Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

yatak sarması olabilir mi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    umutpoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 ZN namı diğer düldül
    düzeltme: motorum yatak sarmamış titreşimden, kasislerden vs bir sürü sebepten buji yerinden çıkmış ve o nedenle stop etmiş. hemen geri takmaya uğraştım fakat olmadı sanırım çıkarken vida dişleri sıyrılmış, buji yuvasındaki dişler nasıl onarılabilir?
    not:moderatör arkadaş başlığı değiştirebilirse benim için çok iyi olur

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ExTReMa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Marş koluna bastın mı hiç?
    Eğer bastıysan eskisi kadar sertmiydi yoksa daha yumuşakmıydı?
    вιкє мє αρяιℓια 'яѕ 250'
    tuem

teknikhoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT
    Geçmiş olsun. Öncelikle motorunuz ayak marşı ile çalıştırmayı denediniz mi? Ayak marşı ile motorun dönüşünde problem var mı? Marşa bastığınızda motor dönüyor mu?

Krank veya piston arızası çok daha farklı belli eder kendini. Motorunuz hiç çalışmaz. Çok büyük gürültü ile stop eder. Özelikle rölantide çalışırken nedensiz yerede yatak sarması yaşanmaz. Ancak her ihtimale karşı motorunuzun yağını kontrol edin. Zira motor yağsız değilse, kolay kolay bahsi geçen arızayı yapmaz.

Sizdeki sorun basit gibi. Ateşleme sorunu olabilir, benzin pompası diyaframı yırtılmış olabilir. Sıkça yaşanan problemlerden birisi, manifoldu çatlamış olabilir. Öncelikle en basitinden buji sökülerek ateşleme var mı yok mu kontrol edilerek onarıma başlanmalıdır.

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Alıntı teknikhoca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun. Öncelikle motorunuz ayak marşı ile çalıştırmayı denediniz mi? Ayak marşı ile motorun dönüşünde problem var mı? Marşa bastığınızda motor dönüyor mu?

Krank veya piston arızası çok daha farklı belli eder kendini. Motorunuz hiç çalışmaz. Çok büyük gürültü ile stop eder. Özelikle rölantide çalışırken nedensiz yerede yatak sarması yaşanmaz. Ancak her ihtimale karşı motorunuzun yağını kontrol edin. Zira motor yağsız değilse, kolay kolay bahsi geçen arızayı yapmaz.

Sizdeki sorun basit gibi. Ateşleme sorunu olabilir, benzin pompası diyaframı yırtılmış olabilir. Sıkça yaşanan problemlerden birisi, manifoldu çatlamış olabilir. Öncelikle en basitinden buji sökülerek ateşleme var mı yok mu kontrol edilerek onarıma başlanmalıdır.
    10 numara bir cvp
    TÜRK CHOPPER TÜRKİYE ESKİŞEHİR İL TEŞKİLATI - O ERRORDU DİSİPLİN OLDU

teknikhoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT

Motosikleti
    cevaplarınız için teşekkür ederim. Ayak marşını aldığım ilk günden beri kullanamadım hep sertti ama. stop ettiğinde ayak marşını denedim geri dönmedi bu canımı sıktı...söle bişeyde düşünüyorum.. acaba varyatör kayışı kopup volanı sıkıştırmış olabilir mi? ama öyle olsa ilk marşta kayış sıkıştığı yerden kurtulup motor çalışırdı. yağ biraz eksilmiş yarıya düşmüş ama tamamen yağsız kalmamış

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Başlığı "yaprak sarması olabilir mi" diye okudum, hevesle daldım, hayal kırıklığına uğradım

mach1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial zn125 (pırpır)
    O zaman ya ateşleme sisteminde yada yakıt sisteminde bir sorun var.
    Malımızı mülkümüzü bir horoz taşır,keyfimizi Sultan Mecit vapuru taşıyamaz
    Drift Religion

Motosikleti
    Mondial 151Rs
    bu konularda direk servisine götürecen böyle olmaz...

Motosikleti
    Alıntı mondi.playturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motor 50 km uzaklıkta kaldı bizde biliyoruz heralde servise götürmeyi değil mi? servise gitmeden öncede arızayı bilmekte fayda var adam bu nasıl olsa işten anlamıyo diye itelemeye kalkarsa ne olacak? o sebeple böle durumlarda servise gitmeden olay hakkında fikir sahibi olmak çok önemlidir

ARBETUS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '93 Kawasaki EN 500 Vulcan
    Alıntı mondi.playturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaş belki basit bir arızadır ümidiyle soruyor. zaten tutupta bize yaptırıacak değil. Tam da benim mıntıkamdasın aslında. Ama hafta içi iş nedeniyle halıcıoğlundayım ben. O yakınlarda bir kaç tane motorcu var aslında onlara baktırmak lazım.
    '04 Yamaha Nuovo - '56 BMW R25 - '06 Mondial 250 MCT - '94 BMW F650 - '99 Kawasaki ER 5 - '06 Bisan Roadstar 250 - '97 Kawasaki VN800 - '08 Suzuki VL 800 Intruder - '04 Suzuki VL 800 Voluisa - '01 Honda XL 650 V Transalp -'00 BMW F 650 GS

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Ikinci kontrol ise yagini bir kaba bosalt ve sonra yavas ca motoruna geri koy , kapta metal parcasi yada bakir gibi bir pirilti kaliyormu iice bak. Alt tipa yi actiginda vidanin cevresine yapismis metal parcalari varmi. Yatak yemis ise asinmadan metal parcalari dibe coker. Bu saydiklarim yok ise her hangi bir piston sorunu yasamiyorsun demektir. Rahat ol

Atesleme ve bezin sistemini kontrol etmen gerekli. Motorun ucuz bir motor maddi imkanin var ise arizali parcayi degistirmeni oneririm.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    Alıntı umutpoy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    selamlar;
    mondial 125zn model motosikletimle bugün kadıköyden tuzlaya gittim. yolda hiçbir problemle karşılamadım, fakat kırmızı ışıkta durup yeşile geçince hareket etmek için gaz açtığımda motor öne doğru yığıldı ve stop etti. marş bastığımda çalışmıyor ve titreme yapıyordu, motoru tersanenin önüne bırakıp otobüsle geri döndüm sorun ne olabilir? yatak sarması biyel-krank-piston kırılması olduğundan korkuyorum sizce sorun bunlar mı ? yoksa daha basit birşey midir? saygılar
    Arkadaş,
    anladığım kadarı ile Marşa bastığında motor dönüyor, titreme Yapıyor Dediğin bu olsa gerek. Bu durum Yataklardan birinin sarmış olma ihtimalini azaltır. Elektrik arızası ilk akla gelen oluyor genelde. Bununda çeşitleri bol açıkçası.. Şase almayan civatası gevşek bir elektrik parçası (genelde beyin diye isimlendirilen elektronik kontrol ünitesi vs. gibi), bozulmuş bir konjektör, temassızlık yapan bir kablo, bunların hepsi mümkündür. Burada Teknik Hocanın dediklerine dikkat etmeni öneririm, bir de Zeda3000 arkadaşın yazdıklarına. Bunlar ciddi bir yatak ve veya piston-segman arızası olup olmadığının sağlam test metotlarıdır.

Geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda sorununu çözersin
    Poturdak

huceyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSX-R 1300
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Başlığı "yaprak sarması olabilir mi" diye okudum, hevesle daldım, hayal kırıklığına uğradım
    Orgazma Dudak Büktürür

Motosikleti
    @arbetus
    yarın motoru kadıköye çektireceğim teşekkür ederim
    @zeda2003
    dediğinizi yarın sabah uygulayacağım çok sağolun
    @denizcimuzaffer
    cevabınız için teşekkür ederim. benimde olmasını dilediğim arıza elektrik ve yakıy arızasıdır. Elimde yedek buji ve CDI ünitesi var bunlarla deneme yapacağım. sonrada kamyonete atıp doğru servise

böyle büyük bir arızanın hemen olmayacağına gelen yorumlar üzerine kanaat getirip yakıt ve ateşleme sistemini kontrol ettim. buji kabloya takılı halde bloktaki yuvasından kurtulup dışarı çıkmış. Çok sevindim böle basit bir arıza olduğu için fakat sevincim kursağımda kaldı. motor bloğundaki buji yuvasının dişleri sıyrılmış yaklaşık iki saat takmaya uğraştım ama nafile,başaramadım. ( iki farklı bujiyle denedim,daha önce çok kereler söküp taktım) bu durumda ne yapılabilir? motor indirilip tornaya mı götürülcek yoksa başka bir işlem mi gerekli?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)