Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

ybr 125 elektrikle alakalı problem

Motovento
    REKLAM ALANI
    BLaCK_j.W.a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fz S600
    Arkadaslar başıma gelen pişmiş tavuğun başına gelmemiştir olay şöyle ceyran etti; Motorumu 2 saat önce park etmiştim işim bitti başına geldim marşa bastım (basmaz olaydım) gıy gıy derken çalıştı , çalıştı çalışmasına ama marş rölesi yapışmış olmalıki marş takılı kaldı ve kontak kapatmama rağmen elektriği kesilmedi marş dönmeye devam etti panikle anahtarı cıkarttım yan kapağı açtımm kutup başını kopartmaya çalıstım kopmadı çünkü yıldız uclu tornavidayla sökülmesi gerekiyordu o panikle avadanlık aklıma gelmemişti neyse kaployu koparmaya çalışırken Allah tarafından vida gevşedi ve elimi pense olarak kullanarak söktüm kutup başını ve marşda durdu (şükür) yanmadan kurtulduk...neyse en civcivli bölüm bundan sonra başladı kutup başını tekrar değirdim marş hala dönüyodu nerden nerden diye düşünnürken bir röleden tıkır tıkır ses geliyodu galiba bundan ötürü diye düşünüp oracıkta söktüm röleyi kutup başını taktım problem yok dedim ohh yırttım buldum diye sevinerek o rölenin bozuk olduğunu düşünerek motorcu motorcu gezdim rölenin far rölesi olduğunu kimse demedi ve yok dediler diyorum ybr nin parçası nasıl olmaz neyse eve geldim sökmeye başladım o röleyi marşla nasıl ilişkilendirdim bilmiyorum (bahsettiğim röle sinyal rölesinin altındaki far rölesiymiş) deneme yanılma yoluyla bulduk bulmasına ama far rölesini ters taktım ters takılınca haliyle deponun altından bir duman yükseldi dedim işte şimdi yandık depoyu söktüm kokluya kokluya yanan yeri buldum maalesef koku CDI dan geliyodu motorum 2009 yuvarlak farlı modeli

Şimdiki sorunlar şöyle ;

1 kontak açıyorum kısa farlar yanıyo (büyük ihtimal CDI içindeki farı tetikleyen devre yandı)

2 motor çalışır vaziyette marş basması normal mi?

Beni aydınlatabilecek varmı arkadaslar derdime çaree lazım CDI tamiri mümkünmü eskişehirde tamir edebilecek biyer varmıdır ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    adem80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    güncel 15 karakter delileo ve tekteker ramço ya göre bi soru. Onları buraya davet ediyorum. Anlayanlar cevap yazsın bakam. Ben anladım ama cevap bulamadım

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:31 ----------

pardon arkadaşlar konu 2 kere açılmış. Görmedim

delileoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    o cdi sana akraba olmuş tamiri mümkün değil gidip yeni bir tane alacan mecbur..ybrnın acayip tuhaf bir elektrik tesisat sistemi var park ampulunu değiştirken boş müşürünü bile yakabilirsin gerçi bunların hepsi dolaylı yoldan 2 yere bağlı biri akü diğeri stator..yani o role herseyi de yakabilirdi..tesisatta temassizlik olan bi yerler bi soket de olabilir

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:45 ----------

bu arada mars düğmesi de takılı kalmış olabilir..mars rolesı de bozulmuş olabilir..kontak da bozulmuş olabilir..yani söküp bakacaksın her yerine..yanık kokan ne varsa yenisini alacaksın..

BLaCK_j.W.a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fz S600
    İnternetin azizliği yüzünden konu iki kere açılmış arkadaşlar üzgünüm :( marş düğmesine baktım çok bastım bıraktım aynı hatayı yapmadı marş rölesi sıcaktan yapışmış olmalı kutup başını sökünce soğumuş bırakmış olmalı CDI 'ıda kesip parçalıcam elektronik devre biliyorum ama basit bir işlemle hal olabilirse ne ala olmazsa zaten yenisini alcaz kaçarım yok kazasız arızasız günler...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)