r
    Nope, hatan var dostum. Tam olarak öyle yazmıyor, açıp okudum.

Replacement başlığında tek dediği : HOT OIL IS MORE FLUID AND WILL DRAIN OUT MORE EASILY AND COMPLETELY.

Onun dışında senin kastettiğin kısım sanırım şu: (sy60)

Warm up the engine up by running it for
    a few minutes, then switch it off. After
    thirty seconds, check the level with a oil
    level dipstick. Top up if necessary.

Bu yağ değişiminden sonra yağ seviyesi kontrolü için yazılmış bir yazı.

Yani yağı doldur, motoru az çalıştır, sonra az bekle, yağ seviyesini öyle ölçüp gerekirse ilave yap diyor.

Ayrıca servis manuelini paylaştığın için teşekkür ederim, bu kullanım kılavuzu değil servis için hazırlanmış detaylı bir kılavuz. Normalde japonlar bu konuda çok paylaşımcıdır ama aprillianınki de çok iyiymiş, baya beğendim
    O yüzden benzer şekilde dedim zaten. Adamlar honda gibi öyle yapın yazmamış sıcak yağ daha akışkan olur, daha kolay ve tamamen boşalır yazmışlar.

Senin dediğin kısım değişimden sonrası, evet.

Bizim Kullanım ve bakım kılavuzunda da benzer şekilde anlatımlar olduğundan kısaca kullanım kılavuzu diye nitelendirdim. Tabi bu kadar adım adım değil. Gariban işi.

Öyle yada böyle başarılı yani. Honda da yapsa keşke buna benzer birşey.

Motosikleti
    Alıntı yec adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O yüzden benzer şekilde dedim zaten. Adamlar honda gibi öyle yapın yazmamış sıcak yağ daha akışkan olur, daha kolay ve tamamen boşalır yazmışlar.

Senin dediğin kısım değişimden sonrası, evet.

Bizim Kullanım ve bakım kılavuzunda da benzer şekilde anlatımlar olduğundan kısaca kullanım kılavuzu diye nitelendirdim. Tabi bu kadar adım adım değil. Gariban işi.

Öyle yada böyle başarılı yani. Honda da yapsa keşke buna benzer birşey.
    Hocam hondanın birçok modeli için servis manueli var yaw. Ha böyle fotoğraflı değilde daha çok 3D teknik çizim olarak yayınlıyorlar. Biraz daha teknik bilgi istiyor anlamak için ama var yani.
    Biraz da mesleki meraktan Africa twinden tut nc750ye, versys650 den tut Crf250 ye kadar hepsinin manualini bulup indirip inceledim tek tek, bence gayet başarılı

Resimli olması daha iyi olur ama bunlarda çok iş görüyor, hangi civata kaç Nm torkla sıkılacak o detaylar bile yazıyor.

Japonların hakkını yedirmem, ölümüne konnichiwaaa

Bu arada servis manueli diye bilmeyen arkadaşlar için belirteyim diye yazdıydım, sanki hatanı arıyormuşum gibi olmuş, kusuruma bakma.

Bilmeyen arkadaşlar olabilir onlar için yeniden açıklayayım; kullanım kılavuzu daha basit bilgiler içerir, servis kılavuzunda ise motorla ilgili tüm teknik detay, bakım ve onarım bilgileri olur. Bana bayiden verilen kılavuzda bu bilgiler niye yok diye şaşırmasınlar.[COLOR="Silver"]

Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeterli teknik bilgilere sahip olmadığım için bir yorum yapamıyorum. Yağ temizlik sıvısı da sonuç olarak bir sıvı madde. Yağı temizleme işini başarılı bir şekilde yaptığını düşünsek bile bu sıvının motor bloğu içindeki kalıntıları koyacağımız yeni yağın performansını düşürür mü acaba? Yağ süzülsün diye yağ tapasını uzun süre açık bırakınca motor bloğuna toz, böcek, sinek vs. girer mi acaba? Ben de pimpirikli sayılırım. Bu yüzden en azından yağ bakımları için 10 yıldır servise gitmiyorum. Hastanelerdeki beyaz alarm gibi bir uygulama olsa servisler benim gibiler için beyaz alarm kullanırlardı herhalde. Kafada bu kadar soru dolaşması iyi değil galiba?

Yağın akışkanlığı konusuna gelince. 1-2 hafta içinde ben yağ değiştirene kadar havalar iyice ısınır. Blok içindeki yağ akışkanlaşır. 10 derecenin altında bir hava sıcaklığı olsaydı motor ısınmış durumda yağ değiştirmeyi tercih edebilirdim. En son yağ değişimini motor soğukken yaptım. motor bloğu sıcakken yapılan yağ değişimi ile arada bir fark olmuyor. Yada bizim bunu gözlemleyebilmemiz mümkün değil.

Kullanıcı el kitapları konusuna gelince. Ne motosiklet, ne de diğer araçların el kitabında aksini görmedim. Motor sıcakken yağı boşaltın talimatı servis şartları sebebiyle verilmiş bir talimat olabileceğini düşünüyorum. Aslında uzun süre yatan araçlar konusuna da değinip uygun bir talimat yazmaları gerekir. O zaman benim gibi insanlar cevaplarını almış olur.
    Hocam yağ tapasının oradan böcek girecek bir ortamdaysan sen motoru boşver kendi sağlığına önem ver, acilen yaşadığın ortamı ilaçlat ,aman diyeyim

Gözümde canlandı şimdi, hamamböceği fıtı fıtı orta sehpadan yukarı tırmanır, antenleri oynar, karterin altındna dolanıp yağ deliğine gelip ordan hop diye motora kaçar... Korku filmi gibi yaw

Takılıyorum sana hocam kızma Yağ tapası aşağıda olduğundan ne toz girer ne böcek, hiç merak etme.

Isı konusuna gelirse, sana süper bir çözümüm var. Güneş çıkınca motoru direkt güneş alan biyere koy, 1 saate güneş altında beklesin cayır cayır ısınsın. Zaten 30 derece üzerine çıkar o kavurucu sıcakta.

Böylece motoru çalıştırmadan bloğu da ısıtmış olursun. Tam bir zihni sinir proje adamıyım valla

Hocam inan bunlara hiç gerek yok. Motorun içinde kalacak 3-5 damla eski yağın hiçbir zararı olmaz, kafan rahat olsun. Aç, değiştir, yeni yağı koy, devam.
    espresso, AzÇok ve yec bunu beğendiler.

Motosikleti
    250r
    Hocam hondanın birçok modeli için servis manueli var yaw. Ha böyle fotoğraflı değilde daha çok 3D teknik çizim olarak yayınlıyorlar. Biraz daha teknik bilgi istiyor anlamak için ama var yani.
    Biraz da mesleki meraktan Africa twinden tut nc750ye, versys650 den tut Crf250 ye kadar hepsinin manualini bulup indirip inceledim tek tek, bence gayet başarılı

Resimli olması daha iyi olur ama bunlarda çok iş görüyor, hangi civata kaç Nm torkla sıkılacak o detaylar bile yazıyor.

Japonların hakkını yedirmem, ölümüne konnichiwaaa

Bu arada servis manueli diye bilmeyen arkadaşlar için belirteyim diye yazdıydım, sanki hatanı arıyormuşum gibi olmuş, kusuruma bakma.

Bilmeyen arkadaşlar olabilir onlar için yeniden açıklayayım; kullanım kılavuzu daha basit bilgiler içerir, servis kılavuzunda ise motorla ilgili tüm teknik detay, bakım ve onarım bilgileri olur. Bana bayiden verilen kılavuzda bu bilgiler niye yok diye şaşırmasınlar.
    Yok yahu ne kusuru. Yağını kendi değiştirmeyen adamım ben.
    SuleymanE bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Yani Motul eşşek değilse bir yağ üreticisi olarak eser miktarda kalan bir temizleyicinin, yeni yağa zararını göz önünde bulundurmuştur formülize ederken. Deneyini yapmadan yapabileceğimiz tek şey şeffaf ülkelere ve denetim raporlarına ve firmaların itibarlarına inanmak.

Ben uzun süre açık bırakmam yağ tapasını, uzundan kastım da 45dk falan durabilir de öyle geceden sabaha asla bırakmam. O sıcaklık değişimleri olurken neden motor dışarıdan gelebilecek neme karşı korumasız olsun? Delilik benim gözümde, ben de pimpirikli manyağın tekiyim tamam ama benim için ciddi delilik. Yapmam.

Sıcakken yaparım demem de yine benim takıntılı olmamdan tabii ki. Ben soğukken asla dökmem, ama öyle yapıldı diye de bir motora kötülük yapıldı gözüyle bakmam. 100ml eski yağdan kalsa hiç bişey de olmaz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:20 ----------

user manual (özellikle basılı hard kopyası) o kadar dandik ki, service manual'ı böyle fotoğraflı vermek zorunda kalmışlar. =)
    Ama evet gerçekten çok iyi.
    Ama bu kitapçıkta tam da bu prosedürde çok feci bir hata var.
    "Wait a few seconds"
    SuleymanE bunu beğendi.

Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yani Motul eşşek değilse bir yağ üreticisi olarak eser miktarda kalan bir temizleyicinin, yeni yağa zararını göz önünde bulundurmuştur formülize ederken. Deneyini yapmadan yapabileceğimiz tek şey şeffaf ülkelere ve denetim raporlarına ve firmaların itibarlarına inanmak.

Ben uzun süre açık bırakmam yağ tapasını, uzundan kastım da 45dk falan durabilir de öyle geceden sabaha asla bırakmam. O sıcaklık değişimleri olurken neden motor dışarıdan gelebilecek neme karşı korumasız olsun? Delilik benim gözümde, ben de pimpirikli manyağın tekiyim tamam ama benim için ciddi delilik. Yapmam.

Sıcakken yaparım demem de yine benim takıntılı olmamdan tabii ki. Ben soğukken asla dökmem, ama öyle yapıldı diye de bir motora kötülük yapıldı gözüyle bakmam. 100ml eski yağdan kalsa hiç bişey de olmaz.
    Motor içi temizleyici spreyi daha sonraki bakımlarda deneyeceğim. Yağ tapasını akşamdan sabaha açık bırakma şansım yok zaten. Bahçede akrep, çiyan dahil bir sürü çok ayaklı canlı var. Ondan sonra akrebin kıskacı yüzünden silindir çizildi başlığı açmak istemem. 45 dakika yağın akmasını bekleyeceğim yine de. Bilgiler için teşekkür ederim.
    espresso bunu beğendi.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu da bir yöntem. Gerçi mazot için ama sonuçta niyet önemli.

AzÇok, espresso ve SuleymanE bunu beğendiler.

hakan1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Ben olsam 1 litre 2 zamanlı yağı alırdım, sıcak su içinde 50-60 dereceye kadar ısıtırdım beheri yöntemle (eldiven). Bunu direk bloğa koyardım, böylece iki şeyi sağlardım, hem içerdeki yağı ılıtırdım, hem de inceltirdim...İki zamanlı motor yağı otomobillerde yağ değişimlerinde içerdeki yağ kalıntılarını da temizlemek için kullanılıyor. Tabi orda motor çalıştırılıyor sirkülasyonu temizlemek için. Siz bunu yapmayacağınıza göre alttaki kirli yağı dolaşıma da sokmamış olacaksınız...Bu iş sonrası yağın süzülmesi için beklemek elzem, filtreyi zaten değiştirirsiniz...

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı Mertcan0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Isıtmana gerek yok değiştir gitsin motoru sağa sola yatırırsın iyicene karteldeki yağ akar
    Sağa sola yatırma mevzusu yağ radyatörü varsa yapılmalı yoksa pekde gerekli değil , amaç radyatörün içinde kalan bir miktar yağın kartere dökülmesini sağlamaktır , ayrıca ağır motorlarda dikkatli olmak lazım , 200 kg üstü bir motorda depo ful benzin doluysa bir noktadan sonra hass...r galiba kaldıramayacam üstüme devrilecek bırakayım usulca yere dedirtiyor , başıma geldide yazıyorum :D
    espresso ve Motoseverrr bunu beğendiler.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı hakan1969 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben olsam 1 litre 2 zamanlı yağı alırdım, sıcak su içinde 50-60 dereceye kadar ısıtırdım beheri yöntemle (eldiven). Bunu direk bloğa koyardım, böylece iki şeyi sağlardım, hem içerdeki yağı ılıtırdım, hem de inceltirdim...İki zamanlı motor yağı otomobillerde yağ değişimlerinde içerdeki yağ kalıntılarını da temizlemek için kullanılıyor. Tabi orda motor çalıştırılıyor sirkülasyonu temizlemek için. Siz bunu yapmayacağınıza göre alttaki kirli yağı dolaşıma da sokmamış olacaksınız...Bu iş sonrası yağın süzülmesi için beklemek elzem, filtreyi zaten değiştirirsiniz...
    Bu işlemde maalesef pek sağlıklı olmuyor sebebi ise bloğun içinde hatrı sayılır miktarda eski yağdan kalması, ortalama 1.5 litre motor yağı alan motosikletin içinde 200 ile 300 ml arası eski yağ kalmaktadır yani motor sıfırdan toplanıcaksa 1.7 ile 1.8 litre yağ koyulması gerekmektedir, durum böyle olunca 2 zamanlı yağın kimyası yeni koyacağımız motor yağının kimyasına karışacaktır buda koyduğumuz motor yağının koruyucu etkilerini azaltıcaktır. Bunun yerinede yine aynı marka yağ kullanıp daha az kilometrede değişim sağlamaktır,

hakan1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Alıntı Motoseverrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu işlemde maalesef pek sağlıklı olmuyor sebebi ise bloğun içinde hatrı sayılır miktarda eski yağdan kalması, ortalama 1.5 litre motor yağı alan motosikletin içinde 200 ile 300 ml arası eski yağ kalmaktadır yani motor sıfırdan toplanıcaksa 1.7 ile 1.8 litre yağ koyulması gerekmektedir, durum böyle olunca 2 zamanlı yağın kimyası yeni koyacağımız motor yağının kimyasına karışacaktır buda koyduğumuz motor yağının koruyucu etkilerini azaltıcaktır. Bunun yerinede yine aynı marka yağ kullanıp daha az kilometrede değişim sağlamaktır,
    Motorseverrr aslında bu uygulamayı otomobilde yapıyorlar, hiç bişey de olmuyor. Hatta adam 3-5 dk da çalıştırıyor içindeki tüm pisliği atsın diye. İçinde kalmazki öyle 200-300 ml, zaten düşünsene o zaman yağı niye değiştiriyoruz madem önceki bozuk yağın 200-300 ml si kalıyorsa. Filtre değişince hemen hiç kalmaz. Tüm bloğun mimarisi, yağ sistemi, karter merkezli tasarlanıyor...Yağ pompasının ağız seviyesi dibe çok yakındır biliyorsun...

Israrcıyım...🙂

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)