Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Salcano Wolf125 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    tahsins - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bajaj boxer 2015 + doblo safeline 1.3mjet 2012
    ben ikisinide değiştirdim gene hafif yalpalıyor. ilgilenmiyorum artık. gittiği yere kadar gider. 40.000km olsun bakacağız bakalım başımızın çaresine
    salcano wolf: 0 km (05.01.2013)...->....45.000km (13.01.2016) !...
    bajaj boxer: 0 km (13.01.2016)...->.... ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Salih_T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Salcano Wolf 125cc, Bajaj Pulsar NS 200
    Alıntı -ZERO- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bugün rüzgar mehmet motora gittim 500km bakımı için. yağı değiştirdi. zincir gerginlik ayarı yaptı. birkaç yeri yağladı. bir de bazı vidaları sıktı. 80 tl istedi. yanımda 60 tl vardı 50 sini verdim kalanı bir sonraki bakımda vereceğim . bu fiyat biraz fazla değil mi?
    1 lt eni marka yağa 40 tl dedi. halbuki ilk gittiğimde 30 tl demişti. bir daha kesinlikle gitmemeyi düşünüyorum. yemişim garantisini.
    Çok söylemiş, ayıp etmiş.. Eni yağ fiyatı pahalıdır..30-35 ten aşağı değil internette ama.. yaytığı 2-3 kontrol için bunu yapmaması lazımdı.. Ben gittiğimdeyaptığı kontroller ve ayarlara para istememişti.. 80 TL de çok pazarlıkla 50 Tl verip geçsen en güzeli idi.. Sende benim gibi pazarlık yapamıyorsun anlaşılan Okan kardeşim.. Bir daha ki bakımı ve kontrolleri beraber yapalım.. Senin de gördüğün üzere bakımda yaptığı ve senin yapamayacağın hiç bir şey yok..Ben bu işlemi 3 defa yaptırdım.. ve artık yaptırmaktan vazgeçtim.. İşi bilenlerin sözünü dinlemek lazım.. Servise arıza çıkarsa ancak o zaman giderim.. rutin bakımları kendim hallediyorum artık.. Hemde keyifle..

Alıntı -ZERO- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    okan olacaktı o. benim o oktay
    İsim hafızam pek iyi değildir..

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:42 ----------

Alıntı tahsins adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @salih
    Sende kolay kolay kopmaz salih. Sertleşirse yağlarsın şırıngayla 2-3 damla yukarıdan enjekte et tele. Aşağı kadar gider. Katır kutur sesler gelmeye başlarsa hemen değiş ama. Yoksa Pis yolda bırakır. Ben yanımda yedek tel devamlı taşıyorum. 3 kez kopardım ayıptır söylemesi. Hatta debriyaj teli değişimini gösteren bir yazım vardı benim bu sitede.

@adil abi
    16dişli çok büyük. Motorun 4 vitese düşer. Kalkışta zorlanır. 3. Vites 90 yapar. Hatta zincirin yeniyse takma bile takamazsın 16yı. Okadar büyük :-) Sana diyeyim.

@meriç
    Bujiyi boşamı değişiyoruz acaba meriç. Ngk bujileri 50.000km kullananlar var forumda. Ben 8.000km de değişiyorum. 2.000kmde zımparalıyorum kurumlarını.
    Eyvallah..O zaman boşyere şimdiden almayayım..
    Hanıma söyleyeyimde işyerinden 1-2 şırınga getirsin.. Bu arada şırınga ile hangi yağdan sıkayım..fark edermi..Elimde atıl durumda otomobilden kalma fren hidrolik yağı bile var..

Bu arada benim buji cillop gibiydi.. hafif bi kurum vardı.. tırnağımla onu bile hallettim.. pırıl pırıl oldu...

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:46 ----------

Alıntı gezginmotor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Buradaki hava az kaldı inecek aşağı.
    https://www.youtube.com/watch?v=6L0Q6vW3mVg
    Adil abi bizim buralarda hava missss!....

Benim kurdu uykudan uyandırdım sonunda...

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:50 ----------

Dün biraderle benim kurdu depodan çıkardık.. Sözde hafif motosiklet ama 2 kişi zor kaldırıyoruz..

Akü 3,5 aydır bekliyor ama KURU AKÜ lerin özelleği uzun süre beklemesine rağmen performansının çok kaybolmaması.. Bunu test ettigim için gönül rahatlığı ile söyleyebiliyorum..

Aküyü taktıktan sonra 5 lt petlere hava almayacak şekilde koyduğum yakıtı depoya boşalttım yine 3,5 ayda yakıttada hiç bi problem olmadı..

Bujisini de kontrol edip, 16 anahtardı galiba yerleştirip sıktım.... marşa 2-3 defa basmamla motor çalıştı..

Bir süre rolantide çalıştırdım. Motor biraz ısınmaya başlayınca üzerindeki kış boyu bekleyen fazla yağ yanarak duman çıkarmaya başladı 1-2 dakika... motor ısındıktan sonra durdurup biraz bekledim..yağ tapasını 12 Anahtar ile açtım ve beklemiş yağı boşalttım.. geçen sene değiştirme zamanı gelmişti ama... kış boyu yeni yağ beklemesin diye bugüne bırakmıştım..

yağı boşaltmak için 5 lt su petini kesip kullandım.. tapasını güzelce temizledim.. yağın iyice akmasını bekledim.. hatta servisteki usta motorun ayak marşı ile dişlileri çevirip birazda sola yatırarak yağın akmasını sağlıyordu.. onları da yaptım.. Sonrası tapayı yerleştirip güzelce sıktım ve yeni yağı, 1 Lt castrol 10-40 4T yi depoya boşalttım.. Arta kalan yağıda boşalan kaba koyarak kullanılmak üzere depoya attım..

sizlere güzelde bir haber vereyim.. Motorda yağ eksiltme diye birşey yok..

Buyruuuuuunnnn!....

Birazda yeni yağ ile çalıştırıp, yağın motorun her tarafına nüfuz etmesini sağladım.. Sonra bişey yapmadım tabi..kurdu kapının önüne zincirleyip üstünü örtünü örttüm..

Malum Pazar ve kızım beni bekler...

Ama bugün kurdu yola çıkardım.. Hava çok güzel...Dünya Güzel... Herşey Güzel...

Bu arada ön tekerde siboptan kaynaklı hava inme problemimiz var.. onun için yedek sibop aldım ama galiba kendim yapmaya çalışmakla uğraşmıycam.. bakalım hava kaç günde iniyor..
    gezginmotor bunu beğendi.
    "Ne Mutlu Türküm Diyene" M.Kemal ATATÜRK
    Salcano Wolf 125 28.03.2014 - 02.05.2016 (11.800 km)
    Bajaj Pulsar NS 200 Trafiğe Çıkış: 09.05.2016 (46.500 km)

Salih:İnce akıcı yağ olacak içine işlemesi için çıkma motor yağıda olur.Enjektörle iğnesi takılı olacak debriyaj telinin dış ve iç telinin arasına yedire yedire yavaş yavaş sıkacaksın ufak enjektörse 2 büyükse 1 enjektör yeter fazlası zarar aşağı akar...Sibop takmak çok basit aslında Salih,lastiği sökmene bile gerek yok.
    Salih_T bunu beğendi.

Motosikleti
    Adil Abi; Tamamdır abi.. En iyisi debriyajı da bir yağlayayım ben.. ihmal etmeyelim..

Sibop takma işi kolay diyorsan bu hafta sonu halledeyim ben.. Lastiği sökmene bile gerek yok diyorsan iş kolay zaten.. Benimde aklımdan geçen lastiği çıkarmadan sibobu değiştirmekti ama yapılabilirliğini bilmiyordum.. (sorsana burdan dimi Allahtan siz varsınızda sormadan cevap veriyosunuz.. ) birde sonrası lastik yanaklarını canttan ayırdığım için ayak pompası ile tekrar şişirmek problem olur mu? şişiremezsem birde el de tekerlek kompresörle hava basan yer aramayayım..

Bu arada burda yazdıklarımızı telefonda da konuşabiliriz ama "söz uçar yazı kalır."
    Sayfayı okuyanlara da faydamız olsun.

EnesBeyter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SalcanoWolfS125 Memleketi:Mudurnu/Bolu
    Herkese merhaba
    yakın bi arkadaşımın motorla ilgili sıkıntısını paylaşayım
    2013 wolfü var 8000km de falan herhalde. Makine başlardı iyiydi şimdi 80i geçmez oldu diyor. Debriyaj balata hava filtesi yağ vs yeniledim , dişliyle oynadım ne yaptıysam olmadı diyor. Geçen senede de motorla kaza yapmış şase dahil bikaç parça değişti baya bi masraf yapmıştı. Şimdide bu sıkıntı çıkınca motordan soğudum demekte. Satılığa çıkardı makineyi uyguna satamazsa artık bloğa giricek herhalde konu hakkında fikirlerinizi bekliyorum.

facebook.com/SalcanoMotosiklet

Motosikleti
    Enes; Şehir içinde 80 km. benim için çok ama şehir dışında insan zorlanmadan 100 km istiyor bu bir gerçek..

- Aceba gaz teli ile ilgili bir problem olabilir mi? 80 km hızda devir kaça çıkıyor mesela...
    - debriyaj balataları motoru tam bırakıyor mu.. debriyaj maneti sıkı olmasın, ayarına bakmak lazım..
    - yada bi subap ayarı gerekiyor olabilir..Usta eli değmesi lazım olabilir..
    - yağ değişmiş, illaki kaliteli ve değerinde (10-40) bir yağ konmuştur..
    - Buji görevini yapıyor mu.. buji piposunda bi sıkıtı olabilir, elektrik akışı iyi değildir?

Şahsi görüşüm motorla ilgili değil ayarlarla ilgili bir problem vardır..

Bu arada motorda güzel duruyor hani.. sis farı, tur camı, lastiklerde mişlen galiba....
    EnesBeyter bunu beğendi.

Salih:Dublex lastikler yanaklar açık kaldığı için el pompasıyla şişmiyor Salih,en mantıklısı yakındaki bir benzin istasyonundaki hava basma makinesine götürüp sibopları orada takmak.

Enes:Görmeden yorum yapmak zor ama sürati etkileyecek 1-Sübap ayarı düzgünmü 2-Karbüratör ayarı 3-Silindir sekman piston durumu.Egzos patlatma yapıyorsa subap ayarı bozuktur,düzensiz çalışır.Karbüratör hava ayarı bozuksa belli bir hıza gelir kalır. Silindir sekmanda yağ yakar şıkırtılı çalışır.Debriyaj balataları yenikse kaçırır sürat yapmaz belirtisi ilk kalkışta belli eder zor kalkar motor ama motor yeni diye yamıyacaktım yazdım belli olmaz.Bi ihtimal bujiyide kontrol edersiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:59 ----------

Alıntı Salih_T adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Enes; Şehir içinde 80 km. benim için çok ama şehir dışında insan zorlanmadan 100 km istiyor bu bir gerçek..

- Aceba gaz teli ile ilgili bir problem olabilir mi? 80 km hızda devir kaça çıkıyor mesela...
    - debriyaj balataları motoru tam bırakıyor mu.. debriyaj maneti sıkı olmasın, ayarına bakmak lazım..
    - yada bi subap ayarı gerekiyor olabilir..Usta eli değmesi lazım olabilir..

- yağ değişmiş, illaki kaliteli ve değerinde (10-40) bir yağ konmuştur..
    - Buji görevini yapıyor mu.. buji piposunda bi sıkıtı olabilir, elektrik akışı iyi değildir?

Şahsi görüşüm motorla ilgili değil ayarlarla ilgili bir problem vardır..

Bu arada motorda güzel duruyor hani.. sis farı, tur camı, lastiklerde mişlen galiba....
    Salih gördünmü tur camı nasıl değiştirmiş motoru beyazada iyi gitmiş siyah cam.
    Salih sbopların değişimini istersen bilgi amaçlı bisikletin lastiğinde çekip atayım...
    EnesBeyter bunu beğendi.

Motosikleti
    @ Salih_T
    Lastikler mişlen evet. Motorun bakım konusunda sıkıntısı yok iyi bakar Murat kardeşim motora artık şanssızlık mı diyelim ne diyelim bilmiyorum
    80e kaç devride çıkıyo bilmiyorum ama dediği 4'de 80 geliyo 5 atınca değişim yok devir düşüyo sadece
    Ayar konusu da önemli bakmak lazım

@ gezginmotor
    Adil abi debriyaj balatası yeni değişmiş, çalışmasında sıkıntı yok diyodu motorcuya filan göstermiş anlamamış.
    Karbüratör benim de aklıma geldi söküp temizlicem diyodu yaptımı bilmiyorum.Yazılanları söyleyeceğim

Motosikleti
    Alıntı gezginmotor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Salih:Dublex lastikler yanaklar açık kaldığı için el pompasıyla şişmiyor Salih,en mantıklısı yakındaki bir benzin istasyonundaki hava basma makinesine götürüp sibopları orada takmak.

Salih gördünmü tur camı nasıl değiştirmiş motoru beyazada iyi gitmiş siyah cam.
    Salih sbopların değişimini istersen bilgi amaçlı bisikletin lastiğinde çekip atayım...
    Valla Tur camı şart benim motorada.. Çok beğendim valla...

Diyorum ki Abi.. Lastiği hiç sökmeden, Havasını indirip..lastiği yana doğru çekip, mevcut sibobu söküp yenisini takabilir miyim? Gerçi levye falanda aldım. Anahtar takımıda var ama pratik bir yöntemi varsa bilenlere sormak lazım..

Motosikleti
    Sibop komple mi değişecek yoksa içinde bi parça var o mu değişecek
    içindeki parça ise kolay wolfün sibop kapağıyla söküyosun onu sonra yenisini tekrar takarsın2 dklık iş ama lastiği şişirmek sıkıntı.

wolfün sibop kapağında orj şöyle bi parça olması lazım onla sökebilirsin. Ben arabanınkini de onla sökmüştüm.

Motosikleti
    Enes hava ayarı ve gaz pistonu iğnesi benim ilk aklıma gelenler

Adem80 abi burdamı abi bi özel mesajlarına bakarmısın

adem80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x-city 250
    Alıntı scarface07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Adem80 abi burdamı abi bi özel mesajlarına bakarmısın
    Cevap yazdım arkadaşım

Motosikleti
    Alıntı EnesBeyter adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sibop komple mi değişecek yoksa içinde bi parça var o mu değişecek
    içindeki parça ise kolay wolfün sibop kapağıyla söküyosun onu sonra yenisini tekrar takarsın2 dklık iş ama lastiği şişirmek sıkıntı.

http://www.dokuyucu.com.tr/content_f...KNT/KNT061.jpg
    wolfün sibop kapağında orj şöyle bi parça olması lazım onla sökebilirsin. Ben arabanınkini de onla sökmüştüm.
    sibobu komple değiştircem yenisini aldım.. Servis sibop içini değiştirmişti zaten, çözüm olmadı..

sibobun alt kenarındaki lastikten hava kaçırıyor.. Müsait bir zaman diliminde halledicem artık..

Adem abi bende cevap yazdım ama gittiği belli değil

rs_guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 Salcano Wolf
    Geçen gün zincir attı. Allahtan yavaş gidiyordum da bir şey olmadı.

Bu da ön çamurluğa silikon ile yapıştırdığım tozluk.

Motosikleti
    rs_guven; geçmiş olsun diyelim.. zincir atması hiç iyi bişey değil.. Allahtan yüksek süratte olmamış..

sebebi ne idi peki.. bi fikrin var mı?

- gevşek zincir
    - uzamış/yıpranmış zincir
    - yağsız zincir
    - gevşek dişli
    - ağilmiş yada yıpranmış dişli

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:04 ----------

Bu arada yağmurlar başladı.. Banada bi çamurluk uzatma lazım.. Genelde hep tozluk olarak geçen, güven kardeşin yaptığı türden var ama görseli daha güzel ve bizim çamurluğa uygun bi uzatma var mı?

rs_guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 Salcano Wolf
    Sağol Salih abi zincir bayağı bol. Bir şey olmaz olmaz dedim ama oluyormuş demek ki. Hafta sonu kısmet olursa bir ayar vereceğim.

Motosikleti
    valla güven tebrik ederim. iki adet zinciri çatır çatır kopartan ben bile (ki 1 tanesi 70km hızla giderken koptu) karşında saygıyla eğiliyorum
    ben başaramadıysam bunun olması kesinlikle bir başarıdır

rs_guven:Zincir atması çok tehlikeli ve korktuğum bir durum Allah korusun sizede büyük geçmiş olsun ucuz kurtarmışsınız...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 5 kullanıcı var. (0 üye ve 5 misafir)