Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
26. sayfa BirinciBirinci ... 162425262728 ... SonuncuSonuncu

Motoshow 2008 Tüm Fuar Fotoğrafları Burada

Motovento
    REKLAM ALANI
    VaScO1925 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Pınarr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şarabın bi kültürü vardır bi kere.. Koklarsın önce şarabı, kadeyi burnunun etrafında gezdirerek.. Sonra ufak bi yudum alıp tadarsın.. Tadını çözmeye çalışırken ciddi bi duruş gerektirir.. Sonra ufak bi yudum daha tadarsın.. Olmazsa son bi kez daha koklar ve masaya kadehi koyarsın.. Ya da bunu beğenmedim diyip yeni bi şişe şarap açılmasını söyler onu tadarsın.. Beğenene kadar
    Şarap nasıl tadılır ?

Şarabın tadını çıkarmanın en iyi yolu, düşünerek içmektir. Siz de, şarabı sadece yutanlardan mısınız? İçkinin keyfini çıkarmak için, şarabı ağızınızda gezdirin, farkı anlayacaksınız.

Bazen şarap rengini kestirmek için bardağını ışığa tutan insanlar görürüz. Taze beyaz şarap açık, neredeyse renksiz olmalı. Meşe fıçılarında olgunlaşmış beyaz şarap, altın renkte olabilir. Altın renkli taze beyaz şarabın kalitesi düşük olabilir. Taze kırmızı şarap, pembemsi, hatta morumsu bir tona sahip olmalı. Eğer sarı veya kahverengine dönüştüyse, şarabı iade edin. ( kontrol ederken, şişeyi beyaz ışığa tutun, sarı ışığa değil).

Koklamak. Bu, alarm sisteminizdir. Bünyenize asla sokmak istemeyeceğiniz şaraplar vardır. En iyisi, bardağı sapından tutup şarabı hafifçe çalkalayın. Ama dikkat edin! Bardağın ancak 1/3ü dolu olmalı. Özellikle kırmızı şarapsa ve üzerinize beyaz kıyafet giydiyseniz. Peki, neden çalkalayacaksınız? Aroma molekülleri, şaraptan ayrılmalı ve burun deliklerinize doğru hareket etmeli. Şarabı ağzınıza aldığınızda dil devreye girse de, tatmak ve koklamanın büyük bölümü burunda gerçekleşir.

Dil, burundan daha az sofistikedir. Sadece dört veya beş tadı ayırteder: tatlı, tuzlu, ekşi ve acı. Beşincisi ise Japonyada keşfedilen umami, yani kurutulmuş mantar veya peynirde olan lezzet. Bunun dışında herşey burundaki koku alıcılarında gerçekleşir. Bu yüzden, soğuk algınlığı geçirdiğinizde portakal suyunu ananas suyundan ayırtedemezsiniz. Diliniz, tatlılığı ve ekşiliği anlayabilir.

Sonunda şarabı ağzınıza alın. Sakın yutmayın! Düşünün! Şimdi en zor bölüme geliyoruz. Şarabı ağızda tutarken, hava girmeli. Böylece aroma mölekülleri, burnun koku alıcılarına gider. Henüz yutmayın. Lezzeti düşünün.

Şarapta neyi arıyorsunuz? Şaraba bağlı, ama hepsinde meyvemsi bir öz olmalı. Turunçgiller( limon, greyfurt, portakal vb.), kırmızı meyve (frambuaz, çilek, kırmızı frenk üzümü), siyah meyve (siyah frenk üzümü, böğürtlen) tadı olabilir. Asit oranı, tatlılık, fermantasyon, ya da meşe fıçılarında olgunlaşma hakkında düşünebilirsiniz. Meçe fıçısı, şaraba vanilyalı tat verir. Tein maddesi, ağız buruşturucu bir etki bırakır. Tein, dengeli oranda mevcut ise, kırmızı şarabı kaliteli şekilde olgunlaştırır. Ancak yeterli miktarda meyve özü de bulunmalı, yoksa şarap fazlasıyla sert olur.

Denge en önemli faktördür. Pahalı bir şarapta keşfedilecek birçok lezzet bulunmalı. Yutulduktan veya tükürüldükten sonra ağızda tat bırakmalı, buna uzunluk denir.

oku bakalımmmmmm
    Drift Religion, iZMiR ŞußeSi

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA R1 ;)
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Az da bize uzatın birazda biz dürelim yaww....
    tabi tabi olar sizde gelin zaten sarroşlerın içinde kaldık biri şarap diyo biri rakı dürüm dajha iyidir

hatta aha admnim baysalım erhanımda vardı dürümlrin hepsini alperle ikisi yadiler bize kalmad
    RACING TEAM ÜYESİ :GAZCI ÜYE

serserihoroz1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    125 lik bir düldül ama sonunda HA-YAA-BUUU-SAAA
    allahım ne zaman hayabusam olacak?
    sevme beni Kızım meşaLe ve eGzOst KoKaRım...şaRKı TüRKü Bilmem tezahürat YazaRım viTes aTarIm...tuTma eLLeRimi emaneT saRaRım,gAza BasArıM...CimBomUma ve mOtOruMa Laf aTaRsan DüNYanI ßa$ıNa yıKaRım ...!!

Motosikleti
    Suzuki SV650s
    Alıntı VaScO1925 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şarap nasıl tadılır ?

Şarabın tadını çıkarmanın en iyi yolu, düşünerek içmektir. Siz de, şarabı sadece yutanlardan mısınız? İçkinin keyfini çıkarmak için, şarabı ağızınızda gezdirin, farkı anlayacaksınız.

Bazen şarap rengini kestirmek için bardağını ışığa tutan insanlar görürüz. Taze beyaz şarap açık, neredeyse renksiz olmalı. Meşe fıçılarında olgunlaşmış beyaz şarap, altın renkte olabilir. Altın renkli taze beyaz şarabın kalitesi düşük olabilir. Taze kırmızı şarap, pembemsi, hatta morumsu bir tona sahip olmalı. Eğer sarı veya kahverengine dönüştüyse, şarabı iade edin. ( kontrol ederken, şişeyi beyaz ışığa tutun, sarı ışığa değil).

Koklamak. Bu, alarm sisteminizdir. Bünyenize asla sokmak istemeyeceğiniz şaraplar vardır. En iyisi, bardağı sapından tutup şarabı hafifçe çalkalayın. Ama dikkat edin! Bardağın ancak 1/3ü dolu olmalı. Özellikle kırmızı şarapsa ve üzerinize beyaz kıyafet giydiyseniz. Peki, neden çalkalayacaksınız? Aroma molekülleri, şaraptan ayrılmalı ve burun deliklerinize doğru hareket etmeli. Şarabı ağzınıza aldığınızda dil devreye girse de, tatmak ve koklamanın büyük bölümü burunda gerçekleşir.

Dil, burundan daha az sofistikedir. Sadece dört veya beş tadı ayırteder: tatlı, tuzlu, ekşi ve acı. Beşincisi ise Japonyada keşfedilen umami, yani kurutulmuş mantar veya peynirde olan lezzet. Bunun dışında herşey burundaki koku alıcılarında gerçekleşir. Bu yüzden, soğuk algınlığı geçirdiğinizde portakal suyunu ananas suyundan ayırtedemezsiniz. Diliniz, tatlılığı ve ekşiliği anlayabilir.

Sonunda şarabı ağzınıza alın. Sakın yutmayın! Düşünün! Şimdi en zor bölüme geliyoruz. Şarabı ağızda tutarken, hava girmeli. Böylece aroma mölekülleri, burnun koku alıcılarına gider. Henüz yutmayın. Lezzeti düşünün.

Şarapta neyi arıyorsunuz? Şaraba bağlı, ama hepsinde meyvemsi bir öz olmalı. Turunçgiller( limon, greyfurt, portakal vb.), kırmızı meyve (frambuaz, çilek, kırmızı frenk üzümü), siyah meyve (siyah frenk üzümü, böğürtlen) tadı olabilir. Asit oranı, tatlılık, fermantasyon, ya da meşe fıçılarında olgunlaşma hakkında düşünebilirsiniz. Meçe fıçısı, şaraba vanilyalı tat verir. Tein maddesi, ağız buruşturucu bir etki bırakır. Tein, dengeli oranda mevcut ise, kırmızı şarabı kaliteli şekilde olgunlaştırır. Ancak yeterli miktarda meyve özü de bulunmalı, yoksa şarap fazlasıyla sert olur.

Denge en önemli faktördür. Pahalı bir şarapta keşfedilecek birçok lezzet bulunmalı. Yutulduktan veya tükürüldükten sonra ağızda tat bırakmalı, buna uzunluk denir.

oku bakalımmmmmm
    Kopyeci seni
    Şarap kültürüm gelişmiştir benim, o yüzden kopyesiz yaparım bunları ben
    Ama sen oku bi istersen
    [B]Aptalların anlayacağı gibi yaz, akıllı olan ilk cümlede ne dediğini zaten anlar [/B]:cat:
    [B][COLOR="DarkRed"]Ben Derdimi Hangi Dağa
    Yüreğimi Hangi Suya Diyemiyorum[/COLOR][/B]

ben şarap içmem kan tutuyo ya bırak alkol muhabbetini pınar ya içmeden sarhoş olucaz bak hahhahaha eee fuar resımlerı 750 tanecık mıydı ben en az bi 2000 tane beklıodum...

Motosikleti
    BMW R27
    Aydemir kardeş tanıştığıma memnun oldum. Ayrıca baklava için de teşekkürler. Yeniden görüşmek üzere
    Zonguldak MT

Motosikleti
    Suzuki SV650s
    Alıntı VaScO1925 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben şarap içmem kan tutuyo ya bırak alkol muhabbetini pınar ya içmeden sarhoş olucaz bak hahhahaha eee fuar resımlerı 750 tanecık mıydı ben en az bi 2000 tane beklıodum...
    Asmalı konağımız vardı birde meşhur olan
    [B]Aptalların anlayacağı gibi yaz, akıllı olan ilk cümlede ne dediğini zaten anlar [/B]:cat:

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    izmirin şarabı iidir, Yazgan şarapçılık birebir müşterimdir
    şarköydede şarap fabrikası mevcut, yaşar alptekinin diskosunun yanındaydı sanırım
    ama ürgüpün, kapadokyanın şarapları dünyaca ünlüdür
    kalitesinden ziyade ülkemizde yapılan kapadokya turlarından dolayı ünlenmiştir
    bölgenin en büyük şarap fabrikası Turasan dır..

geçliğimde 4 sene rehberlik yapmıştımi ordan kalan bilgiler
    GKN MOTORS

Motosikleti
    Suzuki SV650s
    Alıntı GKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    izmirin şarabı iidir, Yazgan şarapçılık birebir müşterimdir
    şarköydede şarap fabrikası mevcut, yaşar alptekinin diskosunun yanındaydı sanırım
    ama ürgüpün, kapadokyanın şarapları dünyaca ünlüdür
    kalitesinden ziyade ülkemizde yapılan kapadokya turlarından dolayı ünlenmiştir
    bölgenin en büyük şarap fabrikası Turasan dır..

geçliğimde 4 sene rehberlik yapmıştımi ordan kalan bilgiler
    Ürgüpün kuru üzümü meşhurdur.. Şarapçılıkta bu yüzden bölgede baş gösterdi zaten..
    Kalite üzümün kalitesine eşdeğerdir
    Bi otelin avlusunda iki tane çeşme var.. Bildiğin çeşme.. Ama birinden kırmızı şarap akıyo, diğerinden beyaz
    Artı ben Şarköy şarabını hiç duymadım.. Bu isimde bi şarap var mıydı?? Örnek resim isterim ispat isterim
    Artı orda bi tane fabrika varsa, Ürgüpte sayısız şarap fabrikası var..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    HONDA CBF 150 --(SİYAH)
    mt abi sen motur filan alma bence hatta senin cibifi elinden alalım artçı olarak gez..

bu ne yaa bi kayınço, bi mondi sevdasıdır tutturmuşsun gidiyon gel abi sana şöyle helalinden suzukı vl800 intruder alalım sende rahatla bende..

Motosikleti
    R1
    Ürgüpün kuru üzümü meşhurdur.. Şarapçılıkta bu yüzden bölgede baş gösterdi zaten..
    Kalite üzümün kalitesine eşdeğerdir
    Bi otelin avlusunda iki tane çeşme var.. Bildiğin çeşme.. Ama birinden kırmızı şarap akıyo, diğerinden beyaz
    evet, ii bilirim, anatolian houses..
    biraz pahalıdır, ama 3 gece 4 günlük turlarda konaklayabileceğin en güzel oteldir
    otel denemez aslında village tarzı çalışan bi tatil klübüdür
    türk geceleri ilede meşhurdur

GKN ın rehberlik bilgilerinden alıntıdı

varmı baka bişi
    GKN MOTORS

fuar fotoğrafları varmı başka arkadaşlar koyacak?? hani biz gelmedik görmedik,, çok foto var ama görmediklerimize olabilir.....

Motosikleti
    Suzuki SV650s
    evet, ii bilirim, anatolian houses..
    biraz pahalıdır, ama 3 gece 4 günlük turlarda konaklayabileceğin en güzel oteldir
    otel denemez aslında village tarzı çalışan bi tatil klübüdür
    türk geceleri ilede meşhurdur

GKN ın rehberlik bilgilerinden alıntıdı

varmı baka bişi
    Tamam sınavı geçtin.. Ürgüp'e damat alıcaz seni.. Bana istemeye geliyoruz seni, haber sa hacıya

Motosikleti
    R1
    Tamam sınavı geçtin.. Ürgüp'e damat alıcaz seni.. Bana istemeye geliyoruz seni, haber sa hacıya
    yokuz evde, kız istemeye gidicez
    geç kalmak kötü bişidir derimya sana hep
    GKN MOTORS

Motosikleti
    Suzuki SV650s
    yokuz evde, kız istemeye gidicez
    geç kalmak kötü bişidir derimya sana hep
    Sen geç kaldınki şimdi..
    Öbür tarafta yazdım vazgeçtim o gelsin istemeye diye

Motosikleti
    R1
    Sen geç kaldınki şimdi..
    Öbür tarafta yazdım vazgeçtim o gelsin istemeye diye
    1 tane isteme hakkımız var sanıyodum
    neyse sen msn e gel, herkesin önünde kavga etmeyelim
    GKN MOTORS

Motosikleti
    Suzuki SV650s
    1 tane isteme hakkımız var sanıyodum
    neyse sen msn e gel, herkesin önünde kavga etmeyelim
    Sen bi tane istiyebiliyosun, beni 1000 kişi istiyo bi kişi alıyo

jesse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ''00 ZX-12R..00 cb1100,, "16 integra 750
    benide ne teknisyenler .. ne firmalar istedi ama gitmedim ((((((:
    bridge stone shirdge stone sharidge stone... ve tanrı lastikten kadını yarattı, sharon stone..
    Drift Religion

ExTReMa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aha lafa bak çok feeenaydı

Alıntı jesse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benide ne teknisyenler .. ne firmalar istedi ama gitmedim ((((((:
    Ben bılmemde dun aksam crazyboyone seni merak etmiş öyle bişiler yazmıştı biyerlerde
    вιкє мє αρяιℓια 'яѕ 250'
    tuem

Motosikleti
    R1
    bana müsade, kasis görevi görmeyeyim
    GKN MOTORS

REKLAM ALANI
26. sayfa BirinciBirinci ... 162425262728 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler