Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

soru?

Motovento
    REKLAM ALANI
    doganugursen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    keeway superlight ve keeway supershadow
    arkadaşlar çok şükür kabüratöre hava tutarak ve memeleri temizledim simsiyah olmuştu benzinide doldurduk karnını doyurduk motorun bastım marşa şak diye çalıştı ancak hava ayarı yapiim derken hava ayar vidasını değil 1.5 değil 2 tur yarım turdan biraz fazla yani 0,45i geçer geçmez bu hava vidasının altındaki bi bölüm var ordan benzin kaçırmaya başladı bende 0,45 tur seviyesinde benzini kaçırıp akmayacak şekilde ayarladım vidayı. bu ölçüden fazla çevirince benzin kaçırması normal mi?

ayrıca ilk çalışmada çok çok açık renk beyaz duman çıkıyordu egsozdan ama şunuda göz önünde bulundurunuz motor yaklaşık 1 ay hiç çalışmadı. okuduğum kadarıyla soğuk havalarda bu dumanın çıkması normalmiş.
    evet bana her konuda burdan yardımcı olan sayın dostlarım bu konuda ne dersiniz?
    bu arada özellikle belirteyim bu forum sitesini gerçekten çok seviyorum hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim ne zaman başım sıkışıp burdan bir şeyler sorsam hep yardımcı oldunuz ve sorunlarım hep çözüldü tekrar tekrar herkese teşekkür eder saygılarımı sunarım

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:34 ----------

MOTOR : KEEWAY SUPERSHADOW

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:44 ----------

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Tsubasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Demir At
    rolanti de nasıl calışıyor ?
    rolantiyi artırarak çalışıyorsa benzin gaz verince fazla gelir bogulur dışarı atar..
    rolantiyi düşürünce de aynı şeyi yapıyorsa bu sefer bi yerlerinin ayarını kaçırmış olabilirsin..
    bu olayı bende yaşadım rolanti fazlayken benzin kaçırıyordu benimkisi
    megersem fazla benzin atıyor taşıp cıkıyordu..
    # motosikletle.blogspot

thepope - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --
    hava ayarının nasıl yapıldığı hakkında internette çok konu var kimisi tam kapat 2 2.5 tur oynat diyor.Öncelikle bu ayarları yaparken motorun sıcak olması şart motorun beyaz duman atmasının sebebi zengin karışımdır çok fazla benzin giderse ki soğukta jikleyi kullandığında çok benzin gider bu nedenle başta motor ısınana kadar o duman normal sonrarsı önemli bu nedenle hava ayarı ve rölanti ayarı motor ısınınca yapılıyormuş.Denemedim ama inan çok araştırdım şuan motorum yatıyor apartmanın altında o nedenle çalıştırmıyorum sonra apartman benzin kokuyor ehliyetimi alıyım sonra herşeyi deniyeceğim
    aldığım bilgiler doğrultusunda şunları çıkardım

1. hava ayar vidasını 2-2.5 tur sık.
    2.motoru çalıştır. ( rolantide durmaz stop eder.)
    3.rolanti ayarını yükselt ( normalden biraz fazla)
    4.azar azar hava ayarını gevşet ( rolanti yükselmeye başlar)
    5. rolanti ayarını biraz düşür
    6. hava ayarını rolantinin en yüksek olduğu konumda bırak .
    7. rolanti yi son bi defa ayarla
    bu 2- 2.5 tur olayı her motorda değişiyor onu yukardaki gibi tam sıktıktan sonra açarak anlıyacaksan

Motorun rölanti ayarı kullanım kılavuzunda yazar keewayler motomax yapıyor ama ne kadar doğru bilmiyorum mesela 1400 yazıyor motomaxda 1400 motor kararsız çalışıyor superlıghttan bahsediyorum 1800 de falan tam oturuyor sesi Bence kılavuzda yanlış yazıyor.Çünkü youtube da izlediğim yurtdışı videoların hepsinde dikkat ediyorum 2000 devirde çalışıyor ve saat gibi

He şimdi baktım supershadowda devir saati yok galiba o zaman sesine göre ayarlıyacaksın mecbur

Motosikleti
    Alıntı Tsubasa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    rolanti de nasıl calışıyor ?
    rolantiyi artırarak çalışıyorsa benzin gaz verince fazla gelir bogulur dışarı atar..
    rolantiyi düşürünce de aynı şeyi yapıyorsa bu sefer bi yerlerinin ayarını kaçırmış olabilirsin..
    bu olayı bende yaşadım rolanti fazlayken benzin kaçırıyordu benimkisi
    megersem fazla benzin atıyor taşıp cıkıyordu..
    rölantide saat gibi takır takır çok ritmik bir şekilde çalışıyor alet herhangi bir yükselmesi veya alçalması yok normal devirde tındırı tındırı çalışıyor...

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:21 ----------

@thepope
    dediklerini bi deniyeceğim artık hocam
    sesine bakınca gayet güzel çalışıyo hatta öncekinden çok daha iyi bir şekilde 4/4lük gidio (bateri çaldığım için motorun rölanti sesinin üstüne solo attım dizlerimde )
    ama hava ayar vidasının o kadar az derecede dönmesi biraz anormal geldi bana

Motosikleti
    --
    benim keeway imin karbüratöründede o kısımda hafif sızma benzin sızması vida 1.5 turdu aldığımda öyle kullandım sorunda yoktu ama aldığım kişi jikleyi bile bilmiyodu ortada kullanıyomuş hep dedim altta yok dedi ortada bu forum sayeseinde bi de motorculara sorarrak öğrendim.
    Demekki bizim motorlarda ayar bu şekilde 1.50 değilde 1.70 gibi bişey ayarı şuan

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:34 ----------

birde bu aralar gaz yağı arıyorum motorun yğaını temizliyicem zincirde çok katı bi yap var sürekli janta bulaşıyor sinirimi bozuyo makina yağı sürmüşler bildiğin gaz yağı ile temizliyecem ama bulamıyorum bildiğiniz bir yer varmı satan

Motosikleti
    sl lerde jikle alt ortada olması lazım adam bilmiyomuymuş jikleyi :D benimn önceki motor sl di çok memnundum doğrusu...
    gaz yağını benzincilerde satıyorlar diye biliyorum ben ama garanti olsun diyorsan eğer sanayilere bak orda kesin vardır
    senin motor sl mi ss mi acaba?

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:42 ----------

zincire wd40ı bas hocam mis gibi tertemiz yapar sonra tekrardan yağla wd4o ın sökemeyeceği şey yok ama dikkat et bağımlılık yapar ben deodorant olarak kullanmaya başlıycam yakında :D

Motosikleti
    --
    superlıght benim motor herkesin motora çamur atmasına rağmen ben gördüğüm anda tutulmuştum 2 senedir araştırıyodum geçen ay çok şükür aldım motoru zaten hızı sevmiyorum motorumdan çok memnunum.Aynen jikle çok soğuksa üstte oluyor 20 sn sonra ortaya ısındıktan sonrada en altta alıyorum.
    Bide bişey sorucam senin arka zincir dişlisi dümdüzmü hafif oynama oluyomu bide zincir sabitmi yoksa benim video paylaşmıştım ordaki gibimi

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:48 ----------

peki tavsiye ettiğin yağ varmı bide bu zincir dişlisinin hafif oynaması canımız sıkıyor arka dişliden bahsediyorum önü zaten çözemedim ama

Motosikleti
    vınn ile internet bağlantısı yaptığım için video izleyemiyorum ama video linkini burdan yollarsan kesin cevabı biraz geçte olsa verebilirim... net yavaş olduğu için biraz geç doluyor video. ama tecrübe yaşadığım şeyi sana söyleyeyim eğer arka dişlin sağa sola sallanıyorsa takozlar gitmiştir yeni takoz alman gerekli... bir tüyo daha gidip takoz yerine samsun kauççuğu diye geçen malzeme var aşırı derecede sağlam fazla bir parada değil onu takarsan ömürlük gidersin... şu an bnm motorda onlar takılı mesela... sadece aldığın o plastiği takozlara göre tornacıda çektirceksin belki para bile almazlar bu işlem için sonra tak git nereye gitmek istersen

Motosikleti
    --
    Resmini çekebilirmisin o takozları tam olarak anlayamdım takoz dedidğin bu arka dişliyi tutan vidalarmı bide jantmı yamuk dişlimi çözemedim arka dişlide oynama var ama hiç sorun yaşatmadı bana çok hafif bi oynama var video bu
    http://www.youtube.com/watch?v=7gj7hpntn2U

bide videoda bu zincir dişlisinin çerçevesi gibi bişey var dönerken onda çok yamukluk var gibi görünüyo o zaten koruma amaçlı bişey önemli olan zincirin gidişhatında sorun varmı

senin sl nin lastiklerinin markası neydi tubelessmiydi

Bide video koyarken bunu gördüm geçen sene bu vardı benim kullandığım bana ait olan ilk motorlu alet bisiklete takılıydı videosunu gördüm bi garip oldum
    http://www.youtube.com/watch?v=2XBtD3SSGPo

Motosikleti
    yağ olarak ss ler için ELF 10/40 yağ öneriyorlar genelde ama sl lerin kullanması gereken yağı açıkçası bilmiyorum hiç sormamıştımda ustaya o nedenle yanlış bir yönlendirme yapmış olmıyim

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:02 ----------

aynen arka dişli üzerinde dişliyi tutan vidaların girdiği yerler jantın yamuk olduğunu sanmıyorum dişli konusuna dikkat et Allah korusun yüksek hızda gidince zincir atıp sıkışabilir kilitlersin arka tekerleği düşmek işten bile olamz
    iki tip takoz var bildiğim kadarıyla ama sl lerin takozları bundandır

bu da diğer çeşit bir takoz

http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...2565420/detay/

bu da benim bahsettiğim yay kauçuğu ya da samsun kauçuğu diye de geçer ama bence en sağlamıdır

http://www.google.com.tr/imgres?um=1...o9IDIBA&zoom=1

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:21 ----------

evet michelin tubeless lastiği vardı

Motosikleti
    --
    yardım için saolasın aynen onlardan olabilir zaten aldğığmda dişlinin 3 vidası sıkılı değildi sadece 1 i tutuyordu dişliyi dikkat etmesem çok kötü olabilirdi aldığım kişi bkaımlarını yaptırdım demişti
    Bir sizden ricam ön dişliyi oyanuyormu diye müsait olduğunuzda kontrol edermisiniz merak ediyorum bence oynamamsı gerekiyor.
    Jantta çok hafif bir yamuk var lastiğin gidişinden belli oluyor o linkteki samsun kauçuğunu oraya nasıl sıkıştırıcaz küçük değilmi o neyse Bu arada o dediğim yamuk abartılacak kadar değil yani zinciri attıracağını sanmıyorum o derece büyük bişey değil videoda belli oluyor

Motosikleti
    zincir atması janttan değilde dişlinin oynamasından olabilir ;)
    ön dişli emin olmamakla beraber oynaması normal diye biliyorum...
    az önce bende motora baktım benim egsozdan benzin atıyodu ne oluyor bu motora anlamıyorum hava vidasını azıcık bir şey açsam alttan benzin akıtmaya başlıyor kafayı yedirdi bana bugün

Motosikleti
    --
    yok zincir hiç atmadı şu ana kadr zaten senin sorunun zengin karışım jikleyi kapattığına eminmisin eminsin hava ayarını yapamadın o zaman yada ayar vidasının tamamen söktüysen 4 parça varmış içinde belki parçası kaybolmuştur.egzosdan benzin çıkması kesinlikle zengin karışım yani çok fazla benzin gittiğinin yeterli oranda hava gitmediğinin işaretidir.
    Belki benzin devamlı akmaz ilk açtığında akar bende deneyip sana söylerim baktığımda ama senin motorda çift karbüratör yok dimi çift silindirli olduğunda farklı olaiblir

Motosikleti
    yinede o takozlara dikkat et Allah korusun bişi olmasın sonra ;)
    jikle kapalı eminim... evet hava ayar vidası komple sıkılı şu an full zengin karışımla motor hava vidasını yarım bile açsam alttaki bi delik var ordan pıt pıt başlıyo benzini akıtmaya... geçen gün hava ayar vidasını (memesini) temizlemek için söktüğümde bir şey düştü demekki gerçi çok dikkatli söktüm düşmesinede imkan yoktu kesin görürdüm ama belkide aldığımdan beri böyle zengin karışımla gidiyodu benim haberim yoktu... araştırmalarıma göre 10 tl ye fln karb. kitleri varmış (yani bu memelerin şamandıranın fln komple içinde olduğu bir set) olmadı yarın komple onları yeniliycem
    yok tek karbüratör var v motorda...

Motosikleti
    --
    zengin karışımsa hava ayarını yapar yapmaz bujiyi temzileme buji kapkara olmuştur karışımdan hatta değiştir bujiyi bence takozları ben açabilirmiyim yoksa bi alet falan gerekiyormu standart anahtarla açılırmı

Motosikleti
    yok hemen yeni buji takıcam ya zaten eskidi bu bujilerde artık... heleki böyle bir işleme maruz kaldıktan sonra 15 20 liralık şey yüzünden daha sonrasında 300 500 lira ödemeyelim bir de...
    takozları açabilir miyim derken?
    eğer lastikten sökebilir miyim diye soruyorsan sökersin ama biraz uğraştırır
    gereken alet edavat
    1 çekiç
    1 sağlam kalınlarından normal tornavida...
    kanırtarak çıkartabilirsin
    ya da dikkatlice janta zarar vermem diyorsan kalın uçlu bir matkapla eski takozları parçalayarakta çıkartabilirsin...
    yeni aldıkların veya benim dediğim malzemeyi alırsanda o jantın deliğine göre biraz büyük olucaktır ki bu normal iyice sıkışması için, bu durumda yine çekiç ile vurarak takozları takabilirsin. her ihtimale karşı yeni saplama vidasıda al (o arka dişliyi tutan vidalar) fazla bir para değildir belki şuankiler kırılmışta olabilir 1 tanesi tutuyor diyosun çünkü

Motosikleti
    --
    Ngj buji almanızı tavsiye ederim bu arada ya bu arka dişlinin dört vidasını söktükten sonra oval biçimde dişliyi tutan bişey var birkez vidaları söktüm o oval şeyi çıkaramam diye upraşmadam op nasıl olucak

Motosikleti
    o segmandır hocam onu segman pensesi ile açabilirsin sakın zorlama benim gibi göbeği sıyırırsan ya yeni göbek ya da tornacıya 100 lira bayılırsın benim gibi

Motosikleti
    --
    segmanı nasıl açıcaz ? segman pensesi alırsak kolay açılırmı

Motosikleti

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)