Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bakım Süresini Aştım

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba arkadaşlar;

Motosikleti geçen sene ekim ayında aldım; ancak bu dönemde okul iş evlilik derken 2bin km anca yapabildim.

Motosikleti aldıgım gün bütün bakımlarını yaptırdım, yağını değiştirdim. Ancak sorum şu;

Su an 2bin Km'de.

Zincir yağlamak dışında hiçbir bakım yapmadım; arada bir de hortumla yıkıyorum

(kaza yaptıgımda doğal olarak frenlerine elektriğine bakıp düzelttiler)

Bu hafta sonu zincir temizletmeye ve yağ değiştirmeye götüreceğim ancak yaklasık 200 km civarı yol yapmam gerekiyor bunun öncesi ve daha once hiç 50 km üstü yol yapmadım.

Motor Mondial Vulture, tek merak ettıgım zincir temizlemeden (sadece su tutup iyice öyle temizleyip yağlıyorum ) ve yağ değiştirmeden 2bin kmdir bakım yapılmayan motorla 200km gitmek sizce sıkıntı yapar mı?

Şu an vites geçişlerim fln normal; bir sıkıntı hissettirmiyor. Yağ değişimini uzun tutmak ne gibi sıkıntı yapar onu da merak ediyorum.

(Motor ikinci el; 16 bin km. de su an )

Simdiden eyv.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    abeciMotoru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cb125E-SymWolf-Inazuma-XJ6 F
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ancak bu dönemde okul iş evlilik derken 2bin km anca yapabildim.
    Şu üçünü aynı anda nasıl yapabildin anlatsana biraz ?
    Motosikletimin üstü açık..
    https://www.youtube.com/channel/UCp4K0dvqaCd6YAr_beEsudA/featured?view_as=subscriber

Alıntı abeciMotoru adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu üçünü aynı anda nasıl yapabildin anlatsana biraz ?
    yüksek lisans tezimi yazarken önce iş değiştirdim baktım maaş iyi sonra da evlenme teklif ettim

ama konumuz bu değil
    abeciMotoru ve kdiner bunu beğendiler.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Şimdilik bir kundial
    Bi litre yağ alıp bi vida sökerek değişebilirsin aslında hocam yağı boşa 200 km gitme

Alıntı CloudyFa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bi litre yağ alıp bi vida sökerek değişebilirsin aslında hocam yağı boşa 200 km gitme
    yok hocam bakım ıcın 200 km değil; bakıma götüreceğim ancak sabahtan 200 km yol yapmam lazım baska bir mevzu icin

yani 10 aylık ve 2bin km'dir kullanılan bir yağ ile 200 km yol yapsam motora zarar verir mi ya da yolda bırakır mı onu merak ediyorum.

bir de zinciri su tutup temizleyip yagladıgım icin acaba yetersız olur da o da yolda bırakır mı benı

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    hiçbirşey olmaz , 2000 km giden yağ 200 km daha gider..

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Harika sağlıklı bir olay değil ancak başa dert açacağını da sanmam. Neticede yağların ömrü açıldıktan/motora konulduktan sonra 1 yıl, km bazında ise 2bini 300-500 aşmışsın çok farketmez.

Zincir mevzusu şans işi, hiçbir zaman garantisi yok. Normal şartlarda yağlıysa ve 2bin kmdeyse çinli zincir bile olsa sıkıntı yapmaması gerekiyor.

Kıssadan hisse, fevkalade bir şanssızlık yaşamazsan şartların sorun çıkmayacak şekilde.

2 bin giden yağ 2 bin daha gider ortalama 5-10 bin zaten motor üreticileri değiştirme takvimi yada 1 yıl sizin 1 yıl da dolmamış km de

agalar ne bileyim foruma bakıyorum

300 km de bir zincir yağlama
    600 km de bir zincir temizleme
    1000 km de bir yağ değişimi
    2bin km de bir zincir değişimi

yazanlar var; altımdaki motora güvenmediğim için de aklımda soru işaretleri oluyor.

Neyse İzmir'li arkadaşlar foruma bakarak olsun cumartesi günü, yolda kalırsam alo derim

Alisilin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125 06- Cygnus L 14
    Motorum 34 bin km.de, orijinal zincir dişliyle devam ediyor, öyle düzenli de yağlamam, ne zaman denk gelirse
    Belki bi fikir verir

Motosikleti
    Şimdilik bir kundial
    Ben bazen unutup 1 k fazladan yapıyorum bile bile 5 k fazla kullanan adamda var sorun olmuyor

o zaman gönül rahatlıgı ile kullanabilirim

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)