Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yağsız kalan motorsiklet

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda Shadow 750 ACE
    Herkese merhabalar,
    Honda Shadow 750 kış döneminde kapalı garajda yattı. Havaların ısınmasıyla birlikte aküsünü değiştirdim ancak yatmasından kaynaklı sanıyorum yağ akıtmış ve hiç yağ kalmamış.
    Yağı boşaltmak istediğimde de tek başıma yapamıyorum maalesef. Bu sebeple yarın motorumu servise götüreceğim ancak 10 km yağsız bir şekilde gitsem motorda ciddi bir sıkıntı olur mu, ustaların fikirlerini merak ediyorum.
    Aynı zamanda yağ değişimi yapmadan eski yağın üzerine yenisini eklemek de olmaz diye düşünüyorum.

Motoru en zararsız şekilde servise götürebileceğim önerilere ihtiyacım var. Cevap veren herkese şimdiden çok teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Bajaj boxer (Cafe racer) sym jet 14 200i
    Hocam içindeki yağ ne ise ondan alıp ekleme yapman lazım ondan sonra servise götürüp yağını değiştirirsin , benim anlamadığım nokta motor durduğu yerde yağ nasıl akıtmıi bir yerde bişey olduğu açık onu da iyi bir kontrol ettirmiş olursun sözün özü içimdeki yağ 10-40 ise 10-40 vb mümkünse aynı marka ve aynı seri olacak şekilde yapman lazım

Motosikleti
    Honda Shadow 750 ACE
    Teşekkür ederim cevabınız için.
    Motorun içindeki yağı en son benden önceki sahibi değiştirdiği için hangi marka ve seri olduğu konusunda bir fikrim yok. Petrol Ofisi'nden 10-40 bir yağ var elimde ama dediğim gibi aynı mı değil mi hiç bilmiyorum.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bildiğim kadarıyla yağsız binme durumunda aşırı ısınma sonucu motor hem aşınacak hem genleşecek bu nedenle elinizde kalacaktır.

ancak bu 1 km mi 10 mu bilmiyorum ama kesinlikle tavsiye etmiyorum

Motosikleti
    Honda Shadow 750 ACE
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bildiğim kadarıyla yağsız binme durumunda aşırı ısınma sonucu motor hem aşınacak hem genleşecek bu nedenle elinizde kalacaktır.

ancak bu 1 km mi 10 mu bilmiyorum ama kesinlikle tavsiye etmiyorum
    O halde servisin gelip motoru alması en mantıklısı olacak ama daha kolay bir yolu var mı?

Yasin D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    22" Bajaj NS 200
    Bilmediğim için soruyorum, siz neden değiştiremiyorsunuz?

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Ben olsam en ucuzundan bir yağ koyar 10km giderdim. Hem motor yağsız kalmamış olur hem de içerideki pislik o yağla beraber akar gider. Rektefiyeden sonra falan kötü yağ koyup 2 3 kere doldur boşalt yapanlar oluyor, içeride bir şey kaldıysa yağla beraber çıksın diye.

Hiç yağ kalmadıysa neyi boşaltacaksınız hocam? Yağ koyma yeri açıktadır büyük ihtimal kalitesiz de olsa bir yağ ekleyin, servise gidene kadar ısınır, çer çöp varsa toplar zaten. Gidince de serviste boşaltır güzel bir yağ koydurursunuz.
    Kural [ Z ] ve Thesinner83 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda Shadow 750 ACE
    Alıntı Kerem34_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben olsam en ucuzundan bir yağ koyar 10km giderdim. Hem motor yağsız kalmamış olur hem de içerideki pislik o yağla beraber akar gider. Rektefiyeden sonra falan kötü yağ koyup 2 3 kere doldur boşalt yapanlar oluyor, içeride bir şey kaldıysa yağla beraber çıksın diye.
    Bunu yapabilirim ancak önceki yağı boşaltmadan yeni yağ eklemem sorun olur mu? Bu konularda çok da bilgili sayılmam, sizin yardımlarınızla bir şey yapacağım artık

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Üstat hiç bilginiz yoksa bu konularda ve motorunuzda da yağ kalmadığını düşünüyorsanız, kaç lt ve ne yağ kullanacağınızı da bilmiyorsunuzdur muhtemelen. Bence risk almayın. Moto çekici gibi birşey çağırıp servisinize taşıttırabilirsiniz motorunuzu.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Alıntı SLAYTHERN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunu yapabilirim ancak önceki yağı boşaltmadan yeni yağ eklemem sorun olur mu? Bu konularda çok da bilgili sayılmam, sizin yardımlarınızla bir şey yapacağım artık
    Köyde bir cbf150 var, 5 6 senedir orada. Allah rızası için bir kişi yağ koymuyor motosiklete. Belki içerisindeki yağ pekmez olmuştur ama hala çalışıyor motosiklet, dağ tepe gidiyorum. 10km kısa bir mesafe, yağ anca ısınır zaten. Kalan yağın üstünü tamamlasanız da bir şey olacağını sanmıyorum ama forumda teknik bilgisi yüksek arkadaşlar var, onlardan yorum beklemek daha doğru olur. Hiç yağ koymadan kesinlikle çıkmayın.

erensel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hunk
    Yağ eksiltme sorunu var ise ekleme yapılsa bile şahsen sürerek götürmezdim.
    Çekici ile götürmenizi tavsiye ederim.
    Bazı banka kredi kartlarının ücretsiz çekici hizmeti oluyor. Kart ve ruhsat sahibi aynı kişi olması şartı ile
    Böyle alternatifler araştırabilirsiniz.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı SLAYTHERN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O halde servisin gelip motoru alması en mantıklısı olacak ama daha kolay bir yolu var mı?
    10 km az bir yol değil. motorunuza uygun ucuz bir yağ koyup düşük rölantide gidebilirsiniz. Sanırım 2 litre üstü bir yağ alıyor motorunuz, 1.5 litre yağ koyup rölantide bir süre calıstırıp , biraz bekleyip yağ göstergesinde min. kısmını geçtikten emin olduktan sonra sıkıntı olmayacaktır.

Ancak durdugu yerde yağı akmış ise önemli bi problem olabilir.

ya da bütçeniz var ise çekici çağırabilirsiniz.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    1. O motosiklette yag beklemeyle akmaz da bitmez de. Daha baska bir sorun olabilir.

2. Birakin mesafe gitmeyi, yagsiz motoru calistirmayin bile.

Tavsiyem motosikleti servise cektirin.
    Kural [ Z ] ve D e m i r bunu beğendiler.

Motosikleti
    MT-09 SP
    Ucuz bir yağ ekleyip servise kadar götürebilirsin. Yağsız gitmeye kalkarsan servise varamadan motor kitler

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Yakıt istasyonunda 10W-40 herhangi bir motor yağı alıp motor yağı dolum kapağından doldurun. Motosikleti max. devirin %50'si üzerine zorlamadan bu şekilde 10km 'den çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Serviste iş emri açtırırken çıkan yağ miktarını ölçüp size söylemelerini özellikle isteyin. Bu değere göre servisten durumla ilgili yorum alın.

Burada da paylaşırsanız bizim de yorumlarımızı alabilirsiniz.

Motosikleti
    MT25 2016
    içinde yağ olmadığına emin misiniz? yan ayakta değil, motoru dik hale getirip bakın yağ seviyesine.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Herhangi bir 10/40 doldurup gidin, yağsız motosiklet ile bir yere gitmeyi değil, calistirmayi bile aklınızdan geçirmeyin.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Motosikletin başka potansiyel problemleri varsa ara bir çekici servise çeksin. Macera aranacak konu değil yağsızlık.

Başka potansiyel konuları bilmeden, ben olsam ne yapardım? Önceki sahibine hangi yağı koyduğunu sorarım, ulaşamıyorsam doğru yağ hangisiyse onu koyarım, doğru yağ bulamıyorsam herhangi bir motosiklet yağı koyarım, onu da bulamıyorsam herhangi bir dizel otomobil yağı koyarım ve tüm senaryolarda da ilk gideceğim yer tabii ki servis olur.

D e m i r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1. O motosiklette yag beklemeyle akmaz da bitmez de. Daha baska bir sorun olabilir.

2. Birakin mesafe gitmeyi, yagsiz motoru calistirmayin bile.

Tavsiyem motosikleti servise cektirin.
    Kesinlikle, aman hocam. Yağsız asla

Motosikleti
    Honda Shadow 750 ACE
    İlgilenen tüm dostlara teşekkür ederim.
    Nihayetinde 1 litre uygun bir yağ koyarak yavaş yavaş servisin yolunu tuttum, herhangi bir sorun olmadı.
    Kural [ Z ] ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)