Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 345

sanırım yapamayacagım, hayal kırıklıgı :((

Motovento
    REKLAM ALANI
    maxi97 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '12 SYM GTS 250i '10 YBR125City, '10 Mondial 150ZC
    Alıntı ümit_150_zc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ehliyeti bile scooterk sınavı ile aldım..aslında çok istiyorum kullanmayı bu hevesle aldım motoru hafif bi bayırda motoru kaldıramadım ben stop etti 2 defa ..scootere alıştıgım için motoru garaja koyarken bile firen diye debriyaja bastım kaç defa nasıl olcak bilemiyorum...motoru garaja koydum ama içime bi korku düstü.nasıl kurtulacaz bilemiyorum..
    aynı motoru kullandık, benim ybryi aldığım zamanı hatırlarsın.

ilk gün motoru yürütmeyi bırak çalıştıramadım bile.

20 km kadar mahalle içinde dolaştım üstelik sürekli stop ede ede.

düşün ki onbinlerce km otomobil tecrübem var.

sürdüğüm motosiklet takoz bir motosiklet de değil.

ama ne oldu; 20 km sonrasında kalktım elazığ-malatya arasını 1 saatte aldım.

şimdi ise kuklalar arası yaptığım antrenmandan sonra yan çantalara rağmen araçlar arasında dans ediyorum.

senin şu an yaşadığın sadece bir süreç. bu süreçte burası sana en büyük desteği verir. hem teknik hem cesaret açısından.

sen boş bir alan bul ve pratik yapmaya devam et. benden daha iyi süreceğine eminim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    Alıntı Mr.cihans adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    peki bnde bırsey sormak ıstıyorum yolda gıderken genelde on mu arka frn mı kullanılır yanı anı bırsey yok hız dusurmek ıcın yoksa ıkısı bırlıkte mı olucak dneyımlerınızı alıyım?
    sadece hız azaltmak istiyorsak ani bir durum yoksa ön freni kullanıyoruz. Zaten ön tarafa koca koca diskleri bunun için koyuyorlar.

Motosikleti
    Honda cb125e
    Alıntı UNdocab adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sadece hız azaltmak istiyorsak ani bir durum yoksa ön freni kullanıyoruz. Zaten ön tarafa koca koca diskleri bunun için koyuyorlar.
    oncelıkle cevabın ıcın tesekkurler pekı arka frenı hangı durumda kullanıyoruz...

espri kutusu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    gsr600 gitti :'( er6n geldi :D
    oncelıkle cevabın ıcın tesekkurler pekı arka frenı hangı durumda kullanıyoruz...
    zaten pat diye sadece önü sıkmıyoruz, ön+arka freni kombineli bir şekilde sıkarız ani durumda da normalde de. direkt sadece ón freni sıkmamız tekeri kitleyecektir, bu kitlenmenin olmasını istemıyorsak arka freni de kısmen sıkmamız gerekiyor. bildigim kadarıyla ön frenin %75, arka frenin fonksiyonu %25 diye biliyorum. zaten anlarsın bir süre sonra arasındaki farklılıkları ve nasıl kombineli çalıştığını anlarsın.
    UNdocab bunu beğendi.

Motosikleti
    FZ6
    undocab çok iyi noktaya değinmiş... mesela bana kimse ön frenin önemini anlatmamıştı ilk vitesli motorumda...
    kaza yaptığımda anladım ki sadece arka frene yüklenmek asfaltı senin için buz pistine çeviriyor denge fln hikaye ^_^
    ve şimdi dönüp baktıgımda yaptıgım kazadan biraz frenaj bilgim olsa birçok şekillerde kurtulabilecegimi anladım... bazı şeyler tecrübe , biraz şanslıydım ben

Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125

Alıntı eod adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    undocab çok iyi noktaya değinmiş... mesela bana kimse ön frenin önemini anlatmamıştı ilk vitesli motorumda...
    kaza yaptığımda anladım ki sadece arka frene yüklenmek asfaltı senin için buz pistine çeviriyor denge fln hikaye ^_^
    ve şimdi dönüp baktıgımda yaptıgım kazadan biraz frenaj bilgim olsa birçok şekillerde kurtulabilecegimi anladım... bazı şeyler tecrübe , biraz şanslıydım ben
    Motosikletimizin fren gücüne ön ve arka beraber 100puan dersek.
    Ön frenlerimiz 70-75puan eder.
    Arka fren ise 25-30 puan eder.

Mesajımda dikkat edersen yolda herhangi bir durum yok ve biz yavaşlamak istiyoruz bu anlarda keyfince ön frenle yavaşlayabilirsin. Ama sürekli olarak ön arka beraber kullanmak acil durumlar için pratik yapmış olmak anlamına gelir.

Neden acil durumlar için pratik yapmamız lazım ? Çünkü @eod arkadaşın dediği gibi sadece arka sıkılır ve frenler arka tekerleği tamamen durdurursa ön tekerlek kafasına göre gider ve yol buz pisti gibi olur.Motosiklet yanlar, arkası önünü geçer ve tepe taklak gidersiniz
    Bisikletten kalma "ön fren ile durursan takla atarsın" lafını unutun motosiklet için öyle bir durum yok!!
    Çok acil bir durum var ön arka ikisine birden abandınız iki tekerlek birden kilitlediniz. Merak etmeyin düşmezsiniz.Olması gereken bu. Bu konuda oocan(Okan)abinin forumda panik fren yazısı var okuyabilirsiniz çok yararınıza olacaktır.

Aslında ön fren motosikletin hızını kesmek için, arka fren ise yavaşlamış motoru olduğu yere sabitlemek için kullanılır.
    Siz sürekli iki freni de beraber kullanın ön freni arkaya göre 3 kat fazla sıkın. (böylece arka bir birim ise 25 olsun . Ön 3*25=75 olur).

Gerçek hayat dili ile ön freni yarıdan fazla sıkarken, arka frene ayağınızla birazcık fazla basın. Zaten bir zaman sonra bu konuda çok iyi olacaksınız.

Yine tekrarlıyorum acil durumlarda ikisine birden abanın. Motosiklet iyice yavaşladığında son duruşu arka fren ile yapın yoksa en son 5km'cik hız ile olduğunuz yere yavaaaşca düşersiniz gerek yok düşmeye

Konuyu bir vidyo ile sonlandıralım

Motosikleti
    Honda cb125e
    bılgılerınız ve deneyımlerınızı paylastıgınız ıcın bısıklette ne basıttı bunlar arka fren sık kaysın benm teker dumduz dıs kalmamıstıda neyse bunlara dıkkat edıcem tek tek dusmek ıstedgıımız son sey ve bunun ıcın herseyı yapmalıyız

Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    bu işlerin kolaylaşması için yeni teknoloji motosikletler bu görevi kendileri üstleniyor. Ve kombine fren çalışıyor siz sadece önü sıkıyorsunuz o arkayıda aynı oranda sıkıyor

Motosikleti
    Honda cb125e
    Alıntı UNdocab adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu işlerin kolaylaşması için yeni teknoloji motosikletler bu görevi kendileri üstleniyor. Ve kombine fren çalışıyor siz sadece önü sıkıyorsunuz o arkayıda aynı oranda sıkıyor
    keske bu guvenlık olarak standart hale gelse abs ve kombıne fren sıstemı dıye ama ne yazıkkı 125 250ccde ulkemızde goremıyoruz.

maxi97 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '12 SYM GTS 250i '10 YBR125City, '10 Mondial 150ZC
    işyerine gidip yeni gelen "park yapılmaz" dubaları arasında slalom yapacağım arkadaşlar. video da çekeyim .

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 345

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)