Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Şanzıman ve Şaft Yerleştirme Hakkında Yardım

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ahmanamra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 125 R 2006
    Merhaba Usta arkadaşlar.

3 hafta önce arazide tepinirken sanırım vites pedalına kaya çarpması sonucu blok içinde bulunan vites mili itici pimin girdiği yuva kırıldı. Bu arada hafifte bir yamukluk oluşmuş vites milinde. Sağ kapağı açıp debriyaj tasını söküp kaynattırmayı düşünürken kaynakçı abimizin bu şekilde kaynatırsak içindeki parçalar sıcaktan sıkışa bilir kaynayabilir uyarısı üzerine bloğu yarma işine başladım. Dağatmak kolaydır malum . Kaynağı yaptırıp tesviye işleminden sonra iş toplamaya geldi. Topladık kapattık henüz yağını koyup çalıştırmadım ama aklımda bi soru işareti kaldı sizlere danışmak istedim.

Motoru toplarken şanzıman ve şaftı yanlış takma imkanı var mı? YAni onları yerleştirirken dikkat edilmesi gereken bir noktalama yahut düzen var mı? Ben vites topuzundan şaftı boş vitese ayarlayıp vites çatallarını olması gerektiği yerlere takıp topladım servis manuele göre. Şimdi yağsız elle hareket ettirip vitesleri geçiriyorum ama bi düzensizlik var gibi . Motoru çalıştırmadan önce bi danışmak istedim. Yağsızlıktan mıdır bu düzensizlik sertlik yoksa bu parçaların yanlış takılma şansı var mı ?
    cenkito bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Abi marşa bas yavaştan yürü
    Ahmanamra bunu beğendi.

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    servis manueline göre pulları ve dişlileri dogru topladıysanız sorun olmaz.

ama bazı pulları yanlıs yere taksanızda calısır gibi yapıyor

sonrası motor yana yatınca dişli kayıp sanzımanı kaitleyebiliyor. (en azından cg lerde)
    Ahmanamra bunu beğendi.

Motosikleti
    XT 125 R 2006
    Ozaman yanlış takma gibi bi durum olmuyor demekki . Çünkü dişlileri ve pulları millerinden çıkarmadım öbek halinde alıp kenarı koydum öbek halinde geri taktım bloğa. Saftıda boş vites konumundayken çatalları ya da çanak neyse onları yerlerine yerleştirdim. Ozaman bu akşam ya yürücez gitcem ya da şanzımanı kitleyip yeniden yaracam
    cenkito bunu beğendi.

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    blok halinde cıkıp o sekilde takıldı ise sorun olmaz

bazen kartel blokları ayrılmamak için direniyor, onu acmaya calısırkende sanzıman dagılabiliyor
    Ahmanamra bunu beğendi.
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK
    Motora ölmek için değil, Yaşamdan daha fazla zevk almak için binmeliyiz

Motosikleti
    XT 125 R 2006
    Valla çıkarırken allahtan dağalmadı çünkü vites topuzunu saft mı neyse ondan çıkaramadım vida yalama oldu başı o şanzımanla bi blokta krank diğer blokta kaldı. Sonra şanzımanı diğer blokta toplayıp krank kalan tarafı üstlerine kapadım sorunsuz oturdu ama işte kıllanınca bi kere bekleyemedim çalıştırıp olup olmadığını erkenden yüzleşmek istedim sayılır karşılaşılacak sonuçlarla. Aslında eşeklik etmeyip başka konuyu açmalıydım bol resimlerle ama eller yağlı vakit dar olunca resim çekip rapor yapmaya üşendim
    Eyvallah ;)
    cenkito bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)