Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Body Steering

Motovento
    REKLAM ALANI
    Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Sevgili Kardeşlerim,

Motorunuzu döndürebilmek için KONTRA vermekten başka bir seçeneğiniz yok.

Bunu farkında olarak veya olmayarak her dönüşünüzde yapıyorsunuz zaten , eğer bunu yapmazsanız motor dönüşünüzün ters tarafına doğru (dışa doğru) düşecektir.

Motorunuzun dönüş esnasında maruz kalacağı "MERKEZKAÇ" (centrifugal force) kuvvetini bertaraf edebilmek için yerçekimi kuvvetini kullanmak zorundasınız.

Bunu yapabilmek için merkezkaç kuvvetini dengeliyebilecek kadar motorumuz iç tarafa yatırmamız gereklidir. İşte bunun için "KONTRA" gereklidir ,kontrasız olarak motoru yatırmaya başlatmak mümkün değildir.

Nasıl yapılacağı konusunu burada yazıp çizmeyeceğim ,kontra tekniği güvenli sahada konuyu bilenler tarafından öğretilmesi gereken hassas bir tekniktir kendi başınıza yapmaya kalkarsanız vahim sonuçlar doğurabilir.

Sevgilerimle
    acayüp, GaCCaLL ve ferguson bunu beğendiler.
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Kontra tekniği için çalışıp beceremediğini düşünmeyi anlayamıyorum.
    Zaten istesenizde dönmek için başka seçeneğiniz yok.
    Kimisi bu meseleyi daha abartılı hale getirip ekstra bir bilgisi varmış yada fazladan birşey öğretiyormuş hissine kapılıyor.
    İlk defa motosiklet kullanıcak birisi dahi ilk birkaç saat içinde içgüdüsel olarak bu şekilde dönmeye başlayacak. Çünkü neredeyse başka seçenek yok.
    Yalnız bunu sınırları zorlayarak kullanmakla yumuşak sakin mantık çerçevesibde kullanmak farkı var.
    Nekadar hızlı kullanırsanız o kadar fazla tekniği bir arada ve limitlerinde kullanmanız icab edebiliyor.

Trafik kurallarına mümkün olduğunca uyarak kullanında çok çok ekstra birşey yapmanıza gerek yok zaten.
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Alıntı allpower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hang off yada body streering herneyse, bu teknikte sadece elçikleri itmek yerine bütün vücudumuzu işin içine sokuyoruz netice itibarıyla mevcut vücut pozisyonundan dolayı iç taraftaki elçik ileri itilir. bu bildiğimiz kontra tekniğidir.

....maalesef sadece elçik iterek böyle bir bütünleşme olmuyor yada ben beceremiyorum.
    Zaten sadece elcik iterek dönmeye çalışırsanız yani vücudunuzu kullanmazsanız ciddi düşük hızlar haricinde motor üzerinde dengede hissetmeniz şaşırtıcı olur. Yani kendinizi düz tutup motora kontra verdiğinizde(elciği ittiğimizde) eğer vücudunuz ile motora bir miktar da olsa paralel bir hareket yapmazsanız(buna sizin deyiminizle motorla bütünleşmek de diyebiliriz) zaten motorun döndüğü yönün aksine yada genel olarak düşecekmiş gibi olursunuz/hissedersiniz.

Motosiklet ile dönerken(kontra tekniği felan demiyelim artık şuna) vücudumuzu hiç kullanmadığımızı kim söylüyor ben orasını anlamadım

Daha bilgili kişiler varken yazmak istemezdim ama üstteki soruya takıldım sadece...
    #sürenadam

allpower - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero xpulse 200
    Alıntı MhmtcnKoral adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Trafikte en güvenlisi kontra diye biliyorum ayrıca. Kontrada ısrarla önerdikleri şey relaks olmak diye biliyorum Duffy Duck'ın bu konu hakkındaki yazısını en kısa sürede bulup ulaştırıcam hocam. Trafikte sarkma konusu da şu yönden çok tehlikeli deniyor; pistler malum temizleniyor çakıltaşı vs hiçbirşey yok ama yollarda sarkarken tekerlek yerden kesilirse motosiklet anında altınızdan kaçıyor. Ayrıca motordan uzaklaştığımız için misal olarak veriyorum tek yönlü bi yolda sola sert viraj var ve geleni görmüyosunuz direk girdiğinizde viraja bi arabaya çarpma vs kafayı direğe geçirme gibi tehlikeleri var. Aynısı kontra virajda da var yalnız motordan uzak olunmadığı için ve ilersini görmeden viraja istesenizde giremediğiniz için en aza indirgeniyor bu tehlike

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:22 ----------

Bu arada kontra viraj tekniği http://mhmtcnkoral.tumblr.com/post/3...-viraj-teknigi
    Evet, bende dahil birçok kişide o şekilde biliyor zaten.
    Isle Of Man TT cadde yarışında zemin pek kaymak gibi sayılmaz. adamlar limitlerde motordan sarkarak viraja giriyorlar, altlarından kayıp gitmesi de öyle pek kolay değil gibi. http://youtu.be/Ph0SjLC_lqk
    şunu da belirteyim, bu konuda kimseye muhalif değilim sadece fikir üretiyorum.

Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorla bir olma duygusu yanısıra , motor depodan bacaklar ile tutulur , eller ile sadece yön verilir.
    Gidonu sıkı sıkı tutup viraj dönmeye zorlarsanız çok zorlanırsınız.
    Kollarınıza binen kuvvet tüğ gibi hafif olmalıdır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:17 ----------

Yorumlarda yapılan bir yanlış da şu.
    Kontra-tekniği keyfe göre zaman zaman uygulanan veya başlangıç sürücülerinin uyguladığı,
    diğer zamanlar uygulamadığınız , motorun ilahi güçlerle döndüğü bir teknik değildir.

Kontra tekniğini HER ZAMAN uygularsınız.
    Çünkü belli bir hızdan sonra motor sağa dönmek istediğinde ön teker saat yönünün tersine , sola dönmek istediğinde ön teker saat yönüne döner.
    Yani sağa dönerken sağ elcik itilir , sola dönerken sol elcik itilir.
    Bu fizik.
    Başka bir şekilde motor dönmez.
    Şimdi kontrayla dönsün yarın dönmesin olmaz.

Fakat , kontra tekniği , farkına varılması için anlatılan bir teknik.
    20 senelik motorcuya bile sağa dönerken sağ elciği itersin dediğinizde "a-ah" cevabını alabiliyorsunuz.

Bunun farkında olmak acemi sürücülere yardımcı olabilir , motora hükmedemediğiniz panik anında kaba kuvvet kullanarak (lafın gelişi) , yani kontrayla elciği iterek kazadan sıyrılmanızı sağlayabilir.

Fakat , bence , kontra tekniğine alışmak , motoru sürekli kontra tekniğinin bilincinde kullanmak , sağa dönmeliyim sağı iteyim diye düşünmek motor ile bütünleşmeyi engelleyebilir. Bazı hareketler refleks olmadığı sürece , düşündüğünüz sürece , kaza yapma riskiniz artacaktır. Bu benim kendi düşüncem.

Bu konuda üstadlar yazarsa daha doğru olacaktır.
    Çünkü verilecek yanlış bir bilgi büyük hatalar doğurabilir.
    hocam sabah akşam 125'lik scooterla işe gidip geliyorum. scooterla şu gördüğünüz virajı, 80 km hızla dönüyorum fakat koca motorla bunu beceremiyorum. aynen dediğiniz gibi oluyor. (: elçiği iteyim, kafamı şöyle mi çevirecektim böylemi çevirecektim derken yolda bulunan kanalizasyon kapaklarının bulunduğu çukurları da hesaba katarsak iş kontrolden çıkıyor.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    '78 Honda XL50, T1, '68 Simson Schwalbe, '91 Honda
    Sayın M. Yılmaz;

Motordan sarksam da, amuda da kalksam, aslında farkında olarak veya olmayarak, gidonu döneceğim tarafa itiyorum.

Tıpkı, siz dahil, 2 tekerlekli araç kullanan tüm dünyalılar gibi.

Motordan sarkmanın amacı bambaşka bir şeydir.

Lütfen bol bol okuyunuz (Bileği Bükmek), izleyiniz (Twist of The Wrist), deneyiniz (16.19'dan itibaren izleyeceklerinizi http://www.youtube.com/watch?v=NwNHNYGYHOQ).

Eğer tüm bunları yaptıktan sonra halen kontra yapmadığınızı düşünüyorsanız diyecek sözüm yok.

Slmlr
    Brkn

Motosikleti
    Hero xpulse 200
    Alıntı Carl Gustav adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sayın M. Yılmaz;

Motordan sarksam da, amuda da kalksam, aslında farkında olarak veya olmayarak, gidonu döneceğim tarafa itiyorum.

Tıpkı, siz dahil, 2 tekerlekli araç kullanan tüm dünyalılar gibi.

Motordan sarkmanın amacı bambaşka bir şeydir.

Lütfen bol bol okuyunuz (Bileği Bükmek), izleyiniz (Twist of The Wrist), deneyiniz (16.19'dan itibaren izleyeceklerinizi http://www.youtube.com/watch?v=NwNHNYGYHOQ).

Eğer tüm bunları yaptıktan sonra halen kontra yapmadığınızı düşünüyorsanız diyecek sözüm yok.

Slmlr
    Brkn
    barkın bey, orasını çok iyi anladım sıkıntı yok. evet her halükarda virajı dönüyorsak eğer işin içinde kontra vardır. motordan sarkarak kontra uygulamakla gidonu iterek kontra uygulamak birbirinden çok farklı. ayrıca gidonu iterek uygulanan kontranın literatürde belli bir tanımı varda ben mi bilmiyorum.

üsttekine benzer virajlarda bir müddet yatış açınızı korumanız gerekir yada duruma göre motoru biraz daha yatırmanız da icap edebilir işte benim sıkıntım tamda buna benzer durumlarda başlıyor. panikliyorum, gerisi malum zaten. gidonu itme tekniğiyle girdiğim virajlar çok tatsız.
    hatalarım olduğunu düşünüyorum elbette. insanın kendi hatalarını görmesi de öyle kolay değil.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    '78 Honda XL50, T1, '68 Simson Schwalbe, '91 Honda

Elbette biliyorsunuz değil mi, bu çizgi, yapılması gerekenin tam tersi?

Slmlr
    Brkn

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı allpower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    barkın bey, orasını çok iyi anladım sıkıntı yok. evet her halükarda virajı dönüyorsak eğer işin içinde kontra vardır. motordan sarkarak kontra uygulamakla gidonu iterek kontra uygulamak birbirinden çok farklı. ayrıca gidonu iterek uygulanan kontranın literatürde belli bir tanımı varda ben mi bilmiyorum.

https://lh6.googleusercontent.com/-P...enHunter_2.bmp
    üsttekine benzer virajlarda bir müddet yatış açınızı korumanız gerekir yada duruma göre motoru biraz daha yatırmanız da icap edebilir işte benim sıkıntım tamda buna benzer durumlarda başlıyor. panikliyorum, gerisi malum zaten. gidonu itme tekniğiyle girdiğim virajlar çok tatsız.
    hatalarım olduğunu düşünüyorum elbette. insanın kendi hatalarını görmesi de öyle kolay değil.
    Üstteki resimdeki viraj çizgisi çok yanlış...
    Mümkün olduğunca dıştan içe doğru , virajın tam ortalarında dışa doğru açılımla dönmek gerekir...
    Viraja yatırarak girdiğin zaman yatırdığın tarafın elceğine diğerinden biraz daha baskı uygulamalısın ki yattığın yöne motor daha fazla dalmasın...
    Yani kontra denilen tekniğin aslı budur...
    Elceğe uyguladığın baskı yatırdığınla orantılı olarak azalmalı ya da çoğalmalıdır...

Korkunun yenmenin tek yolu onunla mücadeledir..
    Bunu da boş, ya da trafiği az olan yollarda pratik yapmandır...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosikleti
    Hero xpulse 200
    yalnız ben o çizgiyi öylesine çizdim, sadece virajı göstermek istedim.(:
    değerli bilgilerinizden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

Motosikleti
    YAMAHA TENERE XT660Z
    hayatım boyunca küçük motosiklet kullandım büyük motosikleti alalı da 1 yılı geçti ama ben de seninle aynı dertten muzdaribim allpower kardeşim
    ilk başlarda büyük motorda acemiyken inanın virajlara daha korkusuz giriyordum ama ne zaman ki ''motosiklet virajlara nasıl yatırılıyor'' demeye ve araştırmaya başladım işte sıkıntı o zaman başladı.
    aynen bu topikte olduğu gibi bir çok yerden araştırdım,okudum ,videolar izledim şu ana teorik olarak şu topikde paylaşılan bilgilerden daha az bildiğim birşey yok ama gel gelelim uygulayamıyorum
    hala motor altımdan çıkıp gidecekmiş gibi oluyor aman şunda kaydı ,bunda virajdan çıktım ,bu hızla dönemeyeceğim gibi hep bi korku bir türlü atamadım içimden bu korkuyu
    yoksa kim istemez viraja girdiğinde şiir gibi dönmeyi asfalta slideri sürtmeyi
    DEMİR AT'A YOLLAR DAYANMAZ

Motosikleti
    Beyler,

Profesyonel bir eğitmenden alcağınız 1 günlük bir eğitim ile bütün bu kabuslar son bulabilir.

Hergün korkulu rüyalar görmektense 2 depo benzin parasına kıyıp bir eğitim alın lütfen .

Sevgilerimle

ferguson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2012 xmax
    Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Beyler,

Profesyonel bir eğitmenden alcağınız 1 günlük bir eğitim ile bütün bu kabuslar son bulabilir.

Hergün korkulu rüyalar görmektense 2 depo benzin parasına kıyıp bir eğitim alın lütfen .

Sevgilerimle
    bu fikre katılmakla birlikte bu tarifeden -lütfen- isim istiyorum. bodrumda yaşıyorum, izmire gidebilirim. saygı, sevgi, teşekkür...
    meğerse aşk imiş canın mayası

Motosikleti
    Alıntı ferguson adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu fikre katılmakla birlikte bu tarifeden -lütfen- isim istiyorum. bodrumda yaşıyorum, izmire gidebilirim. saygı, sevgi, teşekkür...
    Bodrumda Okay Elaldı ve İzmirde Serhat Kılavuz , Blacksnake v.s. gibi pekçok seçenek var. Grup eğitimlerini takip ederseniz bu tarifeden eğitim yakalayabilirsiniz

Motosikleti
    2012 xmax
    Bodrumda Okay Elaldı ve İzmirde Serhat Kılavuz , Blacksnake v.s. gibi pekçok seçenek var. Grup eğitimlerini takip ederseniz bu tarifeden eğitim yakalayabilirsiniz
    daha önce bir kaç görüşme yapmıştım ve 400-500 tl den düşük telaffuz duymadım. grup eğitimleri bu mevsimde denk getirmek zor, zira çok seyrek oluyor. kaldı ki onun fiyatınında iki depodan farklı olacağı kanaatindeyim. motosikletim yamaha x-max 250. depom 12 lt kadar. emin misiniz? saygılar.

Motosikleti
    Alıntı ferguson adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    daha önce bir kaç görüşme yapmıştım ve 400-500 tl den düşük telaffuz duymadım. grup eğitimleri bu mevsimde denk getirmek zor, zira çok seyrek oluyor. kaldı ki onun fiyatınında iki depodan farklı olacağı kanaatindeyim. motosikletim yamaha x-max 250. depom 12 lt kadar. emin misiniz? saygılar.
    Eminim,

Kapalı alan eğitimlerinde fiyatların 50 TL ye kadar düştüğü günler olabiliyor. Özellikle büyük motosiklet guruplarının organize ettikleri ve hocalarla avantajlı fiyatlarla anlaştıkları eğitimlerde bu mümkün oluyor.

Sevgilerimle

Motosikleti
    2012 xmax
    Eminim,

Kapalı alan eğitimlerinde fiyatların 50 TL ye kadar düştüğü günler olabiliyor. Özellikle büyük motosiklet guruplarının organize ettikleri ve hocalarla avantajlı fiyatlarla anlaştıkları eğitimlerde bu mümkün oluyor.

Sevgilerimle
    Çok teşekkür ederim. ilerde bu konuda sizi tekrar rahatsız edebilir miyim?

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)