Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Pcx125, yağ tercihi

Motovento
    REKLAM ALANI

Pcx125'e yağ almayı planlıyorum.
    Bir öneriniz olur mu?

10/40 4t alacağım.
    Ancak, mineral veya sentetik veya yarı sentetik olması, marka model tercihi arasında kararsızım.birde Jaso ma adında bir yağ var bu neyin nesi???bilgi.sahibi arkadaslardan öneri bekliyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

fabrikanın önerdiği özelliklerdeki yağı kullanın.çölde veya kutuplarda değilseniz tercihiniz farklılık göstermeyecektir
    10w40 veya 10w30 yarı sentetik
    jaso ma marka değil.yağ sınıflandırmalarında kullanılan bir terim. debriyaj sistemi ayrı olmayan motosikletler için olduğunu ifade eder

jaso yağların japon standartlarına göre sınıflandırılmasıdır.kitapçıkta 10w 30 yağ kullanın yazıyo pcx in

10/30 motul yağ koydum.tam sentetik
    Ancak alt kısım daki yağ boşaltma vidasini sökemedim, baktım yalama yapacak,bende sol alt kısımdaki yağ filtresi bulunan kısmı söküp oradan yağı boşalttım.
    Sonra oradan yağ /metal süzgeç /yay çıktı.
    Sonra yay'ı ve filtreyi ters takmışım,bende diyorum niye bu kadar zor oldu, izlediğim videoları daha dikkatli izleyince filtreyi ve yay'ı ters ve yanlış taktığımı anladım.hemen söküp yağı boşaltıp düzgün takıp kapattim.
    Umarım bir olumsuzluğa sebep olmamışımdır.

Sen çok acemisin yada bizimle kafa geciyorsun?

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:35 ----------

Acemilik yanlış oldu. BECERİKSİZ SİN

Acemi yada beceriksiz . Enteresan üslubun var.
    Normaldede insanları kırmayı severmisin, denk gelince mi agzina diline eline geleni söylersin.

Kusura bakma bizimle kafa geciyorsun diye düşünüyorum hala

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:42 ----------

Vida çok mu sıkıydı sokemedin. Saat yönünün tersine cevireceksin. Hiç donmuyorsa sağlam bir asıl sokulecektir.
    Yag filtresinin konumu ile yağ tapasinin yüksekliği farklıdır. Eski Yağın tamamını bosaltamazsin. Ne kadar yağ bosalttigini ölçün mü?
    Motorun icinde kalan Yağın üzerine 1 lt yağ koymuş oldun. Belkide şuanda motorunda 1.5 litre yağ var.

Kitapcikta filtre ile degisir ise 0.9lt.
    Flitresiz 0.8 lt. Şeklinde idi.
    Aşağı yukarı 0.7~0.8 lt civarı bayağı siyahlaşmis yağ cikti ve baskın benzin kokusu var idi.
    İkinci el aldigim motor katalog zamaninda belirtilen km yi gecmis ve yağ değişmemiş durumda idi.
    Orta sehbaya alindi ve takribi 0.7~0,8 lt tam sentetik yağ koyuldu.
    Ve kitapcikta yazilan sekilde yağ çubuğu kontrol edildi.
    Yanliz gıcık bir durum var.
    Pcx yağ çubuğundaki yağ göstergeli taralı alan çok kısa 3-4 cm ancak, az ve çok arasindaki mesafe kısa yani.vidalamadan bakildiginda bile defalarca silip silip bakmak gerekiyor aşırı ince ayar gerektiriyor.

Spcay alphada bu taralı alan daha genişti ve yağ az çok ayarı daha rahat yapilabiliyordu.
    Neyse macera oldu bir dahaki sefere uygun anahtar veya lokma takımı olmadan bu tarz işlere pek kalkışmamak gerek..

Simdi sirada sogutma suyu var.

Motosikleti
    2011 c8 Crypton & 2013 xmax250
    bu işleri tanıdık bi ustaya yaptırsan daha iyi edersin. kaldıki soğutma suyu işine girecen.. yanlış bişey yaparsan sana pahalıya patlar..gerçi bi yönden haklısın artık ustalara yağ değiştirecem diye bıraksan..usta sana sormadan hava filtreni temizleyecek,varyatörünü temizleyecek ve sana ekstra hesap isteyecek...artık bazı tamircilerde böyle sistem var 😡

YouTube da illaki videolar vardır. İzleyerek bile yapabilirsin.
    Yağ degisimde motoru 5 dk falan ısıtacaksin.Yag akışkan hal alacak.
    Yag tapasinda pul vardır. Yumuşak malzemedendir. Tapayi fazla sikmayacaksin. Tatlı sert bir sekilde sikacaksin.
    Motor blogundaki hiçbir vidayi asiri sert sikmamalisin blok aliminyumdur yalama yaparsin.
    Motor yağında benzin karışması gibi bir durum olamaz. Sana oyle gelmiştir.
    Aksine yağ silindir segmanlari asinmissa veya hep redline gidersen yanma odasina sizarak eksilir. Yani motor yağ yakar. Eksiltir.
    Full sentetik yağ kullanma pcx de gereksiz ve cebine zarar. Yarı sentetik yağ kullan. 3000 km ye kadar değişme. Sadece arada seviyesini kontrol et aşırı eksiltme gibi bir durum olursa ilave yaparsın.
    Zaten aşırı eksiltme yapıyorsa silindir segmanlar asinmistir.
    Yagida 10w40 kullan 10w 30 biraz daha pahalıdır.
    Yarı sentetik 10w40 kullan istersen mineral yağ bile kullanabilirsin o da 2000 km ye kadar değişim ister

Fr.Sante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Jet X
    Soğutma suyuna hiç girişmeyin. Havasını düzgün alamazsanız hararet yaptırırsınız uğraşır durursunuz sonra. Onu bilen biri yapsa daha iyi olur.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)