Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda Cb 125 e Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    mücahit_89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 150
    ferdinandd,koruma demirleri güzelmiş nerden buldun bunları

bizim koruma demirlerini bi üst vidadan takan var birde benim taktığım gibi en alttaki vidadan takan...alttan takınca vites pedalının hizasına geliyor onuda korur heralde

en beğendiğim koruma demiri en sondaki kırmızı cbde olan koruma demiri ondan bulsam ondan takmak isterdim

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:42 ----------

yağ konusuda süper olmuş sağolasınbakalım ne cevap gelicek...bu arada telefon ilemi aradın...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    beyler nasılsınız..............
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Motosikleti
    Bajaj Discover 150
    Alıntı TEKTEKER_RAMÇO adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    beyler nasılsınız..............
    eyw ramazan abi sen nasılsın,hastalıkla uğraşıyosun geçmiş olsun iyisin inş...

Motosikleti
    Alıntı mücahit_89 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eyw ramazan abi sen nasılsın,hastalıkla uğraşıyosun geçmiş olsun iyisin inş...
    sağol adamım dert girmeye görsün.. girdimi çıkması zor.... sekman attık düzen tutmadı vücut a.... silindir istiyor ama söke taka yalama oldu beden :D
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Motosikleti
    Bajaj Discover 150
    Alıntı TEKTEKER_RAMÇO adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sağol adamım dert girmeye görsün.. girdimi çıkması zor.... sekman attık düzen tutmadı vücut a.... silindir istiyor ama söke taka yalama oldu beden :D
    allah şifalar versin..hastalık zor en kısa sürede düzelirsin inş...

Motosikleti
    allah şifalar versin..hastalık zor en kısa sürede düzelirsin inş...
    arkadaşlar size bir abi tavsiyesi hiç bir şeyi ertelemeyin... belkide yarin çok geç kalmış olursunuz... bende bu hastalık aniden ortaya çıktı...

ferdinandd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC S
    ferdinandd,koruma demirleri güzelmiş nerden buldun bunları

bizim koruma demirlerini bi üst vidadan takan var birde benim taktığım gibi en alttaki vidadan takan...alttan takınca vites pedalının hizasına geliyor onuda korur heralde

en beğendiğim koruma demiri en sondaki kırmızı cbde olan koruma demiri ondan bulsam ondan takmak isterdim

yağ konusuda süper olmuş sağolasınbakalım ne cevap gelicek...bu arada telefon ilemi aradın...
    Kırmızı olan CB deki bizim başlıktan bi arkadaşımızın motosikleti sanırım, bizim başlıtakilerin motosikletlerinin dosyasında buldum Araya kaynatmışsam kaydederken başka yerden bilemiyorum

Benimde en beğendiğim o tabi de bütün sayfaları tek tek tekrar gezip, özel mesaj atmamız lazım ki arkadaş foruma girecek, görecek, cevap verecek... derken hep erteliyorum,

nede olsa şimdilik korunuyoruz diye

Evet telefon ile aradım, önce mesaj yazdım yetkili servis seçiniz diyordu yani bişey değişmeyecekti Servis seçeceksem servisi ararım neden Honda Tr ye gireyim ki ne mantıksa artık

İnşallah kısa zamanda net bi cevap gelir.

Bu arada büyük geçmiş olsun abi, yaz günü hastalıkta kolay değil bu sıcakta mikropta ölmüyor en ufak şey haftalarca sürüyor. Allah acil şifa versin.
    Yaşasın MEKANIK, kahrolsun elektronik | Yaşasın METAL, kahrolsun plastik | Yaşasın TORK, kahrolsun beygir | ...

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    Alıntı ferdinandd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğru o olayı kaynattık

Yarın yada en geç pazartesi ben bi yüzyüze gidip sorayım, kılavuzuda alıp "dayı bak burda 0.8 diyor, ne iş ?" diyeyim yoksa çözemiycez.

Geçen mevzu geçince başlıkta tekrar aradım hepsini yok yanlışınız var 1 lt dediler, öyle kaldı muallakta

Hepsi bir ağızdan konuşunca 200 ml eksik yağ koydurtma riski de yemiyor açıkçası, ben böyle ikilemde kalmazdım, ezberci zihniyet benide bozdu
    aynen kaynadı gitti =) yahu şimdi düşündüm de 150 cc motorun servis manueli 0.8 litre diyor,125 cc motor nasıl 1 litre alıyor ki bizim motorlarda yağ filtresi yok yahu. bence bizim motorlarda 0.8 litre alıyor, fazla yağ koymanın bi faydası olmayacağını düşünüyorum çünkü eğer öyle olsaydı Honda mühendisleri önerirdi ve klavuza 0.8 litre yazmazlardı =/
    Karadeniz - Giresun.

Motosikleti
    Honda NC S
    Bugün çıkamadım yağmurdan dolayı Serk21, sevise gidecektim durumu sormak için. Sonra dank etti Honda Türkiye yi aradım, şöyle bi konuşma geçti aramızda bi önceki sayfada yazmıştım,

" Yağ miktarı konusunda Honda Türkiye den de yardım istedim arkadaşlar, bi nevi hepimiz adına da konuşmuş gibi oldum affınıza sığınarak;

ferdinandd : Merhabalar, Honda CB 125 E Kullanım kılavuzunuza sadık kalmak için inat etmek zorunda kalan biriyim.
    Kullanım kılavuzunuzda motosikletimizin motorunun "0.8" yağ alacağı yazılı fakat birimi belirtilmemiş.
    Yetkili servisleri aradığımda 1 lt yağ kullanılacağı söyleniyor. Ki yetkili servisim ilk bakımımda 1 lt yağ kullanıldı.
    Durumdan rahatsız olup araştırdım, bu durumda yetkili servislerimiz eğer 200 ml fazla yağ kullanıyorsa, orta ve uzun vadede ciddi sorunlar oluşabileceği ile karşılaştım.
    CB 125 E adına açılmış bir başlıkta yüzlerce arkadaşız ve bu durumun muallakta kalmasından inanın çok rahatsız oluyoruz.
    İşin aslının (0.8 birimi ne ise mi ?/ 1 lt mi ?) ne olduğunu en doğru şekilde ilk ağızdan öğrenebilmek için, sizlerden kendim ve tüm arkadaşlarım adına bu konuda yardım talep ediyorum.

Honda Türkiye : Ürünlerimize göstermiş olduğunuz bu bilinçli yaklaşımdan dolayı teşekkür ederiz.
    Bu konuda hangi servisimiz ile iletişime geçtiniz acaba.

ferdinand: İstanbul dahilinde hemen hepsi ile görüştüm.

Honda Türkiye: En doğru bilgilendirme en kısa sürede telefon ve mail yolu ile size ulaşılarak yapılacaktır ferdinandd bey.
    Şuan bilgi almak istediğiniz konu, yardım departmanımıza iletilmiş bulunuyor. Yardımcı olabileceğim farklı bir konu var mı acaba ?

ferdinandd: Hayır yok. İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Neden en başta onlara sormadıysam artık Neyse cevap bekliyoruz, daha doğru bilgi de nerden gelebilir ki "
    Yaşasın MEKANIK, kahrolsun elektronik | Yaşasın METAL, kahrolsun plastik | Yaşasın TORK, kahrolsun beygir | ...

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    çok merak ediyorum honda ne cevap verecek =) ben bu ara boş vakit buldugum anda yağı değiştiricem ve 0.8 litre koyucam,daha sonra yağ çubuğuyla ölçücem,bakalım ne çıkacak
    Karadeniz - Giresun.

Motosikleti
    Honda NC S
    Bende merak ediyorum da haftasonu falan derken P.tesi yi bulur heralde iki cümle yazmaları

O da çok mantıklıymış sonuçta çubukta belli olacak ak koyun - kara koyun

ben bugün 1000 bakımını yaptırdım bıraktım geldim ne koydular ne yaptılar bilmiyorum 20 tl aldılar yag parası dedim herkes bir seyler söylüyor bu yag konusunda benimde kafam karıstı usta dedim oda dediki arkadasım herkes kendine göre usta olmus siz bize güvenin yeter ne yaptıgımızı biliyoruz saga sola kulak asmayın dedi bende tamam dedim ayrıldım
    içimde ölen biri var

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı birteko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben bugün 1000 bakımını yaptırdım bıraktım geldim ne koydular ne yaptılar bilmiyorum 20 tl aldılar yag parası dedim herkes bir seyler söylüyor bu yag konusunda benimde kafam karıstı usta dedim oda dediki arkadasım herkes kendine göre usta olmus siz bize güvenin yeter ne yaptıgımızı biliyoruz saga sola kulak asmayın dedi bende tamam dedim ayrıldım
    Yağ yağdır sonuçta bu bir tek silindirli 4 zamanlı hava soğutmalı 125cc bir motor. Motorun bilimsel adı ne kadar sıradan, bu nedenle anormal bir performans göstermediği de açık. Yani 10 liralık yağ da koysan, 50 liralık yağ da koysan sonuç değişmez. 50 liralık yağ koysan bile yaz günü sürekli tam gaz 100km yol yaparsan subabları eritirsin, mesele motorun sesini iyi dinlemek yoluna göre gazlamak yoluna göre dinlendirmek.

viper17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağ yağdır sonuçta bu bir tek silindirli 4 zamanlı hava soğutmalı 125cc bir motor. Motorun bilimsel adı ne kadar sıradan, bu nedenle anormal bir performans göstermediği de açık. Yani 10 liralık yağ da koysan, 50 liralık yağ da koysan sonuç değişmez. 50 liralık yağ koysan bile yaz günü sürekli tam gaz 100km yol yaparsan subabları eritirsin, mesele motorun sesini iyi dinlemek yoluna göre gazlamak yoluna göre dinlendirmek.
    Şimdi bu 2 yağda aynı öyle mi ?

Nereye bakarsan, oraya gidersin.

Motosikleti
    Honda CB 125 E
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam bence cok yanlıs söyledin performans olamasa bile motorun ömrnü etkiler, sadece sübabları örnek göstererek iyi yağ ile kötü yağ arısında fark yok diyemezsin.
    erhan115 bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda cb125e
    Bugün çıkamadım yağmurdan dolayı Serk21, sevise gidecektim durumu sormak için. Sonra dank etti Honda Türkiye yi aradım, şöyle bi konuşma geçti aramızda bi önceki sayfada yazmıştım,

" Yağ miktarı konusunda Honda Türkiye den de yardım istedim arkadaşlar, bi nevi hepimiz adına da konuşmuş gibi oldum affınıza sığınarak;

ferdinandd : Merhabalar, Honda CB 125 E Kullanım kılavuzunuza sadık kalmak için inat etmek zorunda kalan biriyim.
    Kullanım kılavuzunuzda motosikletimizin motorunun "0.8" yağ alacağı yazılı fakat birimi belirtilmemiş.
    Yetkili servisleri aradığımda 1 lt yağ kullanılacağı söyleniyor. Ki yetkili servisim ilk bakımımda 1 lt yağ kullanıldı.
    Durumdan rahatsız olup araştırdım, bu durumda yetkili servislerimiz eğer 200 ml fazla yağ kullanıyorsa, orta ve uzun vadede ciddi sorunlar oluşabileceği ile karşılaştım.
    CB 125 E adına açılmış bir başlıkta yüzlerce arkadaşız ve bu durumun muallakta kalmasından inanın çok rahatsız oluyoruz.
    İşin aslının (0.8 birimi ne ise mi ?/ 1 lt mi ?) ne olduğunu en doğru şekilde ilk ağızdan öğrenebilmek için, sizlerden kendim ve tüm arkadaşlarım adına bu konuda yardım talep ediyorum.

Honda Türkiye : Ürünlerimize göstermiş olduğunuz bu bilinçli yaklaşımdan dolayı teşekkür ederiz.
    Bu konuda hangi servisimiz ile iletişime geçtiniz acaba.

ferdinand: İstanbul dahilinde hemen hepsi ile görüştüm.

Honda Türkiye: En doğru bilgilendirme en kısa sürede telefon ve mail yolu ile size ulaşılarak yapılacaktır ferdinandd bey.
    Şuan bilgi almak istediğiniz konu, yardım departmanımıza iletilmiş bulunuyor. Yardımcı olabileceğim farklı bir konu var mı acaba ?

ferdinandd: Hayır yok. İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Neden en başta onlara sormadıysam artık Neyse cevap bekliyoruz, daha doğru bilgi de nerden gelebilir ki "
    İyi yapmışsın ferdinant sağolasın bizide bilgilendirirsin sonuçla alakalı.0.8 olacaksa Bizde yazalım birdaha değiştirtelim yağı onlarda böyle böyle akıllanırlar. Birde benim motordaki 15-50 yağı gidip değiştirttim mail atmıştım çağırmışlardı 10-40 ile değiştirdiler yağımı herhangi bir ücret te almadılar 1 lt koyuyosunuz 0.8 olması gerekiyor kılavuzda öyle yazıyor dedim yine 1 lt koydu birşeyler söyledi usta mantığıyla scooter lara koyuyoruz okadar bunlara 1 lt koyuyoruz falan filan iyi dedim bende. Fakat motora 10-40 koyunca sesi biraz daha düzeldi 15-50 de kendini parcalıyomuş gibi bir ses yapıyordu bunda daha rahat calışıyormuş gibi cıkıyor sesi zorlandığında.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:43 ----------

Bende merak ediyorum da haftasonu falan derken P.tesi yi bulur heralde iki cümle yazmaları

O da çok mantıklıymış sonuçta çubukta belli olacak ak koyun - kara koyun
    Ben yağı koydurduğumda cocuk 1 lt koydu 0.8 olması gerek deyince cubukla ölçüp gösterdi normalmiş gibi ama üst cizginin biraz üzerindeydi yağ 0.8 koyarsak tam iki çizginin arasında cıkar sanıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:46 ----------

Zincirde würth kuru yağlayıcı kullanan arkadaşlara bi sorum olacak ben de onu kullanıyorum zincirde bir şırıltı var normalmi acaba bu yağı kullanan arkadaşlardada böyle bir ses varmı cevapverirlerse sevinirim.

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rodaj yağı değiştirilirken ölçmek lazım ne kadar çıkıyor diye.
    www.motorumla.net

Motosikleti
    Bajaj Discover 150
    Alıntı inzell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rodaj yağı değiştirilirken ölçmek lazım ne kadar çıkıyor diye.
    bakımda ustaya yağ eksiltme varmı ölçermisin demiştim yok dedi,belki sallamıştır diye inanmadım tabi...Şimdi 2.000 bakımında kendim değiştircem yağını ozaman ölçüm yapıcam şuan çubukta eksiltme yok sesi gidişi normal ilerliyen zmanlarda resimli atarız foruma herkes bilgilenir...

kdrsahin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 125E
    Alıntı seloo007 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi yapmışsın ferdinant sağolasın bizide bilgilendirirsin sonuçla alakalı.0.8 olacaksa Bizde yazalım birdaha değiştirtelim yağı onlarda böyle böyle akıllanırlar. Birde benim motordaki 15-50 yağı gidip değiştirttim mail atmıştım çağırmışlardı 10-40 ile değiştirdiler yağımı herhangi bir ücret te almadılar 1 lt koyuyosunuz 0.8 olması gerekiyor kılavuzda öyle yazıyor dedim yine 1 lt koydu birşeyler söyledi usta mantığıyla scooter lara koyuyoruz okadar bunlara 1 lt koyuyoruz falan filan iyi dedim bende. Fakat motora 10-40 koyunca sesi biraz daha düzeldi 15-50 de kendini parcalıyomuş gibi bir ses yapıyordu bunda daha rahat calışıyormuş gibi cıkıyor sesi zorlandığında.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:43 ----------

Ben yağı koydurduğumda cocuk 1 lt koydu 0.8 olması gerek deyince cubukla ölçüp gösterdi normalmiş gibi ama üst cizginin biraz üzerindeydi yağ 0.8 koyarsak tam iki çizginin arasında cıkar sanıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:46 ----------

Zincirde würth kuru yağlayıcı kullanan arkadaşlara bi sorum olacak ben de onu kullanıyorum zincirde bir şırıltı var normalmi acaba bu yağı kullanan arkadaşlardada böyle bir ses varmı cevapverirlerse sevinirim.
    Banada 15-50 yağ koymuşlardı, 2 hafta falan önce hondaya yazı attım, dönen olmayınca ikinci bir yazı attım ona rağmen dönen olmadı.
    Ama motorda bahsettiğin kendini parçalıyormuş gibi durum bende de var. Yağ değişiminden önce yoktu. Geçen gün servise gittim motorun sesi normal değil diye, usta baktı sesini dinledi, bu motorlarda titreşim var onun için normal dedi, ben yağ değişiminden önce böyle değildi dedim ama o normal olduğu konusunda ısrar etti. Bu arada D&B motordan bahsediyorum. Servis şefi Kasım beye kullanma kılavuzunda 15-50 yağ yazmadığını, Hondaya 15-50 yağla ilgili yazan kişileri değişim için servise çağırdıklarını söyledim. Evet çağırdık ama yağın yanlış olduğu için değil müşteri memmuniyeti için çağırdık, yoksa yağda problem yok dedi. Ayrıca konuyla ilgili yeterli bilgisi olmadan bir kaç kişinin forumlarda yazıp ortalığı bulandırdığnı söyledi. Şimdi bende yağı değiştirtsem motorun zorlanıyormuş gibi hali gidermi diyorsun.

Ayrıca bende hafta içi Würth zincir yağı alıp kullandım fakat zincirde hiç bir ses yok.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    O yağ beş para etmez, en azından bilindik marka petrolcülerin yağlarını koyarsanız sorun olmaz demiştim ben.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)