Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

hybrid dönüşüm için yasa çıkmış

Motovento
    REKLAM ALANI
    drsteel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merhaba arkadaşlar elektrikli dönüşüm için yasa çıkmış. yani benzinli araçları elektrikli olarak dönüşüm yapabileceğiz. şehiriçinde elektrik motorunu şehir dışında benzinli motoru kullanabileceğiz.
    aşağıda değişen yönetmelik var.
    Motorlu araçların sade elektrikli, hibrit elektrikli ve hibrit motorlu araca dönüştürülmesinde orijinal temel aracın imalatçısı hariç, münferit tadilat yapılamayacak.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Değişiklikle, Resmi Gazete'de daha önce yayımlanan Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmeliğe bazı eklemeler yapıldı. Buna göre, motorlu araçların sade elektrikli, hibrit elektrikli ve hibrit motorlu araca dönüştürülmesinde orijinal temel aracın imalatçısı hariç, münferit tadilat yapılamayacak.

Temel aracın imalatçısı sadece kendi imal ettiği araçların münferit tadilatını yapabilecek. Seri tadilat ve tadilat seti üreticilerinin, güncel TS ISO 16949 veya TS EN ISO 9001 standardına uygun kalite sistemine sahip olmaları gerekecek.

Eğer kalite sistem belgesi yoksa, kalite sistemini gösterir bilgi ve belgeler aranacak. Bu durumda firma denetlenecek ve sistemin uygunluğunun tespitinde güncel TS EN ISO 9001 belgesi için izlenen prosedür uygulanacak. Bu denetim, anılan standart kapsamında belgelendirme denetimi olarak kabul edilemeyecek.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    yamyamaha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco Xciting500 geti gy 200 ( skygo ) & cbf 150
    "orijinal temel aracın imalatçısı hariç, münferit tadilat yapılamayacak -- Temel aracın imalatçısı sadece kendi imal ettiği araçların münferit tadilatını yapabilecek " yani fabrika dışında hibrit olayını unutun. ( mu ) demek istiyorlar. bukadar vatan evladı elektirikliye çevirmek için beklerken bu kötü haber.

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    bi yandan iyi bir yandan kötü, çünkü (özür dilerim) fabrikalar hybrid ayağına iyi dayarlar millete. adam sıfır hybrid satmaya çalışır, sonradan takılacak set çıkarırsa da sağlam takarlar yaaani
    "DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

yasayı dikkatli okursak sadece elektrikli,hibrid araç olarak üretilen araçlarda tadilat yapılması üretici yapmak zorunda. benzinli dizel veya lpg li araçlarda dönüşümü tse den belge alan her firma yapabilecek. yaklaşık arabalar için 1000 eurodan 4000 euro arasında fiyatı var. motorsiklet içinde tahminim 1000 tl olur. iki farklı dönüşüm var. ya sadece elektrikli veya hibrid. hibrid sistemlerde motorun benzin motoru duruyor. diğer tekere elektrikli motor takılıyor. 50-60 km/sa hıza kadar elektrikli kullanılıyor. bu hızdan sonra benzinli motor devreye giriyor. ayrıca sanayi bakanlığı elektrikli ve hibrid araçlara dönüşün için vergi avantajı getirecekmiş.

Motosikleti
    yetki belghesi alnların yapması çok daha iyi elektirik ayagına lpg yide işletirim motoruma.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Valla yasayi iki defa okudum.
    Yine de bir pok anlamadim.!!
    Benim anladigim,dönüsümü sadece fabrika yapabilecek.
    Belge alanlar yapabilir diye bir madde göremedim.
    Yasada sôzü geçen belge, bu dônüsüm setlerini üretip satmak isteyenler için gibi geldi bana.
    Dur ben aksama bir daha okuyayim, ayik kafayla basmadi.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    Skygo SG 125-30
    Biz daha yasayı yeni koymuşuz. adamlar katlı otoparklarda elektirik sistemi kurmuşlar arabalarını şarj ediyor. elbet benim güzel ülkemde gelişicek... adım adım bu işler. Hayırlısı olsun...
    [COLOR="#FF0000"]"Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir."[/COLOR] MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Motorlu araçların sade elektrikli, hibrit elektrikli ve hibrit motorlu araca dönüştürülmesinde orijinal temel aracın imalatçısı hariç, münferit tadilat yapılamayacak.

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    anlamadığım şu hibrit olunca diğer tekere motor konulacak demişler nasıl yani motosikletin ön tekerine elektrik motoru mu koyacaklar ? önden çekişli motosiklet olacak yani desenize yakında ilanlarda 2x2 çeker denecek

istersen arka tekerede bağlarsın. yurt dışında hazır kitler var.

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sade elektrikliyi anladık. Hibrit elektrikli de tamam. Hibrit motorlu dedikleri kategori hangisi merak etmekteyim.
    Hibrit motorlu araçtan anladığım kadarıyla bu yasaya lpg'li araçlar da giriyor.
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Raphae1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Er6-F-Cbf 1000+YBR 125, gts250-cbf150-600rr-mt07
    yakında htv yada etv ile tanışacağız desenize.
    ARTİSTLİĞİN SONU FİGÜRANLIKTIR...

Motosikleti
    benim beyendiğim bir elektirikli motor.

brammo marka olup özelliği şanzımanlı olması verimi daha iyi.

videolarıda var hoplatıp zıplatıyorlar.

1500 waatlık hup motor

ve hup motora takılmış cember. jant ölçüsüne sadık kalmayıp değişiklikte yapa bilirsiniz.

öle fabrika mabrika uğraştırmasalar cok iyi olacak. şimmmdi taaaa çine kim gidecek.
    al tak kitler var zaten.

zaten bu yasa da bunu diyor. lpg gibi yetkili firmalar senin motorunu elektrikli dönüşümünü yapacaklar projeni hazırlayacaklar. sende tüve gidip muayene olduktan sonra ruhsatına işletebileceksin. ruhsata işletmek ileride çok işine yarayacak devlet yeni vergi tasarısında çevreyi çok kirleten çok vergi ödeyecek hazırlığındalar. yani en az vergiyi elekttrikli araç ondan sonra lpg ve doğalgazlı araç sonra benzin sonra dizel sıralaması olack

Motosikleti
    anlattığın şekil de olursa çok hoş olacak.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)