Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

BÌLÌÇLENMEYE dair.

Motovento
    REKLAM ALANI
    yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    Eyüp'üm biladerim. Sen örnek olmaya devam et. Sen, ben, diğer arkadaşlar ne kadar çok ful koruma gezer, ne kadar çok davranış ve sürüşümüzle örnek teşkil edersek o kadar faydamız dokunur gence, çocuğa. Çevremden gözlemlediğim kadarıyla ilk zamanlar garip sorular sorup tepki veren tanıdıklarım şimdi etraflarından soranlara, motosiklete bineceksen ful koruma bineceksin diye akıl veriyorlar. Aynı şekilde çocuklar da ilk algılarında ne görürse etraflarında onu doğru olarak algılayıp benimsiyorlar. Etrafta ne kadar çok motosiklet kıyafetli sürücü olursa o kadar faydası dokunur. 3,5 yaşındaki kızım geçen gün evcilik oynarken arkadaşıyla motosiklete biniyorlardı (oturma odasında) güzel güzel etraftan bulduğu her şeyi giydirdi bi de güzel anlattı, bunları giyersen düşünce bir şey olmaz diye. Şaşkınlıkla izledim. Bir gün de oturup kimse anlatmadı bak kızım bunları şu şu yüzden giyiyoruz diye. Ne görürlerse, ne çok görürlerse o giriyor kafalarına. Böyle devam.
    karapara, ysn17 ve _ŞEVKET_ bunu beğendiler.
    Gökhan YAŞDAL

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Dün akşam scooterla bir arkadaşa gittim. Orada onun bir arkadaşı vardı. Motosiklete şeytan icadı diyen tiplerden ve minibüs şöförü.

Motoru inceledi vergisi varmı muayenesi varmı alım satımı varmı kaç basar vs vs sorular. Derken ben usanmadan cevapladım ve yaklaşık 30 dakika sonra adam benimle pazarlık ediyordu. Hayatında hiç binmemiş ve almak istiyor Daha neyin ne olduğunu o anda öğrendi ve birden ısındı bu işe. Buralarda kullanamazsam memlekete götürürüm yazları orada binerim diyor. Diğer arkadaşınada akıl vermeye başladı hemen. Kask hemen alıcaz tabı yaa motora kasksız binilirmi vs konuşmalar dönüyordu ben çıkarken

Şimdi koca koca adamlar biçok şeyde bihaber. Onlara ulaşmak zor bu satten sonra fakat ilk okul çağındaki çocuklar için birşeyler yapılmalı. Motorcu olmaları değil maksat bilinçli olmaları.
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

Motosikleti
    HusaberG Sf650
    Eyüp abi birde şöyle bir muhabbet var;
    adam motora biniyor ama altında ki motor ufak cc olduğundan bundan diyor kaska ihtiyaç mı var?
    bazen tek bir laf jetonunun düşmesini sağlıyor....

Motosikleti
    cawa
    Alıntı -unnamed- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eyüp abi birde şöyle bir muhabbet var;
    adam motora biniyor ama altında ki motor ufak cc olduğundan bundan diyor kaska ihtiyaç mı var?
    bazen tek bir laf jetonunun düşmesini sağlıyor....
    Zaten böyle bir uygulamada ufak bir motosikletin üzerinde full korumalı bir imaj daha etkili olur. Bu motorda böyle olduğuna göre büyük motorda hayli hayli olmalıdır fikri yerleşir çocukların kafasına.

Yollarda araba ile dolaşırken eli ile beni durduran ufaklıklar görüyorum sanırım okullarda verilen trafik eğitiminden geliyor . Ve çok hoşuma gidiyor. Ufacık velet durucaksın ulen ben yayayım benim önceliğim var ben geçicem havasında. İnip ısırasım geliyor şarapsızları ) çabuk öğreniyor keratalar
    -unnamed- ve arca94 bunu beğendiler.

furkanmg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 600f
    destek olsun çok güzel olur :D:D
    bir öğretmen adayı olarak katılıyorum aynen ...

bi arkadaş demişki umreye gönderen zihniyet diye...
    hala takılı kalanlar var bazı konulara...
    bi tartışmaya kalksak sabah olurda neyse.......

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yahu hep boyleleri yuzunden duzgun olarak motoruna efendi efendi binen bizlerde toplum tarafindan dislaniyoruz resmen 13 yasinda motosiklet senin neyine ben o yaslardayken mahallede bisiklete bile binemezdim ailem yasaklamisti biri yasi gelmeden motor kullanir otekiler korumasiz kasksiz motora biner sonrada motor sakincali olur bende arabalardaki emniyet kemeri uygulamasi gibi polisler motosikletlerdede sadece kaski degil ayni zamanda korumali giyinip giyinmediginede bakmalari lazim ayrica belediye zabitalarinin sadece pazaralara , seyyar saticilara yada izinsiz kaldirimi isgal edenlere vs. degil gerekli standartlara uymayan urunleri satanlarada ceza kesmeleri devletin bunlarin ulkeye girisini ve satilmasini yasaklamasi gerekir tabi ilk okuldaki egitim projesinede katiliyorum ogrenmesi basit ve hayatmiz icin(yaya veya surucu) bu kadar onemli olan seylerin onemsizmis gibi bir kenara atilmasi cok aci

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:32 ----------

Bu arada surucu kurslarinin bir sadece bisiklete binmeyi bilen birine bir saat ders vererek yetistirmeside ayri bir tartisma konusu ayrica kendimden ornek vereyim araba kullanmayi babam ogretmisti diye surucu kursuna sadece kayit olmak icin ve sinav giris belgelerini almak icin gitmistim devam zorunlulugu olmadigi icin 2008 yilinda suan ne durumdalar bilmiyorum

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet anladimki yanlis degirmene saldiriyorum
    En basta inanmadi gerekenlerde inancin "i" si yokken bu islerden fayda beklememek lazim.
    El ogluna bakip imrenmek bizim genlerimizde var sanirim.....
    dur hocam yaaa, hemen pes etmek olmaz.
    önce herkes dem vurur
    " sonra ne yapmalıyız " konuşulur
    en son geyiğe sarılıp hoş-beş ayrılınır

çözüm için ben şunu öneriyorum;

madem devlet büyükleri motosiklete zaman ayıramıyorlar ve dolayısıyla tanıyamıyorlar...
    o halde, tv den ünlü motosikletçilere topluca mailler atalım, bir proğrama istanbuldaki arkadaşları davet etmelerini ya da ortak bir yazıyı okumalarını sağlayalım...

okan bayülgen, beyaz vs... ( ben magazinden hiç anlamam ) ama en azından bunu yapabiliriz.
    desperadost'tan yardım alabiliriz bu konuda...

ortak beyanname yazılmasa bile aramızda animasyon bir belgesel hazırlanıp 2-3 sdakikalığına da olsa gösterilebilir.

ne dersiniz?
    karapara ve _ŞEVKET_ bunu beğendiler.
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Motosikleti
    Honda CB125E/NC700x
    Buradaki erken yaşta BİLİNÇLENDİRME fikrine buradaki her katılımcı gibi bende %100 destek veriyorum. Buradaki mesele ve yorumlarda ele alınanda bunun nasıl sağlanacağı hakkında olmakla birlikte bende ''cezalandırma'' yönteminden daha ziyade ''MOTOSİKLET KULLANIMINA TEŞVİK'' mantığını ve ''TÜM MOTOSİKLET KULLANICILARININ KENDİSİ ÇEVRESİNE İYİ BİR ÖRNEK OLMALI ve YAPACAKLARI BİR HATANIN TÜM MOTOSİKLET KULLANICILARINA YÜKLENECEĞİ SORUMLULUĞUNDA OLMALI'' fikirlerine katılıyorum...

Şunu da söylemeden geçmek istemiyorum bazı arkadaşlar şöyle '' 13 yaşında motosiklete binilir mi?, Kasksız binilir mi kardeşim? Sizin Beyniniz mi yok arkadaşım? vs...vs...'' sitem ediyorlar , hatta hakaret ediyorlar... Korumasız vs.. motosiklete binilmemesi gerektiği vs. fikirlerine tamamen katılıyorum AMA BURADA ŞU KONUYU UNUTMAMAK GEREKİR: '' Siz önce o insanlara eğitim ve bilinçlerdirme yapmazsanız, o insanların bunlardan haberi bile olmayabilir ..'' Lütfen kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz arkadaşım girsin google' a öğrensin demeyin.... Örnekleyecek olursak Hz. Ömer (belki de başka bir halife olabilir dini bilgim zayıftır) di galiba islamiyet öncesi KIZ ÇOCUĞUNU KENDİSİ GÖMÜYOR, daha sonra bunu yapanlara karşı çıkıyor...Hindistanda inekler sokakta geziyor kutsal, bizde onların yeri ahır (Hindu arkadaşlar var ise burada kastım bu durum saçma falan demek değil yanlış anlaşılmasın , herkesin İNANCI KENDİNE)... Yani EĞİTİMLE,BİLİNÇLE her insan neye İNANDIRILIRSA onu yapar....
    ÖRNEK ve GERÇEK YAŞANMIŞ BİR DURUM: Benim annem/babam ilkokul mezunu(onlarla gurur duyuyorum) benim ilkokul 4 ve 5 te bisiklet kullanmama, Ortaokul 1,2 ve 3'te (1985-1988) motosiklet kullanmama izin verdiler KONYA OVALARINDA...Onlar beni ÇOK seviyorlardı ve hala seviyorlardır umarım ... Bende hani öyle çok zeki sayılmasamda ANLATILSA kask ve koruma ekipmanlarının faydasını anlayacak seviyedeyim ( Umarım )...Ama ben o YILLARDA KASKTA, KORUMADA KULLANMADIM....Yani bunlar ne bilmiyordum bile, Ailemde benim ÖLMEMİ istemiyorlardı emin olun (acaba???)...Ben de etrafımda korumalı motosikletçi görsem heralde kendime sorardım bu kafadaki kask ne işe yarıyor, acaba bunu takınca kızların üstlerindeki elbiseli yok sayıp altlarını mı gösteriyo diye

ÖZETLE: Kaskın,korumanın farkında olan ve motosiklet bilincine/eğitimine sahip SİZ ŞANSLI İNSANLARIN, bunların farkında olmayan diğer ŞANSIZ İNSANLARA karşı bence bir numaralı görev ve sorumluluğu onların EĞİTİMİNE ve BİLİNCİNE KATKIDA BULUNMAK İÇİN ÇABALAMASIDIR..... (Kask ve korumayı icat eden kişi bunu sadece kendisi kullanıp ölseydi halimiz nice olurdu ???) . ....ONLARI KINAMAYALIM, her motosikletçi onları gördükçe BEN bu ekipmanların faydasını biliyorum ama bunu ANLATAMAMIŞIM hala,kendi görev ve sorumluluğumu yerine getirmemişim, YA BU ARKADAŞA BİR ŞEY olursa ben bildiklerimi ona anlatmadan diye KENDİMİZE MİDEMİZE AĞRI GİRENE KADAR KIZALIM, yoksa bilinçsiz oldukları için onlara değil...NE çok yazdım yine..Sevgiyle kalın...

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:38 ----------

YAŞIMDA 17'den küçükmüş, HEMDE EHLİYETSİZ binmişim daha yeni dikkatimi çekti ya... (Ailem benden kurtulmak mı istemiş acaba)
    _ŞEVKET_ bunu beğendi.

samet10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 400
    makas atmaya da teşvik edelim dimi ilkokuldan itibaren senin zihniyetine uygun nede olsa acayüpp

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    arkadaşlar 5 maymun deneyini bilmeyeniniz var mı?
    bizim sorunumuzu anca bu yöntem çözer nasıl derseniz
    benim hanımın halası ingilterede yaşıyor burada arabaya biner binmez emniyet kemeri taktı
    dikkatimi çekti sordum ne iş filan diye
    ingilterede emniyet kemeri takmamanın cezası 4000 sterlin yani bizim parayla 12000 lira gibi bişey
    orda polis hoş görmez hadi buseferlik bişi demiyorum demez neden? çünkü polise kestiği her cezadan %1 prim veriyolar
    neyse ikinci kez emniyet kemeri takmadan yakalanırsa 3 ay hapis ve yine 4000 sterlin ceza (hapisi kesin yatıyorsun para cezasına çevrilmiyor)
    şimdi bunu bizim ülkede yapsalar para cezasını 100 bin nüfuslu bir şehirde sadece 50 kişiye kesseler
    ibreti alem olur kimse korkudan o kural ihlallerini yapmaz
    onu bırakın herkeste paran gidecek diye tepki vermeye başlar
    bunlar 10 sene sonrada kati benliğe kazılmış ama işin para kısmı düşünülmeyen davranış değişikliği olur
    http://www.terapiniz.com/guzel-yazil...un-deneyi.html bakınız 5 maymun deneyi
    yasdal bunu beğendi.
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

Motosikleti
    cawa
    Alıntı samet10 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    makas atmaya da teşvik edelim dimi ilkokuldan itibaren senin zihniyetine uygun nede olsa acayüpp
    O sorun olmaz sen araba ile sikistirarak egitiyorsun onlari. Ozrun kabahatinden buyuk ,hala zorluyorsun kendini.

Motosikleti
    cbr 600f
    Ilk ve orta ogretim kurumlarinda motosikletli ogretmenlere destek verilse. Bu ogretmenler ornek teskil edicek sekilde tam korumali kiyafetleri ve aylik belli miktarda yakiti devlet tarafindan karsilansa ( hatta motosikletide) ve daha kucucuk yastan itibaren cocuklar dogru bir ornegi gozlemleyerek buyuseler. Acaba bu ulkede dogru ve bilincli motosiklet kullanimi konusunda yol almak mumkun olamazmi.
    LUFEN AMA LUTFENNNNNN ::::
    Sakin olaki olayi "basbakana 1600cc leri aliyorlarda .... "
    "Dindar bir genclik "hayaline ters dusen bir durum seklinde....
    Dini, siyasi, politik, ideolojik bir cikmaza suruklemeden fikirlerimizi paylasalim.

13 yasinda motodiklette olen cocugun haberi uzerine aklima gelmis bir fikirdir.

Bu nasil faydali hale getirilir bunu tartisirsak herkes daha memnun kalir kanaatindeyim.
    yarın anaokulu stajımda cocuklara motosiklet full koruma trafik hakkında bi sunum yapıcam bakalım tepkileri nolucak:D
    sınıfa kask dizlik mont reflektörlü yelek vs goturcem bakalım nası olucak:D
    acayüp ve _ŞEVKET_ bunu beğendiler.

Motosikleti
    cawa
    Alıntı furkanmg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yarın anaokulu stajımda cocuklara motosiklet full koruma trafik hakkında bi sunum yapıcam bakalım tepkileri nolucak:D
    İşte bunu bende çok merak ediyorum. Eminim ilgilerini çekmekte zorlanmazsınız.

Motosikleti
    cbr 600f
    yarın forumda başlık açarım fotolu motolu
    isteyen çocuklarada kaskı takıcam bakalım nası olucak :D

ysn17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    motoranTorro 100 - Mtr 125
    Alıntı furkanmg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam aslında sadece çocukları değil ebeveynleri de aynı anda bilinçlendirmek gerekir.
    Hem çocukları, hemde ebeveynleri karşınıza alıp ciddi ciddi anlatılması gerekir.
    bireysel, toplumsal, ülke yararına faydalarını açık ve net bir şekilde anlatılması çok iyi olacaktır.

benim düşüncelerim bunlar..
    Bir ağaçtan binlerce kibrit çöpü olur, ama unutmayalım ki bir kibrit çöpünden de binlerce ağaç kül olur...

Motosikleti
    cawa
    Bu işleri bireysel olarak yapmak hem zor hem riskli. Bizim milletimiz motosiklete sağlıklı bir yerden bakmadıkları için kalkıp çocuğumuza kötü örnek oluyor diye şikayette bile bulunabilirler.
    O yüzden devlet desteği olması şart.

samet10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 400
    O sorun olmaz sen araba ile sikistirarak egitiyorsun onlari. Ozrun kabahatinden buyuk ,hala zorluyorsun kendini.
    öncelikle motor sıkıştırdığımı görmedim ben o yönden rahatım ;)
    özrüme gerek yok ki kabahat işlemedim. senin algıladığın yanlış o kadar.
    motorların farkedilmesi için çabalamak daha makul olur bu arada
    okulda motorsiklet eğitimi yaş iş daha kolay olandan başlamak lazım

Motosikleti
    cbr 600f
    gecen gunki stajımdan kareler,yavrucaklarıma motosiklet korumaları ve trafikte motosikletin yeri hakkında bilgiler verdim.
    Ve sınıfa full koruma girdim:D:D
    ÖÖğretmen bile şaşırdı,ama çocuklar çok büyük ilgi gösterdiler,kaskı denettirdim.Korumaları yakından dokunmalarını sağladım.Ve çevresinde motosiklet sürücüsü yakınları varsa uyarmalarını mutlaka korumalarını takmalarını söyledim.Umarım bi faydam olmuştur diye düşünüyorum
    Birkaç resimde eklıyım:D

[

url=http://bit.ly/c25MCx][/url]

Motosikleti
    cawa
    Ben son ve en önemli mesajı kaçırmışım yeni gördüm.

Yüreğinize sağlık , diyecek birşey yok , tebrikler.

Elin çocuğu bisiklete bile kaskla bindirildiği için düyüdüğünde motosiklette kaskı sorgulamıyor bile. Belki birgün bizde ulaşırız o noktaya.

Uğur Bilgili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1150GS
    Bizim orada lisede bir hoca Honda Transalp ile gidip geliyormuş, bizim birader görmüş. Çocuğun hoşuna gitmiş bir öğretmenin okula motorla gidip gelmesi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)