Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yağ değişimi nasıl yapılır?

Motovento
    REKLAM ALANI
    maxx75 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PIAGGIO X9 250 EVO'06
    1.Arkadaslar ben scooterımın yagını degiştirmek istiyorum ama nereden bosaltabilecegimi bilmiyorum.Mutlaka dibinde bi tıpa vb. bişeyler vardır ama yinede sizlere bi sorayım dedim.(kusura bakmayın hiç motorun yagıyla işim olmadı o yüzen bilmiyorum)

2.Ne tür,hangi marka yagı kullanıyorsunuz?Olur mu bilmiyorum ama gidip araba yagı almayalım dimi Aldıgınız yagların türlerini,varsa kodlarını yazarsanız sevinirim.(Marka tavsiyelerinizide bekliyorum)

3.Motora koydugum yag miktarıyla orantılı olarak bir miktar katkı koysam olurmu veya heryerde bulabilecegim özel katkıları varmı?

4.Benim motor(150cc) kac litre yag alır bilenler bi zahmet yazarlarsa cok sevinirim.

...şimdiden teşekkürler...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Duffy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MAJESTY 400
    Motorun altında ufak bir vida vardır o vida yağ tahliye tıpasıdır.Öncelikle yağı değiştirmeden önce motorun normal ısı seviyesine ulaşmış olmasına dikkat et ısınan motorun yağının aşağı süzülmesi için 15-25 dk.ka bekle ki tüm yağ kartere insin motoru orta sehpa üzerine alıyoruz evet bundan sonraki işlemlerde dikkat ister elini sıcaktan koru (buna çok dikkat et) bir adet motorun altına yağ tıpasının hemen oraya bir leğen koy 2 lt kadar yağı rahat alsın çok küçük olmasın bir sorun boşaltılan yağın nerede yok edilmesi. Evet artık boşaltma işlemine hazırız. Önce yağı kontrol ettiğimiz çubuğu çıkartalım sonra uygun anahtar yardımıyla Yağ tahliye tıpasını açıyoruz dikkat eliniz yanmasın elinize yağ bulaşsın istemezseniz şu tıbbi eldivenleri kullanabiliriz. Tıpa yı leğene düşürmeden alırsanız iyi düşerse sorun değil ama panik yapmayın yağ iyicene boşalana kadar almayın.Kirli yağ boşaldıktan sonra yağ çok sıcak değil ise düşürdüğümüz tıpayı alın ve diş atlatmadan ve aşırı sıkmadan yerine takın ama sakın marşa basmayın. Evet tercih edeceğiniz yağın viskozitesi motorunuza uygun olmalı ve motosiklet için üretilmiş bir yağ tercih edilmeli ben buradan marka vermem pek uygun değil gibi ama BP lerde satılan Castrol GPS 10/40 viskoziteli yağı kullanabilirsin. 150 cc. bir motor 1 lt. civarı yağ alır yine en iyisi kullanma kılavuzudur. (Burgman 1.900 ml. alır filtre hariç) Tıpayı taktık her şey tamam yeni yağı koymak için genelde huni gerekmez yağın uzun gagası doluma yardımcı olur. Evet yağ doldurmak için genelde yağı kontrol etmek için çektiğiniz çubuğun orasıdır. Yavaşça oraya yağımızın burnunu sokup sıkmadan dolmasını sağlayın eğer ne kadar dolum yaptığınızı görmek isterseniz yağın üzerinde ölçü için bir pencere var oradan görebilirsin ihtiyacı kadar yağı doldurduk ve yağ çubuğunu yerine takıyoruz işte bu kadar bu sürecin sonunda 1-2 gün park halindeki motorumuzun olduğu yerde yağ akıntıları ve yağ seviyesi yerinde mi diye kontrol ediyoruz.
    2004 Gümüş BurgmAN400 - O artık yok
    2006 GSX600F Çirkin Kral - O da artık yok
    2007 MAJESTY 400

federal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Bandit 650 S
    tamirciye git dostum, zaten yağ değiştirme ücreti almıyorlar...bide iyi takamazsın yağ akıtır falan , daha pahalıya mal olur sana...
    Tribünlerde, Hep Dillerde Bu Sevda Bitmez Gönüllerde
    Dar Ağacında Olsak Bile Son Sözümüz FENERBAHÇE !!!

Motosikleti
    PIAGGIO X9 250 EVO'06
    Duffy cok cok tesekkür ederim verdigin emek için tamda boyle bi acıklama bekliyodum cok saol. Ama katkı için bişey yazmamışın artık onuda diger arkadaslar tamamlar inşallah.

He Federal arkadasım endişelenmene gerek yok.Yag degiştirmesini bilmesemde elimden bu tür işler fazlasıyla gelir ama yinede saol solediklerini kulak ardı etmicem

Duffy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MAJESTY 400
    maxx75, kusura bakma görmemişim bence katkı maddesi kullanma çünkü bu yağ dediğimiz maddelerin içinde yeterince katkı maddesi bulunuyor. İyi ya da kötü diyemem katkı zarar vermeyebilir ama yağın evsafını bozabilir de.
    2004 Gümüş BurgmAN400 - O artık yok
    2006 GSX600F Çirkin Kral - O da artık yok
    2007 MAJESTY 400

Motosikleti
    PIAGGIO X9 250 EVO'06
    hımm...anlıyorum cok tesekkür ya...saol Duffy

tapayı buldun mu?

Motosikleti
    PIAGGIO X9 250 EVO'06
    Henüz ugrasacak vaktim olmadı.Niye sordun ki merak ettim simdi.Anlatacagın bişey varsa anlatabilirsin.Bilgiye gercekten ihtiyacım var.Hem motorlarımızda nerdeyse aynı sayılır.Deneyimlerini paylasırsan cok işe yarar gercekten...(Ya da tıpayı sende bulamadın bana soruyosun )

yağı değiştirip değiştiremediğini esprili bir şekilde öğrenmek istedim.gerçekten yardımcı olmamı istiyorsan olabilirim.ama motorun yeni ise,yani garantisi bitmediyse kendi servisinde değiştimeni tavsiye ederim.

orveg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Zealsun 200GY-A(Destina)
    10-40 yağ demişler dostum bana kalırsa 10-40 yerine 20-50 koy neden diye sorarsan cevap veririm ama tecrübeyle sabittir

Motosikleti
    PIAGGIO X9 250 EVO'06
    Harfendaz arkadasım maalesef servis gibi bi secenegim yok.Hem motor artık Türkiye'ye gelmiyo hem de 2001 model.Ama yag degişimi hakkında tecrübelerin varsa paylasabilirsin...cok iyi olur.

Orveg arkadasım seninde 20-50 yag hakkındaki soyliceklerini merakla bekliyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler