Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

CBF Boğulma sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI
    mertky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly 500 Cruiser
    Selamlar cbf 150 motorum var. aktif bir şekilde kullanıyorum daha dün sorunsuz 40 km yol yaptım fakat bugün motru çalıştırdım sorun suz çalıştı 1 km sonra motor gaz yememeye gaza tepkisiz kalmaya başladı bu durum sabit devirde giderkende gazı kapatıp ani açmalarda oluyor . egzozdan renkli duman çıkışı yok fakat elimi egzoz çıkısına bir süre tuttuktan sonra avucumda siyah is gibi bir tabaka oldu(kup kuru )sizce sorun ne olabilir .motor yağım minimum seviyesinin 1 tık üstünde

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:30 ----------

güncel..................

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    eren3736 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Drift - TVS APACHE 150(çalındı) - Cbr 125
    sorun çıkaran motor çinli olsaydı burda yorumlar uçuşurdu ama cbf olunca kimse yazamıyor

sorununa gelince basit birşeye benziyor ama bilgili arkadaşlar yardımcı olsun

Motosikleti
    Alıntı eren3736 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sorun çıkaran motor çinli olsaydı burda yorumlar uçuşurdu ama cbf olunca kimse yazamıyor

sorununa gelince basit birşeye benziyor ama bilgili arkadaşlar yardımcı olsun
    giydirmeyi herkes yaparda mantıklı çözüm üretmek tecrübe ister . Tecrübeli arkadaşları konuya davet ediyorum

Motosikleti
    PULSAR
    Alıntı mertky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    giydirmeyi herkes yaparda mantıklı çözüm üretmek tecrübe ister . Tecrübeli arkadaşları konuya davet ediyorum
    Yağmurun altında kaldımı motor?
    Dediklerimi yapmadan önce benzin musluğunun tam açık olduğunu kontrol et eğer açıksa aşağıdakilerini uygula.
    Karbüratörün altında tahliye vidası var benzin musluğunu kapattıktan sonra o vidayı açacaksın karbüratördeki bütün benzin ve pislik akana kadar aktıktan sonra sıkmayı unutma.
    Bujiyi söküp yenisiyle değiştirmendede yarar var.
    Benzin musluğunu tekrar açmayıda unutma
    http://www.motostaravcilar.com/urunresim.asp?id=543
    Hortumun geçtiği yerdeki
    mertky bunu beğendi.

Karbüratörü , birde hava filtresini iyi bir temizle sonra yoluna devam et.
    mertky bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı msthack adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağmurun altında kaldımı motor?
    Dediklerimi yapmadan önce benzin musluğunun tam açık olduğunu kontrol et eğer açıksa aşağıdakilerini uygula.
    Karbüratörün altında tahliye vidası var benzin musluğunu kapattıktan sonra o vidayı açacaksın karbüratördeki bütün benzin ve pislik akana kadar aktıktan sonra sıkmayı unutma.
    Bujiyi söküp yenisiyle değiştirmendede yarar var.
    Benzin musluğunu tekrar açmayıda unutma
    http://www.motostaravcilar.com/urunresim.asp?id=543
    Hortumun geçtiği yerdeki
    maalesef ,ocak ayında yağmur kar altında 1 ay durdu haftada 1 çalıştırdım ancak şubat başından beri aktif olarak kullanıyodum . yarın ilk iş söylediğinizi yapacağım babam conta yakmış olabileceğinden bahsetti sizce mümkünmü cevap için teşekkürler

Not: resimdeki hortum motorun altından çıkan tahliye hortumumudur ?

Motosikleti
    PULSAR
    maalesef ,ocak ayında yağmur kar altında 1 ay durdu haftada 1 çalıştırdım ancak şubat başından beri aktif olarak kullanıyodum . yarın ilk iş söylediğinizi yapacağım babam conta yakmış olabileceğinden bahsetti sizce mümkünmü cevap için teşekkürler
    Conta yakma durumu çok farklı bi durumdur motor tümüyle güçten düşer üst kapak ve silindir arasından nefes alırmış gibi seslerle beraber hava çıkar.

Dediğim gibi karbüratörde sorun temizledikten sonra düzelmezse söküp bi bakmak gerekir eğer elin alışık değilse söküp takmaya usta yolu görünebilir bunların dışında deponuda kontrol et su varmı içinde

Motosikleti
    Alıntı msthack adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Conta yakma durumu çok farklı bi durumdur motor tümüyle güçten düşer üst kapak ve silindir arasından nefes alırmış gibi seslerle beraber hava çıkar.

Dediğim gibi karbüratörde sorun temizledikten sonra düzelmezse söküp bi bakmak gerekir eğer elin alışık değilse söküp takmaya usta yolu görünebilir bunların dışında deponuda kontrol et su varmı içinde
    Sudan ziyade bu sıkıntı dün akşam üstü kartal daki BP den yakıt almamdan sonra oluştu büyük ihtimalle pis benzin koydular yarın benzini boşaltıp kontrol edeceğim verdiğiniz bilgiler için teşekür ederim

serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    Benzın bitimine yakın bu sorun olusur,
    Jikle takılı kalırsa bu sorun oluşur,

buji aşırı kararır ise bu sorun oluşur,

Motosikleti
    Alıntı serkanADH13 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

aynen ustam benzin bitmesindeki gibi oluyor ama bu hiç bitmiyor depo yarıda zaten yarın bujiyede bakarım gerçi bujiyi değiştireli 2000 km bile olmadı daha . peki jiklenin takılı kalıp kalmadığını nasıl anlarım . Teşekkürler

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Peki tekrar çalışıyor mu yoksa zorlanıyor mu, benim de aynı problemim vardı cbf de, Bir hafta zorlama çalıştırdım motoru falan filan en son yolda kalınca elimle motorcuya götürdüm. karbüratörü söktü usta dedi benzin var mı benzin gelmiyor. Nasıl olur dedim full depo. Ahan da bak diye depo kapağını açınca karbüratör den şarıl şarıl akmaya başladı. Depo hava almıyormuş normalde kapakta kılcal hava kanalları varmış. Ondan dolayı negatif basınç oluyor aşağıya benzin akmıyormuş. Kapağın altındaki lastiği biraz kesti falçatayla, bir daha yapmadı.

Motosikleti
    Alıntı MD.Murat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki tekrar çalışıyor mu yoksa zorlanıyor mu, benim de aynı problemim vardı cbf de, Bir hafta zorlama çalıştırdım motoru falan filan en son yolda kalınca elimle motorcuya götürdüm. karbüratörü söktü usta dedi benzin var mı benzin gelmiyor. Nasıl olur dedim full depo. Ahan da bak diye depo kapağını açınca karbüratör den şarıl şarıl akmaya başladı. Depo hava almıyormuş normalde kapakta kılcal hava kanalları varmış. Ondan dolayı negatif basınç oluyor aşağıya benzin akmıyormuş. Kapağın altındaki lastiği biraz kesti falçatayla, bir daha yapmadı.
    stop etmiyor etsede sorunsuz çalışıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:56 ----------

Birsey soylemeyi unuttum . benzin aldigim gun aldiktan 1-2 km sonra egzozdan pat diye patlama sesi geldi cok siddetliydi lastik patladi sandim ardindan daha duauk bir siddetle bir lac tekrar yapti birdahada duyulmadi ,bugunki olayla alakasi olabilirmi

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Selamlar cbf 150 motorum var. aktif bir şekilde kullanıyorum daha dün sorunsuz 40 km yol yaptım fakat bugün motru çalıştırdım sorun suz çalıştı 1 km sonra motor gaz yememeye gaza tepkisiz kalmaya başladı bu durum sabit devirde giderkende gazı kapatıp ani açmalarda oluyor . egzozdan renkli duman çıkışı yok fakat elimi egzoz çıkısına bir süre tuttuktan sonra avucumda siyah is gibi bir tabaka oldu(kup kuru )sizce sorun ne olabilir .motor yağım minimum seviyesinin 1 tık üstünde

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:30 ----------

güncel..................
    Değerli argadaşım konuya farklı bir açıdan bakacağım...benim başıma da geldi..sele altında bir bez ya da herhangi bir nesne var mı...

varsa bu hava filtresini kapatıyor olabilir...öncelikle bir buna bak lütfen...

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:28 ----------

Alıntı serkanADH13 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

aynen jigleyi açık unuttuysanda bu tarz şeyler yapar...bu da başıma geldi ...
    mertky bunu beğendi.
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    yaşadığınız problem birçok sebepten olabilir ama ciddi bir sorun yok ortada içiniz rahat olsun, en kötü ihtimalle karbratör temizliği ve ayarı yaptırırsınız mevsimlik bakım niyetine..

-karbratör ayarı isteyebilir.
    -benzin birşekilde karbratöre gelemiyor olabilir.
    -jikle teli falan koptuysa ve açık konumda kaldıysa motor ısındıktan sonra bu sorun olur.
    -benzin musluğu yedek depodaysa ana depoya geçirin düzelir belki.
    -hava filtresi tıkalı kalmış veya kirlenmiş olabilir.

tüm yorumlarda yazılanları ve aklıma gelenleri yukarıya madde olarak yazdım. sonra çaldı demeyiniz
    mertky bunu beğendi.

Motosikleti
    herkese teşekkür ederim sorun okadarda komplike bir şey değilmiş dün aceleyle çıkarken sele altındaki bezi çıkarıp seleyi temizleyip geri koymuştum dikkat etmemişim kask kameramdanda kontrol ettim sadece uç kısmı filtrenin önüne gelmiş hava fiiltreside vakum gibi çekmiş bezi. bezin bir kısmı hava filtresini tıkamış çektim çıkardım sorun çözüldü en büyük

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    eyvallah...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)