Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Zincirden Gelen Ses

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar merhaba,

Siteyi her ne kadar takip etsemde ilk mesajım karşılaştığım bir sorun üzerine oldu maalesef.

YAMAHA YZF R25 kullanıcısıyım. Motorum şuan 19.000 KM'de. Bundan yaklaşık 1000-1500 KM kadar önce zincirim biraz bakımsız kaldığı için bozulmaya uğradığından şıkır şıkır bir ses yapmaktaydı,bende değiştirmek durumunda kalmıştım. Üzerindeki O-RING orjinal zinciri söktürüp yerine DID X-RING zincir taktırdım. Forumda gördüğüm kadarı ile dişli seti ile birlikte taktırılması makbulmüş fakat ustam dişlilerimin çok iyi durumda olduğunu değişmesinin gereği olmadığını söylediğinden sadece zincir değişimi yaptırdım.

Zincir değişiminin ardından şıkırtı sesi kesildi. Bu seferde zincirden debriyaja bastığımda veya boşta giderken daha net duyulan (viteste giderken de var olan) zııııııııııt diye bir dönme sesi gelmeye başladı. Ustama gidip durumu sorduğumda bu durumun olağan olduğunu sonuçta mekanik aksamların birbirlerine sürtünerek çalışmaları gereği bir miktar ses yapacaklarını söyledi. Yine de bu benim kafama takıldı. Benzetme yapacak olursam bu ses eskiden bisiklete binerken hızlanıp hızlanıp pedalı basılı tutunca gelen o zincir dönme sesinin aynısı. Ayrıca X-RING zincirin daha çok ses yapacağına dair bir yazı gördüm, ne kadar doğru ne kadar yanlıştır bilmiyorum. Bu konu hakkında benimle tecrübe ve bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Hyosung GT250R
    Öncelikle zinzir gerginliğini kontrol etmenizi tavsiye ederim, yeni değişmişsiniz zinciri yağlandı mı zincir ? onları kontrol edin daha önce başıma geldi çok gergin olduğu için zırıltı uğultu yapıyordu bol olduğundaki şıkırtı değil de daha çok uğultu gibiydi gergin zincir dönmekte zorlanıyor sanırım dişlileri de kastırdığı için öyle bir sorun varsa eğer başka yerleri de bozmasın

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Çok gergin olursa da ses yapar, çok gevşek plursa da.
    X-ring genel olarak daha çok ses yapar.

R25'in stock zinciri, DİD zincirlerden daha kaliteli çünkü ! "Ülkemizde DİD olduğu iddia edilen zincirlerin %90'ı çakma.
    Stock o-ring zincirlerine geri dönmeni tavsiye ederim.
    Ve zincir değişirken set olarak değiştir.
    Dişlilerin yeni olması her zincirle uyumlu olacağı anlamına gelmiyor.

Motosikleti
    yamaha mt-25
    r25 in orjinal zinciri sonsuz zincir. maşayı sökerek takılıyor biraz zahmetli

Thesinner83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250-R25
    Alıntı SektoralH adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba,

Siteyi her ne kadar takip etsemde ilk mesajım karşılaştığım bir sorun üzerine oldu maalesef.

YAMAHA YZF R25 kullanıcısıyım. Motorum şuan 19.000 KM'de. Bundan yaklaşık 1000-1500 KM kadar önce zincirim biraz bakımsız kaldığı için bozulmaya uğradığından şıkır şıkır bir ses yapmaktaydı,bende değiştirmek durumunda kalmıştım. Üzerindeki O-RING orjinal zinciri söktürüp yerine DID X-RING zincir taktırdım. Forumda gördüğüm kadarı ile dişli seti ile birlikte taktırılması makbulmüş fakat ustam dişlilerimin çok iyi durumda olduğunu değişmesinin gereği olmadığını söylediğinden sadece zincir değişimi yaptırdım.

Zincir değişiminin ardından şıkırtı sesi kesildi. Bu seferde zincirden debriyaja bastığımda veya boşta giderken daha net duyulan (viteste giderken de var olan) zııııııııııt diye bir dönme sesi gelmeye başladı. Ustama gidip durumu sorduğumda bu durumun olağan olduğunu sonuçta mekanik aksamların birbirlerine sürtünerek çalışmaları gereği bir miktar ses yapacaklarını söyledi. Yine de bu benim kafama takıldı. Benzetme yapacak olursam bu ses eskiden bisiklete binerken hızlanıp hızlanıp pedalı basılı tutunca gelen o zincir dönme sesinin aynısı. Ayrıca X-RING zincirin daha çok ses yapacağına dair bir yazı gördüm, ne kadar doğru ne kadar yanlıştır bilmiyorum. Bu konu hakkında benimle tecrübe ve bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
    Biraz konu hortlatmış gibi olacak ama.Ne oldu acaba ses sorunu çözüldü mü? Çözüldüyse nasıl çözdünüz acaba?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler