Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Buji kararması-Siyah Duman - Durduğu yerde stop etmesi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Regal Raptor DD 250
    Selam arkadaşlar Motorum Regal raptor 250 E-9 16000 km de motor yeni karbüratör takıldıktan sonra (ilk 5 dk) teklemeye başladı ve egzostan ilk çalıştırmada yoğun siyah duman atıyor. Motor soğukken jikleyi çekip(kelebekler kapalı) çalıştırıyorum Açıkta çalışmıyor.çalıştırdıktan sonra orta jiklede motoru ısıtmaya bırakıyorum ama devri düşerek stop ediyor. dün bujileri değiştirme amaçlı gittim bi ustaya sol buji orta kısmı kararmıştı. önceden ne takıldığını bilmediğim için NGK CR7HSA bujilerinden taktım. yine bi dengesizlik sürüyo. çift karbüratör bu arada alalı 1,2 hafta oldu

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    hava ayarı iyi yapılmamış.

yada karbüratör yan sanayi vs. ise motor sevmemiş olabilir.

hava filtresi tıkalı olabilir.

Sorun karbüratörde yani.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hava-benzin ayarı yapılmamış.Motor zengin karışım ile çalışıyor.Hava-benzin ayarı yaptırın,ne olur ne olmaz hava filtresini de temizleyin.Bir de motosikletinizin orjinal bujisi ne ise onu yada dengini kullanın.Kullanma klavuzunda uyumlu bujileri yazması gerekli.

diablof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1998 Honda CMX 250 Rebel | X max 250
    dostlar hava ayarindan olduğunu söylemişler zaten.

bu bilginin ustune cr6hsa kullansan daha iyi olur. cok soguk iklim kosullarinda cr7hsa kullaniliyor. cr6hsa isini gorecektir.

ha cr7hsa sikinti cikarir mi? hayir. o da kalabilir. ama kitapcikta yazan bu.

ben de gecen pazar acik hava filtresi taktim, hava ayari yaparken biraz calismadi. cr6hsa lar islandi. cikardim cr7hsa lari taktim hemen calisti. su an onlar takili.

kolay gelsin.

Motosikleti
    Regal Raptor DD 250
    Eyvallah teşekkürler ikiz karbüratörlerde hava ayarı yapılmıyomuş sanırım 150 TL ye sekron ayarı yapılıyor fiyatı normal mi sizce?

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Fiyatı biraz fazla gibi. Şu videoyu izleyin https://youtu.be/8tVTwdQwJrQ

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    150tl senkron ayarı için çok fazla. alet edevat varsa kendiniz yapmaya çalışın. bu usta müsveddelerine para kaptırmayın

Alıntı mert215 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eyvallah teşekkürler ikiz karbüratörlerde hava ayarı yapılmıyomuş sanırım 150 TL ye sekron ayarı yapılıyor fiyatı normal mi sizce?
    Kesin bilgim yok ama her karbüratörde hava ayarının olması gerekli.Yukarıda @diablof motosikletine hava yarı yaptığını yazmış.Eğer bahsettiği motosiklet profilinde yazan "Honda CMX 250 Rebel" ise sizin Regal Raptor'a da hava ayarı yapılıyor olması lazım.Çünkü Regal Raptorların 250 cc motor blokları hemen hemen Honda CMX 250 Rebel'in motor bloğunun aynısıdır.
    Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir.

Motosikleti
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kesin bilgim yok ama her karbüratörde hava ayarının olması gerekli.Yukarıda @diablof motosikletine hava yarı yaptığını yazmış.Eğer bahsettiği motosiklet profilinde yazan "Honda CMX 250 Rebel" ise sizin Regal Raptor'a da hava ayarı yapılıyor olması lazım.Çünkü Regal Raptorların 250 cc motor blokları hemen hemen Honda CMX 250 Rebel'in motor bloğunun aynısıdır.
    evet dostum hava ayari yaptigim motor cmx 250 rebel.

rebel tek karburatorludur. ama thracian dostumun da dedigi gibi bu motorlarin atasidir. butun blok ve neredeyse tum parcalar aynidir.

150 lira bir hava ayari(senkron ayari) icin inanilmaz buyuk para.

senkron ayari demek, 2 veya daha fazla karburatore sahip motorlarin karburatorlerin ayni hava yakit karisimini cekmesi icin, ayni hava ayarini yapmak demek.

kitapcikta yazani su, tam tur kapat hava ayar vidalarini, 2,5 tur ac. standardi bu.

sen bunu deneyerek te bulabilirsin, ikisinin de ayni oldugunu hava ayar vidasiyla oynayarak optimal degeri buldugunu soyle anlayabilirsin;

rolantiyi biraz yukselt, ikisini de 2 tur ac hava ayar vidalarini karburatorlerin, sonra bir tanesinde biraz kapat. Bir noktada motor duzensizlesecek. yavas yavas yap ki araligi kacirma.

ilk duzensizlestigi noktada dur. sonra vidayi tam tersi yone ac. yavas yavas. bunu yaparken kac tur cevirdigini sayarak yap. bu sekilde acarken de bir yerde duzensizlesecek. orada dur yine.

iste tam bu iki noktanin arasi olan tur ( yani iki duzensizlik arasi duzenli calistigi noktalarda 2 tur cevirdiysen motoru, son kaldigi yerden 2 nin yarisi 1 tur olacak sekilde geri kapat.

iste sana optimal deger.

bunu sonra diger karburatorde de yap. oldu senkron ayari.

kolay gelsin.

Motosikleti
    Regal Raptor DD 250
    Tekli karbüratörde o ayar vidasını kestirebiliyorum ama ikiz karbüratörde tam ortada altın sarısı uzun bi vida var o mu değil mi bilmiyorum bilmediğim şeyide karıştırmak istemem internette regal raptorun karbüratörü hakkında bi bilgi bulamadım @bursagsli nin attığı videodaki aleti tamamladım 1-2 saat sonra sonucu yazarım dostlar bu arada ilginiz için teşekkür ederim. Kocaeli sanayi bakımından geniş bi il ama ustalar artık şaşmış durumda

Alıntı mert215 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tekli karbüratörde o ayar vidasını kestirebiliyorum ama ikiz karbüratörde tam ortada altın sarısı uzun bi vida var o mu değil mi bilmiyorum bilmediğim şeyide karıştırmak istemem internette regal raptorun karbüratörü hakkında bi bilgi bulamadım @bursagsli nin attığı videodaki aleti tamamladım 1-2 saat sonra sonucu yazarım dostlar bu arada ilginiz için teşekkür ederim. Kocaeli sanayi bakımından geniş bi il ama ustalar artık şaşmış durumda
    Hava/Benzin ayar vidası genelde motor bloğuna yakın yerlerde zor ulaşılan(karbüratörün altlarında olabiliyor) bir vidadır.Rolanti ayar vidası hava filtresi tarafında yada ortalarda kolay ulaşılan altında genelde yay olan vidadır.Mondial MCT 250 lerin de motor bloğu ve karbüratörü benzerdir.Belki bu bilgilerin yardımı dokunabilir.
    Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir.

Motosikleti
    dostum,

bak karburator senkron ayari;

https://youtu.be/AS77T2CUsjI

kolay gelsin.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)