Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Far Yerine Projektör Takılması

Motovento
    REKLAM ALANI
    hfz61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    Arkadaşlar iki üç haftadır aklıma takılan bir şey vardı. Evimde pico diye tabir edilen projeksiyon/projektör kullanıyorum. Motoruma mercedes çıkması xenon mercekli far bağlamıştım. Işığı istediğim gibi yayıyor, fakat far yuvasına sığması oldukça zor. Kesme, biçme işlemi yapmak gerekiyor. Projeksiyonumda lamba özelliği mevcut. Dikdörtgen şeklinde ışık veriyor. Ve aydınlatması oldukça iyi. Ve merceği bozuk para büyüklüğünde. Merceğini motosiklete uyarlayabilir miyiz? Fikir vermek isteyenlere şimdiden teşekkürler. Akşam fotoğraf atacağım.

Bu da internette aratınca bulduğum bir video :D

https://www.youtube.com/watch?v=tOjwugu4N9Q

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    Mercekli xenon'lar var ybr için,

Komple ESKI FARI YERINDEN SOKUYORSUN YENİSİNİ KOMPLE TAKIYORUN,,,

Yuvarlak Far olarak,

200 lira cıvarı,
    onu düşünmeni öneririm...

Tabi motorun ESKİ MODEL ise...

Motosikleti
    -
    yo hayır. motorumu sattım. ve bi-xenon mercekli idi. sadece yeni bir fikirden yola çıkabilir miyiz diye düşünüyorum . göz almıyor. ve ışığı xenon mercekten daha iyi topluyor.

ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Piconu bozma bana ver, ben sana istediğin çapta mercek ve istediğin şekilde MASKE ayarlayayım..
    satoyama bunu beğendi.

Motosikleti
    -
    haha :D usta bozulunca denemeyi düşünüyorum. ama irtibata geçebiliriz o konuda. seri üretime geçmek lazım bence :D

Selçuk Keleş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KLX 250 (Atılgan)
    Projeksiyonun merceği ışığı 5-10 metre ileriye yansıtmak için tasarlanmış. Halojen/xenon mercekler 20 mt genişlik, 150 metre uzunluğa kadar çıkabilir. Yolun sağı/solu 25,50,75. metrelerindeki ışık dağılımı da yasal normlara uymak zorundadır ki, karşındakinin gözünü almasın, sürücüye de optimum görüşü sağlasın.
    hfz61 bunu beğendi.
    Kawasaki KLX Türkiye - https://www.facebook.com/groups/klxturkiye/

Motosikleti
    -
    Alıntı Selçuk Keleş adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Projeksiyonun merceği ışığı 5-10 metre ileriye yansıtmak için tasarlanmış. Halojen/xenon mercekler 20 mt genişlik, 150 metre uzunluğa kadar çıkabilir. Yolun sağı/solu 25,50,75. metrelerindeki ışık dağılımı da yasal normlara uymak zorundadır ki, karşındakinin gözünü almasın, sürücüye de optimum görüşü sağlasın.

geceucusu.com'u da takip ettim bir süre. demek istediğim az yer kaplayan mercekle daha çok verim almak. gerekirse 3 tane takılır. çünkü led ampüllü projeksiyonlar.

Motosikleti
    KLX 250 (Atılgan)
    Alıntı hfz61 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geceucusu.com'u da takip ettim bir süre. demek istediğim az yer kaplayan mercekle daha çok verim almak. gerekirse 3 tane takılır. çünkü led ampüllü projeksiyonlar.
    Sonuç değişmez. Bir yerine 5 tane de taksanız bu sefer kısa mesafeli çok güçlü bir aydınlatma elde edersin. Projeksiyon ile araç farının optik prensipleri çok farklı.
    Araç aydınlatmasında yeterli ışık gücüne zaten sahibiz (xenon) Bunu bi-xenon mercek kullanırken gördün. İşin zor olan tarafı ışığı nasıl dağıttığın. Optimum görüş için daha fazla cm2 yansıma alanına ihtiyaç duyuyorsun. Sahip olsan da -sabit olduğu için- bu büyük yansıma alanı bile sana esneklik sağlamıyor.
    Günümüzde gelinen nokta ise bir çok led ve önündeki lenslerle daha esnek ayarlanabilen ışık dağılımı ayarlanabilmesi. Bir örnek

Motosikleti
    -
    Alıntı Selçuk Keleş adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sonuç değişmez. Bir yerine 5 tane de taksanız bu sefer kısa mesafeli çok güçlü bir aydınlatma elde edersin. Projeksiyon ile araç farının optik prensipleri çok farklı.
    Araç aydınlatmasında yeterli ışık gücüne zaten sahibiz (xenon) Bunu bi-xenon mercek kullanırken gördün. İşin zor olan tarafı ışığı nasıl dağıttığın. Optimum görüş için daha fazla cm2 yansıma alanına ihtiyaç duyuyorsun. Sahip olsan da -sabit olduğu için- bu büyük yansıma alanı bile sana esneklik sağlamıyor.
    Günümüzde gelinen nokta ise bir çok led ve önündeki lenslerle daha esnek ayarlanabilen ışık dağılımı ayarlanabilmesi. Bir örnek

xenonla kıyaslama yaparsak evet dediğiniz gibi yetersiz kalıyor. ama sarı farla kıyaslarsak sarı farın aydınlatması çok düşük. ayrıca her motora da iki adet mercek takılamıyor. neyse akşam daha detaylı izah etmeye çalışacağım abi :D

hsk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DAELİM S2 250 SUZUKİ AN 125 HK MONDİAL MASH
    Bide şöyle birşey var daha verimli gibi ...

34 HSK 57
    ASYA AS125 T21 - DAELIM S2 250 - SUZUKI AN 125HK
    MONDİAL MASH

Motosikleti
    KLX 250 (Atılgan)
    Öyle olsun
    hfz61 bunu beğendi.

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    Alıntı ilkerabi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Piconu bozma bana ver, ben sana istediğin çapta mercek ve istediğin şekilde MASKE ayarlayayım..
    hocam özel mesaj attım. istanbulda mısınız?
    zengin veya fakir farketmez, apaçilik ya da ezik alt kültürün, motosiklet üzerinde hiç bir izahı ve bahanesi olamaz... ) (3 litre benzin koyuyorum bir hafta geziyorum diyen adamlardan ve motorlarından uzak durun)

Motosikleti
    -
    Alıntı hsk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bide şöyle birşey var daha verimli gibi ...

bu da çok hoşuma gitmişti

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:48 ----------

http://www.directupload.net/file/d/3946/3vsjruq4_jpg.htm

video da yükleniyor birazdan :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:09 ----------

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Milletin gozunu almasinda, istersen deniz feneri tak.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)