Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
20. sayfa BirinciBirinci ... 10181920212230 ... SonuncuSonuncu

Kymco CK 125 hakkında herşey...

Motovento
    REKLAM ALANI
    acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Alıntı serdarmert adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla öyle.. Binmeden ck 125 savunucusu olmuşsun...
    Bırakta binenler anlatsın ama onlarda ortada yok..
    Bu almak istediğim motorun depo kapağı yokmuş. Ankaradan sordum 7-10 günde gelir dediler.. Onlar motorun bulunduğu yerden sordu 15 gün dediler..
    Ben dayanamam böyle şeylere 15 günde uzaya uydu atıyorlar.. Yörüngede bilmem kaç kere döndükten sonra geliyor... İstemem eksik olsun istemem...
    Uzun lafın kısası CK125 iyidir. Hele ikinci eli çok iyidir. Fazla piyasası olmadığından ikinci el CK125'i bisiklet fiyatına alırsın. Yalnız iyi bak düzgün motormu diye. Yedek parça için az yada çok bekleme olayı bütün markalarda var. Ben beklemem diyorsan motosiklet almaktan vazgeçmen lazım. Sana yardımcı olmak için baktım. Ankara'da fazla ikinci el yok. Bence sıfır al. Sıfırı da pahalı değil.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    serdarmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    Alıntı acemi60 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uzun lafın kısası CK125 iyidir. Hele ikinci eli çok iyidir. Fazla piyasası olmadığından ikinci el CK125'i bisiklet fiyatına alırsın. Yalnız iyi bak düzgün motormu diye. Yedek parça için az yada çok bekleme olayı bütün markalarda var. Ben beklemem diyorsan motosiklet almaktan vazgeçmen lazım. Sana yardımcı olmak için baktım. Ankara'da fazla ikinci el yok. Bence sıfır al. Sıfırı da pahalı değil.
    Evet 750 TL ye kadar bile var..
    Benim bulduğum ilanda 1250 Tl idi 1500 Tl ye çektiler.. Ama alan yok..
    Bende görmedim..Ancak Ankara bayii ne gittim.. Kırmızı renklisi vardı çok beğendim...Güzel motorlar
    Takma Kafana Hiçbirşeyi Kasktan Başka..

barannet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco CK 125
    Kesinlikle binilecek motosiklettir CK125. Kullandığım kmler içinde hiç üzmedi beni sağolsun.

Ayrıca ne kadar doğru bilmiyorum ama ybr kullanan bir kurye arkadaşımın motosikletinden hızlı gittiğini bizzat test etmiştik. Yani en yakın rakibinden daha hızlı. Ve gerçekten seri.

Ve evet birçok büyük markada parça bekleme sıkıntısı olabiliyor. Aylarca parça bekleyen yamahalar biliyorum.

Tedbirde kusur koyup takdire bahane bulma!

Gerçekten ilginç.. Bende genç nesil hakkında seni gördükten sonra bile düşüncemi değiştirmeyeceğim merak etme.. Ya sen ne uğraştın ki.. Benim motor işlerinle.. Hem sen burda ne arıyosun.. Bilgi paylaşımı beraberlik be öğrenmek için değil mi..? Bırak motor bilgini bu şu yaşıma geldim ben böyle bişey görmedim.. Haklısın bende kabahat sana bir iki kere telefon ettim.. Şu motora sana zahmet bir bak dedim..Ama zaten bakma işin olmadı.. Ama baksa idin işe yarardın tıpkı işkembe gibi.. Herhalde motorada baksa idin burada onu da yazardın..
    Kim bakmıyacağım dedi Bakma diyen sen değil miydin.
    Yazık

Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    Alıntı barannet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle binilecek motosiklettir CK125. Kullandığım kmler içinde hiç üzmedi beni sağolsun.

Ayrıca ne kadar doğru bilmiyorum ama ybr kullanan bir kurye arkadaşımın motosikletinden hızlı gittiğini bizzat test etmiştik. Yani en yakın rakibinden daha hızlı. Ve gerçekten seri.

Ve evet birçok büyük markada parça bekleme sıkıntısı olabiliyor. Aylarca parça bekleyen yamahalar biliyorum.
    Saolasın..
    Başka motor firmalarının parçaları Kymco CK ya uymuyor mu? Aslında uyması lazım.. 2010 modellere baktımda Ankara Baş Bayii de.. Hoşuma gitti..gerçekten.. Yanlız entresan motor üzerindeki tüm vidalar ve somunlar sarı renk idi.. Sizlerin motorlarındada mı böyle.. Çok sırıtıyor.. Prıl pırıl bi çelik renkli motor ve eksoz kısmı ve diğer parçalar.... ama sarı somun ve civatalar..

Saolasın..
    Başka motor firmalarının parçaları Kymco CK ya uymuyor mu? Aslında uyması lazım.. 2010 modellere baktımda Ankara Baş Bayii de.. Hoşuma gitti..gerçekten.. Yanlız entresan motor üzerindeki tüm vidalar ve somunlar sarı renk idi.. Sizlerin motorlarındada mı böyle.. Çok sırıtıyor.. Prıl pırıl bi çelik renkli motor ve eksoz kısmı ve diğer parçalar.... ama sarı somun ve civatalar..
    abi sana 3 sayfa dolusu motor ile ilgili yazı yazacağım. bitirme ödevim olarak say . iyice oku ve eğer hala şüphe edersen kendimi damdan atarım ona göre.

diyelim ki somunlar sarı. hemen sanayiye gidip hırdavatçıdan yarım kilo somun civata karışık alıp yeni motoruna takıyorsun halloluyor. veriyorsun adama yarım kilo somun parası olarak 5 lira istediğin gibi oluyor

okursan yarın yazacağım yazıyı

Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    Alıntı osmaniyeli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi sana 3 sayfa dolusu motor ile ilgili yazı yazacağım. bitirme ödevim olarak say . iyice oku ve eğer hala şüphe edersen kendimi damdan atarım ona göre.

diyelim ki somunlar sarı. hemen sanayiye gidip hırdavatçıdan yarım kilo somun civata karışık alıp yeni motoruna takıyorsun halloluyor. veriyorsun adama yarım kilo somun parası olarak 5 lira istediğin gibi oluyor

okursan yarın yazacağım yazıyı
    Tabi öyle değişirebilrsin.. dert değil ancak dizaynda bu tip komiklikler neden yapılır..Ben görürüm işim gereği hataararım alışkanlık işte... Yani okadar iyi bi motorda sarı somun görünce şüphe eder insan..
    ne demek okurum tabi.. İstersen buraya yaz uygun olmaz ise bana özelden at sen bilirsin.. Hazır ise şimdi at...

ne demek okurum tabi.. İstersen buraya yaz uygun olmaz ise bana özelden at sen bilirsin.. Hazır ise şimdi at...
    tamam abi 3 sayfa olmasa da çok uzun olacak öyle hissediyorum. 24 saat içinde yazarım özelden mesaj atarım. buraya da atarım belki ayrıca fakat uzun olduğu için topikte okunmaz.

Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    tamam abi 3 sayfa olmasa da çok uzun olacak öyle hissediyorum. 24 saat içinde yazarım özelden mesaj atarım. buraya da atarım belki ayrıca fakat uzun olduğu için topikte okunmaz.

CK 125 ile mi ilgili.. Öyle ise daha memnun olurum.. B

CK 125 ile mi ilgili.. Öyle ise daha memnun olurum.. B
    hem ck hem ybr hem cgl hem 100cc cub hem de cbr 125

yazmayı düşünüyorum

Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    hem ck hem ybr hem cgl hem 100cc cub hem de cbr 125

yazmayı düşünüyorum
    Çok iyi olur.. Gerçekten.. Bilmiyorum ben öyle düşünürüm..
    Burada motodan anladığını zanneden bebeler de okur.. Özellikle bilgisi olmadan fikri olanlar içinde ilaç olur.. Bekliyorum..

burada da yayınlarsan herkes okur daha iyi olur...

Burada motodan anladığını zanneden bebeler de okur.. Özellikle bilgisi olmadan fikri olanlar içinde ilaç olur.. Bekliyorum..

olur buraya da koyarım

öncelikle yazımda motor seçerken kullanışlılık,yakıt tüketimi,satarken edeceğiniz zarar, uzun ömürlülük ve yıllık motor için edeceğiniz masraflardan bahsedeceğim.ardından düşündüğünüz modellerin avantaj ve dezavantajlarını yazacağım ve benim gözümde size en uygun olacak motoru tavsiye edeceğim.

modeller:
    ybr 125 sıfırı 4000TL
    kymco ck 125 2860 TL
    honda cbf 150 4250 TL
    honda cgl 125
    honda cbr 125 5700TL
    mondial 100cc kh 100 cub 1650 TL
    sıradan 5 vitesli 125 cc çinli marka 1700-2500 tl arası

ilk olarak vurgu yapmak istediğim . motosikletlerin dönen ve hareket eden parçalarının yağın içinde çalıştığıdır ve şimdi yukarıda yazdığım modellerin hepsi 2 subaplı
    benzinli motosikletlerdir.

bu modellerin hepsinde motorların yakıtı yakma verimi birbirine çok yakındır. 125cc olan silindirlerine aldıkları hava ve yakıt karışımı tüm modellerde aynı miktarda ve aldıkları oksijene karşılık yaktıkları benzin yine aynıdır. yani yakıt yakma verimleri aynıdır. ama mesela birinin 4 subabı olsaydı o model daha çok hava alarak daha çok benzini yakabilecek ve daha fazla güç elde edebilecekti.

şimdi diyelim ki bir ybr var bir de ybr ile aynı motora sahip fakat daha kalitesiz malzeme ile üretilmiş bu sene piyasaya çıkmış bir marka var.ybr nin sıfırı 4000 lira bu ybr taklidi motor 2500 lira. ybr yi 2 sene kullandınız ve motor tutkunuz iyice arttı büyük bir motor almaya karar verdiniz ve ybr yi satayım dediniz 2500 liraya 1 ay içinde satarsınız ve muhtemelen bu iki sene içinde 30bin km dahi yapsanız(ki arabası olan birisi yazın şehirlerarası gezi dahi yapsa 2 senede 30bin yapamaz) hiç arıza ve masraf açmaz. ve sonuçta 2500 liraya satarsınız. bir de diğer motoru aldığınızı düşünelim . 2500 liraya ybr benzeri motoru aldınız 2 sene kullandınız ve onunda bozulmadığını farzedelim satsanız satsanız 1000 liraya satabilirsiniz. yani yine ybr deki gibi 1500 lira kaybınız olur. yani ybr kullanırsanız bir zarar durumu söz konusu olmaz 2. elde paranızı tekrar aldığınız için.

3.konu yakıt tüketimi ve yıllık masraflar:

5 yıl kullanacağınızı düşünelim
    yazın ayda 3000 km yaptınız diyelim. kışında ayda 500 den. ortalama 12bin dir aslında. 12 bin km yi . 100 km de 2.6 litre yaksa diyelim.100 km de 9 lira yakar. yani 1 km de 9 kuruş. 100 km de 9 liradan 1000 km de 90 lira,10.000 km de 900 lira . 12bin km de de yaklaşık 1000 lira yaktığınızı sayalım

1000 lira yakıt yakarsınız 12.bin km de.(yılda)5 kez yağ değişir bu arada. 1 kez hava filtresi . 1 kez buji , bir de zincir değişebilir. hadi onları da yetkili serviste yaptırdınız diyelim servise de 200 lira verirsiniz.100 lira taşıt vergisi.40 lira da sigorta ücretiverirsiniz.

yani yıllık size 1300 lira ya yakın harcama yaptırabilir.3 5 sene binerseniz.60bin km yaparsınız toplamda. 60 bin kmnin sonunda ybr niz olursa 1 kere debriyaj balatası değişir. bir kere krank rulmanları değişir bir kere de silindir değişir 400 lira da öyle masraf edersiniz. cbr 125 alırsanız bu 400 lira masrafı etmezsiniz 60binkm de.fakat o da pahalı bir motor ve kaza anında çok pahalı parçası.ybr ye dönelim 5 senede yıllık 1300 liradan 6000-7000lira harcarsınız benzin ve bakıma. bu motor ck 125 olsa onda da yaklaşık aynı yakıtı yakarsınız. ck 125 in de bir kez debriyaj balataları değişir fakat bir ihtimal rulmanları sağlam kalır çünkü ybre göre büyük rulmanları var.değişse de değişmesede asıl masraf benzin olduğu için siz bu 2 motodan hangisinde rahat bir sürüş yapıyorsanız ve hangisini daha rahat geri satabiliyorsanız onu almanız mantıklı olanı.

yakıt tüketimleri olarak 80 ile sabit hızda 100 km yolu gittiğinizi düşünerek;
    ybr tek kişi 100 km mesafede 2.6 litre
    cbf tek kişi 100 km mesafede 2.9 litre
    ck 125 tek kişi 100 km mesafede 2.7 litre
    125 cc çinli (uag 125 olabilir) tek kişi 100 km mesafede 2.8 litre
    cbr 125 tek kişi 100 km mesafede 3.2 litre
    hyosung gtr 250 tek kişi 100 km mesafede 3.8 litre tüketir

fakat asıl tüketim farkı son sürat giderken ortaya çıkar bu motorların birbirine yakın tüketmeleri yaptıkları işin aynı olması ve moto verimlerinin yakın olmasından dolayı.mesela cbr 600 4 silindirli yine 80 ile giderken tek kişi 100 km mesafede 4 litre yakıyor çok fark yok ama cbr 600 ile otobanda son sürat 300 ile giderken rüzgara karşı direnç ve 4 silindirin sürtünmeye verdiği ve motorun ağrılığından dolayı 12 litre yakıt yaktığı olayı değiştiriyor.

ybr son gaz 100 km de 3.3
    cbf son gaz 100 km de 4.0
    ck 125 son gaz 100 km de 3.5
    cbr 125 son gaz 100 km de 4.5 litre
    hyosung gt250 son gaz 100 km de 6.0 litre
    cbr 600 rr son gaz 100 km de 12 litre

görüldüğü gibi hız ve devir artınca tüketim farkı çok açılıyor

4.konu:uzun ömürlülük

bu kısımda ömür belirleyeceğimiz parçalar. debriyaj balatası, silindir(yağ yakmasından), krank rulmanları nı inceleyelim.

ybr 125 silindiri 40 binde başlıyor yağ yakması
    cbf 150 silindiri 30 binde başlıyor yağ yakması
    ck 125 silidiri 40 binde başlıyor yağ yakması
    cbr 125 silindiri 100 binde binde başlıyor yağ yakması
    uag 125 silindiri 35 binde başlıyor yağ yakması

krank rulmanları eskimesi:

ybr 125 krank rulmanı 35 binde boşluk yapıyor
    cbf 150 krank rulmanı 50 binde boşluk yapıyor
    ck 125 krank rulmanı 50 binde boşluk yapıyor
    cbr 125 krank rulmanı 120 binde boşluk yapıyor
    uag 125 krank rulmanı 30 binde boşluk yapıyor

debriyaj balatası değişimi.

ybr 125 20 binde değişiyor ( 4 balatası var)
    cbf 150 50 binde değişiyor ( 5 balatası var)
    ck 125 40 bin de değişiyor 5 balatası var
    cbr 125 50 bin de değişiyor ( 6 balatası var)
    uag 125 30 binde değişiyor ( 5 balatası var)

yukarıdaki parçalara ve fren balatası , lastik, zincir,dişli, krank kolu ve segman haricinde kalan tüm parçalar pek bozulmaz bozulsa da kolayca değişebilir ve küçük parçalar oldukları için masraf sayılmayabilir

kaza yaptığınızı saymıyoruz inşallah hiç yapmazsınız.

5. konu modellerin avantajları dez avantajları

gördüğünüz gibi en kötüsünü dahi alsanız 30 bin km boyunca ki 30bin az değildir moto için 2-3 senede çoğu kullanıcı yapamaz , 30 bin km boyunca size bu motolar masraf açmaz . aç sda en fazla 50 lira gibi komik bir raka ayda yılda bir verirsiniz.

ilk model ck 125: avantajı küçük şirin bir motor olması.çinlilerden biraz daha kaliteli olması ve sıfırının ve 2. elinin rakiplerinden ucuz olması.
    dezavantajı ise ciddi bir titreşiminin olması. satarken satamamak veya zarar ederek satmak. gelecek sene bu modelin gelmeyecek olası ve parçalarının serviste yamaha ve honda fiyatına olması. çin malı motolara göre parçası pahalı.lastikleri içi lastikli. titrediği için size zevk vereceğini sanmıyorum.

2. model ybr 125: titreşim çok az. rakiplerinden yüz de 10 daha az yakıyor hafif ve devirsiz olması nedeniyle. yan sanayi parçası çok ve ucuz. kalitesi çin malı motordan az biraz fazla. 2 . eli çok tutuluyor
    dez avantajı: cbr 125 ten yavaş. arka fren kampana . japon ybr ler gibi 100bin gidemiyor ama bir kullanıcı ya fazlasıyla yetiyor. kuryelere yetmez onlar 100bini geçiyor

3. model cbr 125: 4 dörtlük motor. yakıtı yüzde 10 fazla fakat buna değer çünkü rakiplerinden yüzde 20 daha hızlı. arka fren disk su soğutmalı. japon malı parçalara sahip süper kaliteli . 100bin km bin tık demez.

dezavantajı: fiyatı . astronomik parça fiyatları.kaza yapınca biter pahalı parçadan

4. herhangi bir 125lik çinli mesela agk 125:
    avantajı parçaları çok ucuz. sıfırı çok ucuz. yakıt az.30bin km işinizi görür

dez avantajı: çok titrer rahatsız eder.tipsiz. 2. elde yarı fiyatına gider. 30bin km iinde bir bakarsınız 100 lira masraf açmış hiç belli olmaz ama o kadar da koymaz

5. cbf 150 : bu moto size yaramaz hiç yazmak istemiyorum. 40 binde yağ yakar falan filan

son olarak size şiddetle 2 model tavsiye ederim.cbr 125 veya ybr 125.

motor alırken dikkat edilmesi gerekenler

moto alırken km den çok modeline bakınız çünkü normal bir kullanıcının yıllık yapacağı km bellidir. fazlasını ancak kurye yapar. mesela 2009 model 10 binde bir makine alabilirsiniz veya 5 binde . 2005 model alıp riske girmekten her zaman iyidir.

telefon edip pazarlık ediniz. mutlaka indirim yapan olacaktır. hatta 500 lira indirim yapanlar var

sıfır alırken yüzde 10 nakit indiriminizi mutlaka isteyin.

moto için 2. elde 20bin km çok fazla sayılabilir çünkü motor aksamıında sorun olmasa bile bu kişi 20bin km dağ taş, kaza , düşme. motorun bakımını yatırmama gibi hor kullanıp motoru işe yaramaz hale getirebilir sıfır km ye nazaran. 3 kere yan devirse 1 kere önden darbe yese işte o 20binkm çok fazla sayılır.

her gezdiği km si adamın motoru eskitmesi için risktir o yüzden eski motor yerine 2008 veuya 2009 model alın temiz olsun

ne alırsanız alın gönlünüze göre olsun şimdiden hayırlı olsun uzun süreler kazasız keyifli sürmeniz dileğimle

Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    CK125'ime ön cam-siperlik aldım. Resimlerini çekip bu sayfaya koyacağım. Henüz taktıramadım. Takınca güzel mi olacak, yoksa kelebek misali mi, bende merak ediyorum. İyi sürüşler.

barannet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco CK 125
    CK125'ime ön cam-siperlik aldım. Resimlerini çekip bu sayfaya koyacağım. Henüz taktıramadım. Takınca güzel mi olacak, yoksa kelebek misali mi, bende merak ediyorum. İyi sürüşler.
    umarım çok büyük değildir. yoksa kötü durabiliyor.. Fotoğrafları bekliyoruz.

Tedbirde kusur koyup takdire bahane bulma!

Motosikleti
    honda CBF150
    öncelikle yazımda motor seçerken kullanışlılık,yakıt tüketimi,satarken edeceğiniz zarar, uzun ömürlülük ve yıllık motor için edeceğiniz masraflardan bahsedeceğim.ardından düşündüğünüz modellerin avantaj ve dezavantajlarını yazacağım ve benim gözümde size en uygun olacak motoru tavsiye edeceğim.

modeller:
    ybr 125 sıfırı 4000TL
    kymco ck 125 2860 TL
    honda cbf 150 4250 TL
    honda cgl 125
    honda cbr 125 5700TL
    mondial 100cc kh 100 cub 1650 TL
    sıradan 5 vitesli 125 cc çinli marka 1700-2500 tl arası

ilk olarak vurgu yapmak istediğim . motosikletlerin dönen ve hareket eden parçalarının yağın içinde çalıştığıdır ve şimdi yukarıda yazdığım modellerin hepsi 2 subaplı
    benzinli motosikletlerdir.

bu modellerin hepsinde motorların yakıtı yakma verimi birbirine çok yakındır. 125cc olan silindirlerine aldıkları hava ve yakıt karışımı tüm modellerde aynı miktarda ve aldıkları oksijene karşılık yaktıkları benzin yine aynıdır. yani yakıt yakma verimleri aynıdır. ama mesela birinin 4 subabı olsaydı o model daha çok hava alarak daha çok benzini yakabilecek ve daha fazla güç elde edebilecekti.

şimdi diyelim ki bir ybr var bir de ybr ile aynı motora sahip fakat daha kalitesiz malzeme ile üretilmiş bu sene piyasaya çıkmış bir marka var.ybr nin sıfırı 4000 lira bu ybr taklidi motor 2500 lira. ybr yi 2 sene kullandınız ve motor tutkunuz iyice arttı büyük bir motor almaya karar verdiniz ve ybr yi satayım dediniz 2500 liraya 1 ay içinde satarsınız ve muhtemelen bu iki sene içinde 30bin km dahi yapsanız(ki arabası olan birisi yazın şehirlerarası gezi dahi yapsa 2 senede 30bin yapamaz) hiç arıza ve masraf açmaz. ve sonuçta 2500 liraya satarsınız. bir de diğer motoru aldığınızı düşünelim . 2500 liraya ybr benzeri motoru aldınız 2 sene kullandınız ve onunda bozulmadığını farzedelim satsanız satsanız 1000 liraya satabilirsiniz. yani yine ybr deki gibi 1500 lira kaybınız olur. yani ybr kullanırsanız bir zarar durumu söz konusu olmaz 2. elde paranızı tekrar aldığınız için.

3.konu yakıt tüketimi ve yıllık masraflar:

5 yıl kullanacağınızı düşünelim
    yazın ayda 3000 km yaptınız diyelim. kışında ayda 500 den. ortalama 12bin dir aslında. 12 bin km yi . 100 km de 2.6 litre yaksa diyelim.100 km de 9 lira yakar. yani 1 km de 9 kuruş. 100 km de 9 liradan 1000 km de 90 lira,10.000 km de 900 lira . 12bin km de de yaklaşık 1000 lira yaktığınızı sayalım

1000 lira yakıt yakarsınız 12.bin km de.(yılda)5 kez yağ değişir bu arada. 1 kez hava filtresi . 1 kez buji , bir de zincir değişebilir. hadi onları da yetkili serviste yaptırdınız diyelim servise de 200 lira verirsiniz.100 lira taşıt vergisi.40 lira da sigorta ücretiverirsiniz.

yani yıllık size 1300 lira ya yakın harcama yaptırabilir.3 5 sene binerseniz.60bin km yaparsınız toplamda. 60 bin kmnin sonunda ybr niz olursa 1 kere debriyaj balatası değişir. bir kere krank rulmanları değişir bir kere de silindir değişir 400 lira da öyle masraf edersiniz. cbr 125 alırsanız bu 400 lira masrafı etmezsiniz 60binkm de.fakat o da pahalı bir motor ve kaza anında çok pahalı parçası.ybr ye dönelim 5 senede yıllık 1300 liradan 6000-7000lira harcarsınız benzin ve bakıma. bu motor ck 125 olsa onda da yaklaşık aynı yakıtı yakarsınız. ck 125 in de bir kez debriyaj balataları değişir fakat bir ihtimal rulmanları sağlam kalır çünkü ybre göre büyük rulmanları var.değişse de değişmesede asıl masraf benzin olduğu için siz bu 2 motodan hangisinde rahat bir sürüş yapıyorsanız ve hangisini daha rahat geri satabiliyorsanız onu almanız mantıklı olanı.

yakıt tüketimleri olarak 80 ile sabit hızda 100 km yolu gittiğinizi düşünerek;
    ybr tek kişi 100 km mesafede 2.6 litre
    cbf tek kişi 100 km mesafede 2.9 litre
    ck 125 tek kişi 100 km mesafede 2.7 litre
    125 cc çinli (uag 125 olabilir) tek kişi 100 km mesafede 2.8 litre
    cbr 125 tek kişi 100 km mesafede 3.2 litre
    hyosung gtr 250 tek kişi 100 km mesafede 3.8 litre tüketir

fakat asıl tüketim farkı son sürat giderken ortaya çıkar bu motorların birbirine yakın tüketmeleri yaptıkları işin aynı olması ve moto verimlerinin yakın olmasından dolayı.mesela cbr 600 4 silindirli yine 80 ile giderken tek kişi 100 km mesafede 4 litre yakıyor çok fark yok ama cbr 600 ile otobanda son sürat 300 ile giderken rüzgara karşı direnç ve 4 silindirin sürtünmeye verdiği ve motorun ağrılığından dolayı 12 litre yakıt yaktığı olayı değiştiriyor.

ybr son gaz 100 km de 3.3
    cbf son gaz 100 km de 4.0
    ck 125 son gaz 100 km de 3.5
    cbr 125 son gaz 100 km de 4.5 litre
    hyosung gt250 son gaz 100 km de 6.0 litre
    cbr 600 rr son gaz 100 km de 12 litre

görüldüğü gibi hız ve devir artınca tüketim farkı çok açılıyor

4.konu:uzun ömürlülük

bu kısımda ömür belirleyeceğimiz parçalar. debriyaj balatası, silindir(yağ yakmasından), krank rulmanları nı inceleyelim.

ybr 125 silindiri 40 binde başlıyor yağ yakması
    cbf 150 silindiri 30 binde başlıyor yağ yakması
    ck 125 silidiri 40 binde başlıyor yağ yakması
    cbr 125 silindiri 100 binde binde başlıyor yağ yakması
    uag 125 silindiri 35 binde başlıyor yağ yakması

krank rulmanları eskimesi:

ybr 125 krank rulmanı 35 binde boşluk yapıyor
    cbf 150 krank rulmanı 50 binde boşluk yapıyor
    ck 125 krank rulmanı 50 binde boşluk yapıyor
    cbr 125 krank rulmanı 120 binde boşluk yapıyor
    uag 125 krank rulmanı 30 binde boşluk yapıyor

debriyaj balatası değişimi.

ybr 125 20 binde değişiyor ( 4 balatası var)
    cbf 150 50 binde değişiyor ( 5 balatası var)
    ck 125 40 bin de değişiyor 5 balatası var
    cbr 125 50 bin de değişiyor ( 6 balatası var)
    uag 125 30 binde değişiyor ( 5 balatası var)

yukarıdaki parçalara ve fren balatası , lastik, zincir,dişli, krank kolu ve segman haricinde kalan tüm parçalar pek bozulmaz bozulsa da kolayca değişebilir ve küçük parçalar oldukları için masraf sayılmayabilir

kaza yaptığınızı saymıyoruz inşallah hiç yapmazsınız.

5. konu modellerin avantajları dez avantajları

gördüğünüz gibi en kötüsünü dahi alsanız 30 bin km boyunca ki 30bin az değildir moto için 2-3 senede çoğu kullanıcı yapamaz , 30 bin km boyunca size bu motolar masraf açmaz . aç sda en fazla 50 lira gibi komik bir raka ayda yılda bir verirsiniz.

ilk model ck 125: avantajı küçük şirin bir motor olması.çinlilerden biraz daha kaliteli olması ve sıfırının ve 2. elinin rakiplerinden ucuz olması.
    dezavantajı ise ciddi bir titreşiminin olması. satarken satamamak veya zarar ederek satmak. gelecek sene bu modelin gelmeyecek olası ve parçalarının serviste yamaha ve honda fiyatına olması. çin malı motolara göre parçası pahalı.lastikleri içi lastikli. titrediği için size zevk vereceğini sanmıyorum.

2. model ybr 125: titreşim çok az. rakiplerinden yüz de 10 daha az yakıyor hafif ve devirsiz olması nedeniyle. yan sanayi parçası çok ve ucuz. kalitesi çin malı motordan az biraz fazla. 2 . eli çok tutuluyor
    dez avantajı: cbr 125 ten yavaş. arka fren kampana . japon ybr ler gibi 100bin gidemiyor ama bir kullanıcı ya fazlasıyla yetiyor. kuryelere yetmez onlar 100bini geçiyor

3. model cbr 125: 4 dörtlük motor. yakıtı yüzde 10 fazla fakat buna değer çünkü rakiplerinden yüzde 20 daha hızlı. arka fren disk su soğutmalı. japon malı parçalara sahip süper kaliteli . 100bin km bin tık demez.

dezavantajı: fiyatı . astronomik parça fiyatları.kaza yapınca biter pahalı parçadan

4. herhangi bir 125lik çinli mesela agk 125:
    avantajı parçaları çok ucuz. sıfırı çok ucuz. yakıt az.30bin km işinizi görür

dez avantajı: çok titrer rahatsız eder.tipsiz. 2. elde yarı fiyatına gider. 30bin km iinde bir bakarsınız 100 lira masraf açmış hiç belli olmaz ama o kadar da koymaz

5. cbf 150 : bu moto size yaramaz hiç yazmak istemiyorum. 40 binde yağ yakar falan filan

son olarak size şiddetle 2 model tavsiye ederim.cbr 125 veya ybr 125.

motor alırken dikkat edilmesi gerekenler

moto alırken km den çok modeline bakınız çünkü normal bir kullanıcının yıllık yapacağı km bellidir. fazlasını ancak kurye yapar. mesela 2009 model 10 binde bir makine alabilirsiniz veya 5 binde . 2005 model alıp riske girmekten her zaman iyidir.

telefon edip pazarlık ediniz. mutlaka indirim yapan olacaktır. hatta 500 lira indirim yapanlar var

sıfır alırken yüzde 10 nakit indiriminizi mutlaka isteyin.

moto için 2. elde 20bin km çok fazla sayılabilir çünkü motor aksamıında sorun olmasa bile bu kişi 20bin km dağ taş, kaza , düşme. motorun bakımını yatırmama gibi hor kullanıp motoru işe yaramaz hale getirebilir sıfır km ye nazaran. 3 kere yan devirse 1 kere önden darbe yese işte o 20binkm çok fazla sayılır.

her gezdiği km si adamın motoru eskitmesi için risktir o yüzden eski motor yerine 2008 veuya 2009 model alın temiz olsun

ne alırsanız alın gönlünüze göre olsun şimdiden hayırlı olsun uzun süreler kazasız keyifli sürmeniz dileğimle
    emeğine sağlık arkadaşım baştan sona okudum ve çok bilgilendim. teşekkür ederim

Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Osmaniyeli nikli arkadaş motosikletlerle ilgili değerlendirmeler yaparken Kymco CK125 ile ilgili yanlış bilgiler vermiş. Umarım CK125 ile ilgili diğer yazdıkları da aşağıdakiler gibi yanlış değildir. Bilgi sahibi olmadan, yada kulaktan dolma yanlış bilgilerle motosiklet modelleri hakkında yorum yapmak doğru değil diye düşünüyorum.

1. CK125 iç lastikli değildir. Lastikleri tubeless'dir.
    2. CK125 titreşimsiz bir motor değildir. Fakat 2 yılı aşkın bir süredir kullanıyorum. bir kez bile titreşimden rahatsız olmadım. Normal limitlerinde kullanırsanız titreşim sizi alakadar etmeyecektir. Özet olarak 2 yılı aşkın bir zamandır değil titreşimden parça kırılması, tek bir somunu bile gevşemedi.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:21 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 17:19 ----------

Alıntı barannet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    umarım çok büyük değildir. yoksa kötü durabiliyor.. Fotoğrafları bekliyoruz.
    Ne yazık ki biraz büyük. CBF 250'lere uygun boyutta. Ama geri dönüş yok. Aldım artık. Taktıracağım.

Osmaniyeli nikli arkadaş motosikletlerle ilgili değerlendirmeler yaparken Kymco CK125 ile ilgili yanlış bilgiler vermiş. Umarım CK125 ile ilgili diğer yazdıkları da aşağıdakiler gibi yanlış değildir. Bilgi sahibi olmadan, yada kulaktan dolma yanlış bilgilerle motosiklet modelleri hakkında yorum yapmak doğru değil diye düşünüyorum.

1. CK125 iç lastikli değildir. Lastikleri tubeless'dir.
    2. CK125 titreşimsiz bir motor değildir. Fakat 2 yılı aşkın bir süredir kullanıyorum. bir kez bile titreşimden rahatsız olmadım. Normal limitlerinde kullanırsanız titreşim sizi alakadar etmeyecektir. Özet olarak 2 yılı aşkın bir zamandır değil titreşimden parça kırılması, tek bir somunu bile gevşemedi.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:21 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 17:19 ----------

Ne yazık ki biraz büyük. CBF 250'lere uygun boyutta. Ama geri dönüş yok. Aldım artık. Taktıracağım.
    ben kulaktan dolma bilgi vermedim. yazdıklarım da 2 saatimi aldı. silip atman üzdü beni. hem zaten amacım Serdar abi ye fikir olsun diye idi.pm olarak attım kendisine ama kendisi buraya da yazmamı istedi.

ck 125 benim burada kullandığım iç lastikliydi. iç lastiksiz dahi olsa ck 125 alınmaz şöyle böyle demedim. 2. el çinli almaya niyetli kişi 2. el bir ck125 alsa tabi ki iyi olur. fakat 3 sene binmeyi düşünen bir insanın da parası varsa daha iyisini alması daha mantıklı olur.eğer diyorsa kişi 1250 liram var 2. el alayım ne alayım tabi ki ck al derim. ama Serdar abi uzun süre kullanacağı için ben ybr yi kendisine uygun gördüm.

titreşim olayında da en çok titreyen çinli motolar ben onda da rahatsız olmuyorum fakat hiç titremeyen varken titreşimli olması rahatsız eder.ayrıca titreşim, sizin rahatsız olmanızdan başka motorun ses ve ömrü açısından kötü bir şey.

hatırlarsan 2000 lira parası olan Mert isimli arkadaşa sıfır ck 125 al demiştim demek istediğimi anlatabildim mi. hatta gidip bayiden motoru seçmiştim arkadaş 50 km yol tepip gelmişti

sedat_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2000 ford
    Osmaniyeli abi cok güzel yazmişsin eline saglık gerçekten cok güzel..Ama ybr yi yerden yere vurmuşşun gibime geldi bazı noktalarda bir çok kişi yapamaz demişsin bak ben tam 2 senede 30 bin km yaptim..10 binde almıştım şu an 40 bin kmdeyim..Ve dedigin gibi krank bilyaları basımı ağrıtacak derecede ses yapiyor ve yeni yeni yag yakmaya başladı
    https://www.youtube.com/watch?v=GGatfgQkPGY

Alıntı sedat_57 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Osmaniyeli abi cok güzel yazmişsin eline saglık gerçekten cok güzel..Ama ybr yi yerden yere vurmuşşun gibime geldi bazı noktalarda bir çok kişi yapamaz demişsin bak ben tam 2 senede 30 bin km yaptim..10 binde almıştım şu an 40 bin kmdeyim..Ve dedigin gibi krank bilyaları basımı ağrıtacak derecede ses yapiyor ve yeni yeni yag yakmaya başladı
    işte ancak 30bin yapılır Sedat hocam. benim diyen adam yapamıyor o kadar km. pm ini yeni gördüm kusura bakma

ybr yi kötülemedim aslında normal bir kullanıcı için yeterli kalitede dedim. 60-70 bin km yapan çok az insan var kuryeleri saymazsak değil mi

REKLAM ALANI
20. sayfa BirinciBirinci ... 10181920212230 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler