Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motora düen parça

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    cbf 150
    Arkadaşlar herkese merhaba.Geçen gün cbf 150 motorumun yağ kontrolünü yaptım yağ çubuğunun yarısındaydı biraz ekleme yaptım.Bikaç gün sonra tekrar kontrol ettiğimde bu sefer fazla olduğunu gördüm.Eczaneden şırınga aldım ve yağı çekmek istedim şırınganın ucundaki iğneyi kapatan 10 cm civarındaki sert plastik parça motorun içine düştü.Ne yapacağımı bilemedim işede geç kalıyodum Allaha emanet 15 kilometre civarı o şekilde işe gittim.Daha sonra motorcuya gidip durumu anlattım.Motorun yağ kısmını açtı ama parçayı bulamadı.Ne yapmam gerekiyo fikri olan varmı motoru sizce komple açtırmalımıyım 250 tl civarı masraf olacak?Yardımlarınızı bekliyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Denizli İl Temsilcisi BLACK_ICE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha YZF r125 2014
    Alıntı wolf_zb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar herkese merhaba.Geçen gün cbf 150 motorumun yağ kontrolünü yaptım yağ çubuğunun yarısındaydı biraz ekleme yaptım.Bikaç gün sonra tekrar kontrol ettiğimde bu sefer fazla olduğunu gördüm.Eczaneden şırınga aldım ve yağı çekmek istedim şırınganın ucundaki iğneyi kapatan 10 cm civarındaki sert plastik parça motorun içine düştü.Ne yapacağımı bilemedim işede geç kalıyodum Allaha emanet 15 kilometre civarı o şekilde işe gittim.Daha sonra motorcuya gidip durumu anlattım.Motorun yağ kısmını açtı ama parçayı bulamadı.Ne yapmam gerekiyo fikri olan varmı motoru sizce komple açtırmalımıyım 250 tl civarı masraf olacak?Yardımlarınızı bekliyorum

çalıştırdıysam şimdiye erimiştir bile o geçmiş olsun bu arada

Motosikleti
    cbf 150
    black_ice teşekkür ederim ama erimiş olması zor çünkü sert bi plastikti ama inşallah dediğin gibi erimiştir

Soykan67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    black_ice teşekkür ederim ama erimiş olması zor çünkü sert bi plastikti ama inşallah dediğin gibi erimiştir
    Sen ne olur ne olmaz yağını değiştir.Erimişse yağa karışmıştır ve yağı bozmuştur.
    ANGARAJ

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Soykan67 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen ne olur ne olmaz yağını değiştir.Erimişse yağa karışmıştır ve yağı bozmuştur.
    Aynen yağı değiştirmelisin erimiştir büyük ihtimalle o parça.
    2010 Kanuni Breton 21.000km|2013 Kuba XR 125 8.000km|2012 Hyosung GT250R 25.500km|2016 Bajaj Pulsar 200NS 14.500km|2018 Motolux Rossi 50(King 139)|2013 Mondial Mash 150 6.000km|2017 Mondial Drift 135 6000km|2021 RKS Azure 50|2022 Arora Freedom 50|2023 Hero Dash 125

Motosikleti
    cbf 150
    Teşekkür ederim arkadaşlar dediğim gibi motorcuya götürdüm motor kapağını açtık bulamadı parçayı.Ben yağı değiştirttim zaten.İnşallah dediğiniz gibi erimiştir ama erimediyse ve motor bloğuna gittiyse parça sıkıntı olurmu?

HaydarBıçak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr125r
    Teşekkür ederim arkadaşlar dediğim gibi motorcuya götürdüm motor kapağını açtık bulamadı parçayı.Ben yağı değiştirttim zaten.İnşallah dediğiniz gibi erimiştir ama erimediyse ve motor bloğuna gittiyse parça sıkıntı olurmu?
    motor bloğunun içinde kıyametler kopuyor silindirin üstüne çıksa yanar erir kırılır parçalanır silindirin altında ki hareketli kısımda olsa

kırılır parçalanır unufak olur parçasını bile bulamazsın hareketli metaller arasında plastiğin ne gibi bir dayanma gücü olabilir ki?

sadece yağını değiştir hatta 50 km sonra bir daha yağı değiştir iyice temizlensin
    İkincilik kaybedenler içindir...

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Yahu ne erimesi, ne yağa karışması
    O motor açılacak ve deforme olmuş o plastik parça bulunup çıkarılacak wolf kardeş.

ümit_150_zc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki vstrom 250
    dibe yapışmış olabilir.ben saglık memuru oldugum için bu igne ve uçları ile haşir neşirim özellikle uç kısmı çok sert o parçanın erimesi zor.

---------- Post added at 23:45 ---------- Previous post was at 23:43 ----------

Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yahu ne erimesi, ne yağa karışması
    O motor açılacak ve deforme olmuş o plastik parça bulunup çıkarılacak wolf kardeş.
    aynen katılıyorum o parçanın erimesi zor uç kısmı çok sert

Motosikleti
    cbf 150
    Levsy büyük ihtimalle motoru kitlenene kadar açtırmam.Sorduğum bi çok kişi paramparça olmuştur bi kaç kez yağını siz bişey olmaz dedi.Artı motorun yağ kısmını zaten açtırdım ben parça bulunamadı.Motoruda komple indirmek içimden gelmiyo malesef

sessizsakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benelli tnt25
    sert olması ile erimesinin bir alakası yok. ortalama plastikler 260 derecede erir. motor yağı da karterde o sıcaklıklara asla ulaşmaz... mesela en basitinden, motorun krank yataklarındaki alttaki yağ boşaltma bölgelerindeki contalar kauçuk esaslı plastiktir. yağ filtresinde de kauçuk plastik contalar ve sızdırmazlık elemanları bulunur.

kısacası en fazla yumuşayıp şekli değişmiştir. eriyip yağa karışmaz.

ama motorun tasarımı önemli. eğer yağ pompası yağı geniş yüzeyli bir süzgeçten emiyorsa pek sorun olmaz. boru gibi ince bir noktadan emiyorsa, o parça orayı tıkayıp yağlamayı sıkıntılı hale getirebilir. ama eriyip yağa karışması pek muhtemel değil ...

bir de ortalama bir motorun yağ doldurma tapası, çok absürd tasarlanmadı ise doğrudan alttaki yağ boşaltma tapasının olduğu yere uzanır.

yağ değişimi sırasında motoru şöyle bir sağa sola sallama ile parça oralarda geziyor mu diye lift'te kontrol edilebilir. geziyorsa yağ tapasının ordaki delikten kesilerek biçilerek bilimum teknik teknolojik imkanlar dahilinde çıkartılabilir.
    !?

ReiZzZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Levsy büyük ihtimalle motoru kitlenene kadar açtırmam.Sorduğum bi çok kişi paramparça olmuştur bi kaç kez yağını siz bişey olmaz dedi.Artı motorun yağ kısmını zaten açtırdım ben parça bulunamadı.Motoruda komple indirmek içimden gelmiyo malesef
    eridiyse erimiştir zarar verirsede söktürür yaptırırsın boş yere söktürme bence

ntuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Motor yağı aynı zaman da vites kutusunu da yağlamaktadır.Büyük bir ihtimalle oraya geçip dişliler arasın da ezilmiş olabilir.

Motosikleti
    cbf 150
    motorda kitleme gibi büyük bir sorun olurmu sizce arkadaşlar asıl merak ettiğim bu

ntuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Hayır sanmıyorum.Pistonun üstüne çıkamaz.Şanzıman tarafından öğütülmüş olacağını düşünüyorum.Selamlar.

Motosikleti
    cbf 150
    Alıntı ntuna adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayır sanmıyorum.Pistonun üstüne çıkamaz.Şanzıman tarafından öğütülmüş olacağını düşünüyorum.Selamlar.
    Alakan için teşekkür ederim.Verilen cevapların çoğu moral verici oldu.Motora bi zarar gelirsede yapacak bişey yok akılsız başın cezasını cekicez....

serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    dostum sen o gıttıgın ustana söyle o bulmaya çalışsın,
    gerekırse alternatör kapağınıda açsın ve içine ışık tutup görmeye çalışsın,
    baktınız gözükmüyor motor yarılması gerekecektır,
    fakat motoru yarmak ve toplamak için 250 lira biraz fazla geldi açıkçası,
    sen 3...5 tamırcıye daha sor,
    işin ehli olsunlar ama,
    o parçalar yağ devirdaim kanallarını tıkar ise motor yağlamayı azaltabilir ve yatak sarabilir,krank kilitleyebilir...

yada şöyle bir ihtimal daha var,
    o şekılde kullan ve her tafta yağ filtresini aç temizle,
    o parça parçalandı ise filtreye takılacaktır...
    tabi bu işin şans kısmı,
    BMW F650,,,KTM EXC 400,,,CRF 250X.....msx 125
    ''Gürcan Moto Garaj''
    0 535 939 20 86

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Tabii, ne zaman açtıracağına sen karar vereceksin, ama sonuçta açılacak.

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    o parça egzantrik gergisinin parçası, benim motordan çok çıktı öyle, bi sorun yaratmadı. motoru sökecek kadar ciddi bir durum yaratmaz ama için rahat edecekse yağı sürekli doldur-boşalt, elbet dışarı çıkacaktır.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Alper Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600 FA (2011) Honda CBR 500R (2014)
    Alıntı serkanADH13 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dostum sen o gıttıgın ustana söyle o bulmaya çalışsın,
    gerekırse alternatör kapağınıda açsın ve içine ışık tutup görmeye çalışsın,
    baktınız gözükmüyor motor yarılması gerekecektır,
    fakat motoru yarmak ve toplamak için 250 lira biraz fazla geldi açıkçası,
    sen 3...5 tamırcıye daha sor,
    işin ehli olsunlar ama,
    o parçalar yağ devirdaim kanallarını tıkar ise motor yağlamayı azaltabilir ve yatak sarabilir,krank kilitleyebilir...

yada şöyle bir ihtimal daha var,
    o şekılde kullan ve her tafta yağ filtresini aç temizle,
    o parça parçalandı ise filtreye takılacaktır...
    tabi bu işin şans kısmı,
    cbf150 de çıkarılıp temizlenilebilir bi yağ filtresi yok
    bir yere gitmek için arabaya binilir motora binmek için her yere gidilir Önemli Olan Varmak Değil Yolda Olmaktır...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)