Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
8. sayfa BirinciBirinci ... 678910 SonuncuSonuncu

Bahçeye iniş için rampa veya asansör projesi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Alıntı baysamin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bende bu vinç tertibtı mevcut ilgilenirseniz yardımcı olmaya çalışırım.
    Teşekkürederim. Bana lazım değil. Zaten ilgili arkadaşında tercihi bu tür bir sistem değil.

Umarım işine yarayan biri çıkar.
    piyanist_irf bunu beğendi.
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MBHoro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V-Strom DL 650
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...-hakkinda.html

konusundan da yararlanarak kafamda birşeyler oluşturdum. Şekli aşağıya ekliyorum ve anlatacağım. Bence olur ve maliyeti çok az. siz ne dersiniz?

şimdi bahçe zemininde 4 - 5 metre dikdörtgen biçiminde demir tabla olsun. dört köşesinde pimle bu platforma dikine tutturulmuş duvar boyunda 2 mt civarı profil ya da boru var. bu boruların en üstünde motorun sığacağı bir platform var. platformun duvar tarafında bir makara asılı ve makaranın üzerinden gelen çelik halat platformu tutuyor. Diğer ucu aşağıdaki ırgat ya da elektrik motoruna bağlı.

sonra motor üzerindeyken halatı bırakmaya başlıyoruz. platform ağırlık merkezinden dolayı pimlerin yardımıyla duvardan uzaklaşıyor ama teknik olarak boruların yüksekliği hiç değişmiyor. plarform duvardan uzaklaştıkça yere alçalıyor. ve en sonunda yerde. resimde de görünürlüğü az olanlar anladığınız üzere platformun hareketini temsil ediyor.

ne dersiniz? olur mu acaba?
    Ahmanamra ve piyanist_irf bunu beğendiler.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı MBHoro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...-hakkinda.html

konusundan da yararlanarak kafamda birşeyler oluşturdum. Şekli aşağıya ekliyorum ve anlatacağım. Bence olur ve maliyeti çok az. siz ne dersiniz?

http://farm9.staticflickr.com/8243/8...7f8948f7_b.jpg

şimdi bahçe zemininde 4 - 5 metre dikdörtgen biçiminde demir tabla olsun. dört köşesinde pimle bu platforma dikine tutturulmuş duvar boyunda 2 mt civarı profil ya da boru var. bu boruların en üstünde motorun sığacağı bir platform var. platformun duvar tarafında bir makara asılı ve makaranın üzerinden gelen çelik halat platformu tutuyor. Diğer ucu aşağıdaki ırgat ya da elektrik motoruna bağlı.

sonra motor üzerindeyken halatı bırakmaya başlıyoruz. platform ağırlık merkezinden dolayı pimlerin yardımıyla duvardan uzaklaşıyor ama teknik olarak boruların yüksekliği hiç değişmiyor. plarform duvardan uzaklaştıkça yere alşalıyor. ve en sonunda yerde. resimde de görünürlüğü az olanlar anladığınız üzere platformun hareketini temsil ediyor.

ne dersiniz? olur mu acaba?
    İndirmek olur da kaldıramazsın tek halatla.

Motosikleti
    V-Strom DL 650
    makara düzeni koyacağım o ağırlığı kaldırmak için uygulanacak gücü düşürmem lazım vinçlerdeki gibi.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    makara düzeni koyacağım o ağırlığı kaldırmak için uygulanacak gücü düşürmem lazım vinçlerdeki gibi.
    Platformun 4 köşesinden de halatın çekmesi gerekiyo. Köşeler arası uzunca bir halat bağlayıp halatın ortasına hareketli bir makara koyup bu makarayı çektirirsiniz. Hem yükü dağıtır hem hareketli olduğundan platform yükseldikçe fazla germez bi tarafı.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Fikir gerçekten güzel, ama mengünün dediği gibi kaldırırken nasıl olur acaba?

O ırgat denilen aletler insan gücü ile ne kadar ağırlığı kaldırabiliyor acaba?

Birde duvardan binaya doğru yaptığında yer pğroblemi yaşatacak gibi ise, duvara paralel de çalışabilir aynı sistem.

Birde güvenlikle ilgili birşey düşünmek gerekli, olurda halat boşalır makara elinden kaçar vs durumunda motor ve platform pat diye düşmemeli.

Hadi motorda oluşacak hasarı geçtim, altta bir canlı da kalabilir allah korusun.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    V-Strom DL 650
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fikir gerçekten güzel, ama mengünün dediği gibi kaldırırken nasıl olur acaba?

O ırgat denilen aletler insan gücü ile ne kadar ağırlığı kaldırabiliyor acaba?

Birde duvardan binaya doğru yaptığında yer pğroblemi yaşatacak gibi ise, duvara paralel de çalışabilir aynı sistem.

Birde güvenlikle ilgili birşey düşünmek gerekli, olurda halat boşalır makara elinden kaçar vs durumunda motor ve platform pat diye düşmemeli.

Hadi motorda oluşacak hasarı geçtim, altta bir canlı da kalabilir allah korusun.
    dediğim gibi şimdi makaraları araştırıyorum hareketli makara ile uygulanaak gücü yarıya düşürebiliyoruz. eğer 2li bir düzen bulursam ne ala, ırgatı sadece elektrik kesilmesi ve motorun bozulması gibi bir durum için düşünüyorum açıkcası. hergün cır cır cır onunla uğraşamam

emniyet çok önemli dediğiniz gibi, tırmanışta kullandığımız emniyet gibi bir sistem uygulamayı düşünüyorum. planlananın dışında bir hızda hereket olursa fren halatı kilitleyecek.

yer problemi yok. merdiven istikhametinde komple bahçe var.

Ahmanamra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 125 R 2006
    [IMG][/IMG]

Ya valla bak uraşma sen asansörle motorla. PArana yazık Yap yan duvara şöyle bi düzenek. rampayı kullanmak istediğinde indir. işin bitince yana doğru kaldır kitle . Önünede kitli bi kapı yap bahçeyede motoru kitlecek bi demir halka falan yap yeter bence. NAcizane bir fikir daha
    Sinan Er bunu beğendi.
    Etme cahille sohbet küstürürsün. Silme çıkını cam kırığıyla kestirirsin. ;)

http://www.facebook.com/amraercan

dreamkiller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Silverwing 600
    Bir fikir geldi aklıma fotografı görünce.. Fotoğrafta motorun durdugu yere demir parmaklıklardan bir yer yapılsa.. Nasılsa orası içeri doğru giriyor.. Diğer parmaklıklarla sıfır gelecek şekilde.. O kısıma yer yapılamaz mı? İllaki indirmek gerekmiyorsa tabiki..
    If you don't Ride, You don't know...

Kawasaki Ninja 250 R - Kymco Xciting 250 I - Hyosung GT650 Naked - Honda FJS600 Silverwing

Motosikleti
    V-Strom DL 650
    Alıntı dreamkiller adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir fikir geldi aklıma fotografı görünce.. Fotoğrafta motorun durdugu yere demir parmaklıklardan bir yer yapılsa.. Nasılsa orası içeri doğru giriyor.. Diğer parmaklıklarla sıfır gelecek şekilde.. O kısıma yer yapılamaz mı? İllaki indirmek gerekmiyorsa tabiki..
    bahçeye indirmem lazım.

dreamkiller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Silverwing 600
    Kısa ve net oldu Peki o zaman proje üretmeye devam mı? Yoksa en son çizdiğiniz proje tamam mıdır?
    If you don't Ride, You don't know...

Kawasaki Ninja 250 R - Kymco Xciting 250 I - Hyosung GT650 Naked - Honda FJS600 Silverwing

Motosikleti
    V-Strom DL 650
    proje tamam da üstatlar olur verirse. Bence plan çok iyi. boru ve sac plaka kolay. sadece makara ve çekmek için ırgat işi var. 2 li makara buradaki yük miktarını 250 kg altına çekebilir mi bilen varsa söylerse çok sevinirim. birde zaen elektrikli motor alacaksam ırgata ayrıca para vermesem mi diyorum. 60 tl ye buldum ırgat.

Motosikleti
    BMW F650 GS
    Proje hangi proje?

Motosikleti
    V-Strom DL 650
    bu proje diyorum ben. yapması en kolay olanı ve ucuz olanı . duvara 2 makara koyarak ağırlığı yarıya düşürebilirim sanırım.

Motosikleti
    BMW F650 GS
    Perde duvarsa bu olur. Değilse biraz sıkıntı yaşayabilirsin. Ayrıca buna asansorlerde kullanılan bir tertibatı ılave etemen gerekıyor. Halat boşaldığında sıkışıyor ve platformu dusmekten kurtarıyor.

Ayrıca dusundugun kadarda ucuz degıl.

En ucuzu merdıven üstü platform.

Motosikleti
    V-Strom DL 650
    irfan abi ne diyorsun son duruma? olur mu bu proje? kaldırma sırasında sorun yaşar mıyım?

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    irfan abi ne diyorsun son duruma? olur mu bu proje? kaldırma sırasında sorun yaşar mıyım?
    aslında benimde aklıma yattı lakin yine uyku saatine girdim şu an itibariyle yine bu gece iş arasında çizecem bir şeyler sistem çok mantıklı ve kolay gibi görünüyor lakin kullanılacak profilleri biraz enlice seçmende fayda var sistemi duvara kurduğunda aşağı yukarı kayarak inip çıkacak tamam ama sağa solada yamulma esneme yapmayacak , bunun için eni geniş profil yada bu işi görecek geniş malzeme diyorum

ayrıca bükülen eklem yerlerini malzemeyi delip mi yapılacak yada haricen yataklı rulman vs. tarzı birşeylermi olacak kafam oraya takıldı sonuçta 4 yukarda 4 te aşağıda kırılma noktaları mevcut ama sistem çok mantıklı geldi banada bana müsade bu gecenin ilerleyen saatlerinde , gece sessizliğinde kafam daha iyi çalışıyor şu an karnım aç ve beyin hücrelerim vitaminsiz kaldı
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    evet kurufasulyenin gaz yaptığı ana geldik günaydın arkadaşlar ,

valla sistem benim aklıma yattı lakin şöyle bir şeyler karaladım kırılma eklem yerlerini iyi seçilecek etli bir malzemeden uydurmakta fayda var eğer üst sehpa ve alt sehpada ayrıca çekerken ileri geri yatacak ve dikilecek olan ayakların birbirine bağlantı yapılacağı profile matkapla filan delik açıp sistemi kurmaya kalkmayı düşünmüyorsunuz değilmi , çünli zamanla profil aşınma yapacak ve aralarda boşluk oluşacaktır böyle bir sistemdede sıkıntı olur kanaatindeyim ,

zira motoru indirirken platformun dansöz gibi sağa sola sallanması güzel olmaz ama şöyle bir şey karaladım daha net anlayabilmeniz için

şimdi sinan konuya bi el atıp pc ortamında daha yakışıklısını cızıttırıverirse daha iyi anlaşılır olacaktır

hoooppp yavyum topu sinana atar ben aynen uzar misafirim var

aslında bu iş gene makaslı sisteme gidiyor evet biraz uğraştırır belki ama benim bükme makinası konusunu hatırlayın 1300 kg lık aracımı çatır çatır kaldırıyor ..... ulem şeytan git başımdan

ama tabi bu işk konuştuğumuzdan daha estetik duracak ve boş zamanlarda yerde durursa fazla görüntü kirliliğide yapmayacaktır büyük ihtimal.
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

Motosikleti
    BMW F650 GS
    ) Topu bana atarakkurtulamazsın irfan. Ben çizmesine çizerimde Bu iş senin üstüner kalır.

Ayrıca cizmeyi gerektiren birşey yok çizimler gayet açık. Bundan sonrası yerinde ölçü almayı, uygulanacak yüzeyin ve alanın hazırlanmasını gerektırır.

220 cm yükseklik + platform uzunluğu = ? Bu ölçüyü tespit etmek gerekli. Aksi taktirde duvardan hareket eden platform binaya toslayacaktır.

220+220 ( tekerlekler arası 150 cm )= Duvarla bina arası 440 cm olmalı.

Eğer motoru yan yerleştirebilirsen 100 cm yeterli olacaktır. Toplamda 320 cm de yok gibi.

Motosikleti
    V-Strom DL 650
    platformun önü boş , binaya denk gelmiyor 40 mt kadar boşluk var platformu düşündüğüm yerin karşısında.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:27 ----------

irfan abi o bağlantı noktalarını şöyle düşündüm ben. karşıdan karşıya komple tek boru uclarında rulman olabilir. tornet yapardıkya küçükken onun gibi, uclarda hareketli direklere bağlı hem sallantıyı kesme adına da katkısı olur. birde o hareketli demirler arasına da birer parça boru atarım diyorum. sallanmasın diye. sola yatma şansı yok yukardan bakıldığında solunda merdiven kalıyor zaten. sağ tarafa yatmayacak şekilde bağlantı kurarım diyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:31 ----------

birde duvar tarafına herhangi birşey koymayı düşünmüyorum ben. direk duvarın üstüne asarım diyorum makrayı (zaten metal parmaklıklar var onları kapıya çevireceğim)

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:40 ----------

kafamda canlanan son hali

REKLAM ALANI
8. sayfa BirinciBirinci ... 678910 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)