Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Düşecek olan motorcu..

Motovento
    REKLAM ALANI
    arca94 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Merhabalar..

Geçenlerde forumda bi yerlerde okumuştum şu sözü..

"Bir düşen motorcu vardır, bir de düşecek olan." Lanet olsun ki çok doğru bi sözmüş..

Artık bende akşam 21.40 civarı itibariyle, düşecek olan motorcudan düşen motorcuya terfi etmiş bulunmaktayım..

Öncelikle bende bi hasar yok, bu forumda anlatılan bütün bilgilere dikkat etmek gerek. Gerçekten.

Olayı kısaca özetlersem.

Akşam 9.30 gibi özel dersten çıktım, atladım motosikletime geliyorum..

Genelde en sık kullandığım yol biraz trafik açısından sıkışık diye uzun ama keyifli ve daha güvenli (boş) olan yoldan gideyim dedim.. -demeseydi-

İşte ana yoldan geliyorum ara yoldan bağlantı var oraya giricem. Sağa yaklaştım, yavaşladım, sağa sinyalimi verdim. Kontra tekniğiyle hafif yatırarak (scooter olduğu için zaten fazla yatırmıyorum) dönmeye başladım o yola doğru.

Şöyle standart bi yol..

..................................|^ |
    ..................................|| |
    _____________________|| |____________________________________
    ..................................|------<----------
    __________________________________________________ __________

Kroki gibi oldu ama idare edin artık..

Kapalı şekilde döndükten sonra yolun boş olduğunu gördüm, devam ettim dönüşe..
    al
    Tam döndüğüm anda ana yoldan itirbaren 2-3 metre ileride -hala- ne olduğunu anlayamadığım bi karaltı gördüm yerde. Tahminimce ya bi arabadan akan benzin, yağ ya da dökülen su veya herhangi bi sıvıydı.. -çölde takılan kutup ayısı da olabilir- Karaltıyı görünce ön teker kayar diyip te hafifce arka freni sıktım ama.. Motor dönme aşamasında olduğu için ön teker karaltıya girdiği anda bi anda kaydı, toparlamaya çalışırken arka teker de aynı oranda kaydı karaltıya girince ve motosiklet sağa yattı altımdan kaydı gitti (ya da heyecandan bi an bi refleksle kendimi üzerinden ittirdim motosikletin) 2-3 metre kadar sürüklendi..

Ben ilk devrildiği anda sağ dizimi yere çarptım sonra öğrendiğim düştüğünde kendini düştüğün ana bırak olayıyla hiç hareket etmedim o ivmeyle sonra sola yuvarlandım ve kaskımın sol tarafı yere sürttü..

Ayağa kalktım bi an herhalde düşünce etrafımda döndüğüm için belim ağrıdı (pek sportif değilim vücut biraz ham) kalktım üzerime baktım, dizime baktım hiç bişeyim yoktu sadece tozlanmıştım.. Bi korkuyla ve üzüntüyle 2-3 metre uzağımdaki motora koştum ağlıycaktım sinirden..

Kaskı çıkartıp yere koydum.

Sakince kaldırdım, açılan seleyi kapattım yan ayağa kaldırdım motoru, baktım kopan ön fren şeysini yerden aldım selenin altından düşen belgeleri topladım kenarda durup sakinleştirdim kendimi..

Motora bakamadan eve geldim evin önündeki ışıkta inceledim sağ ön taraf çizilmişti yerde sürüklendiği için şansıma çarpma sert düşme olmadığı için kırılan kopan parça yoktu fren kolu dışında.. Artçı ayak koyma yerinin plastiği az bişey erimişti..

Eve çıktım üzerimi incelerken çok sevdiğim montumun sol omuz kısmında yırtılma olduğunu gördüm..

Sıcağı sıcağına anlamamışım eve gelip üzerimi çıkartınca dizim, belim ve sol omzum hafif ağrımaya başladı, hemen dizime ve omzuma buz koydum üzerimi çıkartıp inceledim hiç bi çizik sıyrılma yoktu üzerimde.. Omzumu da herhalde motoru kaldırırken ters bi hareket yapınca incittim..

Üzüldüğüm nokta, motosiklet, mont, ayakkabının kenarındaki hafif yırtık ve çok temkinli kullanan benim b.ktan basit bi hata yüzünden düşmem oldu..

Sevindiğim nokta, motorda çok büyük bir hasar olmaması ve aldığım önlemler ile bana bişey olmaması..

Aldığım dersler, verecek olduğum dersler, Motosiklette ekipmanın çok önemli yere sahip olduğu.. Burada yakınan, bağıran, gerektiğinde sizi azarlayan.. Genç, yaşlı, orta yaşlı, tonton, genç hisseden herkesin boşa konuşmadığı..

Üzerimde tam ekipman yoktu, kafamda kask, elimde korumalı eldiven, üzerimde gayet kalın içi tüy dolu montum (ki montun içine de kat kat giyinirim), altımda eşortman ve altında içlik, ayağımda da standart bir bot vardı..

Kask olmasa çok farklı bir yüzle hayatıma devam ediyo olacaktım, veya acilde "kafa travması ameliyathaneyi hazırlayın" diye bağıran doktorlar arasında sedyede olacaktım..

Korumalı eldiven olmasaydı, standart, yün veya deri eliven olsaydı, ya da hiç eldiven olmasaydı (ki aynı hesap) ellerim kan içinde derimin birazını asfalta bırakmış olacaktım..

Montum kalın olmasa ve altında kat kat giyinmeseydim (ki hep öyle binerim) omzum soyulacak, derimi asfaltta bırakacaktım belki kolum kırılacaktı..

Belki şanstı ama eşortmanın altında içlik olmasa daha kötü şeylerde olabilirdi..

Özellikle kaskın, motosiklet montunun, dizliğin ve korumalı eldivenin önemini ayrıntılı olarak anlamış bulunmaktayım..

Öncelikle mont ve dizlik bakmak olacak ilk işim..

Sırt çantam ve test kitaplarımın da yararı oldu aslında biraz..

Şu an hala dizim ve belim ağrıyor ters hareket ve ilk darbeden.. başka da bi hasarım yok..

Siz siz olun korumalıksız bakkala bile gitmeyin..

Ben gitmedim yararını gördüm..

Ha bazı teknikleri de buradan araştırıp bilmeseydim kazam, düşüşüm ve sonrası çok daha kötü de olabilirdi..

Sevgiler saygılar, çok çok teşekkürler..

---------- Post added at 17:23 ---------- Previous post was at 17:18 ----------

Yolu pek çizemedim MT sistemi sağ olsun ne çizdiysem bozuldu.. İşte düz yolda sağa dönüş kısaca anlatıcak olursam..
    x Fikirler, zorla ve şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez! -Mustafa K. ATATÜRK-
    Acemi Motorcunun El Kitabı: -http://acemimotor.blogspot.com/-
    -arcadiril.blogspot.com-

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    oncelikle gecmis olsun.
    en kotu motoskliklet kiyafeti, en iyi gunluk kiyafetten daha iyi koruma saglar.
    arca94 bunu beğendi.

mstfkrfk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbf 600 SA & zongshen zs 200
    geçmiş olsun.sana bir şey olmasın,maddi hasar önemli değil.
    arca94 bunu beğendi.

eray_uluyazı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '07 HONDA CBF 500 (adriana ;)
    çok geçmiş olsun muhterem
    arca94 bunu beğendi.
    KUL FANİDİR YOL MUKADDES, ELBET VERİLECEK BU SON NEFES,
    NE MAKAM KALICI NE HEVES,
    ORTA SAHADA TEK ADRES MANUEL FERNANDES

Arda_Karaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650GS
    Geçmiş olsun. Böyle dönüşlerde kendinize viraj yaratarak dönmeyin. Yavaşlayın, kontra falan yapmadan motoru fazla yatırmadan dönün. Özel kurslara motosiklet eğitimini de eklemenizi tavsiye ederim.
    arca94 bunu beğendi.

Motosikleti
    Skygo SG 125-30
    Kardeşim geçmiş olsun motosikletindeki çiziği kafana hiç takma onu halledersin. Önemli olan kendine bişey olmamış olması. Tekrardan geçmiş olsun...
    arca94 bunu beğendi.

mali_181 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şu an için motorsuz :(
    Geçmiş olsun :(
    arca94 bunu beğendi.

saykem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 600
    Geçmiş olsun kardeşim.Bu tür dönüşlerde yolu net bir şekilde göremediğin için yatarak değil yavaşlayıp dönüş yolunun boş olduğunu gördükten sonra dönmeni tavsiye ederim.Yoksa o yoldan gelen bir araçla karşı karşıya gelmen kaçınılmaz olacaktır.Tahmin ediyorum birazda hızlı döndüğün için karaltıyı son anda farkettin.Daha yavaş olsaydın durma veya manevra yapma şansını yakalayabilir ve düşmeden yoluna devam edebilirdin.
    arca94 bunu beğendi.
    HAYAT; İSTEMEDİĞİMİZ HALDE BAŞIMIZA GELEN HERŞEYDİR

gökrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym gts250
    koruma takmanın faydaları. bu durumu birkez daha göz önüne taşıdığın için teşekkürler. ve geçmiş olsun. umarım korumalıksız gezenlere örnek olur basına gelen bu talihsiz olay
    arca94 bunu beğendi.
    My way it's ride!

Süvarİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TvS_ApAChE
    kardeşim çok çok geçmiş olsun. bende ara sıra düşerim böyle :D ne kadar dikkatli olsamda ne kadar özenerek sürsemde olacağı varsa oluyor işte. ben hata yapmazsam başkası gelip duran motora çarpıyor vs. sonuçda 2 teker üzerindeyiz ve kötü kaderimizden bir cümle seninde bahsetdiğin gibi şöyledir. " motorcular ikiye ayrılır; düşenler ve düşecek olanlar."

zaten motorun masrafları bitince kıyafetlerin felan tekrar düzene binince başından geçen olaya artık üzülmeyeceksin. güzel ve esprili ortamlarda anlatıp güleceksin.
    arca94 bunu beğendi.
    ..::Gülmek bir mükafattır, ağlayan gözlerin gördüğü::..

..::Mağlubiyet; kimine göre galibiyetden bir adım öte::..

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çok geçmiş olsun. Bu yoldaki sürpriz şeklindeki kaygan sıvılar, mıcır ya da çukur çok kötü şeylere yol açabiliyor. Sana bişey olmaması sevindirici.
    arca94 bunu beğendi.
    2010 Kanuni Breton 21.000km|2013 Kuba XR 125 8.000km|2012 Hyosung GT250R 25.500km|2016 Bajaj Pulsar 200NS 14.500km|2018 Motolux Rossi 50(King 139)|2013 Mondial Mash 150 6.000km|2017 Mondial Drift 135 6000km|2021 RKS Azure 50|2022 Arora Freedom 50|2023 Hero Dash 125

oguzhan6161 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bugün bende düşüyordum az daha geçmiş olsun arkadaşım
    arca94 bunu beğendi.

wers - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    joyride 200i
    arca94 bunu beğendi.
    Üzerine benzin dökerek intihar etmeye kalkışan genci uzun süre ikna etmeye çalışan polis, sonunda bir bidon benzini kurtarmayı başardı...

Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Alıntı wers adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkür ederim..

Alıntı oguzhan6161 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bugün bende düşüyordum az daha geçmiş olsun arkadaşım
    Çok teşekkür ederim.. Aman dikkat, size de geçmiş olsun. Yollar sürprizlerle dolu maalesef..

Alıntı Blackeagletr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok geçmiş olsun. Bu yoldaki sürpriz şeklindeki kaygan sıvılar, mıcır ya da çukur çok kötü şeylere yol açabiliyor. Sana bişey olmaması sevindirici.
    Çok teşekkür ederim.. Yollar motorcular için her bakımdan sürprizlerle dolu..

Alıntı Süvarİ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeşim çok çok geçmiş olsun. bende ara sıra düşerim böyle :D ne kadar dikkatli olsamda ne kadar özenerek sürsemde olacağı varsa oluyor işte. ben hata yapmazsam başkası gelip duran motora çarpıyor vs. sonuçda 2 teker üzerindeyiz ve kötü kaderimizden bir cümle seninde bahsetdiğin gibi şöyledir. " motorcular ikiye ayrılır; düşenler ve düşecek olanlar."

zaten motorun masrafları bitince kıyafetlerin felan tekrar düzene binince başından geçen olaya artık üzülmeyeceksin. güzel ve esprili ortamlarda anlatıp güleceksin.
    Çok teşekkür ederim öncelikle.. Sık sık düşünce insan alışır iyice afedersin ama kaşarı olmuş artık derler ya onun gibi bi şey herhalde.. Şimdi bile espriye dökmeye başladım zaten.. Üzül üzül nereye kadar.. Şansımıza herhalde çok çok fazla bi masraf çıkmayacak en yakın zamanda da mont, dizlik yapıcam artık..

Alıntı gökrider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    koruma takmanın faydaları. bu durumu birkez daha göz önüne taşıdığın için teşekkürler. ve geçmiş olsun. umarım korumalıksız gezenlere örnek olur basına gelen bu talihsiz olay
    Teşekkür ederim. Korumalarım tam olmasa da kask ve korumalı eldivenin ne kadar faydalı olduğunu da göstermiş oldum.. Keşke montla dizlikte olaydı da.. Hem onların yararını gösterseydim, hem de hafifte olsa diz ağrım olmasaydı.. Bel ağrısı olurdu gerçi yine de..

Alıntı mali_181 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkür ederim..

Alıntı zongoku adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim geçmiş olsun motosikletindeki çiziği kafana hiç takma onu halledersin. Önemli olan kendine bişey olmamış olması. Tekrardan geçmiş olsun...
    Çok teşekkür ederim. Bana bi şey olmadı ama insan üzülüyo cidden ya.. Gerçi bu gün tanıdık motorcuya gittik sürüklendiğim için kırık filan yok pek çatlak var.
    Araba kaporta boya filan halledilecek herhalde çok bi masraf olmadan.. En yakın zamanda da korumalıklar...

Alıntı Arda_Karaca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun. Böyle dönüşlerde kendinize viraj yaratarak dönmeyin. Yavaşlayın, kontra falan yapmadan motoru fazla yatırmadan dönün. Özel kurslara motosiklet eğitimini de eklemenizi tavsiye ederim.
    İşte bi anlık bi hata yüzünden başıma geldi galiba bunlar.. Kontra yapsam da motor fazla yatmamıştı zaten hızım 30-35 km ancaydı.. Motosiklet eğitimine imkan ve zaman olsa neden yapmiyim ? Teşekkür ederim.

Alıntı eray_uluyazı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok geçmiş olsun muhterem
    Çok teşekkür ederim..

Alıntı mstfkrfk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun.sana bir şey olmasın,maddi hasar önemli değil.
    Çok teşekkür ederim.. Bana bi şey olmadı, tek tesellim bu da insan ister istemez üzülüyor, gözünden bile sakındığı motosikletine.. Kimin gözü kaldıysa artık...

Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    oncelikle gecmis olsun.
    en kotu motoskliklet kiyafeti, en iyi gunluk kiyafetten daha iyi koruma saglar.
    Çok teşekkür ederim ve çok haklısınız.. Bi hasara uğramadan kurtarmış olabilirim ama biraz da şans işi oldu bu artık.. En yakın zamanda zaten ilk önceliğim motosiklet montu, ikinci önceliğim dizlik oldu.. Biraz da ders verici bi hikaye olsun istedim ama şimdilik sadece kask ve korumalı eldivenin faydaları oldu..

Alıntı saykem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun kardeşim.Bu tür dönüşlerde yolu net bir şekilde göremediğin için yatarak değil yavaşlayıp dönüş yolunun boş olduğunu gördükten sonra dönmeni tavsiye ederim.Yoksa o yoldan gelen bir araçla karşı karşıya gelmen kaçınılmaz olacaktır.Tahmin ediyorum birazda hızlı döndüğün için karaltıyı son anda farkettin.Daha yavaş olsaydın durma veya manevra yapma şansını yakalayabilir ve düşmeden yoluna devam edebilirdin.
    Haklısınız kontrayla dönmek hataydı zaten, ama açıyı ayarlayıp dönünce sol şeride hiç geçmeden sağ şeritten dönebiliyorum ama döndüğüm anda "karartıyla" göz göze geldim, eğer daha hızlı olsaydım emin olun hafif atlatmazdım.. O akşam acilde geçirirdim gecemi.. Yaklaşık 30-35 km hızla dönüyordum yol müsait çünkü dönüş yeri uygun. 25 km/h hızı geçtikten sonra zaten motosiklet istemeden yatarak dönüyor, bi anlık bi hatayla bişeyler yaşadık işte.. Malum burası Türkiye insanın başına bişey gelmeden neler yapacağını tam bilemiyor..
    Bu arada durma şansım belki 10 km yle dönüyor olsam olabilirdi, manevra şansım ise sıfırdı yaklaşık 1 şerit + öbür şeridin 3/4 ü bu sıvıyla kaplıydı..

Çok teşekkür ederim..
    x Fikirler, zorla ve şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez! -Mustafa K. ATATÜRK-
    -arcadiril.blogspot.com-

metci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Düşen motorcu vardır, düşecek olan motorcu vardır, bir de daha motoru olmayan vardır...

Geçmiş olsun...
    arca94 bunu beğendi.
    ”Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz. Fikirler, şiddetle, top ve tüfekle öldürülemez.” M.Kemal Atatürk...

Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Alıntı metci adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Düşen motorcu vardır, düşecek olan motorcu vardır, bir de daha motoru olmayan vardır...

Geçmiş olsun...
    Umarım yakında istediğiniz motosiklete ve full korumaya sahip olursunuz, en yakın zamanda..
    Çok teşekkür ederim..
    -arcadiril.blogspot.com-

Tam35scream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLE500
    Geçmiş olsun nazarlık olsun diyelim.
    arca94 bunu beğendi.
    Kalbin Kaldırmıyorsa Fazla Acıyı, Tutmayacaksın GÖZTEPE'yi Hacı !! G.A.G.S!!!
    Sadece Ahmaklar Kask Takmaz

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Geçmiş olsun

Her düşüş bir derstir. Ben de şu ana kadar 8 ders almış bir motorcu olarak ilk dersimi hala unutmuyorum Her ders bir şeyler öğretir; önemli olan derse girmeden kendi kendine çalışmayı öğrenebilmek

metci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Alıntı arca94 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Umarım yakında istediğiniz motosiklete ve full korumaya sahip olursunuz, en yakın zamanda..
    Çok teşekkür ederim..
    Hem iyi dileklerin için, hem de motosiklet ile korumaları bütün olarak gördüğün için çok teşekkürler...
    arca94 bunu beğendi.
    ”Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz. Fikirler, şiddetle, top ve tüfekle öldürülemez.” M.Kemal Atatürk...

geçmiş olsun hasar ne kadarlık acaba ?
    arca94 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)