Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Öne çakar yasak mı? Güncel, yasal durum nedir?

Motovento
    REKLAM ALANI

Gündüz, trafikte görünürlüğü artırmak için, motosiklet önlerine beyaz çakar takmak uygun mudur? Yasal mıdır? Cezaya yol açar mı? Muayenede sorun çıkarır mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    4strings - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yasaktır ve ceza yersiniz.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Göz mahvediyor, görünürlük derken karşıdan gelen adamı kör edip kazaya sebebiyet vermek hatalı.

bende 2 tane var, defalarca polis durdurdu sıkıntı olmadı. ama çakarı uzun olarak kullanıyorum ben cok cok cok nadir.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Link bıraktığım videodaki sürücü hem ceza yedi, hem de çakarlı sislerin kablolarını kesmek durumunda kaldı. Trafikte fark edilme düşüncenize saygı duyuyorum ama ayarı bozuk, Çin malı, dandik çakarlı sisler gerçekten gözlere rahatsızlık veriyor.

https://youtu.be/kdpBlcEDpjQ?t=175
    PLatooN, KırmızıGrom ve espresso bunu beğendiler.

PLatooN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya T-19 150- CBF 150 - TVS RTR 200 V4
    abartmamak şartıyla mümkün bence her ne kadar üstün zekalı motosiklet bilim kurulları bunu cahil ve cehalet içinde yapılan bir eylemmiş gibi düşünsede abartmazisen diğer sürücüleri aşırı şekilde rahatsız etmediğin sürece yapılabilir, ama abartırsan hem çevreni rahatsız etmiş olursun hemde ceza yemen kaçınılmaz olur, keyifli sürüşler

Çakarlı, yanıp sönen modda kullanırsanız ceza yemeniz muhtemel. Sadece ek gündüz farı şeklinde kısa hüzmede kullanırsanız uygun ve yararlı olabilir.

msandikci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    3 tokmak Tracer
    İlgili üründen motosikletimde mevcut. Muayenede sorun yaşamadım, kusur olarak bile görülmedi. Ama yaşayanlar var.
    Trafikte genelde sabit yanan modunu kullanmaktayım, birçok kere çevirmeye girdim hiçbir polis bununla ilgili yorum yapmadı. Ama ceza yiyenler var.
    Bana kalırsa kullanım şekli bunların tamamına etki ediyor. Sabit yanan modda kullanırsanız şahsen ben sorun oluşturmayacağını düşünüyorum.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Öne çakar takmak önemli bir güvenlik ekipmanıdır. Kask gibi, güneş vizörü gibi, eldiven gibi. Alın, kullanın ve kullandırın.

Amma ve lakin;

Ayar iyi yapılmalı, fotoğraftaki gibi olan model, ışığı sabitlenmiş bir noktaya iletir. Bu noktanın ayarı iyiyapılmalı, önünüzdekinin aynasına veya karşıdan gelenin gözüne gelmemelidir.
    Bu örnek lamba 3 modüllü. Uzun, kısa ve çakar. Mümkün mertebe sürekli yanar mod tercih edilmeli. Sadece arkadan ışık alınan durumlarda çakar mod kullanılmalı.

Ben merceksiz led olan sürekli yanar modda bir sis farı kullanıyorum.

50 ve 100 metre arkamdan gelen iki motosikletli olsun. 50 metre arkamdakinde sis farı olmasın, 100 metre arkamdan gelende sis farı olsun. Ben 100 metre arkamdakini daha uzak olmasına rağmen bana yakın olandan daha önce fark ediyorum. Net.!
    espresso bunu beğendi.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    Çakar tartışmasız yasaktır. Sis farı aslında ruhsata işlenmesi gereken bir konu ancak polisler sis farı olarak kullanırsanız sorun çıkartmıyor, bende çakarlı sis farı var, çakarı tek koşulda kullanıyorum, bilen bilir e5'in meşhur solun sol şeridinde arabalar görsün amaçlı, sadece gündüz oradayken çakar kullanıyorum, bende çok kolay çakardan düz sis moduna geçişli bir tesisat olduğu için işim bitince hemen sise çeviriyorum, asla polisleri görürseniz çakar olduğunu göstermeyin, sıkıntı çıkarırlar veya ceza yersiniz, çakarlar diğer sürücüleri rahatsız eden bir ışıklandırma tek amacı benim gibi durmuş bir trafikte emniyet şeridi vs. durumlarda fark edilsin diye kullanılmalı ancak bunu da her dakika kullanmak cidden sıkıntı, sorun geçince hemen sise devam ya da komple kapatılmalı, insanları rahatsız ediyor ki haklılar..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)