Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Süperlight 200 kilitleme

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar Merhaba, hepinize kolay gelsin. Olay 04.04.2018 çarşamba günü öğle vakitlerinde başıma geldi Bursa'da üniversite son sınıf öğrencisiyim aile ziyareti için İstanbul'a geldim gelmeden önce bir motorcu abim arka teker bilyeleri için uyardı takmadık tabi, kanımız deli baktırmadık İstanbul'da durum patlak verdi Olaylar sırasıyla;

1)Arkamda bana nazaran ağır biri ile gidiyorum karbüratörün oralarda yani motor dolaylarından cartlama sesi geliyor.
    2)Arkadaşı indiriyorum ses biraz kesiliyor.
    3)Arkadaşla biraz daha gidiyorum vites arada bir boşa düşüyor, artık cartlama sesi tümseklerde daha yoğun.
    4)Motor ateşleme konusunda sıkıntı çekiyor gibi hissettim arka tekerde bir ağırlık motor harekette zorlanıyor.Motoru durdurdum kontağı kapattım.
    5)Arkadaşı indirdim marşa bastım vites 1; ivme kazandırdım 2 metre ,içeride bilye sağ sola vuruyormuş gibi hissettim, sesler geliyordu. Arka teker hala ağır..
    6)Daha fazla zarar vermek korkusuyla kontağı kapattım bu süre içerisinde vites geçişleri çok sert oldu balyoz vurmak lazım vites değişmesi için debriyaja bastım motoru otoparka çekeyim diye yarım metre gitti gitmedi, arka teker kitledi.
    7)Zinciri söktüm Motor debriyaj da çalışıyor içeride bir tıkırdama ara ara geliyordu otoparka kadar ittim şuan ki durumu aşağıya ekleyeceğim video da mevcut. internette çok fazla bilgi kirliliği var olayı fren balatasından tutun motosiklet elektrik aksamına kadar dayandıran var ;net bir bilgi temiz bir görüş çok yardımcı olur.
    *Tamircinin istediği;
    -850 TL işçilik( Motor indirecek)
    -+Yağ
    -+Takım, Alet çantası diye bişey söyledi
    -+Parça

Not: Olay daha öncede başıma geldi 650 TL verdim üstüne motoru çalıştırdığımda, arka teker kilitli durumdayken, devir saati düşüyor motor istop ediyordu. Şuan motor çalışıyor vites geçişleri yukarıya çıkarken var aşağıya inerken yok gibi yukarıda bahsi geçen video aşağıya 40 dakika sonra eklenecek;
    **Video:

**Motorun yağında bir problem yok 1 hafta önce değişti ve var gözüküyor..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ftkrblt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900
    kardeş ben durumu anlamadım motor bloğunda mı problem yoksa arka tekerde mi?

Motor bloğunda bir problem olduğunu düşünmüyorum hocam arka tekerde kilitleme oldu motorsiklet gitmiyor bu durumun oluşum sürecini de yukarıya yazdım belki de blok çatladı buda olabilir arıza hakkında bir bilgim yok . Bahsettiğim videoda bu : https://youtu.be/c0ET-sx1Zwg

Motosikleti
    xv250
    kardeşim çalışan motorun neresi kilitlendi motor çalışıyor . sadece bazı motorlarda motoru biraz itmeden vites geçişleri gerçekleşmez. e zincir olmadıgı içinde itmeyi yapamıyorsun bilyanı yenile bi zinciri tak bi kontrol et

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Vites boştayken arka teker dönüyor mu ? Kaldırıp baktın mı ?

@allegromod Hocam çalışan motor kilitlediği de oldu, başıma geldi zamanında ama bu durum farklı,yukarıda belirttiğim gibi motorsikletin kontağı kapalı debriyaja basılı halde otoparka kadar ittirirken arka tekeri kitledi o şekilde elimle ittiriyordum, şu durum çalışan motor kitlemesi değil yani sadece arka tekerde bir ağırlaşma söz konusuydu çalıştığı zamanlarda .

@Ekarademir hocam vites boştayken denemedim ama zinciri sökmeden önce arka teker kitliydi söktükten sonra rahatladı dönmeye başladı. Arka bilyelerin dağılması veya Şanzıman dişlilerinin zarar görmesi kuvvetle muhtemel ihtimallermiş gibi geliyor siz neler düşünüyorsunuz acaba ?

Motosikleti
    xv250
    evet hayır olarak cevap ver. 1 otoparka götürürken zincir üstünde miydi ?
    2. zincir yokken arka teker dönüyor mu ileri itince ?
    3. vites boşa ve 1'e geçiyor mu?

1)Hayır
    2)Evet,Dönüyor
    3)Evet,Bugün denedim 1 den 5 ' sorunsuz çıktı boş dahil ( Boş 1 ve 2. vitesin arasında) ama düşmedi videoda gözüküyor düşmüyor.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Çok derdini anlamasam da:
    Motor çalışırken yağ seviyesine bakılmaz. Dolaşımdadır o yağ.
    Motor dururken vites değişmeyebilir. Dişliler denk gelmediği için vites geçmez. Vites koluna 10 kere basmanın ya da tekmelemenin anlamı yok. Motor biraz hareket edince düzelir. (allegromod da demiş zaten)

Tamirci yolacak enayi arıyor. Superlight'ın motoru baştan yapmak o kadar tutmaz. Motorda da sorun yok.

Motosikleti
    Café Racer
    Dayıcım nasıl üniversite okuyorsunuz siz anlamış değilim.
    Arka teker bilyesi diyorsun, blok kitlemiş olabilir diyorsun, tamirci kaz arıyor diyorsun.
    Aklımda deli sorular!

thepope - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --
    Dostum arka teker bilyasında sorun olsa zinciri çıkardığında da tekerin zor dönmesi gerekir ve ben senin yazdıklarını tam olarak anlayamasam da parçaları birleştirerek vardığım sonuç şanzımanında problem olabilir ve arka tekerin zor dönmesine neden olan şanzıman olabilir. Arka teker bilyasıyla vites atmama sorununun hiç bir bağlantısı yok, videoda vites düşürmeye çalışıyorsun ama boşa geçerken genelde motosikleti biraz ileri ittirmek gerekebilir fakat senin motorun zinciri olmadığı için bu yöntem şu an işe yaramaz bunun yerine yarım debriyaj ve hafif gaz vererek vitesi düşürebilirsin.

ABİLERİM KARDEŞLERİM USTALARIM ALLAH RIZASI İÇİN OLAY ŞU :
    -SORUN BAŞTA MOTORUN AŞŞAĞISINDAN GELEN SESLE BAŞLADI SONRA GAZA ÇOK TEPKİ VERMEDİ ZART ZURT İÇERDE VURMA SESİ GELDİ SONRA MOTORU DURDUM DURDURDUKTAK SONRA MOTORSİKLETİ İLERİ GERİ OTOPARKA GÖTÜRMEYE ÇALIŞIRKEN ( MOTORSİKLET ÇALIŞMIYOR BU SIRA) ARKA TEKERİ KİTLEDİ BENDE ZİNCİRİ ÇIKARDIM ÖYLE GÖTÜRDÜM OTOPARKA...... ZİNCİR CIKARDIKTAN SONRADA SERBEST ŞEKİLDE ARKA TEKER DÖNÜYORDU SORUN NE OLAY BU KADAR

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Şanzıman gitmiş geçmiş olsun. İyi ihtimal zincir aşırı gergindi o yüzden teker dönmüyordu.

Motosikleti
    xv250
    arka tekerde sorun yok demek o halde. motor da çalışıyor vites de geçiyor sorun yok. motoru garaja çekerken boşa almadıysan debriyajla gittiysen motor ağır gidecektir debtiyaja basmak boşa almakla aynı şey değil burda da sorun yok. motor gaz yememesini çözmen lazım içerden gelen ses acaba bu ses mi benzin gitmedi vs kir toz pislik gitti olabilir

shadowmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL 200
    Şanzımanın inmesi gerekiyor, teker bilyası dağılsa bile öyle bir kilitlenme olmaz. Anormal karışık anlatmışsın herkesin beyni gitti muhtemelen. Geçmiş olsun.

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Geçmiş olsun, bu arada paylaşım Yorgo Berberakis Atina'dan bildiriyor tadında olmuş..

Sorun olarak Motosiklet Ustası İstanbul/ Zeytinburnu 'nda debriyaj baskı balatasının bitmesi olarak bir şeyler söyledi de debriyaj setinin komple değişmesi lazımmış falanmış böyle bi durum söz konusu olabilir mi ?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler