Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Benelli TNT 25 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Akhunturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar şu kırmızı daire içine aldığım vidalar lastik değiştirdikten sonra sıkılmamış.

Hatta o somunlardan şu anda 2 tane yok 1 tane var. Somunların önündeki metal parça oynuyordu . Somunu da vidanın başında bırakmışlar ne hikmetse.

Şimdi tek kalan somunu ben sıktım. Orası herhangi bir şeye yarıyor mu kafama göre sıkmam zarar verir mi. Bu durumu canım sıkıldı
    Arkadaşım o somunlar zincir germek/gevşetmek için kullanılır. Koyduğun fotonun sağ tarafındaki, şu kaldırma dalgasının takıldığı yerin üstündeki büyük somun gevşetilir(jant vidası) sonra senin gösterdiğin somunların iç kısmındaki 12 nolu agzı açık anahtarla saat yönünde çevirirsen(sıkarsan) zincir gerilir tersini yaparsan zincirin çok bollaşır. Dışta kalan gevşemeyi önlemesi için konan ikinci somun 10 nolu anahtarla sıkılır yanılmıyorsam.

Zincirin ideal gerginliği hakkında pek bilgin veya el alışkanlığın yoksa şimdilik o olayı bir ustaya yaptıranı öneririm. Zincir konusu hem senin hem motorunun sağlığı için önemli bir konu çünkü.
    Emreerol bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Emreerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GSA
    Alıntı gökhan karak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaslar uzun bi sure buradan sizleri takip ettim butun sayfalari tek tek okudum bazi arkadaslarimizin sitemleri vardi bu motor hakkinda bazilarida memnundu insan ister istemez bi yerde celiski yasiyo bu yazilanlari okuyinca ama nedense bi his beni bu makinaya git ( tabi birazcikta parasal yonden ) neyse gecen hafta Vale motora gittim ve mustafa abiyle tanisma firsati buldum tabi oncesinde arayip gelicegimi soyleyip bi test surusu yapmak istedigimi dile getirdim mustafa abide saolsun beni kabul etti persembe aksami saat 7 de kapisinin onundeydim uc bes kelime ettikten sonra makinayi test ettik 3 kisinin ortak karariyla makinaya onay verdik verdik ama insanin icinde bi kusku kaliyo yinede ister istemez o aksam 100 lira bi kaporayla oradan ayrildik artik o motor benimdi bu sabah isten izin alip gidip motorumu aldim sanki icimde kelebekler ucusuyo motorumum bana verdigi hazla bugun 100 km yol yaptik abimle ilk bakista motoru gayet olumlu karisiladik ama soyle bi problemimiz oldu motorun verdigi heycanla benzin almayi unuttuk e5 in kenarinda yollda kaldik gulermisin aglarmisin tabi ekran bilgimiz olmadigi icin acaba korktugumuz basimiza mi gelmisti diye dusunurken mustafa abinin ve mehmet ustanin verdigi soz hemen aklima geldi oyleye bi guven olmali sonucta hemen bi alo mehmet ustaya usta boyle boyle oldu makina bizi yokda birakti mehmet ustada biraz saskin haliyle ya oyle bisi olmasi biraz entrasan dedi gelebiliyosaniz gelip motoru birakin ben bi bakayim motora dedi kapattik teli sonra hemen arkasindan mustafa abiyi arayip durumu izah edip anlattik karsiliginda su cevabi aldik siz bi kapatin teli birazdan aricam ben sizi dedi aradan 2- 3 dakka gecmeden baska bi numara arayip bizim nerde oldugumuzu sordu yerimizi soyleyip beklemeye basladik tabi bu arada abimle aramizda gecen diyaloglar korku senaryosu aratmicak sekilde ceyran ediyodu ki adem bey gelip makinaya bakip gulumsemesiyle olay tatliya baglandi bunda bisi yok deyip bizi benzinliye kadar goturdu depoyu fulledikten sonra gezintimiz kaldigi yerden devam etti ve saat 1 civarlarinda eve gelip hemen sizinle bunlari paylasmak istedim tabi hersey daha yeni ama olsun ilk gunun cok onemi var burdan VALE motora AİLESINE ilgileri icin cok Tesekkur etmeyi kendime borclu hissettim.
    Güle güle kullanın, tekerinize taş değmesin.
    Yarın olmayacak gibi kullanırsan yarın olmaz.

Motosikleti
    Kuba Superlight
    Alıntı Philippe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://fs5.directupload.net/images/160926/37ggdq7t.jpg

Arkadaşlar şu kırmızı daire içine aldığım vidalar lastik değiştirdikten sonra sıkılmamış.

Hatta o somunlardan şu anda 2 tane yok 1 tane var. Somunların önündeki metal parça oynuyordu . Somunu da vidanın başında bırakmışlar ne hikmetse.

Şimdi tek kalan somunu ben sıktım. Orası herhangi bir şeye yarıyor mu kafama göre sıkmam zarar verir mi. Bu durumu canım sıkıldı
    Merhaba o zincir gerginliği ile ilgili somunlardır onlar anlamıyorsan yada daha önce yapmadıysan hiç karışma götür lastik değiştiğin yere yada servise ayarlasınlar sonrada çift somun takarlar zaten gevşememesi için çift kullanılıyor.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    http://fs5.directupload.net/images/160926/37ggdq7t.jpg

O somunlar arka tekerin şaseden uzaklığını, yani zincir gerginliğini ayarlamaya yardımcı. Detayları kullanım kılavuzunda yazıyor.
    Riske girme, hemen servise göster. Gerekiyorsa zincir ayarı yapsınlar. Ayarı kaçmışsa düşük olasılık olsa da yalpalama, zincir kopması, lastik çıkması gibi dertler olabilir.

Motosikleti
    Benelli TNT 25
    Alıntı Akhunturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım o somunlar zincir germek/gevşetmek için kullanılır. Koyduğun fotonun sağ tarafındaki, şu kaldırma dalgasının takıldığı yerin üstündeki büyük somun gevşetilir(jant vidası) sonra senin gösterdiğin somunların iç kısmındaki 12 nolu agzı açık anahtarla saat yönünde çevirirsen(sıkarsan) zincir gerilir tersini yaparsan zincirin çok bollaşır. Dışta kalan gevşemeyi önlemesi için konan ikinci somun 10 nolu anahtarla sıkılır yanılmıyorsam.

Zincirin ideal gerginliği hakkında pek bilgin veya el alışkanlığın yoksa şimdilik o olayı bir ustaya yaptıranı öneririm. Zincir konusu hem senin hem motorunun sağlığı için önemli bir konu çünkü.
    Alıntı SeCReTBoY adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba o zincir gerginliği ile ilgili somunlardır onlar anlamıyorsan yada daha önce yapmadıysan hiç karışma götür lastik değiştiğin yere yada servise ayarlasınlar sonrada çift somun takarlar zaten gevşememesi için çift kullanılıyor.
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O somunlar arka tekerin şaseden uzaklığını, yani zincir gerginliğini ayarlamaya yardımcı. Detayları kullanım kılavuzunda yazıyor.
    Riske girme, hemen servise göster. Gerekiyorsa zincir ayarı yapsınlar. Ayarı kaçmışsa düşük olasılık olsa da yalpalama, zincir kopması, lastik çıkması gibi dertler olabilir.

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim Servise gittim sabah Çift somun yaptı. zincir ayarında sorun yokmuş. Ondan somunla kurtulduk.

ama lastikçinin yaptığı büyük sorumsuzluk olmuş anladığım kadarı ile.

Hepinize yeniden çok teşekkür ediyorum Tekerleriniz düz bassın.

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim Servise gittim sabah Çift somun yaptı. zincir ayarında sorun yokmuş. Ondan somunla kurtulduk.

ama lastikçinin yaptığı büyük sorumsuzluk olmuş anladığım kadarı ile.

Hepinize yeniden çok teşekkür ediyorum Tekerleriniz düz bassın.
    Epeyi arkadaş bilgilendirmiş Bu forumu bu yüzden seviyorum. Lastiği değiştirdiğin yeri ifşa et bari aklımızda bulunsun.
    ...garip... bunu beğendi.

Merhaba arkadaslar uzun bi sure buradan sizleri takip ettim butun sayfalari tek tek okudum bazi arkadaslarimizin sitemleri vardi bu motor hakkinda bazilarida memnundu insan ister istemez bi yerde celiski yasiyo bu yazilanlari okuyinca ama nedense bi his beni bu makinaya git ( tabi birazcikta parasal yonden ) neyse gecen hafta Vale motora gittim ve mustafa abiyle tanisma firsati buldum tabi oncesinde arayip gelicegimi soyleyip bi test surusu yapmak istedigimi dile getirdim mustafa abide saolsun beni kabul etti persembe aksami saat 7 de kapisinin onundeydim uc bes kelime ettikten sonra makinayi test ettik 3 kisinin ortak karariyla makinaya onay verdik verdik ama insanin icinde bi kusku kaliyo yinede ister istemez o aksam 100 lira bi kaporayla oradan ayrildik artik o motor benimdi bu sabah isten izin alip gidip motorumu aldim sanki icimde kelebekler ucusuyo motorumum bana verdigi hazla bugun 100 km yol yaptik abimle ilk bakista motoru gayet olumlu karisiladik ama soyle bi problemimiz oldu motorun verdigi heycanla benzin almayi unuttuk e5 in kenarinda yollda kaldik gulermisin aglarmisin tabi ekran bilgimiz olmadigi icin acaba korktugumuz basimiza mi gelmisti diye dusunurken mustafa abinin ve mehmet ustanin verdigi soz hemen aklima geldi oyleye bi guven olmali sonucta hemen bi alo mehmet ustaya usta boyle boyle oldu makina bizi yokda birakti mehmet ustada biraz saskin haliyle ya oyle bisi olmasi biraz entrasan dedi gelebiliyosaniz gelip motoru birakin ben bi bakayim motora dedi kapattik teli sonra hemen arkasindan mustafa abiyi arayip durumu izah edip anlattik karsiliginda su cevabi aldik siz bi kapatin teli birazdan aricam ben sizi dedi aradan 2- 3 dakka gecmeden baska bi numara arayip bizim nerde oldugumuzu sordu yerimizi soyleyip beklemeye basladik tabi bu arada abimle aramizda gecen diyaloglar korku senaryosu aratmicak sekilde ceyran ediyodu ki adem bey gelip makinaya bakip gulumsemesiyle olay tatliya baglandi bunda bisi yok deyip bizi benzinliye kadar goturdu depoyu fulledikten sonra gezintimiz kaldigi yerden devam etti ve saat 1 civarlarinda eve gelip hemen sizinle bunlari paylasmak istedim tabi hersey daha yeni ama olsun ilk gunun cok onemi var burdan VALE motora AİLESINE ilgileri icin cok Tesekkur etmeyi kendime borclu hissettim.
    Benzin Şart :D Nakliye parası verseydiniz bari Hayırlı uğurlu olsun. Plaka sigorta işlemlerini yapmadan mı E5'e çıktınız yoksa önceden hazırlandı mı onlar. Sigorta işlemleri ne gitti yazabilir misin. Tekrar hayırlı olsun. Tekeriniz düz bassın.

Geçmiş olsun buralarda herkes vale moto reklamı yapıyor ( yanlış anlaşılmasın adamlar işini iyi yapıyor.) Sana da hayırlı olsun kardeş benzin şart Allahtan uzak bi yerde değildin.

Motosikleti
    er6n , tnt 25
    Selam arkadaşlar toplam da 11 500 km ye ulaştım, benim önce arka daha sonra ön frenim hissizleşti, ön yine biraz daha iyi, bu km de balata bitirmiş olabilir miyim ? balata spreyim var temizlik falan kendim yapıyorum balatalara, ama ne durumdalar bakmadım açıkcası göz yoklaması yapmadım.Bu km lere ulaşıp değiştireniniz ve değiştiyseniz hangi balatayı tercih ettiniz? Şimdiden teşekkürler.

Motosikleti
    Benelli TNT 25
    Alıntı Balc10 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Epeyi arkadaş bilgilendirmiş Bu forumu bu yüzden seviyorum. Lastiği değiştirdiğin yeri ifşa et bari aklımızda bulunsun.
    Herkes tarafından aslında baya övülen bir yer motolastikten değiştirdim. Ki satıştan takılan ana kadar ilgili ve bilgilendiriciydi.

Böyle olmasına üzüldüm. Dalgınlık sonucu birde benden sonra başka bir lastik değişimi daha geldi sanırım acele etmelerinden dolayı oldu.

Neyse artık .

Arkadaşlar kış kapıda lastikler değişti. Motorlarımız kendine geldi. Fakat kış için ne tür ekipmanlar aldınız.

Ben mont almak istiyorum ama çok fazla seçenek çok fazla mont var ve bir o kadar fiyat farkı . Sizler neleri tercih ettiniz aslında merak ediyorum

Saolasin ustad ben ikinci el aldim makinayi 1300 km deydi alim satim yaptik 116 lira sigortayi arastiriyorum suan en uygun axa sigortadan 732 lira cikti ama yarin sabah ptt ve ziratte gidicem.onlarda yapiyorlarmis hatta daha uyguna boyle bisi var mi yok bakicam tekrardan tesekkur ederim

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:56 ----------

Saolasin ustad.benzin konusunda cok sansliydik ama makinada 16 litre benzin aldi apacheden sonra boyle bi benzin almak beni biraz urkuttu gozlerim 4 açıldı apacheye dolu dolu 55 lira benzin aliyodum bir ay ise gidip geliyodum agzimda cigara ile bakalim tornada benzin konusunda da ayni hazzi yasatir insaAllah

Alıntı zafer6n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam arkadaşlar toplam da 11 500 km ye ulaştım, benim önce arka daha sonra ön frenim hissizleşti, ön yine biraz daha iyi, bu km de balata bitirmiş olabilir miyim ? balata spreyim var temizlik falan kendim yapıyorum balatalara, ama ne durumdalar bakmadım açıkcası göz yoklaması yapmadım.Bu km lere ulaşıp değiştireniniz ve değiştiyseniz hangi balatayı tercih ettiniz? Şimdiden teşekkürler.
    Fren balataları kullanıma bağlıdır çok fazla aşınmış olabilir. Sprey ile tekrar bi bakımını yap olmazsa servise de baktır bi sarf malzeme olarak geçiyor zaten 2000 3000 kmde bile aşınabilir freni ne kadar kullandığına bağlı yani. Mesele hızlıyken aşırı basarsan ömrü çok kısa olur.
    zafer6n bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Xbhp'den takip ettiğim kadarıyla TNT25'e uygun fren balatası başka markalarda pek yok. 1-2 modeli son günlerde keşfetmişler, onlar da Türkiye'de yoktur kesin.

Bir de balata bitmiş olabilir, yağlanmış olabilir, fren hidroliği hava yapmış olabilir. Servis bir baksın, belki balatalar iyi durumdadır.
    Yağlanmış balata, balata spreyiyle %100 temizlenemiyor. Yağ, balatadaki gözeneklere işleyebiliyor. Bu durumda balataları değiştirmek gerekiyor.
    zafer6n bunu beğendi.

Alıntı zafer6n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fren balataları kullanıma bağlıdır kardeş kaç km yapması söz konusu olamaz ama senin kullanım tarzına bağlı şu kadar km gider diyebilirsin 1 2 defa değiştikten sonra. Tekeriniz düz bassın.

Herkes tarafından aslında baya övülen bir yer motolastikten değiştirdim. Ki satıştan takılan ana kadar ilgili ve bilgilendiriciydi.

Böyle olmasına üzüldüm. Dalgınlık sonucu birde benden sonra başka bir lastik değişimi daha geldi sanırım acele etmelerinden dolayı oldu.

Neyse artık .

Arkadaşlar kış kapıda lastikler değişti. Motorlarımız kendine geldi. Fakat kış için ne tür ekipmanlar aldınız.

Ben mont almak istiyorum ama çok fazla seçenek çok fazla mont var ve bir o kadar fiyat farkı . Sizler neleri tercih ettiniz aslında merak ediyorum
    Motolastik iyidir yoğunluk veya dalgınlığa denk gelmişsindir. Hayırlı olsun tekerin düz bassın.
    Philippe bunu beğendi.

Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Xbhp'den takip ettiğim kadarıyla TNT25'e uygun fren balatası başka markalarda pek yok. 1-2 modeli son günlerde keşfetmişler, onlar da Türkiye'de yoktur kesin.

Bir de balata bitmiş olabilir, yağlanmış olabilir, fren hidroliği hava yapmış olabilir. Servis bir baksın, belki balatalar iyi durumdadır.
    Yağlanmış balata, balata spreyiyle %100 temizlenemiyor. Yağ, balatadaki gözeneklere işleyebiliyor. Bu durumda balataları değiştirmek gerekiyor.
    hangi markalar var araştırsak bulabiliriz yada aliexpress.com'dan sipariş verilebilir. Tabi sağlamlığı ne olur bilemeyiz servisin takacağı modelde ne kadar iyidir belli değil ama şuana kadar yağ dışında servis parçaları ile sıkıntı yaşayan olmadı. Tekeriniz düz bassın.
    zafer6n bunu beğendi.

Motosikleti
    er6n , tnt 25
    Sinterli fren balatası alan var ebc marka sanırım tnt250 kullanıcısı çok iyi şeklinde yorum yapmıştı. tabi aliexpresten almış.neye göre bakılır ki fren balatası ölçüsü vs var mı bu işin?

TNT 250 fren balatası ile uymuyor olabilir. aliexpress.com'dan baktım bi kaç tane var vale moto buralardaysa yardımcı olursa iyi olur Tekerinize taş değmesin.

Motosikleti
    Benelli TNT 250
    Güzel hazırlanmış bi 5.500 km sonrası video anlatımı Kullanıcısı burada mı ? Çok güzel olmuş ellerine sağlık. Tekeriniz düz bassın.
    zafer6n ve Emreerol bunu beğendiler.

Emreerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GSA
    Alıntı beyaban adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel hazırlanmış bi 5.500 km sonrası video anlatımı https://www.youtube.com/watch?v=cY9ygyLiEys Kullanıcısı burada mı ? Çok güzel olmuş ellerine sağlık. Tekeriniz düz bassın.
    Selamlar,

Video sahibi benim. Can sıkıntısından kenara çekip konuşmuştum kendi kendime. Teşekkürler.
    zafer6n bunu beğendi.
    Yarın olmayacak gibi kullanırsan yarın olmaz.

Motosikleti
    er6n , tnt 25

Bu inceleme yada kullanıcı videosunun altına bende bir şeyler eklemek istedim motorun yağmur altında ki performansını bizzat donma tehlikesi atlatarak yapmış bulunmaktayım samsun istanbul yolunda kastamonu dan sakarya ya kadar yer yer yaklaşık 2 saat kadar sağanak yağmurda kaldığımız oldu durmadık yola devam ettik yağmurda,yolda motorun elektrik tesisatına ilişkin hiç bir sıkıntım olmadı.sağsalim istanbula geldim motoru garaja kendimi eve zor attım.bir gün boyunca motoru görmek dahi istemedim. motorda paslanma yada çalışmama gibi bir sorun olacak mı diye merakla garaja motorun başına gittim. motorda hiç bir yerde bir civata da vs pas görmedim. marşa bastım ve hemen çalıştı içimden vay domuz vay dedim elektrik tertibatını yine hepsini deneyerek kontrol ettim sıfır sıkıntı.
    adamlar iyi iş çıkarmış cin minli motor gayet sağlam,kaliteli, derli toplu, bilinçlice üretilmiş bence.
    Emreerol, darknife ve Akhunturk bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)