Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Ateşleme sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI
    mehmet1. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Armode ar125
    Arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba benim başıma tuhaf bir sorun geldi çözümü nasıl olacak bulamadım motorum ateşleme yapıyor ama ateşleme kablosunu bujiye tam değdirdiğimde stop ediyor elimle tutup arada biraz boşluk bırakınca sorunsuz çalışıyor kabloyu bujinin başına takar takmaz stop ediyor buji başlığı ve bujiyi yeni değiştirdim onlarda sorun yok bu sorun neyden olur normalde benim bildiğim kablonun bujiye tamamen temas etmesi gerekmezmi ama benim motor bi saçma olmuş anlamadım daha önce böyle bi sorun yoktu yardım ederseniz sevinirim teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Jawa 250+LEDOW 250
    bobinin bi kablosu şasedir yada beyine yeşil renkte şase bağlıdır bu iki kablodan birinden motora şase çek dene bakalım bobinden daha kolay çekersin şase problemi var gibi görünüyor

Motosikleti
    xv250
    sorun tırnak aralığı çin menşeili kırmızı renk 3 tırnak buji var onu kullan sorunun düzelsin

Motosikleti
    Armode ar125
    Ateşleme bobininin şase bağlantısı sorunsuz buji tırnak aralıgınıda ayarladım aynı sorun devam ediyor kablo biraz uzaktan tutunca motor çalışıyor sorunsuz kablo bujiye değdiği an stop ediyor

Motosikleti
    xv250
    pipoyu yarım taktıgında motor çalışıyor mu ? bu sorun buji değiştirdikten sonra mı oldu ?

Motosikleti
    Armode ar125
    Evet kardeş pipo yarım takınca çalışıyor tam takınca stop ediyor sorunum tamda bu eski bujiylede yapıyordu zaten ondan değiştirdim ateşleme bobinide değiştim gene aynı sorun devam ediyor

Motosikleti
    xv250
    aynı sorunu yaşamıştım o yuzden sordum

Motosikleti
    tvs apache rtr150
    Aynı sorun benim motorumda da başladı. Buji kablosunu, bujiden 1,5 cm uzakta tutunca motor çok güzel çalışıyor. Kablo bujiye yaklaşınca teklemeye başlıyor, temas edince de stop ediyor. Bobin arızası olduğunu sanmıyorum. Bobinin ohm değerleri, fabrika değerlerinde. Stator ve konjektor de değil. Bu ikisi sökükken de çalışıyor motor. Kontrol edemediğim bir tek beyin (cdi unit) kaldı. Ama o arızalı olsa hiç çalışmaz diye düşünüyorum.
    Konu hakkında bilgisi olan varsa, yardımcı olursa sevinirim.
    Motorum tvs apache 2010 model bu arada.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:21 ----------

allegromod Hocam nasıl çözdünüz sorunu? Yardımcı olursanız sevinirim

Motosikleti
    Jawa 250+LEDOW 250
    Bobinin şasesi sağlam olmasa hiç ateşleme yapmaz yanlış anladın motorun üst kapağına şase çekeceksin bobinin şasesinden motor üst kapağına şase çek

Motosikleti
    Armode ar125
    Sorunu yaşayıpta çözen varmı acaba motor halen aynı sıkıntı devam ediyor bobin sağlam 2 tane bobin denedim gene aynı cdi beyindenmii acaba valla deli olcam motoru yakıcam en sonunda🥶🥶🥶🥶🥶🥶

Motosikleti
    Jawa 250+LEDOW 250
    motorda şase problemi var şase kablolarını kontrol et motora bağlı olan şaseyi

Motosikleti
    tvs apache rtr150
    Alıntı mehmet1. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorunu yaşayıpta çözen varmı acaba motor halen aynı sıkıntı devam ediyor bobin sağlam 2 tane bobin denedim gene aynı cdi beyindenmii acaba valla deli olcam motoru yakıcam en sonunda������������
    Bende de aynı sıkıntı devam ediyor. yukarıda allegromod aynı problemi yaşadığını yazmış ama nasıl çözdüğünü yazmamış. mekanik her şeyi denedim ben motorumda. elektrikle alakalı her şeyi de denedim neredeyse. pulsar coil ( ateşleme sensörü deniyor sanırım buna) i değiştireceğim şimdi. ateşleme yapıyor gözüküyor ama ohm degeri olması gerekenden epey düşük.
    oto elektrikçi varsa aramızda yardımcı olsun. eline yapışmaz.

Motosikleti
    Jawa 250+LEDOW 250
    Bobin bujiyi bağlayıp bujinin şasesini bobine bağlı şaseye değdirip ateşleme yi denermisin

Motosikleti
    xv250
    sorunla belki alakası yok ama okuyucu değiştirmiştim fakat yine de arada çiğ attıyordu vs 3 tırnaklı buji ile değiştirdim maşşaAllah 3 senedir sorunsuz biniyorum

Motosikleti
    Armode ar125
    Denedim herşeyi şase demişler şase almadık yer bırakmadım gene aynı 2 tane bobinle 3tane statörle 2 tane cdi beyinle denedim elektrik tesisatını yeniledim sübab ayarı yaptım sıfır karbüratör taktım motor halen aynı kablo bujiye değdiği an stop ediyor motor bugüne kadar hiç böyle bi sıkıntı görmedim tam bir baş belasıymış motordan soğudum artık yemin ederim. Silindir pistonda bir sıkıntımı var diye düşünmeye başladım çünkü başka deneyecek bişey kalmadı🤢🤢🤢🤢🤢🤢🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤢🥶🥶🥶🥶🥶🥶🥶🥶

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Bujinin kafasında veya pipoda akım geçirmeye engel bir durum olabilir mi ? pipoyu uzak tuttuğunda akım gövdeye atlar ve ateşleme devam edebilir , pipoyu bujiye yerleştirdiğinde artık akım atlayamaz ateşleme kesilir motor stop edebilir..

Motosikleti
    Jawa 250+LEDOW 250
    Pipoyu çıkarıp direk kabloyu bujiye değidirerek denedin mi

Motosikleti
    tvs apache rtr150
    Alıntı mehmet1. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Denedim herşeyi şase demişler şase almadık yer bırakmadım gene aynı 2 tane bobinle 3tane statörle 2 tane cdi beyinle denedim elektrik tesisatını yeniledim sübab ayarı yaptım sıfır karbüratör taktım motor halen aynı kablo bujiye değdiği an stop ediyor motor bugüne kadar hiç böyle bi sıkıntı görmedim tam bir baş belasıymış motordan soğudum artık yemin ederim. Silindir pistonda bir sıkıntımı var diye düşünmeye başladım çünkü başka deneyecek bişey kalmadı������������������������������������������
    ben pistonu da yeniledim, krank sensörünü de yeniledim. subapların keçelerini de yeniledim. bujiyi de değiştirdim defalarca. karbüratörü değişmedim ama temizledim, contalarını yeniledim. elektrik aksamının ölçümünü yapıp fabrika değerleri ile karşılaştırdım ama hepsi nafile.
    temel sorunum buji çok hızlı kararıyor. buji kesmesi olayı gerçekleşiyor çok kısa sürede.
    cuma günü sevinç motordan son aldığım buji ile pipo vs bağlı iken motor ateşlemeye başladı ilginç şekilde. üstelik 8 liralık dandik buji aldım masraf olmasın diye.
    fakat şimdi sorunum gaz verip devri yukseltmeye çalışınca, enteresan şekilde devir düşüyor ve stop ediyor motor. karbüratörle alakalı olduğunu düşünüyorum şu an problemin.
    motosikletin orjinal bujisini takıp deneme yapmanızı tavsiye edeceğim ama emin de değilim açıkçası. tamirciler her bujiyi aynı sanıyor ama kesinlikle bujiler arası çok fark var. iç direnç değerleri arasında dağlar kadar fark var. buna dikkat etmek gerekiyor.
    bosch ur5ddc diye bir buji takılması gerekiyor tvs apachelere. bursa da bulamadım bu bujiyi. n11 den alıp deneyeceğim. sonucu yazarım.
    bir de kendi motorumdan yola çıkarak şunu söyleyebilirim: motorda birden fazla arıza, ayarsızlık, uyumsuzluk vs olma ihtimali mevcut. benim motorda hem buji, hem karbüratör sorunu aynı anda olunca işin içinden çıkması zor oluyor.
    umarım en kısa zamanda hallolur tüm arızalar.
    iyi sürüşler

Motosikleti
    Jawa 250+LEDOW 250
    Senin motorsiklet te ateşleme zayıf görünüyor tam değdirdiğinde ateşlemeyen çalışmayan bujinin tırnak aralığını iyice azalt Bi dene bakalım çalışıyor mu ateşliyormu ateşleme yaparsa beyinde sıkıntı olabilir beyne hangi renk kablolar giriyor onada bakabilirsen ac mi dc mi dc beyinlerde zamanla arıza olabiliyor

Motosikleti
    Armode ar125
    3 tırnaklı buji ile üst kapak ve subapları değiştirdim şuan sıkıntısı yok çalışıyor ama bu seferde buji karartıyor simsiyah is yapıyor 3 tırnak buji sorunu bi nebze olsun düzeltiyor

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)