Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Yağ Tapasının Düşmesi ve Motosikletin Kayması

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Apache Rtr+Jl125C
    geçmiş olsun, neyseki motor kitlememiş arka tekerin kitlenmesi durumunda çok daha kötü sonuçlar doğurabilirdi.
    son olur inşallah

Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun

Şanslıymışsın ki kurtarmışsın. Normal şartlarda tankslapper durumunda ön frene dokunmak kötü bir tercih, arka teker yağlanmışken daha da kötü. Arka teker yağa bulanmış, ön teker de tankslapperdayken yapacak tek şey tankslapper bitsin diye dua etmek, ardından hafifçe ön fren kullanarak durmak olur.
    arka tekerin durumu hakkında yorum yapmayacağım ama,
    aksine ; tank slapper durumunda yapılması gereken şey motora en rahat hakim olacak pozisyona geçip dikleşmek ( özellikle yatar pozisyonlu motorlarda, rüzgar tutabilmek için ) ve hafif hafif ön frene dokunmak ki yük öne çöksün, abanarak değil hafifçe, yük ne kadar öne yaklaşırsa tank slapper o kadar çabuk biter. uygun olan teknik budur.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tabii ki yapacak bir şey yok Ben de senin yerinde olsam aynı riski alıp yavaşça ön frenle durmaya çalışırdım, yine de tankslapperda ön fren ciddi risk.

Geçenlerde CBF'le artçılı giderken arka tekerim patladı, 90'la giderken motorun arkası bir anda yanıma geldi. Debriyaj ve hafif ön fren kullanarak kenara çektim, artçımı taksiyle gönderip ardından erkek iç giyim mağazası aramaya koyuldum Durana kadarki o 10 saniyelik sürede soğukkanlılık, tecrübe ve şanstan başka şeye güvenme şansı olmuyor. Aynı olay 3 sene evvel başıma gelseydi %80 düşerdim.
    Öyle valla.

Artçın bayan mıydı? Valla kız arkadaşım o an arkamda olsaydı, ambulansla zor yollardık.

Alıntı crxforever adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aniden motor kitlenebilirdi. ucuz atlatmışsınız.ayrıca böyle bir şeyi paylaşmak bence çok faydalı oldu diğer kullanıcılar için
    Motor öyle aniden kitlenmez. 3 litre yağın boşalması yağ değişim esnasında bile epey uzun sürüyor. Kaldı ki motoru durdurduktan 2-3 dakika sonra bile stop etsem pek bir şey olmazdı.
    www.motorumla.net

arca94 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    http://www.youtube.com/watch?v=LZ1srcQMa_0

Tank slapper dediğiniz bu mu ? Hass..

Çok ucuz atlatmışsın gerçekten.. Ben elli kere asfaltla yüzleşirdim heralde böyle bişey olsa..

Çok geçmiş olsun gerçekten..
    x Fikirler, zorla ve şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez! -Mustafa K. ATATÜRK-
    Acemi Motorcunun El Kitabı: -http://acemimotor.blogspot.com/-
    -arcadiril.blogspot.com-

Böyle şiddetli olacak kadar hızlı değildim tabii ki. Bunu yaşasam toparlayacak tecrübem yok zaten.
    www.motorumla.net

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Alıntı ygk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun, neyseki motor kitlememiş arka tekerin kitlenmesi durumunda çok daha kötü sonuçlar doğurabilirdi.
    son olur inşallah

arka tekerin durumu hakkında yorum yapmayacağım ama,
    aksine ; tank slapper durumunda yapılması gereken şey motora en rahat hakim olacak pozisyona geçip dikleşmek ( özellikle yatar pozisyonlu motorlarda, rüzgar tutabilmek için ) ve hafif hafif ön frene dokunmak ki yük öne çöksün, abanarak değil hafifçe, yük ne kadar öne yaklaşırsa tank slapper o kadar çabuk biter. uygun olan teknik budur.
    Tankslapper ön tekerin yerden kesilmesi, ardından uygun olmayan bir hızda yere temas etmesinden olur. Ön kaldırıp, ön teker havadayken ön frene basarsanız ve ardından ön tekeri düz olmayan bir açıyla yere indirirseniz tankslapper başlayabilir. Özellikle güçlü motorlarda viraj çıkışında gaz açmanın risklerinden biridir tankslapper. Fazer'la birkaç kez hafif tankslapperlara girdim, yapacak en iyi şey yol müsaitse gaz açmak, müsait değilse dua etmek. Ciddi bir tankslapperda ön frene basmak en yanlış iş olur.

Yanlış biliyorsam düzeltin lütfen!
    Alıntı inzell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öyle valla.

Artçın bayan mıydı? Valla kız arkadaşım o an arkamda olsaydı, ambulansla zor yollardık.

Motor öyle aniden kitlenmez. 3 litre yağın boşalması yağ değişim esnasında bile epey uzun sürüyor. Kaldı ki motoru durdurduktan 2-3 dakika sonra bile stop etsem pek bir şey olmazdı.
    Aralık ayı, gece 1, köprüden çıkmışım, Altunizade sapağı öncesi, kız arkadaşım arkamda... Fena şey lastik patlaması. Bir de iki gün evvel hava kaçıran fitili söktürüp, yenisini taktırmıştım sanayide; o fitil attı bir anda. Artık sadece yama yaptıracağım.

crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    Alıntı inzell adlı üyeden alıntı Mesajı göster

benim en korktuğum şey o olduğu için o yüzden söyledim.

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Alıntı crxforever adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim en korktuğum şey o olduğu için o yüzden söyledim.
    Motor kilitlensin, sorun değil. Debriyaja basar kurtuluruz

Aralık ayı, gece 1, köprüden çıkmışım, Altunizade sapağı öncesi, kız arkadaşım arkamda... Fena şey lastik patlaması. Bir de iki gün evvel hava kaçıran fitili söktürüp, yenisini taktırmıştım sanayide; o fitil attı bir anda. Artık sadece yama yaptıracağım.
    Fitil üstüne fitil sağlıklı değil diye biliyorum bende. İyi atlatmışsın sende.
    Benim de sonbaharda başıma geldi lastik patlaması. Biraz performanslı kalkış yapmıştım, 50'ye anca çıkmıştım ki jant yere oturdu birden. Lastiğim çok kötüydü zaten, bir sürü çatlak vardı. O çatlaklardan biri 2 santim kadar yarılmış, görünce vay anasını demiştim.
    www.motorumla.net

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    bence tapadaki aliminyum contayı zamanında değiştirmediğin için vida gevşeme yaptı... neyse problemsiz kurtulmuşsun ya gerisi teferruat geçmiş olsun...
    "DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    yeminle bugün yağı değiştirirken aklıma gelmişti. arada bir kontrol etmek lazım
    inzell bunu beğendi.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Alıntı ozgurakman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence tapadaki aliminyum contayı zamanında değiştirmediğin için vida gevşeme yaptı... neyse problemsiz kurtulmuşsun ya gerisi teferruat geçmiş olsun...
    Muhtemelen öyle oldu, başa gelen çekilir derler.
    www.motorumla.net

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Geçmiş olsun, hasarsız atlatmışsın.
    Bundan 1-2 yıl önce forumda, scooterla yolda giderken yağ konulan kapağın çıkıp motoru kilitlenen, motorun yağsız kalıp kilitlendiğinden dolayı kaza yaptığını hastaneden çıktıktan sonra anlayabilecek kadar ciddi kaza yapmış birisi vardı. Bu olayı okuduktan sonra çok sık olmasa da her aklıma geldiğinde kontrol etmeye başladım.
    inzell bunu beğendi.

Arjantinli69 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    geçmiş olsun,demekki biraz daha sıkmalı yağ tapasını,
    çin malımı bu motor
    inzell bunu beğendi.
    Hızlı bir Rider olmak için hızlı bir motor yetmez! o hızı yapabilecek (g..) yürek te lazım.. GHOST RİDER

Yaa çok sıkınca da yalama yapıyorlar.

Çin malından da beter bu Kore zırvaları.
    www.motorumla.net

sapo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    250 LIK BISEY
    bilader gecmis olsun bu tank tokatlama olayi benim basima 4 sefer geldi cok sukur dordunude atlattim kaza yapmadan ama nasil atlattin diye sormayin cok afedersiniz g.t korkusundan nasil atlattigimi bende bilmiyorum bozuk yollarda motor fazla hoplayip zipliyorsa gaza basmayin derim o kucuk tumseklerden gecis esnasinda motorun iki tekeride yerden kesiliyor tam tekerler yere degerken meydana geliyor bu hadise cunki benim basima hep bu sekilde geldi.anca dorduncude kafa sarj etti simdi bilmedigim yolda hayatta gaza basmam oyle sakin sakin takilirim .allah birdaha yasatmasin insani olume cok yakin hissettiriyor..
    ÇARPIK PABUÇ ÇARPIK AYAĞA UYAR

Tropiksera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda İnnova 125 (2007) Yağı : 10w40 Kask : LS2
    Hocam geçmiş olsun, ucuz atlatmışsın..
    inzell bunu beğendi.
    Nefesime gücü bahşet mevlâ , bir kuç daha atsam olur evvel Allah.

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    geçmiş olsun kardeşim aman diyiyim ,...
    inzell bunu beğendi.
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

Raphae1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Er6-F-Cbf 1000+YBR 125, gts250-cbf150-600rr-mt07
    çok geçmiş olsun. inşallah dökülen yağda başkasına da birşey olmamıştır.
    inzell bunu beğendi.
    ARTİSTLİĞİN SONU FİGÜRANLIKTIR...

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    çok geçmiş olsun.paçayı zor yırtmışsın açıkçası
    inzell bunu beğendi.
    ASİYİZ BİZ MOTORCUYUZ....

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    geçmiş olsun...Allah korumuş...başkası olsa panikten illaki yere düşerdi...
    inzell bunu beğendi.
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)