Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bajaj Dominar 400 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı cc007 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba. Titreşim konusunda bir ikazda bulunmak istiyorum bende. Yeni gelen dominarların çoğunda balans sorunu var arkadaşlar. Hemde hatırı sayılır derecede. Filmden balans yapılmış. Tecrübeli olmayan sürücüler genelde sekme şeklinde hissedilen bu hatayı titreşimle karıştırıyor. Hızlandıkça da daha konforsuz ve kontrolsüz bir sürüşe sebep olan balans sorununu gördüğüm kadarı ile servisler garantiye sokmuyor. Balans olup olmadığını anlamak için sürüş esnasında ileri bakarken ilerisi buğulu gibi etraf net görünmüyorsa 100 km/h ve üstü hızlarda poponuzu hafif koltuktan kaldırın. Motorla teması kesin. Görüş netleşiyorsa balans yaptırın��. Sadece titreşim, çok rahatsız etmiyor. balans sorunu olmadığında zevkli bir sürüş hissiyatına dönüşüyor hatta. Ben balans yaptırdıktan sonra çok rahatladım.
    Nasıl bir bayi/servis anlayışı var ki bu motorda lastiklere balans gibi önemli bir şeyi atlayabiliyorlar?
    DickName bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nasıl bir bayi/servis anlayışı var ki bu motorda lastiklere balans gibi önemli bir şeyi atlayabiliyorlar?
    espresso bunu beğendi.

Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bayiden ziyade fabrikadan o şekilde sıkıntılı geliyor muhtemelen. Servis kısmındaki sıkıntı ise bunu garantiye sokmaması. Biz bozuyormuşuz gibi davranması.
    espresso bunu beğendi.

denizz1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar D400//Dash 110i
    10bin kmyi geçen kullanıcı varmı şuan?Benim 250d 8bin kmye geldi açıkcası artık çok daha yükseltmeden kmyi model değiştirmek istiyorum.Scooterımıda satmadan 50-60 ekleyebilirim maks o yüzden radarda d400 var.Aşağı yukarı aynı sıkıntılaramı sahip yoksa başka bir problem yaşayan varmı.

Lunatique - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400UG
    Alıntı denizz1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    10bin kmyi geçen kullanıcı varmı şuan?Benim 250d 8bin kmye geldi açıkcası artık çok daha yükseltmeden kmyi model değiştirmek istiyorum.Scooterımıda satmadan 50-60 ekleyebilirim maks o yüzden radarda d400 var.Aşağı yukarı aynı sıkıntılaramı sahip yoksa başka bir problem yaşayan varmı.
    Benim 10.200km oldu.
    Şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadım.
    İkinci el ilanları en yüksek km'ye göre sıraladığınızda 100.000km'yi geçen de var.

kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    Motor yurt dışından kasa içinde geliyor sadece ön teker baskı uygulanmış bir şekilde kasaya monte ediliyor, ön ve arka teker de zaten balans kurşunu var, henüz 10k ya ulaşamadım eli kulağında 2 3 hafta içerisinde bakıma girmiş olurum her halde, 1 hafta önce 5k lik güney doğu Anadolu turunu yaptım şimdilik bir sıkıntım yok herkeste olan titreşim harici tabi Allah'tan elim ayağım tutmuyor demiyorum benim tek sıkıntım sele rahatsız ediyor onun harici memnunum.

mavellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben 10 bindeyim. Bakımıda yaptırdım. Tek şikayetim uğultu problemi. Haricinde yağ kaçaklarım vardı. Şükür son bakımdan sonra onlar artık yok.

Alıntı kdiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor yurt dışından kasa içinde geliyor sadece ön teker baskı uygulanmış bir şekilde kasaya monte ediliyor, ön ve arka teker de zaten balans kurşunu var, henüz 10k ya ulaşamadım eli kulağında 2 3 hafta içerisinde bakıma girmiş olurum her halde, 1 hafta önce 5k lik güney doğu Anadolu turunu yaptım şimdilik bir sıkıntım yok herkeste olan titreşim harici tabi Allah'tan elim ayağım tutmuyor demiyorum benim tek sıkıntım sele rahatsız ediyor onun harici memnunum.
    Evet bendede kurşunlar vardı. Balans cihazına girdiğinde orjinal haliyle ön 30-10(sağ-sol), arka 60-40(sağ-sol) balanslı çıktı. Yapılan balans sonrası ön ve arka 0-0 ayarlandı. Yani kurşun var balanslı diye güvenmeyin hiç.
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı cc007 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet bendede kurşunlar vardı. Balans cihazına girdiğinde orjinal haliyle ön 30-10(sağ-sol), arka 60-40(sağ-sol) balanslı çıktı. Yapılan balans sonrası ön ve arka 0-0 ayarlandı. Yani kurşun var balanslı diye güvenmeyin hiç.
    demek ki bajaj fabrikasında bu balans aşamasını sallıyorlar önemsemiyorlar. Ne kadar ekmek o kadar köfte mevzusu sanırım.

mgokhan57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250 2022
    Oo Kemal kardeşim, yeni Bajaj Dominar 400 ün hayırlı olsun. Sinop merkeze beklerim. Numaram sende vardı, yoksa yaz buradan ararım seni.

Bergson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Dominarda lastik basınç sensörü kullanan varmı? Varsa memnun mu ? Markası ne?

kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    Alıntı mgokhan57 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Oo Kemal kardeşim, yeni Bajaj Dominar 400 ün hayırlı olsun. Sinop merkeze beklerim. Numaram sende vardı, yoksa yaz buradan ararım seni.
    Tşk ederim evet numara hala duruyor, Türkiye turu bitti bundan sonrası keyfi turlar olur 3 5 il ve 15 günlük şeklinde inşallah bir gün gelirim.
    mgokhan57 bunu beğendi.

Dominar'ında Mitas Sport Force+ lastik kullanan varmı?

arkadaşlar selamlar 2000 kmde dominar 4000 ug modeli motorum var. dün virajlı bir dağ yolunda dikkatimin dağılması sonucu yan tarafı toprak olan yola düştüm hızım düşüktü ve çok fazla sürüklenmedim elcik koruması ve aynada ufak çizikler oluştu ancak asıl hasarı sol koruma demiri aldı. resimde de göreceğiniz üzere yamuldu. sizce maliyeti ne kadar olur? koruma demiri değişmese de olur mu? daha önce başına gelen var mı? bana sanki vida yerinden eğilmiş gibi geldi.

https://ibb.co/4SRdQqK
    https://ibb.co/JBGwh56

Yobaaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TRK 502X
    Alıntı kissofh3ll adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar selamlar 2000 kmde dominar 4000 ug modeli motorum var. dün virajlı bir dağ yolunda dikkatimin dağılması sonucu yan tarafı toprak olan yola düştüm hızım düşüktü ve çok fazla sürüklenmedim elcik koruması ve aynada ufak çizikler oluştu ancak asıl hasarı sol koruma demiri aldı. resimde de göreceğiniz üzere yamuldu. sizce maliyeti ne kadar olur? koruma demiri değişmese de olur mu? daha önce başına gelen var mı? bana sanki vida yerinden eğilmiş gibi geldi.

https://ibb.co/4SRdQqK
    https://ibb.co/JBGwh56
    orjinal demiri kalyoncu motorda satıyorlar diye biliyorum oraya bakabilirsin maliyet konusunda

Bugün 14 dişliyi deneme fırsatım oldu. Titteşim olarak çok bir fark hissetmedim. Daha kısa vites aralığı oldu. Uzun yol yapıp sakin gidenler için pek tavsiye etmem. Şehir içinde kullananlar için 14 dişli bence gayet güzel. 15 dişlide 80 ile giderken gaza abandığınızda hemen tepki vermiyor sonradan ivmeleniyordu. 14 dişlide çok çabuk ivmeleniyor. Rampa çıkarken son vites son gaz abandığımda 144 km hıza çıktım. Gazı bırakmasam 150 görürdü. %7 eğimli rampadan bahsediyorum. Öncedende bu hızlara çıkabiliyordu ama bu kadar seri değildi. Şimdi asıl konuya geleyim.

Önceden bahsettiğim gibi bende 96 başlayıp 106 kadar olan bir uğultu vardı. Şimdi o uğultu sadece gazı bıraktığımda 90 km altında oluyor. Yani komprosyona bıraktığımda. Birde bozuk yoldan giderken var. Zincirden başka birşey olamaz gibi geliyor artık.

Bu motorla uzun yol seyehatlerim olmayacağı için 14 dişliyi kullanacağım. Şehir içinde yüksek vites düşük hızlarda kaldığında hızlanman gerektiğinde sorun oluyordu.

Sonuç olarak 15 ön dişli sizin için çok sorun teşkil etmiyorsa, değiştirmenize hiç gerek yok. Hani o var olan ama olmadığını hissettiğiniz torklarım geri gelsin diyorsanız o başka.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:30 ----------

Yakıt tüketimimde 4 litreyi bulacak gibi.

Yunus Özbek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar D400 2023 & Kanuni Mati 125 2023
    Ben de arkaya 43t dişli taktım. Vites aralıkları uzadığı için şehir içinde daha çabuk hızlanıyor gibi geldi bana. Vitesi büyütmeden çöküyorum gaza uzadıkça uzuyor

Yine zam gelmiş Dominara

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Bugün 500 km bakımı için 1278 lira ödedim. Yağ değişimi, filtre, balata spreyi ve işçilik için.

Pazar günü yine motorun dişlileri değiştirdim. Şehir için yeni dişli kombinasyonum fena değildi ama ilçe arası yolculukta pekte arzu ettiğim gibi olmadı. Bende sil baştan değiştirdim. Yunus Özbek in yaptığı gibi arkaya 43 dişli taktım. Dişlileri değiştirmek 20 dakikamı almadı. Testini kontrolünü yaptım. Zincir gerginliğine baktım. Bir kaç tur atıp denedim. Asıl denemeyi bugün sabah işe gelirken yapacaktım.

Beni en çok yoran elcik ısıtmalar oldu. Daha önceki dominarın üzerindede oxfor marka elcik ısıtmalar vardı. Eski dominarda 2 sene kullanmıştım. Markadan memnun kalmıştım. Şuan mevcut dominarada aynı markadan almıştım. Montajı yazın yapmak istemediğimden bekletmiştim.

Elcik ısıtmaları takmak 2 saatimi aldım. Orjinal elciklere hasar vermeden sökmek istedim. Orjinal elcikleri çıkarmak çok zor olmadı. Yenilerini yerlerine takmak baya zahmetliydi.Kabloları kafadan geçiremedim. Dominar bire göre kafa tarafına giden kablolar çok tıkış tıkıştı. Kafayı tamamen sötüm. Depo gerenajınıda söktüm. Kabloları güzelce geçirip montaj yaptım. Bu elcik ısıtmayı direk aküye bağlıyoruz. Arada kablo bağlantı ekleri olmuyor. Ön bağlantılarda soketler var. Ana hatta direk aküye bağlanıyor. Neticede bitirdim. İçime sindi. Hiç bir yere hasar çizik vermeden hallettim. Çalıştırdım denedim. Performansı harika oldu.

Sabah işe gelirkende motoru denedim. Dişliler gayet muazzam. Bu kombinasyonu uzun yol yapanlarada tavsiye ederim. Gerçekten çok güzel oldu. Ön orjinal arka 43 mutlaka deneyin.
    tatlisert45 bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 5 kullanıcı var. (0 üye ve 5 misafir)