Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Röle nasıl takılır?

Motovento
    REKLAM ALANI
    RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    Az önce açılan başlıklardan sonra aklıma 4 aydır kullandığım kornam geldi ve röle arayışlarına başladım (rölesiz, anahtar yanıyomuş galiba, ki benimki arada bir çalışıyo, bozuldu galiba), Röle ararken kornanın kutusundaki garip şey aklıma geldi, meğersem kutusundan çıkıyomuş, ne bileyim cahillik işte.
    Her neyse ufaktan bi araştırma yaptım ama tam olarak anlayamadım neyin ne olduğunu.
    Rölemde 30,85,86,87 numaralar var ve eski kornamı söktüm, sadece bu yeni kornam var.
    Anladığım kadarıyla;
    rölenin 87yi kornanın + ya
    86yı korna düğmesinin + kablosuna
    85i şaşeye
    30u arada 20a sigorta ile akünün + ucuna

bu yazdıklarım doğru ise aklıma takılanlar şunlar;
    aküden + kablosunu nası çekicem
    85 ve 86 numaralı + ve -, anahtarı açtığımda bu ikisi kısadevre yapmazmı, yoksa rölenin çalışması içinmi sadece bu
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Az önce açılan başlıklardan sonra aklıma 4 aydır kullandığım kornam geldi ve röle arayışlarına başladım (rölesiz, anahtar yanıyomuş galiba, ki benimki arada bir çalışıyo, bozuldu galiba), Röle ararken kornanın kutusundaki garip şey aklıma geldi, meğersem kutusundan çıkıyomuş, ne bileyim cahillik işte.
    Her neyse ufaktan bi araştırma yaptım ama tam olarak anlayamadım neyin ne olduğunu.
    Rölemde 30,85,86,87 numaralar var ve eski kornamı söktüm, sadece bu yeni kornam var.
    Anladığım kadarıyla;
    rölenin 87yi kornanın + ya
    86yı korna düğmesinin + kablosuna
    85i şaşeye
    30u arada 20a sigorta ile akünün + ucuna

bu yazdıklarım doğru ise aklıma takılanlar şunlar;
    aküden + kablosunu nası çekicem
    85 ve 86 numaralı + ve -, anahtarı açtığımda bu ikisi kısadevre yapmazmı, yoksa rölenin çalışması içinmi sadece bu
    Ben bağlarken deneme yanılma yoluyla bağlamıştım..Bir kere başladın mı kolaylıkla yaparsın hoca..

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    http://www.motosiklet.net/forum/mt-k...ygulamali.html

Şu başlığa bakarsanız röle ile ilgili ayrıntılı bir bilgi var.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    sağolun
    gece evde eski aküm, eski kornam ve röle ile bikaç kombinasyon denedim ve oldu, şu an beni uğraştırıcak tek şey aküden + kablosu çekmek galiba. şimdi çıkıyorum denemeye, bakalım olacakmı(:
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

ergün1968 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC 700 SA
    Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sağolun
    gece evde eski aküm, eski kornam ve röle ile bikaç kombinasyon denedim ve oldu, şu an beni uğraştırıcak tek şey aküden + kablosu çekmek galiba. şimdi çıkıyorum denemeye, bakalım olacakmı(:
    Aküden çekeceğin artı kablonun arasına aküye yakın olmak kaydıyla sigorta koymayı unutma sakın
    AKILLI OLALIM;DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BU MÜKEMMEL COĞRAFYAYA,TÜRK İNSANINA VE TÜRK'LÜĞE SAHİP ÇIKALIM.100 YILI AŞKIN SÜRDÜRÜLEN TÜRK ULUSUNU BÖLMEYE YÖNELİK OYUNLARA ALET OLMAYALIM.HEPİMİZ KARDEŞİZ.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

Motosikleti
    yaptım sonunda ama ufak bir değişiklik ile
    normalde 86yı korna düğmesinin + sına bağlıyoduk, öylede yaptım ama kontağı çevirir çevirmez direk akım geçmeye başladı, sanırım korna bağlantısında + direk bağlı, düğmeye bastığımızda - yi kapatıp devreyi tamamlıyodu. o yüzden 86ya kornanın - yi bağladım, 85ide haliyle aküden + ya bağladım. mis gibi çalışıyor şimdi.
    ha birde uzun süre röle kullanmadığım için korna düğmesi baya zarar görmüştü, 1 saat filan onu tamir etmek için uğraştım. rölesizde olur demişti birileri geçen konularda, olmuyomuş demek(:

korna düğmesini sökerkende uzun-kısa far düğmesini biraz bozdum, sinyaldede bi gariplik var röle takmamanın cezasını çektik(:
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

metanecho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS K4, DL650 K5 - 93 323 HB
    Alıntı Osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben bağlarken deneme yanılma yoluyla bağlamıştım..Bir kere başladın mı kolaylıkla yaparsın hoca..
    bahsedilen bağlantı kornadır heralde? topcase ışıklandırmada röle kullanmadın değilmi?
    B rh(+)
    Aynada Herkesin Baktığı Yabancı

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı metanecho adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bahsedilen bağlantı kornadır heralde? topcase ışıklandırmada röle kullanmadın değilmi?
    Hehe taktın sen topcase olayına
    Elbette korna için..
    o ledler için röle takmaya gerek olmaz asla..

Motosikleti
    KUBA CG100 SPORT 2012
    arkadaşlar bende korna sölesini elektrikçiye taktırdım ama geri söktüm sökerken nasıl söktüme bakmadım ama adam aküden + kablo felan almadı kornadan gelen 2kabloyu bagladı diger ikisinide birleştirdi tek kablo çıkardı ve o çıkan tek kabloyuda 2ye böldü birde şase bagladı 2 korna vardı 2 kablodanda birer tane alıp bagladı

ama ben söktüm adamın yaptıklarını tekrar yapıyorum ama olmuyor tık tık ses geliyor röleden ama korna çalmıyor bana bir elektrikçinin yaptıgı gibi anlatırsanır çok memmun olurum şimdiden teşekkürler...
    [B]Senin Ne Oldugun Hiç Önemli Degil Benim [U]Gözlerimin Sana[/U] Baktığı Kadarsın
    ve ben ;
    O Gözleri Senden [U]Çektigim An[/U] Hoş Bir Anı olarak KalırsıN [/B]

Motosikleti
    Alıntı THEKİNG adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bende korna sölesini elektrikçiye taktırdım ama geri söktüm sökerken nasıl söktüme bakmadım ama adam aküden + kablo felan almadı kornadan gelen 2kabloyu bagladı diger ikisinide birleştirdi tek kablo çıkardı ve o çıkan tek kabloyuda 2ye böldü birde şase bagladı 2 korna vardı 2 kablodanda birer tane alıp bagladı

ama ben söktüm adamın yaptıklarını tekrar yapıyorum ama olmuyor tık tık ses geliyor röleden ama korna çalmıyor bana bir elektrikçinin yaptıgı gibi anlatırsanır çok memmun olurum şimdiden teşekkürler...
    röleyi düzgün takmışsın ses geldiğine göre ama röleden kornaya giden kabloları yanlış takmışsın.

ben kendi motoruma şu şekilde takmıştım. senin ustan galiba benim boşta bıraktığım korna düğmesindeki + yı 30 ve 86ya bağlamış

THEKİNG bunu beğendi.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    KUBA CG100 SPORT 2012
    SAOL İŞİME YARAYACAK GİBİ...

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:21 ----------

GALİBA SENN DEDİGİN DOGRU DÜŞÜNDÜMDE ÇOK ÇOK SAOL...
    [B]Senin Ne Oldugun Hiç Önemli Degil Benim [U]Gözlerimin Sana[/U] Baktığı Kadarsın
    ve ben ;
    O Gözleri Senden [U]Çektigim An[/U] Hoş Bir Anı olarak KalırsıN [/B]

serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    Güncel...
    Piyasada Pek çok korna artık rolesiz kullanılamıyor,,,

Zuzuuw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı serkanADH13 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güncel...
    Piyasada Pek çok korna artık rolesiz kullanılamıyor,,,
    neden ? Role sadece elektrik bağlantısını tamamlamıyor mu ? Ha direk bağlamışız ha role yapmış ara kontağı ?

Rolelerin kondansatör gibi bir özelliği mi var yoksa ?
    You start the game with a full pot of luck and an empty pot of experience. The objective is to fill the pot of experience before you empty the pot of luck.
    The older I get, the faster I was.

cyberdanger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    eski bir konuymuş ama merak edenler şu videodan faydalanabilir.
    https://www.youtube.com/watch?v=aqjhydrMrFA

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Aküden direk çekme. Kontak çıkışından artıyı bul çek. Çin motorlarda siyah renk kontak çıkışı. Direk çekersen kontak kapalıykende çalışır. Aküyüde bitirebilir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler