Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

YAMAHA BWS100'de dönüşlerde problem yaşıyorum ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda CRF 250, Kymco Agility 125
    Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba, aranıza yeni (bu gün) katıldım. Belki de bunun nedeni 19.000 kilometreyi bulan ve şimdiye kadar periyodik bakımlar dışında hiç problem çıkarmayan honda crf'm yüzünden olabilir.

Neyse konuya geleyim;

Birkaç gün önce şehir içi kısa mesafelerde daha pratik olur düşüncesiyle 2006 model bir bws100 satın aldım. Motosikletimin genel görünüşü gayet yerinde, grenajlar vs. temiz. Ama gel gelelim bir problemi var. Düşük süratte sağa sola dönüşlerde direksiyon çok sert ve ufak miktarda da olsa kendi kendine sağa sola yatma durumu var. Yani düşünün siz direksiyonu az bir şey döndüreyim diyorsunuz zorlanarak dönüyor ama gidon bir yere kadar çevrildiğinde sizin çevirmek istediğinizden daha fazla dönüyor. Bu durum canımı sıkmaya başladı çünkü sıkışık trafikte çok yorucu oluyor.

Aklıma bir şey geldi lastikler iyi durumda ama boyutlarına baktım. olması gerektiği gibi arka lastik büyük, ön lastik daha küçük değil. Benden önceki sahibi olması gerektiği gibi (120/90/10 - 130/90/10) lastik kombinasyonunu kullanmayıp her iki tarafa da 130'luk lastik takmış.

Sorun bundan kaynaklı olabilir mi?

Ya da ön maşa gidon vs. ile ilgili bir problem mi vardır?

Bahsetmeye çalıştığım çok fazla bir sapma değil ama direksiyon kendi kendine yatacak dereceye gelene kadar oldukça ağır.

Daha önce bir çok bws100 kullanma şansım oldu. Hiç birinde bu kadar sert bir direksiyona raslamadım. Durduğu yerde çevirmeyi denediğimde sanki lastik asfaltı çok fazla tutuyormuş gibi bir his oluşuyor.

Hızlı gidiyorken de gidona ters açı uygulayıp yana yatırmak falan neredeyse imkansız hale geliyor. Motor beni korkutmaya başladı ki biliyorum normal bir bws100 bu şekilde çalışmıyor.

Yardımlarınızı bekliyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    yusufozugenc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07 Race Blue
    Muhtemelen lastiktir. Ayrıca havasını da kontrol et havası inik olduğunda da yapar basettiğini

Motosikleti
    Lastikleri değiştirdim ama durum aynı şekilde.

Bir şey daha sorayım bu motosiklete istanbul avrupa yakasında komple bakım yapabilecek bir usta/servis var mıdır? Normal yamaha servislerine götürsem fatura çok tuzlu olur mu?

Motosikleti
    gt250r
    Sadece tahmin olarak gidon somunu fazla sikilmiş olabilir mi

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    gidon kısaysa normal. ayrıca ayaklar dizin biraz gerisinde ve araları açık olsun

KmlTkn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja300 ABS
    Merhaba 2zamanli ustasi bulmanız çok zor yapabiliyorsanız kendiniz yapın sorulariniz olursa yardımcı olmaya çalışırım

Motosikleti
    Gidon bildiğin BWS100 gidonu. Bacak derken, neyin bacağı ?

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir tamirciye giderek gidon rulmanını kontrol ettirin. Problem muhtemelen oradadır

Motosikleti
    Bu gün Bostancı'da Aydın ustaya gittim ve hallettirdim. Sorun aynen söylediğiniz gibi tekerlek rulmanındaymış. Lastikleri de Michelin reggae ile değiştirmiştik zaten. Şimdi gayet hoş oldu Arı gibi maşallah.

Lastiği takan arkadaş rulmanın sağlam olduğunu söylemişti oysa. İnsan hayatı o rulmana bağlı. Ahlak çok önemli bir şey.

Teşekkür ederim arkadaşlar.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı KmlTkn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba 2zamanli ustasi bulmanız çok zor yapabiliyorsanız kendiniz yapın sorulariniz olursa yardımcı olmaya çalışırım
    Kardeş şu cevap hayatımda gördüğüm en komik cevaptı yanlış anlama söylemeden edemedim Hani konu başlığı motosiklet 300 gr yağ yakması gerekirken 500 gr. yakıyor olsa hadi tamam diyeceğim de, gidon kendi kendine sağa sola atıyor diyor.

Motosikletin motoru kapalı diye düşünecek olursak, gidon yine sağa sola kayar değil mi Ya rulmanı bozulmuştur, ya lastik basıncı doğru değildir, yada maşa da bir anormallik vardır. Bunlar da 2 zamanlı olmasa gerek

KmlTkn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja300 ABS
    Yorumlari okursan görürsun levent abi arkadaşlar yorum yapmış diye ilk sorusuna cevap vermedim ikinci sorusuna cevap verdim.
    Ayşea ve something123 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)