Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBF 150 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    tncbzkrt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joymax 250i
    Alıntı zilecef2676 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motorun yeni olabilir karburatör ayarı aldığın benzine,hava şartlarına göre, neme göre veya yüksek rakımda sürekli değişkenlik gösterir. mesela ben istanbuldan ankaraya kadar motor gayet güzel gidişi vardı ankaradan sonra kırıkkalede benzin aldım ama motor gitmiyor ne yaptımsa olmadı tek çare benzini boşalttım sellden aldım azda olsa gidişi düzeldi. örneğin yüksek rakımlara çıktığım zaman performansta düşüklük oluyor. yani motor bazen iyi gidiyor bazen kötü. karburatör ayarı yapıyorum iyi performans sağlıyorum ama bölge değişince performansta değişiklik oluyor bu yüzden kafaya takmamaya bak cbf 150 sağlam motordur kolay kolay sorun çıkarmaz. ama bu şekilde kafaya takınca sorun oluyor bende sürekli kafama takıyordum hemen kurcalamaya başlıyorum. iyi bir karburatör ayarı yapıp benzinide sürekli aynı yerden almanı tavsiye ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:25 ----------

arkadaşlar bu aralar motorum aşırı derece yağ eksiltiyor eksozdan mavi duman çıkıyor ve çekiştende düştü. bunun subaplardanmı segmanlardanmı olup olmadığını anlamak için dün kompresyon test aleti aldım. akşam garajda bujiyi söktüm sonra ölçmeye başladım ilk ölçmemde 95 pc çıktı baya düşük. sonra 2 çay kaşığı yağ döktüm tekrar ölçüm yaptım bu sefer 185 ps oldu anladığım kadarıyla piston segman silindirler aşınmış durumda. servise gittim piston sekman silindir alt üst conta bide sökmüşken eksantrik zincirinide yenileyim dedim almış olduğum fiyat 325 tl. sizce çok pahalı değilmi. rialli sitesinden baktım cbf 150 piston segman silindir seti 112.50 tl üstelik orjinal yazıyor. sizce bu parçalar nasıldır daha önce motoruna takan oldumu. orjinalle yan sanayi arasında ne gibi farklılıklar vardır. vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim. saygılar...

piston silindir linki;
    http://www.rialli.com/urunler/9959__...bf-150-MS9213/

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:24 ----------

CBF-150 SİLİNDİR SETİ YS (ARCH) bu marka set nasıldır sizce kullanan oldumu.
    motoru indirmeye 100 150 lira işçilik alırlar genelde. egzantirik zinciri de 30 lira olsa biraz da parçalardan kâr koysa 300^ü falan bulur ama pazarlıkla 300'e yaptırırsın bence. ama başka servislere de sor derim imkanın varsa.
    "Ne sağdan ne soldan, Atatürk'ün çizdiği yoldan..."

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    soa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 500
    Motoru Aldığımdan beri hep yağmur çamur doğru düzgün binemedim. Dün ilk defa güneş yüzünü gösterince atladım yola izniğe. YBR den sonra çok konforlu geldi cihaz. Marmara ve iznik manzarası bir 2 kare.

Karamürsel tepelerinden Marmara manzarası

İznik gölü manzarası

papazkemal ve Ezio41 bunu beğendiler.

ümit_150_zc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki vstrom 250
    arkadaşlar 2 ürünü 130 tl ye verecegim.isteyen olursa
    soft yan çanta körüklü(1 kez kullanıldı)iç hacmi çok geniş
    uzun tur camı siyah

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek...7222230/detay/

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek...4233619/detay/

Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Arkadaşlar motor rodojdayken sırf şehir içinde dur kalk yapa yapa mı 1000 km ye kadar sürecez yoksa . kocaelinden istanbula ufak geziler yaparak rodajı doldurmak motor için uygun olur mu ? . kitapçıkta ilk 500 km boyunca yarım gazı geçmeyin diyor . ama serviste 1000 km boyunca yarım gaz artı 5000 5500 deviri geçme diyorlar . 5000 bin devirlerde 5. viteste 60 65 km hızlara çıkıyor normal mi sizce ?

SULH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '15 Xmax 250 10bin km - '13 CBF150 21bin km
    Alıntı Ezio41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar motor rodojdayken sırf şehir içinde dur kalk yapa yapa mı 1000 km ye kadar sürecez yoksa . kocaelinden istanbula ufak geziler yaparak rodajı doldurmak motor için uygun olur mu ? . kitapçıkta ilk 500 km boyunca yarım gazı geçmeyin diyor . ama serviste 1000 km boyunca yarım gaz artı 5000 5500 deviri geçme diyorlar . 5000 bin devirlerde 5. viteste 60 65 km hızlara çıkıyor normal mi sizce ?

tüm rodajı şehir içinde yapman gerekiyo. bol vites geçişleri devamlı farklı devirlerde gitmen gerek. ilk yağınıda zamanı geçmeden değiştir hocam. bildiğim şeylerde yardımcı olabilirim varsa sormak istediğin buyur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:09 ----------

Alıntı StyLeOscaR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler bende iyiym nolsun
    şöyle söyliyim yakıt olarak 100 km de en az 6 lt garantin var.Biraz basayım dersen 8 lere kadare çıkıyor.Altında güç varken basmaman da çok nadir.bu motora yaz kış binemezsin.Hee binersin ama benzin pompa hissedarı olman şart

şu anki makinenin 2 katı yeri gelir 3 katı yaktığını düşün ne demek istediğimi daha iyi anlarsın sağlıcakla..

yani hocam diyosun ki 30 liralık benzin alırken 100 liralık benzin aldığını düşün.

o kötüymüş. fark ediceğini tabi ki biliyodum ama 3 katıda beni zorlar. sonuçta yazın veya sadece haftasonu motora binen insan değilim

Motosikleti
    [QUOTE=SULH;3294470]tüm rodajı şehir içinde yapman gerekiyo. bol vites geçişleri devamlı farklı devirlerde gitmen gerek. ilk yağınıda zamanı geçmeden değiştir hocam. bildiğim şeylerde yardımcı olabilirim varsa sormak istediğin buyur.[COLOR="Silver"]

Honda bayii ilk bakıma 1000 kmde gel dediler 1000 kmdeyken yağ değişimi yapıcaklarmış . yağ değişimi rodajdayken 1000de değişmesi normal mi ?

Motosikleti
    CBF 150' idi. İnşallah yenisine az kaldı.
    Alıntı Ezio41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Honda bayii ilk bakıma 1000 kmde gel dediler 1000 kmdeyken yağ değişimi yapıcaklarmış . yağ değişimi rodajdayken 1000de değişmesi normal mi ?
    Rodaj diye tabir edilen şey, 2000km'lere kadar devam eder normalde. Ama bunun ilk 1000km'si çok çok önemlidir tabikide. İlk bakım zamanı olan 1000km'de yağın değişmesinin sebebi; 0'dan 1000km'ye kadar geçen süre boyunca motor bloğunda yağın içine düşen demir parçacıklarının daha fazla durup silindire zarar vermesini engellemektir. Ayrıca, motorun ilerleyen zamanlardaki performansı, dayanıklılığı v.s durumları ilk 1000km deki kullanıma bağlıdır.

Şu rodajı nerde yapacağın hususuna da değinmek istiyorum ben. Herkesin ortak tavsiyesi; bol bol vites değiştir, yüksek devirlere çıkma gibi devam eder.
    Ama;

Benim için problem olmaz, ben yarım saatlik - 1 saatlik sürüşler halinde gerekli uyarılara dikkat ederek(bol bol vites değiştirmek, motoru kompresyona sokmak, yüksek devirlere çok çıkmadan) kullanabilirim diyorsan; Bırak Kocaeli'ni, Ankara'dan bile gelsen problem olmayacağı kanaatindeyim. Sonuçta o gazda senin elinin altında, debriyaj da.. Örnek veriyorum; Ben 150km hız ile giderim yarım saatte Gebze'den buraya gelirim. Sen 60la, sık sık dinlenerek 3 saatte gelebilirsin. Motoru nasıl kullandığına dikkat ettikten sonra, mesafenin hiç önemi yok. Şehir içinde yap denmesinin sebebi; dur-kalklar, sık sık vites değiştirmeler trafiğin akışına göre kendiliğinden olacaktır zaten. Aynı mantıkla şehirler arası yolda da kullanılabilir.

***E-5 düşük süratte kullanmak için çok fazla uygun bir yol.
    Garip, Ezio41 ve NiGHTMaRe07 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı gitaryolcusu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rodaj diye tabir edilen şey, 2000km'lere kadar devam eder normalde. Ama bunun ilk 1000km'si çok çok önemlidir tabikide. İlk bakım zamanı olan 1000km'de yağın değişmesinin sebebi; 0'dan 1000km'ye kadar geçen süre boyunca motor bloğunda yağın içine düşen demir parçacıklarının daha fazla durup silindire zarar vermesini engellemektir. Ayrıca, motorun ilerleyen zamanlardaki performansı, dayanıklılığı v.s durumları ilk 1000km deki kullanıma bağlıdır.

Şu rodajı nerde yapacağın hususuna da değinmek istiyorum ben. Herkesin ortak tavsiyesi; bol bol vites değiştir, yüksek devirlere çıkma gibi devam eder.
    Ama;

Benim için problem olmaz, ben yarım saatlik - 1 saatlik sürüşler halinde gerekli uyarılara dikkat ederek(bol bol vites değiştirmek, motoru kompresyona sokmak, yüksek devirlere çok çıkmadan) kullanabilirim diyorsan; Bırak Kocaeli'ni, Ankara'dan bile gelsen problem olmayacağı kanaatindeyim. Sonuçta o gazda senin elinin altında, debriyaj da.. Örnek veriyorum; Ben 150km hız ile giderim yarım saatte Gebze'den buraya gelirim. Sen 60la, sık sık dinlenerek 3 saatte gelebilirsin. Motoru nasıl kullandığına dikkat ettikten sonra, mesafenin hiç önemi yok. Şehir içinde yap denmesinin sebebi; dur-kalklar, sık sık vites değiştirmeler trafiğin akışına göre kendiliğinden olacaktır zaten. Aynı mantıkla şehirler arası yolda da kullanılabilir.

***E-5 düşük süratte kullanmak için çok fazla uygun bir yol.
    Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim bu arada motoru kompresyona sokmak nedir bilmiyorum ?
    gitaryolcusu bunu beğendi.

Motosikleti
    Cbf150
    Hızına göre vites küçükse, gazı bıraktığın an kompresyona düşer zati , ama bu uzuuuun vadede zararlıdır

Motosikleti
    Alıntı papazkemal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hızına göre vites küçükse, gazı bıraktığın an kompresyona düşer zati , ama bu uzuuuun vadede zararlıdır
    Kısaca motor frenini diyorsunuz yani anladım tamam mümkün olduğu kadar zaten motor freni yapmıyorum hep debriyaja basıp frenle durduruyaorum motoru nadiren 3.ten 2.ye düşürünce bazen yapıyorum motor freni .

Motosikleti
    CBF 150 2013 Siyah
    bişey sormak ıstıyorum bn yenı cbf aldm 700km de kontağı cevirince kısa far + park yanıyo - motoru calıstırmadan .
    herhangı bı dugmesı olmadıgından sabah aksam yanacagını dusunuyorum Normalmidir?

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    kontağı çevirme sende kapalı tut
    her çalıştığında yanar o lambalar

sercan2667 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '''14 Crypton&''05 TDM 900''22 GSX-S 1000
    İlk motoru aldığımda bende 6 bin deviri pek geçmemeye çalışmıştım.

vabisciler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 150 . fiesta 1.6 tdci ghia.detroit fuller.
    motor freni olmadan motor durmaz yüksek devirlerde olmadıktan sonra motor frenini uygulayabilirsiniz . her vites atışınızla beraber biraz gaz verin . internette videoloar var bununla ilgili . böylece arka frenide kısmi olarak kullanabilir fren mesafenizi azaltırsınız hem hemde kompresörden ek fren sağlanır.

dreamdark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İşte doğru bildiğimiz yanlışlardan biri..

Motosikleti otomobil ile karıştırmayın:

Zincir tahrikli motosikletlerde motor freni, zincir ve dişlilere ek yük binmesine ve zarar görmesine, dolayısıyla bu parçaların ömrünün normalden çabuk bitmesine sebep olduğu gibi, sanılanın aksine frenaja katkı da sağlamaz; bunun yerine motor hem gitmeye hem de durmaya çalıştığından, fren zamanını da uzatıp, balataların aşınmasını da hızlandırır.

İşin doğru şekli, frenajlarda sadece debriyaj ve fren kullanmak; yavaşladıkça direnç en minimum seviyede kalacak şekilde vitesi küçülterek, motor durduğunda doğru viteste olmaktır.

vabisciler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 150 . fiesta 1.6 tdci ghia.detroit fuller.
    barkının 3 tane videosu var frenle ilgili oturun izleyin daha bilemediniz kendisine mesaj atın sorun.

SULH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '15 Xmax 250 10bin km - '13 CBF150 21bin km
    arkadaşlar dün akşam gezerken eve dönmeye karar verdim. taksimden eyübe gidiş istikametinde giderken sahil kenarında 6 7 tane genç havlayıp kaldırımdan yola atladılar. korkutmak istediler. Allah'a şükür düşmedim bişey olmadı.

hep ileriye bak derler ya işe yaradı

baktım grup genç beni gördüler biri diğerine omuzuyla uyardı, öndekiler arkaya baktı gülüştüler. koca caddede bi tek ben varım ve hepsi konuşmayı bırakıp ileri doğru baktılar. dedim bunlar bişey yapacak. içimden de geçiriyorum inşallah pet şişe filan atmazlar tekerleğe.

ucuz atlattım ama onu farketmeyen ve panik olmaya meyilli biri düşebilirdi çünkü hızlı olmasaydı bacağımı tutacaktı şerefsiz.
    aman dikkat edin.

dockerengin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125 > CBF150 > CRF250L > XZ250R 4V > ?
    Alıntı SULH adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar dün akşam gezerken eve dönmeye karar verdim. taksimden eyübe gidiş istikametinde giderken sahil kenarında 6 7 tane genç havlayıp kaldırımdan yola atladılar. korkutmak istediler. Allah'a şükür düşmedim bişey olmadı.

hep ileriye bak derler ya işe yaradı

baktım grup genç beni gördüler biri diğerine omuzuyla uyardı, öndekiler arkaya baktı gülüştüler. koca caddede bi tek ben varım ve hepsi konuşmayı bırakıp ileri doğru baktılar. dedim bunlar bişey yapacak. içimden de geçiriyorum inşallah pet şişe filan atmazlar tekerleğe.

ucuz atlattım ama onu farketmeyen ve panik olmaya meyilli biri düşebilirdi çünkü hızlı olmasaydı bacağımı tutacaktı şerefsiz.
    aman dikkat edin.
    O köpekleri buradan çok güzel anıyoruz...
    SULH bunu beğendi.

dreamdark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı vabisciler adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    barkının 3 tane videosu var frenle ilgili oturun izleyin daha bilemediniz kendisine mesaj atın sorun.
    Birşey sormam gereken bir durum söz konusu değil; yukarıda yeterince açık anlatmışım zaten. Barkın kardeşimin videolarında da bundan farklı birşey olmadığına eminim.
    Burada senin yanılgıya düştüğün nokta, "motor freni olmadan motor durmaz" mantığıdır. Bal gibi de durur. Misal "Panik fren" nedir bilir misin? Vites küçültmeye vaktin yoktur ve ön-arka freni kombine olarak ezerek durmak zorundasındır. Neyse, panik freni de olayın dışında tutarsak, normal frenlemede motor frenini sadece yavaşlarken düşük devirlerde kullanıp (bu sayede tahrik elemanlarına en az direnç uygulanarak) kullanıp, durmak için ise frenleri kullanmak gereklidir.

İlk mesajımı da dikkatli bir şekilde bir kez daha okursan, anlatmak istediğimi anlayacağına eminim.

Motosikleti
    Ben motor freni kullanmadan duruyorum daima . Bazen dik bayırlardan inersem 2. veya 3. viteste iniyorum doğal olarak bayırları daha yavaş hızla iniyorum . normal yollarda ışıklarda duracağım zaman devamlı debriyaja basarak kas kesip fren yaparım , hızıma görede vitesi düşürürüm . kasislerden geçerkende motoru 2. vitese düşürerek kalkıyorum .

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 24 kullanıcı var. (0 üye ve 24 misafir)

Bu Konudaki Etiketler