Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Virajda Kaza - Nerede Yanlış Yaptım?

Motovento
    REKLAM ALANI
    splender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF R25
    Selam herkese.

Ben videoda kendimce mantıklı cevaplar bulmaya çalıştım ama sizin de yorumlarınız önemli;

İyi seyirler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    yanlışın, dönemeyeceğini sanıp frenlere asılmak. fren yerine, 5. saniyede kendini ve motoru sola doğru çekeceksin.
    virajına güvendiğin bir arkadaşını önüne al ve viraj çizgisini takip et.
    ve orada bariyer olmadığı için çok şanslısın.

splender ve quattromeb bunu beğendiler.

sailor33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Şarkı söylemeye dalıp , dikkatini yola veremediğin için olabilir mi
    splender ve quattromeb bunu beğendiler.

fiziki olarak ; hedefe kitlenmişsin, direk ağacı görüyorsun. virajın çıkışına baksan dönerdin.

psikolojik olarak ; kameranın varlığı senin yola konsantre olmanı engelliyor. "lan kamera çekimde şu anda, youtube'a biraz malzeme çıkartayım/çıkartmayayım" gibi düşünceler var.(olmadığın düşünüyor olabilirsin ama kamera takmanın sebebi bu zaten.)
    Metela, quattromeb ve splender bunu beğendiler.

ftkrblt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900
    öncelikle geçmiş olsun bunla gelsin geçsin,senin ilk hatan ilk virajdan çıkıp ikinci virajın keskinliğini gördüğünde o virajı alamayacağını düşünmen,ikinci hatan virajı alamayacağını düşünüp kaçış noktası aramışsın ve bulmuşsun da,kaçış noktasına bakışlarını kilitleyip oraya yönelmişsin,aslında bu bir kaza değil sen nereye gitmek istiyorsan oraya gitmişsin zaten,bana sorarsan ilk virajdan çıktıktan sonra yerdeki sarı çizgilere dikkat etmiş olsan ve vites düşürüp aynı anda frenlemeyle hızını yeteri kadar düşürebilirdin,bence senin hatan yerdeki sarı çizgilerin oraya yavaşlaman gerektiğni hatırlatmak için konduğuna dikkat etmemen,yine de söylüyorum ucuz atlatmışsın,yerdeki çizgileri ve trafik işaretlerine dikkat et.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:34 ----------

ayrıca tekrar izlediğimde sola keskin viraj işaretini ben gördüm,senin de görmen gerekiyordu,günlük kullandığın ya da bildiğin yolda bu başına gelmez ancak yeni ve hiç bilmediğin bir yolda ilerliyorsan trafik işaretlerini es geçme oku ona göre davran
    Selçuk Keleş, splender ve forzaBJK bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    İlk kural viraja yanlış girmişşin apexi yi yanlış yapmışşın,

2. sebep o motorda abs olsa 20 defa durmuştu..... ani bir fren sesi geliyor sonra bırakıyorsun freni burdan bile anlaşılıyor canıan birşey olmaması sevdinirici
    splender bunu beğendi.

karaca3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pulsar 200 ns
    Viraja girerken kararsız davranmış ve bakışını yoldan kaçırmış sin.sonradan öğrendim cidden motor baktığın yere gider.
    Geçmiş olsun ucuz atlamissiniz.
    splender bunu beğendi.

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Biz olsak paramparça olurduk şansa bak bariyerin olmadığı yere gitmiş adam
    splender bunu beğendi.

forzaBJK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 690 Enduro/SMC R
    konum olarak neresiydi?

haritadan bi yolu göreyim, sonra bi analiz yapmaya calisayim..

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:47 ----------

tamam buldum, catalcada kalfa köyü, karedeniz istikametine seyir ediyorsun..

Motosikleti
    Café Racer
    Eğitimsizlik, başka bir şey değil.
    splender bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Hocam geçmiş olsun, sol bileğinizde takılı olan aparat nedir?

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    O kadar hızlı viraj yapacaksan biraz vücudunu kullan.Korkuluk gibi motorun üstünde durma.Eğitim almayı da dene.Bariyer olsa reçel olurdun oraya.
    infernus ve splender bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Bi kere kaza virajda olmamış . Viraja girmemişsin , motorun absli olsa arka frenle beraber viraja girebilirdin . Muhtemelen video göğüs aparatıyla çekilmiş , bakışın hakkında birşey diyemem fakat o hızla ve bu tecrübeyle viraja girsen sonuçları daha kötü olabilirdi. Birde debriyaja asılmışsın motor kompresyondan çıkmış vites küçültmen daha sağlıklı olurdu..
    Geçmiş olsun...
    splender bunu beğendi.

forzaBJK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 690 Enduro/SMC R

öncelikle güzergaha hakim olmadiginizi varsayiyorum, aksi taktirde o virajin keskinligi hakkinda bilginiz olmasi gerekirdi.
    gerci keskin filan degil, bildigin u dönemeci neredeyse..

1. Sola dogru baslayan tehlikeli devamli virajlar tabelasindan virajin dönüs noktasina kadar takriben 100 metrelik nispeten düz yol var.

2. bu noktadan virajin tehlikeli ve keskin oldugu hem görüs olarak hemde tabeladan dolayi sezmeniz gerekirdi, Hizimiz 93 km/h

3. 22 küsür metre sonra (bir saniye sonra) virajin keskinligini farkdiyorsunuz ve gazi kesiyorsunuz, hizimiz 93 km/h, virajin baslama noktasina kalan mesafe ise 85 metre

4. nedense ön freni virajin keskinligini farketme noktasindan yaklasik 35 metre sonra (yaklasik 1,5 saniye sonra) kullanmaya basliyorsunuz, ki bizi bu durumda durduracak olacak aksam önfrenidir. bu noktada hiziniz 89 km/h, virajin baslangicina kalan mesafe 52 metre..

5. Virajin baslangic noktasinda hiziniz 30 km/h, acil durum frenlemesi ile (ki gayet acil bir durum) bu noktada rahatca durmus olmaniz gerekirdi. uygun sartlarda (kuru asfaltta) 89km/h ile acil durum frenleme ile durma mesafesi 40 küsür metredir.
    fotodaki noktadan sonra frenlemeyi hafifletmeniz (veya daha da sert frenleme yapmamaniz) yolun toprakli kismina girdigizden dolayi tamamdir.

6. bu noktadan sonra (veya daha önceden) odaginizi refüj yerine kacacabileceginiz bosluga vermeniz artiniz olmustur ve sizi yaralanmadan veya motorunuzun hasar görmesinden korumustur.

################################################## ########################################

Bu musibetten cikaracagiimz dersler neler olabilir?

1. Bilmedigimiz yollarda mutlaka ve mutlaka uyari tabelalarini dikkate almamiz gerekir agacta refüjde patlamamak icin..

2. hizimizi herdaim görüs mesafemize göre ayarlamak gerekir - bunu yaparken asfaltin durumunuda dikkate almak gerekir (islak, tozlu toprakli, beton, soguk asfalt, vs.).

3. viraja girmeden/baslamadan önce hizimi dönebilecegimiz seviyeye indirmek gerekir, akabinde de tatli tatli viraji dönmek gerekir, lakin bunun icin önce virajin dönüs seklini bilmek ve görmek gerekir..

################################################## ########################################

peki bu cikardigimiz dersler videodaki sürüsümüze nasil yansimaliydi?

1. Fotodaki noktada gazi kesmeye baslamaniz gerekirdi lakin; a) yola hakim degiliz b) devamli tehlikeli virajlar uyari tabelasi var c) önümüzdeki virajin seklini görmüyoruz

2. fotodaki noktada hizimiz biraz olsun düsmüs olacakti (takriben 85km/h), virajin baslangicina 85 metre kadar bir mesafe kalacakti ve hafif frenleme ile viraja girebilecegimiz hizi görüs acimiza göre blirlemeye vaktimiz olacakti.

3. fotodaki noktada hizimiz 40-50 arasi olacakti ve tatli tatli virajimizi dönmüs olacaktik..

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:53 ----------

Alıntı Jemand adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yanlışın, dönemeyeceğini sanıp frenlere asılmak. fren yerine, 5. saniyede kendini ve motoru sola doğru çekeceksin.
    virajına güvendiğin bir arkadaşını önüne al ve viraj çizgisini takip et.
    ve orada bariyer olmadığı için çok şanslısın.

Alıntı zapalka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fiziki olarak ; hedefe kitlenmişsin, direk ağacı görüyorsun. virajın çıkışına baksan dönerdin.
    Alıntı istanbu_gezg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk kural viraja yanlış girmişşin apexi yi yanlış yapmışşın,
    sanki pekte öyle degil gibi, arkadasin hizi o viraj icin cok cok yüksek sanki..

Phoenixs, Tengri, Nasate ve 16 diğerleri bunu beğendiler..

blacktulip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    az kaçar,çok yakar.
    o motorun selesine oturman başlı başına yanlışın.

sat onu bi commuter al,trafikte iyice piş.
    splender bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Renktaşım forzaBJK herşeyi açıklamış 😊
    splender bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    böyle eğitimli bilinçli kişiler çok iyi ben artık viraja açı ölçer ile giriyorum:D
    splender bunu beğendi.

ayetlervaray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight 200
    fren yapmak yerine dönmeye çalışsan rahat dönerdin. ayrıca freni ya yanlış dozajladın yada lastiklerin kötü.

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Alıntı istanbu_gezg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    böyle eğitimli bilinçli kişiler çok iyi ben artık viraja açı ölçer ile giriyorum:D
    ABSsiz ölmedi adam kudurrr

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    Viraja hiç girmeye çalışmadığına göre ya hızlı girdin viraja yada dönemiyceğini düşündün hızında gözükmüyor ama 60 gibi hızlarda ben apache mle dönerdim ordan hızlı girmiş olsan bile yoldan çıkmadan son anda frenleri salıp sola kontra versen yine dönerdin diye düşünüyorum

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)