Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

'FreedoMoto' - 250cc'den 300cc'ye bir Süpermoto Projesi

Motovento
    REKLAM ALANI
    stalnoy kon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Tanrı benim çobanımdır, o beni uçsuz bucaksız çayırlarında güdmüştür ve bu sayede ben züpermotoyu bulmuşumdur...

Giderek ciddileşiyoruz ! İşler ciddiye biniyor..

Ama o kadar da değil :D Fonda Daft Punk - Harder Better Faster çalarken işlerime devam ediyorum..

Önemli Uyarı ! Bu topikte gelişi güzel, araya sıkıştırılmış detaylar olabilir, ilerleyen paylaşımlarda vay ben bilmedim vay ben duymadım nerdeymiş o ya görürsem, eksozunuza darı koçanı tıkarım.. baştan söyleyim

İlk başta gelen, taobao.com'dan aldığım 300cc Piston Silindir Kit'i, orjinal silindir kafası ile uyuşmadığını söylemeliyim. Bu bilgilendirmeyi bana satıcı yapmıştı. Almadan önce 'bak arkadaşım, orjinal silindir kafasına takarsan, 300cc (76mm lik ) silindir gömleği, orjinal silindir kafasına giren su kanallarını kapatır, sen de hararetten motoru eline alırsın demişti.

76mm ye uygun silindir kafasını/kapağı için bana orjinal(71mm) kapağın 4 katı daha fazla fiyatla teklif vermişti.

Dedim bu beni tokatlayacak herhalde, ama fotoğrafları atınca gerçeklik suratıma çağlayan şelalesi gibi çarpmıştı..
    Çok pahalıydı ama aldım.. Herşey tam olmalıydı..

Bkz. fotolarda net bir şekilde görülmektedir..

Burda da bana satmak istediği 300cc kit'e uygun kapakla orjinal kapağın karşılaştırması var.

Eh, adam haklı beyler.. Masraftan kaçıp, bunu farketmeden orjinal silindir kafasını taksaydım, büyük ihtimalle hararetten motoru elime alırdım..

Tabi sanayi de freze ile o kanallar genişletilebilir. Ama ben herşey tam olsun istedim.. Adlım, herşeyim hazır artık.

Bu inspection dan sonra, freedomoto projesine farklı bir açıdan devam ettim.
    Ben motor bloğuyla uğraşırken, bir de bütün grenajları boyama işine giriştm.

İnanın bu iş hiç de kolay değil, hatta motoru dağıtıp toplamaktan daha yorucu diyebilirim.
    İşin içine estetik girince, işin süresi 2 atına çıkıyor.

Doğru boya / sertleştirici oranı, fırınlama, İzmirin 44 dereceyi bulan sıcağının altında boya tiner kokuarıyla çalışmak
    ölümcül derecede zor idi... bütün grenajları söküp, üstlerinden stickerları çıkardım..
    Motorun stickerları hayret edecek derecede dayanıklı ve kalın. Yapışkan özelliğini de kaybetmiyor.

Neyse, boyama işinden önce, tabi ki parçaların vernikten arındırılması var..

Saatlerce süren bir kaç kademeden oluşan zımparalama işlemi... Heryeri ince ince..

Ne yazık ki bu süreçte foroğtafım oldukça az. Özellikle zımparalama, plastik astar atma aşamasında olddukça az.

Fotoğraflar, boyama ve vernik aşamasına ait.

Ben malzemeleri izmir 1. sanayine Renk Ticaretten aldım. Reklam olarak algılanmasın, ordakiler samimi bir şekilde bana yardım edip, neyi nsaıl yapacağım konusunda bilgilendirdiler.
    Ve her seferinde bana özel, spreye sertleştirici oranı yüksek 'oto' boyası bastılar. Boya kalitesi ve mukavemeti mükemmel derecede.

Sağolsunlar..

devam edecektirdi...
    cenkito, Sokollu, maktama ve 3 diğerleri bunu beğendiler..
    Teker döner, dünya durur..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    GaCCaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1190-DR 350-Joyride 200-BMW R26-Jawa 250
    Aliço eline koluna sağlık yanlız anlamlandıramadığım bir resim sözkonusu.

Buyrun.

takipteym
    stalnoy kon bunu beğendi.

Motosikleti
    DRZ400SM
    Parçaların haşmetini vurguladım U-nuz/taaa, ama çok da manalı değilmiş evet

Savol

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:21 ----------

Şukela detaylarla devam ediyoruz..

Radyatörden, silindir kafasına su aktarımı sağlayan hortumun takıldığı adaptörde bir termostat bulunuyor.
    Aynı arabalarda olduğu gibi. Bu motora göre değişir. Ancak ortalama 50 ile 70 derece arası açması lazım.
    Ben de termostatı kontrol etmek istedim.

Nasıl mı ? Olay aslında çok basit, alttaki resimde bulunan termostatı bir cezveye suyla birlikte koyup açılana kadar
    ısıtıyorsunuz, açıldığı andaki sıcaklığı su termometresi ile öçüyorsunuz.

Benim termostatım 70 derece civarında açıldı ki bu ideal çalışma sıcaklığı için yeterli.

Bundan sonra ne olur ne olmaz diye, elimde komple bulunan orjinal conta setinin bir yedeğini almak istedim.
    Bunu yaparken kullandığım materyal, sanayide herhangi bir contacıda bulabileceğiniz 0.5 mm Kilingirit Kağıt conta.
    Ki zaten orjinali ile aynı materyal ve kalınlıkta.

Şu şekil..

Eğer contanın orjinali yoksa, debriyaj ve statör kapaklar gibi yerler için, conta çıkarmanın kolay bir yolu var.

Örneğin ; debriyaj kapağını motordan sökün. Kağıt conta rulosunu bir tahtanın üzerine koyun.
    Üstüne kapağı koyun ve plastik ya da normal çekiç yardımıyla kapağın üstüne vurun çok sert olmamak kaydıyla.
    Kağıt conta arada ezilip, kapağın şeklini alacaktır.
    Bu sayede kapağı kaldırdığınızda, contanın şeklini göreceksiniz.
    Kenarlarından falçata yardımıyla kesin.

Contanız hazır !

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:48 ----------

Sonunda resimleri küçültmeyi başardım, böyle eşşek gibi koyduğumun farkındaydım :D

Motor bloğuna girişmeden önce, projenin başka bir parçası olan, elektrik tesisatını yenileme işine giriştim.
    Çünkü far ve sinyaller bir türlü adam gibi çalışmıyordu. Ben de elim değmişken herşeyi yenileyim dedim.

Bu iş yaptığım en karmaşık ve zor işlerden biriydi açıkçası. Şimdiye kadar çözdüğüm en karmaşık bulmaca diyebilirim.

Ana tesisat elimde yedek olarak vardı. Ama bu tesisat ancak motorun temel fonksiyonları içeriyordu.

(akü bağlantısı, marş rölesi, ateşleme bobini, radyatör fanları, regülatör ve kafa bölümüne giden ana enerji kablosuyla, şasiler)

Yani ; far, sinyaller, stop lambası, korna ve konsolları ( ki tam bir zulümdü ) tamamen sıfırdan kurmam gerekti.

Bunlar çok fonksiyonlu olması ve hem paralel hem de seri bağlantılar içermesi açısından, inanılmaz karmaşık bir yapısı vardı.

Ve ana tesisatta kontak bile yoktu. Onu da kendim yaptım.

Yaklaşık 5 gün süren şöyle bir çalışma ile (bkz. altta)

Tesisatı tamamen bitirdim.

Şu şekil birşey varmış orda..

Artık motor bloğuna girişmenin zamanı geldi...
    bulut59 bunu beğendi.
    Teker döner, dünya durur..

Ahmetcan45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125 -- YZF R25 -- CBR 600RR -- YZF R1
    Takipteyim Sonucu beklicem güzel işler çıkarmıssın :D

hayretle takip ediyorum
    stalnoy kon ve maktama bunu beğendiler.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Bu tip çalışmalar içerisinde şimdiye kadar gördüğüm en detaylısı... Kendim de yapabilsem aynı kafayla yapardım Sonucunu da gerçekten merak ediyorum ama bu kadar özen sonrası mutlaka mükemmel olacaktır.

Kolay gelsin.

Motosikleti
    Dominar D400
    İşyerindeki güvenlik kısıtlamaları dolayısıyla resimleri göremiyorum ama sadece anlatımları okumak bile çok güzel Ankara'da böyle bir işe girişecek olup da "Şu işin ucundan tutacak biri yok mu ?" derseniz ben burdayım. Şu işin sadece siz yaparken fotoğraflarını bile çeksem çok şey öğrenebilirdim.

Motosikleti
    DRZ400SM
    Teşekkürler dostlar, beni onure ediyorsunuz.

Bunlar, anlatacaklarımın yarısı bile değil

Akşam devam edicem, takipte kalın
    cenkito bunu beğendi.

eroceto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gas Gas 250 EC
    Takipteyim bende

İlerde süpermotoya geçmeyi düşünüyorum Allah nasip ederse.. Bitmiş halini sabırsızlıkla bekliyorum, kolay gelsin

CT.ATC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 Mr Vulture(30k) > X-Treme Max 150
    Ne kaparsak o kâr. Takipteyiz

YouSuffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XJ6N
    devam valla harika becerikli insanlara hayranım ya

Motosikleti
    DRZ400SM
    All because, i hoped that you'd be something different..

Tikkat ! P harfim çalışmıyor. Onun yerine q kullanıyorum.

Geldik zurnanın, piston ! silindir ! sekman ! sübaq ! eksantrik ! dediği yere.

Silindir bloğu ve silindir kaağını, motoru ankaradan izmire getirdiğimde zaten sökmüş idim ve debriyaj ve statör kaqağını sökmüştüm.
    Bunun amacı motoru baştan aşağı yıkamak istememdi.
    Zaten diğer işlemlerle uraşırken motoru olduğu yerde tamamen benzinla doldurum sonra sağdan soldan akıtmamla geçti.

İçinde parça veya talaş olmasından süqheleniyordum, bu yüzden motoru mazotla yıkamak istedim.

Bunu yaarken bir arkadaşım da bana yardım etti, motoru neredeyse ters çevirmek suretikle tamamen qislikten ve eski yağdan arındırdık.

İçinden beklediğim gibi talaş çıktı, yani yıranan arçaların aluminyum atıkları.

Ancak bu çok normal, herhangi bir motoru yağdan arındırısan, benzin yüzeyinde bu qarçalar görünür.

Allahtan asıl korktuğum, irili ufaklı aluminyum veya metal qarçalar çıkmadı..

Onlar çıkarsa bi kere daha düşünün, bu motor ne halde diye

bkz. qistonsuz kalmış krank kolunun dramı..

Evet, silindir kafası, silindir, qiston (klavyemdeki p harfi bozuk) komqle çıkarıldı.

Motorun içi benzinle yıkandı, tertemiz oldu.

Geldiiiikkkkk PİSTONU takmaya !!!

Eski qistonumuz 71mm çaqlı idi. 250cc için ideal bir boyutu var.

Yeni taktığımız 76mm çaqlı big bore kitte sekmanları ve silindiriyle birlikte gelen qistonumuz.
    Yine bu motor için üretilmiş silindirle kusursuz çalıması için, set halinde gönderiliyor.

Bu işlemden sonra motor 295cc ye yükselecek !

DİKKAT ! EN ÖNEMLİ KISIMLARDAN BİRİNDEYİZ ! SEKMANLAAARRR !!!

bkz...

5 adet sekmanımız bulunuyor. resimde görüldüğü üzere.

bunlar soldan sağa sırasıyla ;

1- 1. Komqresyon Sekmanı : bu sekman yanma esnasındaki ilk komqresyonu göğüslemektedir.

2 - 2. Komqresyon Sekmanı : Basit tabiriyle 1. komqresyon sekmanının kaçırdığı basıncı yakalar diyebiliriz.

3. Üst/yğlama sekmanı tutucu sekman : ortadaki yağlama sekmanını tutan üst sekmandır. Aynı zamanda, silindir duvarındaki yağı, aşağı hareket esnasında, aynı bir satula gibi sıyırır. Böylece motorun yağ yakmamasını sağlar.

4. Yağlama sekmanı : krank tarafından geliq qistonun altından kanallar vasıtasıyla iletilen yağın, kendi içersinden geçerek,
    silindir duvarını yağlayan sekmandır. Bu sekman sayesinde silindir duvarı bu aşırı sürtünemeye dayanır.

5. Alt/yağlama tutucu sekman : 3 numaralı sekmanın yatığının aynısı. Zaten ikizdir bu sekmanlar.

Tikkat !

Sekmanları qistona takarken mümkün olduğunca nazik olmaya çalışın. Sekmanlar hem kolay kırılabilir, kırılmasa bile bükülebilir.
    Tecrübesiz ve özensiz ellerde, çöq olabilir.

Bir diğer önemli mesele sekmanların yönüdür. Çoğu sekmanın üstünde işaret yada harf vardır. Ve bu harfin olduğu taraf üste gelir.

Ancak eğer her hangi br yazı yoksa da sekmanları yönünü belirlemek için eski usül bir yöntem var !

Bunu yazı ile nasıl anlatacağımı tam bilmiyrum. Ama basit şekliyle, sekmanların ayrıldığı noktayı, sekmana ortada bastırarak birleştirin.
    Sonra biraz daha bastırın sekmana. Eğer sekman birleşme yerinden aşağı doğru kıvrılıyorsa, doğru durumdadır. Yukarı kıvrılıyorsa, yanlış.
    Umarım anlamışsınızdır. Bu yöntemi ileride görselli videolu bi şekilde açıklarım.

Ayrıca, sekmanların dış kenarlarınıda armak ucunuzla kontrol edebilirsiniz. Keskin olan taraflar aşağı bakmalı...

Birazdan sekmanları takılmış qistonun krank koluna takılışı anlatılacak !

Takite kalın !
    cenkito bunu beğendi.

Motosikleti
    mondial x treme süper moto
    kolay gelsin takipteyiz.

erhan_karagoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial xtreme SÜPERMOTO / ENDURO
    Sahibinden com a bakmasak konudan haberimiz olmucak çok ayıp .

Çok deli olmuş yavvv bide merak ettiğim eski 275 cc üst kapakla uyuyormu ondada böle kanalların uyumsuzlugu varmıydu

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Hocam çok güzel çalışmışsınız elinize sağlık.
    Bu arada espri güzel. p harfi bozuk diyorsunuz ama p yazıyorsunuz :D

centil40 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Versys 650 (Pulsar 200-Discover 150--EN500)
    Haydi, bekliyoruz.

Motosikleti
    DRZ400SM
    Merhaba arkadaşlar, bu aralar çok yoğunum biraz ara verdim. Yakında devam edeceğim.

P harfini koyala yaPıştır yöntemiyle yazıyorum dostum.

ozgur325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Prof.Dr.650
    Yüksek oranda dram içeren bir başlık bu... açeydik gollarımızı gitme diyeydik de burada beraber yapaydık şinanayı, ağlattın bizi ali :'( kötü kalpli tatar, vizörün açıkken içeri at sineğa girsin...

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler