Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda Cbr 125 Balata ve Disk Problemi

Motovento
    REKLAM ALANI
    amonghtus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar yeni bir Cbr 125 kullanıcısı oldum iki hafta öncesine kadar.Motora yeni başladığım için bazı şeyleri görerek öğrenme durumunda kaldım.Geçenlerde motorumun üstünde unutmuş olduğum disk kilidi sanırım balataya hafif bir zarar verdi ve frenleme esnasında balatadan periodik olarak ses gelmesine sebep oldu.Daha da kötüsü motoru servise götürdüm balatayı ve "diski" hafifçe zımparaladı.Sonradan öğrendimki diske hiçbir şekilde temas edilmemesi gerekiyormuş.Bu hata, sürüş esnasında benim büyük bir problemle karşılaşmama neden olur mu..? Yada diski değiştirmeli miyim..? yardımcı olursanız çok sevinirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    SAKAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Matrix 150
    Bi soruda ben ekleyim disk frenin çalışma prensibi nasıldır?
    büyük para büyük araba büyük kalçalı kızlar, tek düşündüğüm yalnız bunlar(üstü açık mercedes içi kız dolu)

güzeldir alınma ha.

frene bastığında fren kaliperinin diski sıkmasıyla frenleme yapılır.basit mi oldu.

geçenlerde ne oldu anlamadım. motoru geri geri çektiğimde tak edip disk kilitleniyo ve motor geri geri gelmiyo. fene basıp çektiğinde tekrar düzeliyo. ileri gideken bi sorun yok allaha şükür. bi servise götürmek lazım. 1 hafta oldu.

PcKopatGhostRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600F
    hojam aynı sorun benmde başıma geldi geçenlerde.. ve ben zımparalamak yerine 50-60 km hızla giderken frene hafifçe bastım bir süre.. ve hmn düzeldi.. şu an sorun yok.. ve sende aynı şeyi dene.. ama kısa süre.. bir süre sonra sürtünmeden dişleri yiyip düzelir.. eski haline gelir..
    CBR 600F Honda,

Luxor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2007 Honda CBF150
    muhtemelen balatayı tutacak kadar bir çapak oluşmuş, zamanla frenleme yaptıkçe sen aşındıracaksın zaten, o zaman düzelir benim fikrime göre...
    disk fren mantığına göre zımpara bile gereksiz, zaten her fren yapışta kendin biraz zımparalıyor gibi oluyorsun diski...
    Seni çok seviyorum Babacığım.Sen her zaman benim kalbimde yaşayacaksın...

sanayinin girişinde sacit usta var ona götür, bi kaynak atar hondanın ürettiğinden daha kalite olur..

Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer
    Disk kilit kasılma sonucu diskin o kısmında bir pürüzlenme yapmış olabilir. En kötüsü diski eğmektir ki değiştirmekten başka çareniz yok. Birçok kişi press yaparız, tornalarız falan filan desede inanmayın. Yapılan çok yanlış bir uygulamadır. Fren sizin motorda en önemli parçanızdır. Doğru çalışmadığı sürece güvende değilsinizidir. Bu mantıkla her zaman hareket edin.

Gelelim sorunun çözümüne eğer diskte eğrilik yok ve sadece ufak bir çapak tarzı zede varsa bu çok rahatlıkla giderilebilir. Hatta çok küçük birşeyse balatanın kendini alıştırması 5-10fren sonra gerçekleşebilir.

Görüşmek üzere.
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @demogorgan
    sanayinin girişinde sacit usta var ona götür, bi kaynak atar hondanın ürettiğinden daha kalite olur..
    O zaman Sacit usta sanayide çalışan biri olmazdı. İnsanların hayatına malolabilecek yanlış ve saçma bilgileri burada ne kadar da rahat yazabiliyorsunuz inanamıyorum.

amonghtus arkadaşım, diskini bir daha zımparalatma. Fren balatası zaten bu tür çapakları kendi kendine bir süre sonra yok eder. Ama ben motordan çok anlamam dersen, içinin rahat olması açısından bir Honda servisine baktır derim. Honda'yı öyle sanayideki abuk subuk ustalara da götürme derim. Aman haa!
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

amonghtus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşşekkür ederim.Şu anda muğlada yaz okulunda olduğum için motoru en yakın HOnda servisi olan marmaris Kıvrak Motora götürmem gerekiyor.Buda şehirler arası yolda 1 saat kamyonlarla beraber yol yapmam demek oluyor.O yüzden sanırım bir müddet böyle kullanıcam motorumu.Umarım büyük bir problem yaratmaz ilerde.

praetorian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    bıraz kullan dedıklerı gıbı eger devam ederse kesınlıkle gıt..fren,on takım vs. bunlar cok onemlı parcalar..(bence)
    asya as 125t, honda cbr125, honda nx4 falcon, suzuki gsr 600, sırada?

bide böyle komplekislerimiz var,illa japon mühendis kaynakçı Sacit ustadan iyi olacak değilmi ?? Biz bu kendimize güvensizliğimiz yüzünden bu hallerdeyiz zaten.Gelin beraber gidelim sanayiye o zaman beraber görelim honda mı iyi yapmış Sacit usta'mı.Görmeden bilmeden yorum yapmayın

Arkadaşım boşver sen bu yabancı yanlısı yazılar gel senle gidelim beraber, gerekirse diski sıfırdan yenisini yaptırırız onu takarsın,disk'in fiyatı Honda'da 400 milyon , Soğukkuyu'lu Metin aynısın 260'a yapıyor, yanyana koysak hangisi Honda hangisi Metin'in yaptığı anlayamazsın,rengine kadar aynısını yapıyor,fiyatıda nerdeyse yarısı,zaten bi çayını içtinmi fiyattada bişeyler yaptırırsın zaten

Forumdan Uzaklaştırıldı DevilRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SaRı ŞeYTaN MonDi
    gormeden bısı demem ama yınede takmam cunku garantı dısı kalma ıhtımalı yuksek

dostum bugün uğradım geçerken soğukkuyu'lu Metin'e, cbr 125 daha önce hiç yapmamış disk genelde Mondial,Kanuni ve Asya motoru yapıyomuş ama getirsin dedi senin cbr 125 i senin diske bakıp aynısını hatta daha kralını yaparım dedi.Fiyat olarakta 240 mış net fiyat.Asıl mesleği demir doğrama,panjur ferforje olduğu için dışarda evlere yaptığı işleri takmaya gittiği için her zaman yerinde olmaya biliyor,cep teli var bende istersen özel mesaj at.Bizim bahçenin giriş kapısını da o yapmıştı,çok temiz çalışan bi usta ben kefilim her türlü..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler