Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Arka fren disk değişimi yardım..!

Motovento
    REKLAM ALANI
    mehmetGHOST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150MG
    merhabalar arka jantim çatlak yeni jant aldim diski aktarmam gerekiyor fakat vidalar yerinde oynamıyor bile nasıl sökebilirim yöntemi varmı ? birde yeni civatasını nerden temin edebilirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Uzun kollu bir cırcır kullanmayı deneyin. Moment kolu kısa oldugu zaman açmak çok zor, ama biraz uzunbir kolla (50-60cm kadar) kolayca açılır.

Motosikleti
    Mondial 150MG
    teşekkürler 👍 usta öyle deneyecem bide alyan ile boru taktım açmaya çalıştım birini yalama oldu diğerlerini cır cır bulup deneyecem

Alıntı mehmetGHOST adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    teşekkürler 👍 usta öyle deneyecem bide alyan ile boru taktım açmaya çalıştım birini yalama oldu diğerlerini cır cır bulup deneyecem
    Darbeli tornavidalar oluyor çekiç ile vurup öylede sökebilirsiniz.
    ogzcngdk bunu beğendi.

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    wd 40 sıkabilirsin vidalara

Motosikleti
    MT-09 SP
    Disk vidaları tekerin dönüş etkisiyle zamanla ekstra sıkılaşıyor sanırım. Zamanında disk sökeceğim diye 3-4 alyan anahtar yalama ettim. Kaliteli bir alyan lokma ve cırcır ile rahat sökersin ama cırcır veya kolun biraz uzun olması lazım. Birde kuvveti yavaş yavaş arttırmak yerine tek hamlede bütün kuvvetini verirsen daha kolay sökülür.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Bir de hatırlatma, yeni civataları takmadan önce locktite ya da benzeri civata sabitleyici sıkmak gerekiyor.
    Benim motorun servis kitabında (yamaha) mavi locktite sürülmesi gerektiğini yazıyor.

Motosikleti
    Mondial 150MG
    Hafta sonu girdi yapamadım peki vida başlarını yalama yaparsak nasıl sökeriz 🙂 her ihtimale karşı 2.plan olsun inşallah sökeriz de arka jantim kırıldı mecburen yeni jant aldım diski sökemedim

Motosikleti
    MT-09 SP
    Alıntı mehmetGHOST adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hafta sonu girdi yapamadım peki vida başlarını yalama yaparsak nasıl sökeriz 🙂 her ihtimale karşı 2.plan olsun inşallah sökeriz de arka jantim kırıldı mecburen yeni jant aldım diski sökemedim
    Her zaman işe yaramaz ama küçük bir çekiçle bir büyük boy alyan vidayı çakıp çeviriyorsun.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    dostum, disk civataları locktitelidir. ısıtmadan açılmaz. civatayı bozarsın.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    bu tür vidaları açmak biraz zordur, bunlar ya alyan başlı yada tork başlı olur. dikkat etmeniz gereken şey alyanı oturtup sökmek için tork uygularken bir yandanda bir çekiç ile alyanın üzerine tıklatın.

ha bu arada paslandıysa ve zamanla yerine kaynadıysa açamayabilirsiniz, yapmanız gereken tornacıya götürmek. tornacı bunu önce oksijenle biraz ısıtıp ardından soğutacak ve o şekilde açmayı deneyecek, olmazsa üzerine altı köşe başlı bir civata kaynatarak çıkaracak.

bozulan civataların yenisini nalburdan alabilirsiniz. bir tane örnek götürün aynısını verirler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)