Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Lanet olsun senin gibi ustaya!

Motovento
    REKLAM ALANI
    APALA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ARMadillo
    şu linkte bulunan kaza raporumu hatırlarsınız belki arkadaşlar.http://www.motosiklet.net/forum/kaza...da-inanin.html

bugün motosikletimi eve indirdim. usta kısmına hiç girmeyeceğim, çok sinirliyim. Kendim yapacağım fıstık gibi. bir kaç parça malzememi buldum. Herşey tamam. şu an yan odada yatıyor yavrum. Ve bu forumda yaptıklarımı sizlerle paylaşacağım arkadaşlar. Yalnız en önemli, malzememi fiberglass yani cam elyafı nereden temin edebilirim? Bugün birkaç yere sordum yok dediler. Bulunduğum yerde küçük bir yer. Tokatın ilçesindeyim. Ne diyorsunuz arkadaşlar?
    Güvenebileceğimiz tek gözler, kendi gözlerimizdir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    doganugursen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    keeway superlight ve keeway supershadow
    hocam öncelikle çok geçmiş olsun demin baktım fotolara kroki süper olmuş :D gelişmelerini takip ediyorum...
    APALA bunu beğendi.

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Geçmiş olsun. Krokiye çok güldüm
    Cam elyafını izolasyon malzemesi satan yerlerden temin edebilirsin yanılmıyorsam.
    Motosikletli Kaplumbağa...

Benli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçmiş olsun , "cam elyafı farklı bir şey yalıtım için kullanılıyor !, "polyester elyafı desek daha doğru olacak sanırsam , artı polyester (sıvı) ve donmayı sağlamak için "hızlandırıcıya da ihtiyacın olacak Küçük yerlerde bulmak zor olur , "polyester malzemesi satan "nalbur gibi yerlere bakmak gerek veya sanayide polyester işi yapanlara bak , polyester mutfak bankosu dökenlerde de bulunabilir !.
    APALA bunu beğendi.
    " Aklı "fukara olanın , fikri ukela olurmuş !.

BİLGİ GÜÇTÜR

Motosikleti
    Honda CBR 250 R
    Alıntı Benli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun , "cam elyafı farklı bir şey yalıtım için kullanılıyor !, "polyester elyafı desek daha doğru olacak sanırsam , artı polyester (sıvı) ve donmayı sağlamak için "hızlandırıcıya da ihtiyacın olacak Küçük yerlerde bulmak zor olur , "polyester malzemesi satan "nalbur gibi yerlere bakmak gerek veya sanayide polyester işi yapanlara bak , polyester mutfak bankosu dökenlerde de bulunabilir !.
    Figerglass yapımında cam elyafı ve polyester kullanılır.Yeterli miktarda sertleştirici katılan polyester fırça yardımıyla cam elyafına yedirilerek fiberglass denen ilginç icad meydana gelir.
    Motorkafanında dediği gibi yalıtım malzemeleri satan yerlerde bulunabilir
    [I]Viraj Güzeldir..[/I]

Motosikleti
    ARMadillo
    Bir kaç yere daha sorayım bakalım yarın. Deminden beri granejları sökmeye çalışıyordum. En fazlada kuyruk grenajı... Beni canımdan bezdirdi. Bir kaç malzemem olsa süper olacak.
    bu arada kroki için teşekkürler :D

ferguson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2012 xmax
    meğerse aşk imiş canın mayası

haojin2005 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YBR 125 2006/Lada Samara 1500i 2001
    Alıntı APALA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şu linkte bulunan kaza raporumu hatırlarsınız belki arkadaşlar.http://www.motosiklet.net/forum/kaza...da-inanin.html

bugün motosikletimi eve indirdim. usta kısmına hiç girmeyeceğim, çok sinirliyim. Kendim yapacağım fıstık gibi. bir kaç parça malzememi buldum. Herşey tamam. şu an yan odada yatıyor yavrum. Ve bu forumda yaptıklarımı sizlerle paylaşacağım arkadaşlar. Yalnız en önemli, malzememi fiberglass yani cam elyafı nereden temin edebilirim? Bugün birkaç yere sordum yok dediler. Bulunduğum yerde küçük bir yer. Tokatın ilçesindeyim. Ne diyorsunuz arkadaşlar?
    Hocam geçmiş olsun.İstanbulda olsaydınız keşke malzemeyi kolayca temin etmeniz için gerekli yerlere yönlendirirdim işte ama Tokat'ı bilmiyorum.Sanayi sitelerinde fiberglass tampon işi yapan,anadol kaportası yapan varsa kolayca bulursunuz.Ayrıca Camelyaf ve Poliya bayilerini araştırın.Muhakkak ikisinden biri olacaktır.Bu bayilerde gerekli olan malzemeleri bulursunuz.

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    geçmiş olsun.

gereksiz bir soru olacak ama motoruna hangi 2 zamanlı yağı tercih ediyorsun?

full syntetic 2t yağ orada bulabiliyormusun?
    zengin veya fakir farketmez, apaçilik ya da ezik alt kültürün, motosiklet üzerinde hiç bir izahı ve bahanesi olamaz... ) (3 litre benzin koyuyorum bir hafta geziyorum diyen adamlardan ve motorlarından uzak durun)

tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    Gecmis olsun hocam.
    Bence sen o tamir isine hic girme.
    Motosiklet grenaj tamir ve boyasi vapan birsuru yer var kargo ile gonder yapsinlar.

Motosikleti
    ARMadillo
    haojin2005 dediklerini araştıracağım. Merkeze felan giden arkadaş olursa onlara söyleyeceğim bi.
    Satoyama kardeşim, motosikletimi yeni aldım. Aldığım kişi yağını yeni koymuş, ve zaten sürekli alınması gereken bi malzeme diye bir tanede fazla almış. Yağ bitince bende onu kullanmıştım. Bizzat kendim gidip henüz yağ almadım. Zaten mevsim de pek motosiklet mevsimi olmadığı için, sürekli gezip yağ sıkıntısı çekmek nasip olmadı :D Ama shell, opet gibi benzin istasyonlarında felan da buluyorsun. Sorunu cevaplayamadım.
    tomass kardeşim, zaten bu işlerden zevk alıyorum. Üniversite öğrencisinin vakti bol oluyor. Kış günü, oturduğum yerden kafama göre çok güzel yaparım ben onu. Elimden gelir bu tip işler.

En kısa zamanda resimler ile beraber, başlayacağım çalışmaya. Grenajlar sökük vaziyette bekliyor. Bakalım.

Alıntı inglor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Figerglass yapımında cam elyafı ve polyester kullanılır.Yeterli miktarda sertleştirici katılan polyester fırça yardımıyla cam elyafına yedirilerek fiberglass denen ilginç icad meydana gelir.
    Motorkafanında dediği gibi yalıtım malzemeleri satan yerlerde bulunabilir
    Bu iş için !! , bu arkadaşımıza gerekli olan şey "polyester elyafı" ikiside aynı maddeden mamül olabilirler fakat cam elyafı kalın (3-5 cm) pamuk halınde sarı renktedir ! özellikle çatı izalasyonlarında kullanılır , diğeri , polyester (fiber) malların yapımında kullanılan etamin kumaş gibi aralıklı dokunmuş beyaz/ açık bej renktedir ve özellikle tekne yapımında kullanılr.

BİLGİ GÜÇTÜR

Motosikleti
    ARMadillo
    Arkadaşlar fiberglass ya da cam elyaf dediğimiz parçadan bulamadığım için, çelik zımba tel, bir kaç parça plastik ile bu işi halletmeye çalıştım. resimlerle anlatmaya çalışayım:
    Öncelikle 13.5 liraya bir havya,
    2,5 liraya çelik zımba tel aldım. Çatlayan parçalardan bir tanesi bu:

Uploaded with ImageShack.us

diğer resim:
    [img=http://imageshack.us/scaled/thumb/72/imag0535g.jpg]

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:25 ----------

Arkadaşlar fiberglass ya da cam elyaf dediğimiz parçadan bulamadığım için, çelik zımba tel, bir kaç parça plastik ile bu işi halletmeye çalıştım. resimlerle anlatmaya çalışayım:
    Öncelikle 13.5 liraya bir havya,
    2,5 liraya çelik zımba tel aldım. Çatlayan parçalardan bir tanesi bu:

diğer resim:

bu da iç taraftan görüntüsü. öncelikle parçayı sildim. işlemi bu taraftan yapacağım.

öncelikle hoparlörün arkasında bir deneme çalışması

yanımda parçaları birleştirip, tutacak biri olmadığından, birbirine elektrik bantı ile bantlıyorum.

zımba telin uclarının bir kısmını pense ile kestim. fazla uzun olduğu vakit, grenajın öteki tarafından çıkıp, zımbalarken gereksiz iş çıkartabilirdi. uclarının bir kısımı kestim. ardından bir ucundan pense ile tutarak, diğer ucundan havya ile bastırarak, grenaja geçmesini sağladım.

en zor kısımlardan biri burasıydı. grenajın "l" şeklinde olmasından dolayı, zımba teli tuttturulamıyordu. bu parçayı dolayısıyla, başka bir pilastik parçayı eriterek tutturmalıyız. diğer plastik parçanın aynı malzemeden olmasına dikkat edin. aksi takdirde parçalar birbirini tutmaz.

yalnız, sadece pilastik parçayı eriterek sürmek işe yaramayacaktır. kırılan grenaj parçalarının uclarını ve yeni eriteceğimiz plastik parçayı eritip, orada bir hamur şekline getiriyoruz. parçalar böylelikle birbirine tutunmuş oluyor.

en zor kısımlardan biri burasıydı. içeriden tel ile tutturulamayacak bir şekildeydi. burasını mecbur dışarıdan yaptım. teli burada biraz daha gömmeye çalıştım.

ve bu hale geldi. tabi bu işlemi yaparken, sürekli resim çekemedim. ama epey sağlam oldu. ardından bazı yerlere tekrar plastik eriterek, tutturdum, zımba tel ile birkaç yerden daha tutturdum. oraların resimleri yok. şimdi herhangi bir dolgu malzemesi ile çatlakların arasını felan iyice kapatacağım.

birkaç parçam daha var. onları da birazdan yapacağım. yardımcı olduysam ne mutlu.
    doganugursen, özcan1980 ve regal bunu beğendiler.

Çok güzel olmuş , eline sağlık , çok ince sineklik gibi "dokunmuş fakat "metal tel den , bir parça kesip tüpte ısıtıp , iç yüzeyde kırık olan yere bastırarak soğumasını bekliyorlar ve üstüne çelik macun uyguluyorlar , bilgine , bu forumdan duymuştum.!.

BİLGİ GÜÇTÜR

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bravo işte bu

ben pazar sabah kahvaltısından sonra bir oturuyorum grenaj tamirine (kendi motorum grenajı kırıldığında)1cm -1cm kaynatıp cukurları doldurup 5-6 saat uğraşıyorum çok emek isteyen bir iş
    APALA bunu beğendi.

Motosikleti
    ARMadillo
    Alıntı Benli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok güzel olmuş , eline sağlık , çok ince sineklik gibi "dokunmuş fakat "metal tel den , bir parça kesip tüpte ısıtıp , iç yüzeyde kırık olan yere bastırarak soğumasını bekliyorlar ve üstüne çelik macun uyguluyorlar , bilgine , bu forumdan duymuştum.!.
    bende bu resimden sonra sık sık yaptım kardeşim. yani aralarında yaklaşık 1,5 - 2 var diyebilirim. konu ölmesin diye hemen resim felan çekip yazmak istedim. üstüne de dolgu mazlemesi çekeceğim.

Motosikleti
    ARMadillo
    arkadaşlar. öyle sinirliyim ki!

şu an öyle illet bir memlekette olduğumun bir kez daha farkına vardım. şu forumu okuduğum da, hemen hemen hemen her kaza raporunun altında bir şey yazar. "her iş bittikten sonra, parçalarını al ve, bir oto kaportacıya götür. 5 dk de airbush ile boyar, cillop bigi olur" ve denilen gibi olur. peki benim kızdığım nokta ne?
    şu memlekette, usta denen adamların gerçekten ilet, sefil birer yaratıktan öteye gidemediklerini anladım. demin okuldan çıkınca, sanayiye gittim. sadece sormak için hemde. adama acele etmediğimi, boyayıp boyamayacağını soruyorum. adam, öyle bir cevap veriyor ki, dükkandan çıkınca kolumu bacağımı yokluyorum, sağlam yerim var mı diye. bir dövmedikleri kalıyor. 2 ustaya gittim, ikiside aynı.

bu konuda mütevazı olmayacağım. ben sanatla uğraşıyorum, herkes çok sevimli olduğumu söyler. öyle dan-dun, konuşmadan anlamayan, bir insan değilim ki hak edeyim. efendi efendi selam verip soruyorum, adam başlıyor saydırmaya. madde yazacak olursam:

motor kırıldı, usta yok...
    güç bela usta bulduk bıraktık, 4 hafta sonra yapılmadan, aküsü bitik vaziyette aldık... mal gibi laf sokması da cabası...
    kendim yapayım dedim, bi tane uyduruktan camelyaf bile bulamadık... (ya da her neyse işte...)
    tuttuk, kendim çelik tel ile yaparım dedim, internet sitelerinde 5 tl ye satılan havyaya, 30 tl verdik...
    motorun siyah parça grenajlarını kendim, zımparalayıp boyayım dedim,marka vermeyeyim, kaliteli bir sprey boya bile bulamadık...
    kendim yaptm, dolgu malzemesi lazım, pasta felan, bi ton sıkıntı...
    en son boyacıda yapamam dedi, kestirdi attı. pardon, yapmam dedi...

şimdi ben bu motoru yakayım mı, ne edeyim? sinirden çıldırıyorum. anlaşılan abilerimin başta dediği gibi yapacağım, vereceğim kargoya, gidecek gelecek. dünya kadarda kargo parası ödememek için, yakın olan ankaraya göndermeyi düşünüyorum. arkadaşlar, bir usta vardı ankarada, adı özgür dü sanırım. bu işlere bakıyordu. ustalığı sağlam, hesaplı yapıyordu. ya da ankarada, çorumda ve ya buraya yakın bir yerde, kargo ile yollayıp, alnımın akıyla fıstık gibi alabileceğim bi yer, kişi, usta bilen varsa allah aşkına söylesin, yoksa çıldıracam...

özcan1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KLE 500
    Allah sabır versin...
    APALA bunu beğendi.
    Doğduğunda Sen Ağlarken Herkes Gülüyordu.
    Öyle Bir Hayat Yaşa ki; Öldüğünde Herkes
    Ağlarken Sen Gülüyor Ol !

Motosikleti
    ARMadillo
    vallahi öyle abi. delirmemek elde değil. daha neler neler yaa. forumu güncel tutayım bari.

enginogurlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    loading...
    hocam sana bi tiyo vereyim o bulamadığın cam elyaf diye hitap ettiğin şey yerine cuvalda kullanabilirsin ama elinde polyester ve dondurucusu var ise illa fiber elyaf kullanmana gerek yok ben yeri geldiğinde bez ile bile işimi görüyordumki senin parcaların içinde iyi işe yarar cuval sonucta fiber elyafta cuval benzeri işini rahatlıkla görür

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)