Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 150zc Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    maxi97 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '12 SYM GTS 250i '10 YBR125City, '10 Mondial 150ZC
    Alıntı zozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    maxi arkadasım sen zc konusunda oldukca deneyimlisin anlasılan sana bir sey sormak istiyorum.benim zc mde 20-30 giderken ve cukurlardan gecerken bir taktuk sesi geliyor sanki boşta birsey bir yere çarpıyor gibi. eksoz,ve fren kaliperinde geldiginde süpeleniyordum ama dikkatlice dinleyince varyatorden geliyor sizde böyle bir problem varmı? nasıl giderebilirim 15000 km ye kadar bakımlarını kendim yaptım. ve hiç varyatör gurubunu degişmedim yok kronik bir sorunmu?
    arka varyatör miyadını doldurmuştur. ben de 2000 km önce değiştim. ki ben zaten kalkarken bile dip gazla kalktığım için normal bence. eğer acayip titreşim de varsa kesinlikle oyumu arka varyatöre verirdim. hazır arkayı değişmişken +50 lira daha verip kayış ve ön varyatörü de değişirsen motorun ilk aldığın günkü gibi hızlanır ve düşen son hızı eski haline gelir. 100-150 tlye halledersin. ki zaten yapman lazım, ön varyatörün mili zamanla aşındığı için çekişten düşüyor.

sanırım bendeki sorun arka çamurluğun yamulup arka tekere sürtmesiymiş. yani öyle düşnüyorum. motor şu an eskisi gibi. gene de 11000 kmdeki kayışı değişmem lazım. salı günü kargom gelecek o zaman değişirim.

aynalara takılan uzun ön cam aldım geçen. yalnız yağmurlu havalarda önümü damlalardan dolayı göremiyorum. bi otomobil sileceği takabilirim belki (vakit olursa takacağım)

Alıntı u.ak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu sorunun aynısı vardı bende arka fren kalipslerinin yayı belli bi müddet sonra kırılıyor ve o sesi veriyor. Bir iki servise sorduğumda problem oluşturmaz demişti. Sonra tanıdık nazımızın geçtiği bi tamirci abi torna ile bi işlemler yaptı o sesten tamamen kurtuldum.. Önemli bi sıkıntı değil ama sesi çok rahatsız ediyor..

Bu arada @maxi97 hocam far konusunda uzunları değiştirmek istiyorum,ama mercek değişimi yada elektirik tesisatına ekstra işlemler yapmadan kullanılabilecek bir ampul önerir misiniz?
    arka fren daha tiz bi ses veriyor. bende de aynı sorun var. tornacı konusunda haklısın, boş vaktim olursa ben de deneyeceğim.

valla, bizim far aynası s2ye yani armut lambalara göre. eğer bulabilirsen s2 tip xenpn almalı ve takmalısın. bulamazsan da bi-xenon mercekle xenon far yapmalısın. ama o çok uzun iş.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ümit_150_zc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki vstrom 250
    maxi o verdigin link teki lamba lar 220 voltla çalışıo bugun buldum bi yerde aynısından 15 tl dedi ama 220 volt la çalışıomuz ..bunların 12 wolt la çalışanı varmi;?

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

@maxi97 teşekkür ederim değerli bilgilerin için.. motosiklet km bakımından yaşlandıkça sorun üretir hale getirecek gibi gözüküyor hadi hayırlısı bakalım...

Motosikleti
    Alıntı ümit_150_zc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    maxi o verdigin link teki lamba lar 220 voltla çalışıo bugun buldum bi yerde aynısından 15 tl dedi ama 220 volt la çalışıomuz ..bunların 12 wolt la çalışanı varmi;?
    var var, bendekiler 12 voltla çalışıyor. karaköye git.

@u.ak: sanırım öyle. istanbuldan powerlink kayış sipariş ettim. o gelince yamulan arka iç çamurluğu da düzelttireceğim. büyük ihtimalle o yüzden hızım bi azalıp bi artıyor. dün gece çok rahat şekilde 85e çıktı düz yolda. ama sabah işten eve gelirken 70i geçemedim.

çamurluğu kendim yapacaktım ama sökemedim, vida yalama olmuş. gerçi lokma takımıyla deneseydim böyle olmazdı.

Motosikleti
    suzuki vstrom 250
    maxi 97 :bu ampullerden yarın gidip alacam montajıda kendim yapıcam ama kafama takılan bi soru var..şimdi bunun montajını ön çamurluk vidasına yapıcam da bu ampuller açık yani yagmur yagdıgı zaman bu ampullerin içine su girmezmi..su girerse sgortayuı attırır muhtemelen.su girmemesi için ne yapmalıyız ?

Motosikleti
    maxi 97 :bu ampullerden yarın gidip alacam montajıda kendim yapıcam ama kafama takılan bi soru var..şimdi bunun montajını ön çamurluk vidasına yapıcam da bu ampuller açık yani yagmur yagdıgı zaman bu ampullerin içine su girmezmi..su girerse sgortayuı attırır muhtemelen.su girmemesi için ne yapmalıyız ?
    geçen kış üstüne yağmur çamur yağdı. hala kullanıyorum. akü sorunu yaşamadım. mesela kontak açılınca çalışan 50w(üstünde yazıyor ama en fazla 30w bi anfi)+35w gücünde bi ses sistemim de var motorda. 4 tane sis farı 12w da oradan. aküde sıkıntı yok. alternatör yeterli güç üretiyor. ses sistemimde hıza göre ses artıp azaldığı için; sesi arttırdığımda daha çok güç çekerken devir de yükseldiği için alternatörümün ürettiği elektrik yeterli oluyor. yalnız benim motorun elektrik sisteminden ettiğim tasarrufların da bunda katkısı büyük.

Motosikleti
    suzuki vstrom 250
    mrhb arkadaslar..2 gündür yasadıgım bi sorun var motorum 40 geçince motor boguluo ve çekmio...hatta ilk kalkışta bile bogulma var ..bunu her bindigimde yapıo gazı sonuna kadar köklüyorum motor gitmiyo..hani motor ısınırda gitmez ya aynı ondan neden acaba yardımcı olabilirmisiniz?

Motosikleti
    mrhb arkadaslar..2 gündür yasadıgım bi sorun var motorum 40 geçince motor boguluo ve çekmio...hatta ilk kalkışta bile bogulma var ..bunu her bindigimde yapıo gazı sonuna kadar köklüyorum motor gitmiyo..hani motor ısınırda gitmez ya aynı ondan neden acaba yardımcı olabilirmisiniz?
    aynı sorun bende de var. motorda bi isteksizlik var. benim motor için aklıma gelen ihtimaller ya 11000i deviren kayış özelliğini yitirdi ya da karbüratörde sıkıntı var. birinci ihtimal düşük, çünkü geçen gün varyatörü değiştiğim ilk zamanki gibi çok serileşti motor. sonra gene aynı tas aynı hamama döndü. daha yeni üniversiteden geldim, normal bi yokuşu 40la anca çıkabildim. son hızım 65. belki de karbüratörün diyaframı yırtıldı ve ya memeler tıkandı. anlaşılan 151 rs karbüratörü alma hayalim gerçek olacak. diğer maaşta direk bi tane sipariş ediyorum.

ümit senin motor için de dediklerim geçerli ama biliyorsun, ben sadece kendi motorunun arızalarıyla boğuşan bi motorcuyum. diyaframı sök tak desen yaparım ama biyerlerde yanlış yapma ihtimalim bayağı yüksek. bundan sonra ustanın yanında kendim arızayı tamir edip ondan sadece fikir almaya çalıaşacağım. bence servise git. eğer motor stop eder gibi olup gene çalışmaya devam ediyorsa manifoldu değiş. çatlamış ve hava kaçırıyor olabilir.

Motosikleti
    suzuki vstrom 250
    kayışı daha yeni degiş tirdim 200 km olmadı bile.stop etmiyo motor ama boguluyor kazı sonuna kadar kökledigimde motor eskiden bagırırdı yırtınır dı ama şuan boguluyo ..yarın sabah gidecem servise bakalım ne diyecek

Motosikleti
    kayışı daha yeni degiş tirdim 200 km olmadı bile.stop etmiyo motor ama boguluyor kazı sonuna kadar kökledigimde motor eskiden bagırırdı yırtınır dı ama şuan boguluyo ..yarın sabah gidecem servise bakalım ne diyecek
    buji çıkmış olaiblir mi ve ya buji başlığı? ben de karbüratöre baktıracağım. kayış da gelsin ikisini beraber yaparım artık.

Motosikleti
    HusaberG Sf650
    beyler öncelikle varyatörünüzü bir kontrol edin;
    öncelikli problem varyatörü sökün elinizle açın hız yaparken nasıl ileri doğru açılıyorsa sizde elinizle açın, eğer ki açılmıyorsa varyatörünüz el sallamıştır...
    ikinci problem karbüratör;
    yeterli benzini vermiyordur yada ayarı bozulmuştur...
    öncelikle varyatörünüzü bi kontrol ediverin, sağlamsa karbüratörde arayın sorunu....
    he ufak bi ihtimal olsada bujinizide kontrol edin....

Motosikleti
    Alıntı -unnamed- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    beyler öncelikle varyatörünüzü bir kontrol edin;
    öncelikli problem varyatörü sökün elinizle açın hız yaparken nasıl ileri doğru açılıyorsa sizde elinizle açın, eğer ki açılmıyorsa varyatörünüz el sallamıştır...
    ikinci problem karbüratör;
    yeterli benzini vermiyordur yada ayarı bozulmuştur...
    öncelikle varyatörünüzü bi kontrol ediverin, sağlamsa karbüratörde arayın sorunu....
    he ufak bi ihtimal olsada bujinizide kontrol edin....
    ön varyatör daha 700 km olmadı. arka varyatör de 2000 ancak olmuştur. yalnız arka varyatör değişirken motoru elazığ harput motora yetkili servise bırakmıştım. halen daha şüpheliyim, tamir olmuş bi varyatör mü taktılar diye. 75 lira da aldılar üstelik. belki de benim orijinal varyatörü tamir edip eski varyatör diye başka motordan çıkma bir arka varyatör verdiler günahları boyunlarına.

ama kayış desen 11000de powerlink marka. öbürgüne 2 tane bando kayışım geliyor. satan adam powerlinke çin malı demiş . hayırlısı diyorum. ne çinliymiş ama bu powerlink maşallah...

motor çekmiyor abi. normalde 70le çıktığım yokuşu 40la zor çıktım. son hız 65e düştü. bi devirlenir gibi oluyor, sonra 3500-4000lerde tıkanıyor. en fazla 5000 devir yapıyor. en ufak yokuşta hız düşüyor.

bu ay zc batırdı beni yeminle. hem yakıt hem masraf bakımından...

ben 2 günde bi işe gidiyorum. 12 saat çalış 36 saat dinlen. işyerinde çıkan yemeği eve getirip mutfak masrafımı 0ladım. faturalarımı düşürdüm. tam para biriktireceğim derken 225 lira sırf bakım+arızaya gitti. sürekli okul+iş günde var. ayda 1000 km yapan biri olarak kilometreye 15 kuruş yaksam 150 lira da o. motor bu ay 400 lira yemiş maşallah.

elazığ harput motora selamlar olsun. hem debriyaj hem de egzoz saplaması için.

Motosikleti
    HusaberG Sf650
    kardeşim orjinal varyatörü çok dikkatli kullanırsan 3000'den sonra geri sayıma başlamaya geçiyor..
    kayışla dediğin fazla bir alakası yok...
    hızını çekişini düşürür ama senin dediğin kadar değil...
    ben kendi zc mden tecrübeliyim dediğin sorunların aynısı bende vardı;
    karbüratör arızası ve arka varyatör...
    karbüratörü değiştirdim bi nebze oldu, varyatörü değiştirdim tam oldu...
    karbüratör alacaksanız ramzeyin karbüratörünü tavsiye edebilirim size ama....
    içlerinde en kalitelisi o...

zozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MoNDiaL 150 Zc& ybr125
    eski zc ci olarak verdigin tavsiler ve bilgiler için tessekürler

Motosikleti
    Alıntı -unnamed- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeşim orjinal varyatörü çok dikkatli kullanırsan 3000'den sonra geri sayıma başlamaya geçiyor..
    kayışla dediğin fazla bir alakası yok...
    hızını çekişini düşürür ama senin dediğin kadar değil...
    ben kendi zc mden tecrübeliyim dediğin sorunların aynısı bende vardı;
    karbüratör arızası ve arka varyatör...
    karbüratörü değiştirdim bi nebze oldu, varyatörü değiştirdim tam oldu...
    karbüratör alacaksanız ramzeyin karbüratörünü tavsiye edebilirim size ama....
    içlerinde en kalitelisi o...
    151 rsnin zcden daha atik olduğunu okumuştum. kullananların hepsi eskilerden sky_forever dahil bunu söylüyordu. bizim zcnin karbüratörünün de 125cc karbüratörü oldugunu iddia ediyordu. zaten karbüratörü değişeceksem 151 rs karbüratörü takarım. hatta olursa dylan karbüratörü bile olabilir. çift beyin çift kablo güzel bi buji başlığı ve iridyum buji ile sağlam bir modifiyeye girişmek güzel olurdu sahibinden.com'a bakayım bi. baktım 150 liraya var. 151 rs karbüratörü de 85e de var 50ye de var.

şu motor bu ustaların elinde böyle oldu ya, bişey demem artık.

zozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MoNDiaL 150 Zc& ybr125
    maxi arkadsım kendi motorunun tamiecisi sen neden olmuyorsun ki anladıgı kadarıyla bayıgı bilgin olmus Gy6 model motor konusunda. TEknik desdek alabilcegin bir site vereyim sizlere Gercekten oradaki arkadaslar cok deneyimli bir cok sorunuza cvp var incelerseniz... www.scooter.web

Motosikleti
    Alıntı zozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    maxi arkadsım kendi motorunun tamiecisi sen neden olmuyorsun ki anladıgı kadarıyla bayıgı bilgin olmus Gy6 model motor konusunda. TEknik desdek alabilcegin bir site vereyim sizlere Gercekten oradaki arkadaslar cok deneyimli bir cok sorunuza cvp var incelerseniz... www.scooter.web
    garantinin bitmesini bekliyorum. sonrasında motoru servise yakın bir yere çekip kendim tamir etmeye devam. olur da beceremediğim bişey olursa 2 adım ittiriveririz motoru .

WolfKing - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 zc
    merhaba arkadaşlar benım sıkıntım alttan laglag ses gelıyor ve motor neredeyse o defırde azer bulbul gıbı tıtrıyordu hızlanana kadar ..bunun ıcın kayıs ve orta gobektekı 5 bılya degıstı ama sımdıde 20 30 da brın barrın bagırıyor ve 5 6 bın devıre cıkıyor ama rolantıde calısırken bıse yok nedendır ...
    вιz кαяѕıуαкαℓıуız

Motosikleti
    Alıntı WolfKing adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba arkadaşlar benım sıkıntım alttan laglag ses gelıyor ve motor neredeyse o defırde azer bulbul gıbı tıtrıyordu hızlanana kadar ..bunun ıcın kayıs ve orta gobektekı 5 bılya degıstı ama sımdıde 20 30 da brın barrın bagırıyor ve 5 6 bın devıre cıkıyor ama rolantıde calısırken bıse yok nedendır ...
    sorun rölantideyken sıkıntı olmamasından dolayı varyatör kısmında olması kesin. önü değişmişsin arka varyatörü de değişmen gerekiyor. 10 bin 15 binde bir komple değişmek gerek. 100 lira verip bir kerede ön arka vayatör ve kayışı değişmek çok bir şey değil bence.

bir de bunlar yapılırken başında mıydın? oradaki malzemeleri nasıl bir yağla yağladılar? eğer gres yağıysa ve kalkarken gazı köklediğinde 6000 devirde sabit bi ivmeyle çok güzel şekilde hızlanman lazım. yok eğer ince bi yağla yağladıysa kayışına ve ya kayışın temas ettiği varyatörlere yağ bulaştığından kayış varyatörlere tutunamıyordur ve hızlanamazsın.

kısaca hızlanman nasıl?

WolfKing - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 zc
    hızlanmada sıkıntı yok ve gres yagını surdu bılyalara yanındayım benım ısyerımın yanında oldugu ıcın herseyı gore bılıyorum kayısta oturmustu ama su an ne alemde bılmıyorum kayıs
    вιz кαяѕıуαкαℓıуız

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)

Bu Konudaki Etiketler