Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

motor yağına benzin karışmış

Motovento
    REKLAM ALANI
    cekokk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha mt-09 / Yamaha Fazer 6
    arkadaşlar öncelikle merhaba kawasaki er-5 motoruma sanırsam motor yağına benzin karışmış herhangibir sorun yaratırmı demicem çünkü yaratıyor arada bir devir kesiyor,gaz yemiyor bazen büyük ihtimal sorun bundan kaynaklı

size sorum yağ ve yağ filtresinden başka nereleri kontrol ettirmem gerekli kaç litre yağ koydurtacam aşağı yukarı masrafı nedir ayrıca şimdi yağın fiyatını sordum 10-40w yağ 1 litre 20 tl bunun 3 veya 4 litrelik motorlar için olanı yok mu tek ambalajda =?==???

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    '78 Honda XL50, T1, '68 Simson Schwalbe, '91 Honda
    Yağ benzine karışsa cihaz dumanlı çalışır. Teklemez.

Kanımca benzinde su olabilir (ki bu motor sağlığı açısından daha tehlikeli).

Bu durumda motor contalarının sağlam olduğunu soğutma sıvısının yanma odasına karışmadığını farz ediyoruz. bunu kontrol etmek için soğutma sıvısının aynı seviyede olup olmadığını kontrol ediniz.

Eğer sıvı yerindeyse benzin aldığınız yeri değiştirin.

Ayrıca depo kapağının contaları bozulmuş mu kontrol edin.

Misal depo boyanmak için sökülüp geri takılırken contalardan bir kenarı ezilmiş olabilir.

Eğer böyle bir şey yoksa, zaman içinde depo kapak contaları sertleşebiliyor (güneş, sıcak-soğuk değişimi zamanla contayı setleştirebilir).

Yağmur altında kalınca da buradan depoya su sızıyor.

Bir arkadaşımın 600RR'ı tekliyor çalışmıyordu.

Deposundan 1,5 litre (!) su çıktı.

Benzin aldığınız istasyona dikkat.

Özetle:

1. Soğutma sıvısını kontrol edin. Yerindeyse motor bloğunun contaları sağlam demektir (masraftan yırttınız).

2. Benzin aldığınız istasyonu değiştirip sürmeyi deneyin, tekleme gitti mi?

3. Motor yağmurda açıkta duruyorsa depo kapağından şüphelenmekte fayda var.

Slmlr
    Brkn

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Ama yağa benzin karışmış diyor.. Kompresyon kaçağı olabilir mi ?

Motosikleti
    Kymco CK 125 ~ 2005
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ama yağa benzin karışmış diyor.. Kompresyon kaçağı olabilir mi ?
    Bu er-5 ler ne sorunlu motorlar ya.

Kime sorsam sorunlu diyor, bazısı yağa su karıştırıyomuş, bu abi yağa benzin karıştırıyor diyo.
    [B][COLOR="Black"]Camlar kırılıyor, çığlık atıyorsunuz. İnsanlar ölüyor, susuyorsunuz ![/COLOR][/B]

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    1. yağa benzin karıştığından emin misiniz? nasıl anlaşılır
    - motor yağı incelir, su gibi olur
    - yağ seviyesi yükselir
    - motor yağında benzin kokusu bariz hissedilir

2. yağa su karışmasından nasıl ayırırsınız? yağa su karıştığında yağın kıvamı koyulaşır, yağın içinde beyazımsı renkte çamur gibi kalıntılar oluşur. motor yağına su karışmasının temel sebebi, silindir kapak contasının zarar görmesidir. buna da çoğunlukla motora hararet yaptırmak sebep olur. conta değişimi ile birlikte kapak taşlama vb. işlem gerekebilir.

yağa benzin karıştığından emin iseniz, sebebini araştırmak gerekir. benim bir defa, dıştan takma marin motorda başıma gelmişti. motorun benzin pompası mekanik olarak tahrik edilen, diyaframlı pompaydı. diyafram yırtılmış ve buradan karterin içine benzin akmış. erkenden farkına varmış, büyük masraftan kurtarmıştım. bunu tespit eden ustanız, sebebi ve çözümü hakkında yorum yapamıyor mu?

Motosikleti
    Alıntı Hyp33Rx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu er-5 ler ne sorunlu motorlar ya.

Kime sorsam sorunlu diyor, bazısı yağa su karıştırıyomuş, bu abi yağa benzin karıştırıyor diyo.
    yaaa benim ustanın salaklığı benzinim azdı yedek depoya alım dedik pri konumuna getirdi bu konumda da kalmaması lazımmış o gunun sabahında vede 3 gndr kullanıyorum daha yeni teklemeler basladı bakalımm şimdi ustanın yanına bıraktım ne kadar tutar allah kerim

---------- Mesaj ekleme zamanı: 10:47 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 10:40 ----------

Alıntı myagdi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1. yağa benzin karıştığından emin misiniz? nasıl anlaşılır
    - motor yağı incelir, su gibi olur
    - yağ seviyesi yükselir
    - motor yağında benzin kokusu bariz hissedilir

2. yağa su karışmasından nasıl ayırırsınız? yağa su karıştığında yağın kıvamı koyulaşır, yağın içinde beyazımsı renkte çamur gibi kalıntılar oluşur. motor yağına su karışmasının temel sebebi, silindir kapak contasının zarar görmesidir. buna da çoğunlukla motora hararet yaptırmak sebep olur. conta değişimi ile birlikte kapak taşlama vb. işlem gerekebilir.

yağa benzin karıştığından emin iseniz, sebebini araştırmak gerekir. benim bir defa, dıştan takma marin motorda başıma gelmişti. motorun benzin pompası mekanik olarak tahrik edilen, diyaframlı pompaydı. diyafram yırtılmış ve buradan karterin içine benzin akmış. erkenden farkına varmış, büyük masraftan kurtarmıştım. bunu tespit eden ustanız, sebebi ve çözümü hakkında yorum yapamıyor mu?
    motorun benzin otomatiği on konumundayken motor durdurulunca benzin gitmiyor depoda muhafaza ediyor. pri konumda ise motor stop ettiğinde bekletilirse önce hava filtresinin oraya daha sonrada yağ kartelinin içine gidiyormuş

Dün akşam özellikle baya bir korkuttu beni hızım 120 iken birden gaz kesti devir saati 0 a düştü daha sonra yeniden gaza bastıgımda torpil patlatır gibi egzozdan ses cıktı dedi pislik birikti herhalde daha da bastım daha sonra anladım ki herhalde bu sorundan kaynaklı sabah işe geldiğimde bir baktım yağ kapağını açtım felaket ağır şekilde benzin kokuyor

Bakalım inş ucuz atlatırız motorun gidişinde falan bir sorun yoktu ama arada bir tekliyordu

ARBETUS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '93 Kawasaki EN 500 Vulcan
    Kawasakinin benzin muslukları vakumludur. Res ve On konumundayken vakum özelliği sayesinde sadece motor çalışırken benzin akıtır. Pri konumunu karbüratör boşsa ya da on konumundan res yani yedek konumuna geçilirken kullanır. Ama pri konumundayken hava filtresine dolması ya da motora gitmesi imkansız bence çünkü karbüratörün tahliyesi var şamandırası var. Hadi şamandıra takılı kaldı pislikten tahliyeden atması gerekli fazla benzini. senin tahliye hortumun acaba hava filtresine mi takılıydı. 99 model ER5 im vardı yaklaşık 1.5 sene önce benim de hava filtreme benzin dolmuştu birkaç kere ama kartere hiç benzin gitmedi. Benim akrbüratörümde sıkıntı vardı o sebepten bunları yaşamıştım. Bir de boyacı arkadaş sağolsun boyerken depo kapağını bantla kapatamadığı için deponun içi de boya olmuştu. Sonra benzin koyunca boya tortusunu çözüp musluğu ve karbüratörü tıkamışlardı. Ne günlerdi bee Şimdiki motorum da Kawasaki ve Musluk mantığını ben şamandıram takılınca çözdüm Ben pri yi birinci depo res i yedek oalrak biliyordum. depoyu doldurdum motor boğuldu sonra benzin damlatmaya başladı.on ve res konumuna alınca kesiyordu. Hava filtresini söküp karbüratörün memesine hava sıkınca kesti.

Sağlıcakla.
    '04 Yamaha Nuovo - '56 BMW R25 - '06 Mondial 250 MCT - '94 BMW F650 - '99 Kawasaki ER 5 - '06 Bisan Roadstar 250 - '97 Kawasaki VN800 - '08 Suzuki VL 800 Intruder - '04 Suzuki VL 800 Voluisa - '01 Honda XL 650 V Transalp -'00 BMW F 650 GS

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    arkadaşım, bu halde motoru kullanma sakın. başına çok büyük masraf açarsın. en basitinden krank yataklarını mahfedecektir.

derhal karterdeki yağın tamamını boşalttır. yağ filtresini falan sök. motor yağını komple değiştir. bu işlemi yaptıktan sonra da her gün yağ çubuğundan kontrol et, yağında incelme varsa tekrar değiştir.

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Motorun yagini bosalt ve kokla, hatta bir kismini guvenli bir yerde yakmayi dene. Alev aliyor ve koku var ise yagda benzin vardir.

Yaga benzin karistiginda yag ozelligini kaybeder motor hasar gorebilir.

Sikinti ateslemede yada benzin samandirasida dahi olabilir. Silindirlerden biri calismiyor ise bu olabilir. Bosa donen piston yaglama yapar ve yakamadigi benzin yaga karisir.

Motorunun tam tessekullu bir kontrolden gecmesi sart. Bu surecte binmemen onemle taviyse olunur.

Kontrol edilmesi gereken

Karburator samandirasi
    Atesleme bobini
    Bujiler
    Kablolar

Yagda benzin var ise motora benzin geliyor demektir. Sikinti fazla benzin geliyor ve motor bunu yakamadan yaga karisiyor demektir. Ozelikle yanma sistemine bakilmalidir.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

Motosikleti
    SAĞOLUN VERDİĞİNİZ bilgiler için bakalım usta ne diyecek inşallah büyük bir sorun tutmaz bakalım

---------- Mesaj ekleme zamanı: 11:55 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:46 ----------

Alıntı myagdi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşım, bu halde motoru kullanma sakın. başına çok büyük masraf açarsın. en basitinden krank yataklarını mahfedecektir.

derhal karterdeki yağın tamamını boşalttır. yağ filtresini falan sök. motor yağını komple değiştir. bu işlemi yaptıktan sonra da her gün yağ çubuğundan kontrol et, yağında incelme varsa tekrar değiştir.
    dandik tarafı yağ çubuğu yok benim er-5 de kontrol edim dedim baktım içinde cubuk yok alt taraftan anlıyoruz herhalde küçük cam bir delik var ordan bakılıyo ama ordan da anlıyamıyorum

Motosikleti
    arkadaşlar sorun çözüldü yağı yağ filtresini değiştirildi bunları yapmışken yazlık bakımınıda yaptırım dedim suyunu hava filtresinin bakımını da yaptırdım şimdi tıkır tıkır motor daha demin gelirken zorladım biraz hiçbir sorun kalmamış koku flan da yok artık içim rahatladı valla

Motosikleti
    sym mio 100
    Arkadaslar yaga benzin karismasi bendede var sym 100 kullaniyorum piston sekman sifir sebebin siboplardan kaynaklandigini dusunuyorum

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)