Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

DORADO V3 te Aku Bosalma Sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI
    dcalanya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    DORADO V3 um var ve surekli akusu bosaliyor. Tabiiki hergun binmememin de bunda etkisi vardir. Ama Akuyu sarj ettirdikten sonra 2 gun calistirmasam, yada haftasonu cumartesi-pazar binmesem akusu bosaliyor.
    Ayakla calistirilamadigindan ve otomatik vites oldugundan illaki kapakları sokup arabadan uzatma kablosuyla motoru calistirmak gerekiyor.
    Adana daki servis cok yetersiz, once uzaktan kumandasindan calıstırmayın-susturmayın anahtarı kullanın dedi, tabiiki problem cozulmedi. Kacak-kısa devre vb vardır dedik, baktılar bulamadılar.
    Ensonunda "hergun binmeniz lazım" deyip gectiler.
    Bu konuda veya baska bir motorda aynı sorunu yasayan oldu mu?
    Paylasım için simdiden tesekkurler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Jazzbass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ledow 250cc Chopper
    Teknik sorunları yanıtlayacak kadar tecrubeli olmasamda nacizhane iki önerim var.

1- Yeni akü al onu tak dene
    2- İyi ve kafa bi tamirci bul kanki ol
    Saygılarımla
    [COLOR="Red"][B]"Korkularının üzerine gidebildiğin kadar yeni birşeyler öğrenirsin."[/B][/COLOR]

MASTER OF THE ROAD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı dcalanya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ensonunda "hergun binmeniz lazım" deyip gectiler.
    nnnehahahahah çok komik ya harbiden çok yetersizlermiş allah kolaylık versin sen bi aküyü değiştir yine boşalırsa kesin kısa devre vardır

Motor garantide diye aküyü degistirmedim. Aldigim yere soyledim, bisi yok diyorlar hala.. Aküyü kendim değisitirip onlara fatura edicem sonunda herhalde..

Tesekkurler..

tkalfaoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750S DCT
    Voltmetren var mı? Akuyu sökmeden motoru çalıştır ve voltajına bak kutuplardaki. 12 volt (yada daha az) gosteriyorsa, alternatörün çalışmıyordur (yani akü şarj etmiyordur). Normal şarj voltajı 13 - 13.5 volt gibidir. Bu rakamı bulmıyorsan voltmetrede, şarj etmiyordur motorun.. -turgut
    ---
    Honda NC750S..... Honda VFR 2008... Hyosung GT250R

007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Burgman AN 650 Executive
    Yalgın arkadaşımız sorununa, Dorado V3 topiğinde cevap yazmıştı... Bir daha niye topic açtın anlayamadım doğrusu... İki yere iki defa aynı mesajı yazıp siteyi şişiriyorsun... Sorunlarını önce motosikletinin kendi topiğine yazarsan hepimiz destek oluruz...
    Cüneyt Eralp

007 cevap alamayınca iki yere de yazıldı..
    Ayrıca Doradosu olmadığı halde butip sorunu cozebilecek kisiler de vardır. Herkes Dorado topigini okumuyor.
    Sıkıntımı anlamanı beklemiyorum ama biraz daha az ukalalık daha guzel bir paylasım sağlayabilir.

Sn. Tkalfaoglu oneriniz icin tesekkurler.

Olcum yaptım.
    13.85 VDC ye kadar ölçüm yaptım. Alternatör çalısıyor. Tabiki bunu servis de yapmıstır. O yuzden bisi yok diyorlar.
    Ancak kontağı kapattığımda, voltaj düşüyor 12.15 -12.14 - 12.13 gibi... Bu da akünün dolmasına rağmen hızlıca boşaldığını gösteriyor..
    Yeni aküyle deneyeceğim.

tkalfaoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750S DCT
    kontagi kapadiktan sonra biraz inmesi normal. birsey daha; kontagi kapadiktan sonra kutup baslarini cikarin ve olcun. voltaj 12 nin altina dusuyor mu? dusuyorsa motorda kisa devre olabilir.
    ---
    Honda NC750S..... Honda VFR 2008... Hyosung GT250R

memin1857 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fazer
    - 13.85V ölçtüğüne göre şarj sistemin düzgün çalışıyor olmalı
    - Kısa devre olamaz çünkü kısa devre olsa sigorta yanar sigorta yoksa motor yanar.
    - 12V tabir edilen bir akü 13.85V ile full sarj edildiğinde kontak kapatıldıktan sonra 12li değerlere düşmemelidir. Bunun anlamı şarj olmuyor demektir.
    Ben akünün arızalı olduğunu düşünüyorum. Senin motorunun aküsü İzmirde 17YTL'ye alınabiliyor. Sende benzer bir fiyata bulabiliyorsan servisten hizmet alamıyorsan lanet olsun deyip elini cebine atıp hallet en azından motorunu marşla çalıştırırsın.
    Birde Voltaj ölçümü yapabildiğine göre multimetren var demektir. Akünün kabloların bir tanesini çıkar ve multimetreyi araya SERİ bağla. (Yani multimetrenin bir kablosu motorun kablosuna diğeri akünün boş olan kutbuna) Multimetre ayarını AMPER (AKIM) ölçümüne getir ve bak bakalım motorun durduğu yerde ne kadar akım çekiyor.
    Eğer akün 5Ah (saat) bir akü ise o aküden full şarjlı iken 5A talep ettiğinde 1 saatte biter demektir. Tabi tam lineer olarak hesaplanamaz örneğin motosikletin kapalıyken normalde 10mA çekmesi gerekirken seninki 200mA çekiyorsa yaklaşık 1-2 günde akün biter.
    Ama bu yazdıklarımın geçerli olabilmesi için full şarj ettiğin akünün söküldüğünde açıktayken 13V-13.2V gösteriyor olması gerekli. Senin akün 12.1'i bağlı iken gösteriyor. Eğer ölçüm yaparken motor bağlantısını söktüğünde voltaj artıyorsa motorun çok akım çekiyor demektir. Eğer pek etkilenmiyorsa akü bozuk demektir ki bu çok yüksek bir ihtimal. Dediğim gibi yeni akü al eğer sorun çözülürse ondan sonra servisle konuşursun.
    Birde bir şekilde bitmiş akülerin şarj alma kapasitesi azalabilir. Yani bir kere bittikten sonra motosikletin bindiğin sürelerde yeterince şarj edemiyor olabilir. Aküyü dışarıda şarj et. Bi oto elektrikçisinden rica et redresöre bağlayıp şarj etsinler, ücretsiz yaparlar. Ondan sonra dene.
    Ama bence aküyü değiştirince çözülecek.

Servis akuyu degistirdi. Problem cozuldu..
    Paylasımlar icin tesekkurler..

pejocu_brs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    peugeot 103
    ya bu doradolar çok dandirik diye duydum arkadaşlar siz kullanıyosunuz daha iyi bilirsininz ben yeni bi motor alicam tavsiye eder misiniz max hızı kaç nedir uzun yola dayanır mı?
    Gidişine kızlar, duruşuna yollar hasta ...

Motosikleti
    Aeon 180 cc ATV - 125 cc Dorado Scooter
    Alıntı pejocu_brs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ya bu doradolar çok dandirik diye duydum arkadaşlar siz kullanıyosunuz daha iyi bilirsininz ben yeni bi motor alicam tavsiye eder misiniz max hızı kaç nedir uzun yola dayanır mı?
    ben 125 cc olan bir scooterini kullanıyorum diğer çin malları ne kadar dandikse bunlarda o kadar dandik

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler