Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Bujiyi değiştirdim motor çalışmıyor :(

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ahmanamra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 125 R 2006
    Alıntı sakinseytan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    pes ya uzun buji takmak ilk kez duyuyorum pistona zarar veremezsin zaten takılır tur dönmez ama sübapı kırmışsındır egzantrik mili sübapı zorlar aşşa inmesi için oda bujiye geldiyse bilemicem halini
    şimdi bujiyi cıkar parmagını buji deligine sok ve pistona tur attır bak bakalım kompresyon varmı?kırdıysan içerden ses gelmesi lazım.en iyi ihtimal egzantrik zinciri atması dicem ama mümkün deil gergi onu geriyo.o bisikleti söküp yapmak cok zevkli olurdu ama kısmet deilmişcok masraf olmaz sübapları bile yeniden yapıyolar yanlız usta mesele tek sorun usta önce sorunu bul
    Eyvallah haklısın önce sorunu keşfedelim :D Yarın açıp bakıcaz bakalım ne halt etmişiz
    Etme cahille sohbet küstürürsün. Silme çıkını cam kırığıyla kestirirsin. ;)

http://www.facebook.com/amraercan

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    DALGIC_800 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha
    Ercan abi büyük geçmiş olsun inş. çok sorun çıkartmaz ..baktın olmadı artçı bölümleri boş motor yapılana kadar sıkıntı yok
    Ahmanamra bunu beğendi.
    Aşk tutkuyu ortaya çıkarmasaydı.O 2 tekerin üzerinde gitmezdim !!!!

Motosikleti
    XT 125 R 2006
    Eyvallah Dalgıçım Sıkıntı yok her türlü dahil oluruz gezilere ;)

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Alıntı Ahmanamra adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar az önce bujiyi değiştirdim bujiye elektirik geliyor ama motor çalışmıyor benzini ateşlemiyor. Orjinal bujisinden önce uzun buji denedim elle motoru döndürdüm baktım motor dönmüyor çat diye bi ses geldi zorlamadığımız halde. Sonra onu çıkardık kısa orginali taktık şimdi motor ateşlemiyor. Benzin kokusu geliyor egsozdan . Acaba içinde bişiyimi kırdık sibop ayarımı bozuldu anladım.
    anladığım kadarıyla elle motoru döndürmekten kasıt,krankı volanından elle tutarak çevirmekse,bakalım değecek sürtecek bi yeri varmı gibisinden yavaşça çevirip,değdiğinde bırakmak ise,ulen neden dönmedi bu diye habire yüklenme mek se ne piston delebilirsin nede sübap kırabilir yamultabilirsin...o kadar kolay değil..
    ama elle çevirmeni dediğim gibi anladıysam....
    Ahmanamra bunu beğendi.
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    anladığım kadarıyla elle motoru döndürmekten kasıt,krankı volanından elle tutarak çevirmekse,bakalım değecek sürtecek bi yeri varmı gibisinden yavaşça çevirip,değdiğinde bırakmak ise,ulen neden dönmedi bu diye habire yüklenme mek se ne piston delebilirsin nede sübap kırabilir yamultabilirsin...o kadar kolay değil..
    ama elle çevirmeni dediğim gibi anladıysam....
    sanıırım motor vitesteyken arka tekerleği çevirdiler. tahminimce...
    bir de benim bildiğim eğer dediğim gibi yaparsam tek silindirliler ya üst ölü noktada ya alt ölü noktada duruyor. arada durmuyor piston, hatta bu yüzden motoru stop ettiğimizde bir çat sesi gelip piston son hareketi gerçekleştiriyor.
    "DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

Motosikleti
    XT 125 R 2006
    kick start ile tur attırdık pistona. alt ölü noktada taktıktan sonra bujiyi. Bencee piston okadar kolay delinmemesi gerek.Çok zorlamadık çünkü.Bujideki izlere bakarsakta sibop başları vurdu herhalde iki yandan . Kırılmasa bile yamulması yeter sanırım Açmaktanda vazgeçtim zaten eksikleri vardı komple bakıma verecem tamircime .Açsakta elde malzeme olmadıktan sonra gerek yok sanırım kurcalamaya.

özcan1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KLE 500
    Çok üzüldüm Ercan, havaların bozuk olması teselli olsun senin için
    Doğduğunda Sen Ağlarken Herkes Gülüyordu.
    Öyle Bir Hayat Yaşa ki; Öldüğünde Herkes
    Ağlarken Sen Gülüyor Ol !

Motosikleti
    XT 125 R 2006
    Alıntı özcan1980 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok üzüldüm Ercan, havaların bozuk olması teselli olsun senin için
    Aynen abi yoksa cinnet geçiriyor olacaktım şimdi :(
    Gerçi kendimi teselli ediyorum bahaneyle ön fren gevşek kullanmaktan alı koyacak beni . Ekonomik moda geçeyim bende biraz

Motosikleti
    kick start ile tur attırdık pistona. alt ölü noktada taktıktan sonra bujiyi. Bencee piston okadar kolay delinmemesi gerek.Çok zorlamadık çünkü.Bujideki izlere bakarsakta sibop başları vurdu herhalde iki yandan . Kırılmasa bile yamulması yeter sanırım Açmaktanda vazgeçtim zaten eksikleri vardı komple bakıma verecem tamircime .Açsakta elde malzeme olmadıktan sonra gerek yok sanırım kurcalamaya.
    inşallah haarrrt diye basmamışsınızdır .....
    ufak ufak hissetmek amaçlı basmışsınızdır..ufak ufak bastığınızı varsayarak......

o halde şimdi bujiyi çıkarın ,parmağınızla buji deliğini tıkayıp marşa basın...parmağınızla içerdeki basıncı tutabiliyor,içerdeki havanın delikten parmağınızı aralayarak çıkmasını engelleyebiliyorsanız durum kötü..
    ama parmağınızı dışarı ittiriyor,içerden gelen basınçlı havayı tutamıyorsanız bişey yoktur..arızayı başka yerde arayın..

çok enteresandır ama bir anda oluşan başka ama alakasız bir arıza, sanki önceki durumdan kaynaklanmış gibi gelebilir...

yeni bujiniz çatlak olabilir,tırnak aralığı çok fazla olabilir,ateşleme olur gibi görünür ama ya takıldığında atlama yapar yada yetersiz olur..başka buji ile yeniden denemenizi olmadı 2. viteste vurdurmanızı öneririm..belkide ilk hareketi yeterli hızda yapamıyorsunuzdur..

Motosikleti
    XT 125 R 2006
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    inşallah haarrrt diye basmamışsınızdır .....
    ufak ufak hissetmek amaçlı basmışsınızdır..ufak ufak bastığınızı varsayarak......

o halde şimdi bujiyi çıkarın ,parmağınızla buji deliğini tıkayıp marşa basın...parmağınızla içerdeki basıncı tutabiliyor,içerdeki havanın delikten parmağınızı aralayarak çıkmasını engelleyebiliyorsanız durum kötü..
    ama parmağınızı dışarı ittiriyor,içerden gelen basınçlı havayı tutamıyorsanız bişey yoktur..arızayı başka yerde arayın..

çok enteresandır ama bir anda oluşan başka ama alakasız bir arıza, sanki önceki durumdan kaynaklanmış gibi gelebilir...

yeni bujiniz çatlak olabilir,tırnak aralığı çok fazla olabilir,ateşleme olur gibi görünür ama ya takıldığında atlama yapar yada yetersiz olur..başka buji ile yeniden denemenizi olmadı 2. viteste vurdurmanızı öneririm..belkide ilk hareketi yeterli hızda yapamıyorsunuzdur..
    Yok Ustam motorda basınc oluyor kompresyon var buji deliğinden denemedim ama egsozdan atıyor en azından hava. Özcan abide baktı saolasun piston delik değil ama siboplar tutmuyor olabilir dedi . Buji yerine benzin koyup denedik belki ilk ateşlemeden dolayı kendine gelir diye falan ama baktık olmuyo ellemedik . Komple depo grenaj falan sökmeklazım külbüratorü sökmek içinde. Bıraktım öyle yatıyor. Tamircinin ellerinden öper

İlginize teşekkü eder arızanın ne olduğunu öğrenince imkanım olursa fotolarıyla paylaşıcam

babaduru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yılların Eskitemediği Peugeot 103-CBR 250 R(2011)
    Anladığım kadarıyla eski buji motorun üzerinde takılı şu an fikrim eski bujiyi çıkartırken yada koyduğunuz yerde baına bi iş gelmiş porseleni çatlamış yada hasar görmüş olabilir ateşleme olması tam zamanında ateşlediği anlamına gelmez arızalı yeni buji taktığımda böyle oldu sonra buji değiştirdim sıkıntı çözüldü tavsiyem hemen başka buji takıp bi deneyin.Ve piston o kadar kolay delinmez eğer dediğiniz gibi elle cevirdi iseniz ama silindirde herhangi bir parça kalmadığından emin olun.Kolay gelsin çözerseniz buraya yazarsanız sorunu bizde öğrenmiş oluruz.
    Ahmanamra bunu beğendi.

Motosikleti
    Yok Ustam motorda basınc oluyor kompresyon var buji deliğinden denemedim ama egsozdan atıyor en azından hava. Özcan abide baktı saolasun piston delik değil ama siboplar tutmuyor olabilir dedi . Buji yerine benzin koyup denedik belki ilk ateşlemeden dolayı kendine gelir diye falan ama baktık olmuyo ellemedik . Komple depo grenaj falan sökmeklazım külbüratorü sökmek içinde. Bıraktım öyle yatıyor. Tamircinin ellerinden öper

İlginize teşekkü eder arızanın ne olduğunu öğrenince imkanım olursa fotolarıyla paylaşıcam
    egzozdan atması tam anlamıyla kompresör olduğu anlamına gelmez..
    delik tıkama kontrol işini ve dediğim gibi basınç varsa yeni sıfır bir buji denemenizi şiddetle öneririm...
    Ahmanamra bunu beğendi.

Motosikleti
    XT 125 R 2006
    Valla yeni bujiyide taktım eski çalışanıda taktım aynı şey devam ediyor. Dediğiniz gibi ozaman tamire götürmeden buji yuvasından basıncıda kontrol edeyim..

Motosikleti
    ne oldu şimdi son durum???
    bişey yazmamışsın 6 gündür??

Motosikleti
    XT 125 R 2006
    Henüz götüremedim tamire Samet kardeş.Bütçeyi ayarlıyalımda götürmüşken komple bakıma sokucam birde muayenesi bitti onu yaptırıcam onun için bütçe lazım :D Yatıyor şimdi aslanım kapının önünde bu güzel havalarda :(

Motosikleti
    XT 125 R 2006
    Arkadaşlar sonunda motoru tamirciye götürüp baktırdım. Yaptığımız eşşekliğin sonucu olarak siboplar yamulmuş. Piston sekman yatakta falan sıkıntı yok. Sadece siboplar yamulduğu için yerine tam oturmuyor ve ateşmele yapamıyormuş. Masraf daha belli değil ama fazla çıkmıycak umarım Siz siz olun deneme yanılma olayına girişmeyin :D
    kirlisakal16, transelo ve fromghetto bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)