Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yamaha X-Max 250 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Başıma gelse çekici çağırıp en yakın servise giderdim servis de bi güzel öperdi beni.

Bu gaz teli kaç bin km'de kopuyor?
    benim motor 120 binde fakat bu kullanım kaynaklı her kmde olabilir

zaten hissediyodum çünkü gazı açında ilk günkü gidi değildi takılarak geri gidiyodu fakat önemsememiştim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:47 ----------

espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Arada bir kütük içindeki plastik kanalli burca hafif gres sürmek gerekiyor,şiringayla telin borusuna ince yağ uygulamakta yeterli.

arkadaşlar bugün 2015 xmax ile başıma tuhaf bir şey geldi. yaklaşık 30 km turladıktan sonra kontağı kapadım ve marş etmeye devam etti. anahtarı çıkarsam dahi marş ediyordu. anahtarı takıp çevirip sadece gaza dokununca çalışmaya başladı. yan ayağı indirmeyi denedim yine motor duruyor ama marş basmaya devam ediyordu. eve dönüp, çalışır haldeyken akünün kutup başlarından birini söktüm, tabi tamamen durdu her şey.

hemen tekrar bağladım başı, anahtar takılı değilken bile marş ediyordu. çıkardım, aradan 15-20 dk geçmişti tekrar denediğimde sorun yoktu. kontaktan çalıştırdım ve olağan haliyle kontağı kapadığımda bu marş etme problemi yoktu. aynı şekilde yan ayakta da denedim ve hiçbir problem yoktu. motor durdu ve marş etmeye devam etmiyordu.

kutup başının birini çıkardım tekrar. ustaya gidene kadar çalıştırmadan önce takmam. kendi kendine yine marş almaya başlarsa büyük sıkıntı yaşarım dedim.

böyle birşey xmaxte yada başka bir motorda başına gelmiş yaşamış akıl verebilecek var mıdır varsa çok memnun olurum. tazyikli suyla yıkamadım, motoru sildim sadece. 51 binde, bakımları tam ve şu ana kadar bir sıkıntısı yok ve şu anda da çalışması gayet normal başta bahsettiğim bir bu olayı yaşadım. artık marş motorunda mı sıkıntı yoksa beyni mi karıştı yada bir kısa devre mi neyin nesidir hiç fikrim yok.

Motosikleti
    xmax250
    arka frene basınca hafif rolanti yukselmeye basladı son bir kaç gündür.. bakıma 500km falan var.. neden olabilir acaba?
    9600 km de motosiklet.. 2017 iron max

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı perisipis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bugün 2015 xmax ile başıma tuhaf bir şey geldi. yaklaşık 30 km turladıktan sonra kontağı kapadım ve marş etmeye devam etti. anahtarı çıkarsam dahi marş ediyordu. anahtarı takıp çevirip sadece gaza dokununca çalışmaya başladı. yan ayağı indirmeyi denedim yine motor duruyor ama marş basmaya devam ediyordu. eve dönüp, çalışır haldeyken akünün kutup başlarından birini söktüm, tabi tamamen durdu her şey.

hemen tekrar bağladım başı, anahtar takılı değilken bile marş ediyordu. çıkardım, aradan 15-20 dk geçmişti tekrar denediğimde sorun yoktu. kontaktan çalıştırdım ve olağan haliyle kontağı kapadığımda bu marş etme problemi yoktu. aynı şekilde yan ayakta da denedim ve hiçbir problem yoktu. motor durdu ve marş etmeye devam etmiyordu.

kutup başının birini çıkardım tekrar. ustaya gidene kadar çalıştırmadan önce takmam. kendi kendine yine marş almaya başlarsa büyük sıkıntı yaşarım dedim.

böyle birşey xmaxte yada başka bir motorda başına gelmiş yaşamış akıl verebilecek var mıdır varsa çok memnun olurum. tazyikli suyla yıkamadım, motoru sildim sadece. 51 binde, bakımları tam ve şu ana kadar bir sıkıntısı yok ve şu anda da çalışması gayet normal başta bahsettiğim bir bu olayı yaşadım. artık marş motorunda mı sıkıntı yoksa beyni mi karıştı yada bir kısa devre mi neyin nesidir hiç fikrim yok.
    Bunun sonucunu merak ettim, tuhaf bir arıza, acaba servis ya da usta ne buldu.

Motosikleti
    ......
    Marş motoru içinde ki selonoid ariza si gibi duruyor.

Veya,sağ kütük içindeki buton mekanizmasin da oksitlenme var,kendiliginden ark yapiyor.
    espresso bunu beğendi.

Aynı şeyi tekrarlamadı ama videosunu çekmem iyi oldu onu ustaya gösterdim. altta yazan levend84 arkadaşımızın dediği gibi bir yorumda bulundu usta. marş rölesinin bu arızaya sebep olabileceğini ve presli kutu içinde olduğundan rölenin arızalı olup olmayacağının anlaşılamayacağını söyledi. orj. marş rölesi bulmakta ayrı dert. aynı şeyi tekrarlarsa mecbur değiştirmek zorunda kalacağız. orj. ile yada bulamazsak ybr marş röleside uydurulabiliyormuş tabi randımanı nasıl olur bilemem hatta bu konuda bilgisi olan varsa fikir verebilirse memnun olurum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:31 ----------

https://drive.google.com/file/d/1omU...ew?usp=sharing videosunu ekledim.

Motosikleti
    ......
    1.5 yil ironmax kullandim,bir kac defa marş yaparken butona bastigim esnada gec tepki verdigi olmuştu,çok onemsemedim kütükteti butonlara contact sprey uygulamistim bir daha yapmadi.

Ama sizin yaşadiginiz durumla karşilaşmadim.

Kablo tesisatini detayli incelemek lazim.

Daha once sis fari,çakar modulu,elcik isitma vb.aksesuar takildimi?

Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1.5 yil ironmax kullandim,bir kac defa marş yaparken butona bastigim esnada gec tepki verdigi olmuştu,çok onemsemedim kütükteti butonlara contact sprey uygulamistim bir daha yapmadi.

Ama sizin yaşadiginiz durumla karşilaşmadim.

Kablo tesisatini detayli incelemek lazim.

Daha once sis fari,çakar modulu,elcik isitma vb.aksesuar takildimi?
    eski sahibi değiştirmiş, farlara led takmış. hafta sonu antifriz suyunu değiştirmek için koltuk altını açtığımda, sağ tarafta kabloların daha önce oynandığı belli oluyordu. belki dediğiniz gibi elektrik tesisatı ama usta elektrik tesisatından çok ısrarla marş rölesi üzerinde durmuştu. sağ kütükten kasıt gidonun sağ altı değil mi? anladığım kadarıyla marş rölesi orada ve sigortayla birlikte.

benimde şöyle bir hatam olmuş olabilir. gidon altında iki tarafıda açmıştım. antifrizli bölümü temizledikten sonra marş rölesinin olduğu yeri de temizledim sildim ama biraz ıslatmış olabilirim :D pas çöz yani wd 40 sıkmam uygun olur mu, neticede hidrofobik etki yapmakta ve oksitlenmeye faydası olabilir mi

19051919 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMax 250
    Kontak temislemek için kullanılacak sprey yağsız olmalı. Asıl etken madde karbon tetre klorürdür, eğer kimya depolarından satın alıp şırınga yardımı ile uygularsanız sonuç alabilirsiniz. Gaz basılmış tüplere dünya para vermenin manası yok.

Sizin sorununuz röle mi değilmi bilemeyeceğim ama eğer röle ise ve sürekli temaz veya temassızlık kontak memelerinin aşınmasından kaynaklanıyorsa (bu anahtar kontakları içinde geçerli) temizlik spreyleri geçici çözüm olur, en sıhhatlisi o parçayı değiştirmektir. Genelde yüksek akımın geçtiği bu tip kontaklarda gümüş iletken kullanmak gerekiyor ama firmalar düşük maliyetli üretim yapmak için pirinç veya bakır malzemenin üzerini gümüş ile kaplayarak kontak ömrünü bilinçli olarak düşürüyorlar. Çünkü iş bitmiş ürün satmakla bitmiyor, yedek parçada satmak lazım
    espresso, eALP, perisipis ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

sizi bilmem ama xmax'de bu kilit aparatını ilk defa görüyorum

espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı aLoneman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sizi bilmem ama xmax'de bu kilit aparatını ilk defa görüyorum

https://www.youtube.com/watch?v=WHCoEkCdAsg
    Güzel kilitmiş.

redboxer82 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    x-max 250
    Merhaba, bugun yamaha yetkili serviste 2016 abs siz x-max 10bin bakımı için yağ +filtreler +arka fren Balatasi değişti, balata spreyi ile varyatör kısmı temizlendi. 1000 tl odedim. (yağ bakımı 350tl+arka Balata 300tl+ filtreler 350 tl)

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı redboxer82 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba, bugun yamaha yetkili serviste 2016 abs siz x-max 10bin bakımı için yağ +filtreler +arka fren Balatasi değişti, balata spreyi ile varyatör kısmı temizlendi. 1000 tl odedim. (yağ bakımı 350tl+arka Balata 300tl+ filtreler 350 tl)
    Benim de 2016 xmax'ın 10bin bakımı yaklaşıyor.
    Siz hangi serviste yaptırdınız? Memnun kaldınız mı? Yani tamam bu kadar çok para verdik ama en azından içim rahat ettim güvenle sürerim dedirten bir servis deneyimi mi oldu?
    perisipis bunu beğendi.

Alıntı redboxer82 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    varyatör temizliği nasıl yapıldı? sökülüp sadece balata spreyi mi sıkıldı yoksa, ön varyatör ve arka varyatör ayrı ayrı sökülüp, bagalar kontrol edilip temizlenip tekrar doğru greslendi mi, arka varyatörde balatalar ne durumdaydı kontrol edilip temizlendi mi, yoksa varyatörde kurumuş grese böylede temizlenir deyip sadece balata spreyi sıkılıp hava mı basıldı?

bunları şu açıdan soruyorum, düzgün ve esaslı varyatör bakımı yapabilecek yer bulmak zor. memnun kalan arkadaşların önerileri çok kıymetli olacaktır.
    espresso ve Thesinner83 bunu beğendiler.

redboxer82 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    x-max 250
    tuna servis Maltepe de yaptirdim, memnun kaldım sayılır, baştan sona yukarıdan izledim çıkan kirli filtreleri usta bekleme salonuna kadar getirdi bana gösterdi değişmesi gerekiyor dedi renkleri zifir gibi ve yapış yapış olmuş araları dolmuştu benden onay aldılar öyle hallettiler. arka Balata içinde 1000km daha gider ister şimdi ister 1000km sonra degistirelim dediler dedim değiştirin, fakat fiyatı gözüme battı kibrit kutusu kadar minicik şeydi.

valla varyatöre sadece hava ve balata spreyi sıktılar belkide ileriki kilometrelerde dediğiniz gibi detaylı bir işlem yapılıyordur.
    espresso ve perisipis bunu beğendiler.

Motosikleti
    Sym Joymax 250i
    Alıntı perisipis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    varyatör temizliği nasıl yapıldı? sökülüp sadece balata spreyi mi sıkıldı yoksa, ön varyatör ve arka varyatör ayrı ayrı sökülüp, bagalar kontrol edilip temizlenip tekrar doğru greslendi mi, arka varyatörde balatalar ne durumdaydı kontrol edilip temizlendi mi, yoksa varyatörde kurumuş grese böylede temizlenir deyip sadece balata spreyi sıkılıp hava mı basıldı?

bunları şu açıdan soruyorum, düzgün ve esaslı varyatör bakımı yapabilecek yer bulmak zor. memnun kalan arkadaşların önerileri çok kıymetli olacaktır.

Kendi motoruma youtube' dan bir arkadaşa yaptırdım. Tavsiye ederim. İstanbulda komple debriyajı dağıtıp, gerekli gresleri yenileyip takıp yok gibi birşey , izlemek isteyenler için aşağıda linki bırakıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=i8ig2DLcX90
    perisipis bunu beğendi.

Herkese selamlar, 2019 model Xmax 250 motorumun 20 bin ağır bakımı geldi. Servis fiyatları malum tecrübesi olan arkadaşların yönlendirebileceği bi yer var mı? Kullanacağım parçalar için marka ya da farklı öneriler de bulunabilir misiniz ? Şimdiden teşekkürler.
    espresso ve perisipis bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı rowstar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese selamlar, 2019 model Xmax 250 motorumun 20 bin ağır bakımı geldi. Servis fiyatları malum tecrübesi olan arkadaşların yönlendirebileceği bi yer var mı? Kullanacağım parçalar için marka ya da farklı öneriler de bulunabilir misiniz ? Şimdiden teşekkürler.
    Benim motor da bahar gelip tekrar otoparktan çıkıncaya bıraktım bakımları. varyator bakımı dahil fren hidrolikleri değişimi, radyatör suyu değişimi, amortisör yağlarının değişimi falan çok bakım işi var ve şimdiye kadar gittiğim hiç bir yetkili servis işi bilir izlenimi vermediği için düzgn bir ustaya yaptırma arayışım var. Madem masrafa giricem hiç olmazsa iş düzgün yapılsın da 3e 5e bakmayayım diyorum.
    perisipis bunu beğendi.

dreams82 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-Max 300 ABS / 2018
    2018 den beri üzerinde olan aküm malum havalar soğuyunca isyan etmeye başladı ve her an çalışmayı bırakabilirim diyor
    Tavsiye edeceğiniz bir akü marka modeli var mıdır?
    evural bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 5 kullanıcı var. (0 üye ve 5 misafir)

Bu Konudaki Etiketler